Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC_434.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

De la ochi la binoclu


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 24 Oct 2015 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului: De la ochi la binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Salutari la toti pasionatii de astronomie !
Ca sa nu fac 2 postari separate, ma voi prezenta aici si totodata cer si un sfat de la cei mai priceputi observatori ai cerului.
Ma numesc George si incep sa devin interesat mai serios de astronomie observationala . Dupa vreme indelungata de observare cu ce m-a inzestrat natura, ochii mei nu mai sunt suficienti si vreau ceva putere de marire Smile
Momentan am un binoclu 10x25 no name si foarte ieftin... luat mai mult pt ture montane si alpinism, sa analizez rutele de ascensiune si obstacolele. Dar dupa ce intr-o noapte senina am vazut prin el Pleiadele de la 1750 m altitudine, am fost vrajit Smile MI-am spus ca daca o jucarie de asta poate oferi asemenea priveliste, unul de calitate o sa ma lase mut Smile

Dupa ce am citit diverse materiale despre intrarea pe teritoriul minunat al astronomiei ajutate de instrumente, am concluzionat ca e mai prudent sa nu ma arunc la un telescop acum si sa incep cu un binoclu. Stiu ca asta e si parerea multora dintre voi. Dupa citirea a multe articole si recomandari despre achizitionarea unui sau primului binoclu astronomic datele problemei se prezinta astfel:
1. sunt interesat in principal de observatii astronomice deci caut un binoclu cu astfel de inclinatii.
Am trepied care se lauda ca poate sustine 4 kg deci voi folosi binoclul montat pe trepied pt observatii nocturne dar totusi vreau sa fie suficient de usor incat sa-l pot tine in mana perioade scurte.
2. de aceea in finala au ajuns urmatorii: 8x56, 9x63 si 11x70 (as fi vrut 10x70 dar e rar si scump).
3. bugetul este de 1000 lei si vreau ce e mai bunde banii astia dar nu stiu ce marca sa aleg in suma disponibila. Orion, Celestron, Delta Optical , Tasco, cam astea sunt cele gasite la noi in banii mei.. nu m-ar deranja nici un binoclu SH un brand mai bun si de o calitate superioara, de la cineva din bransa dar aici chiar nu ma pricep si ramane doar o idee de backup. Aici ma bazez exclusiv pe parerile posesorilor experimentati.
Planul meu pt viitor e urmatorul : dupa acest binoclu de uz general si portabil, sa trec la un binoclu astronomic serios de tipul 25x100 . Momentan mi se pare cam complicat telescopul iar binoclul e mai intuitiv de folosit. Telescopul va veni daca si cand voi simti ca am ajuns la nivelul urmator.
Cam asta este. Va rog sa ajutati un viitor stargazer cu un sfat pt achizitionarea unui binoclu Smile
Nopti senine si multe stele !
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 25 Oct 2015 07:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Orion si Delta imi par OK. Nu m-am uitat prin Tasco sau Celestron. Acuma, toate firmele astea cumpara cam toate binoclurile de la United Optics - People's Republic of China Smile , asa ca diferentele apar in functie de scrupulosi sunt oamenii lor (de la Orion, Delta etc) la CTC.

Second hand - e si asta o optiune. E folosesc acuma un binoclu rusesc luat second hand, si singua optiune de upgrade la care ma gandeam e un "ultimate second hand" de gen Carl Zeiss Dekarem/Jenoptem 10x50 ... culmea, nu la unul nou. Dar aici trebuie sa intrebi vanzatorul "are zgarieturi? ciobituri? ciuperci/mucegai? decolimat? cu mecanica ... cum sta?".

Cele 3 binocluri listate (8x56, 9x63, 11x70) au toate pupila de iesire de 7mm (56/8, 63/9, 70/11 - aproape 7). Genul asta de pupila de iesire te avantajeaza cand ai un cer foarte curat din locul de unde observi, respectiv cand pupilele ochilor se dilata pana la 7mm (de obicei cand esti mai tanar).

Un binoclu de uz general (+ astronomie ca bonus) iti da o pupila de iesire in jur de 5mm (8x40, 10x50, 12x60).
Daca pupila ochilor se dilata maxim 5mm, atunci si primele binocluri se vor comporta tot ca un 8x40, 9x45, 11x55.

De ce am adus asta in discutie: daca ai de ales de exemplu intre un 9x63 si un 10x50, o sa trebuiasca sa te gandesti daca:
- merita diferenta de pret?
- cat de des ai acces la un cer suficient de curat incat pupila de iesire de 7mm sa aduca avantaje?

Chiar daca prima optiune e pus pe trepied, or sa apara si cazuti in care o sa pleci doar cu binoclul. Cum toate au putere de marire modesta (ceea ce e ok!), cu cat creste diametrul opiectivelor, cu atata devine mai greu binoclul. Si atunci devine tentant un binoclu mai usurel (8x56).
Dar! Cu cat ai diametrul obiectivului mai mare, cu atata o sa poti sa distingi obiecte mai slabe ca stralucire. Si atunci devine tentant un binoclu mai mare (11x70).

Spor la cugetat. Iti pun un link cu ceva articole de stargazing cu binoclul: din cand in cand autorul meintioneaza ce binocluri foloseste, merita de citit.

http://www.cloudynights.com/page/articles/cat/binocular-universe/

Alex.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 25 Oct 2015 09:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc pt. raspuns !
Legat de accesul la cer curat si nepoluat luminos, intentionez sa fac majoritatea observatiilor nocturne in afara orasului pt ca am acces la zona destul de intunecata aproape de oras. Dar vreau sa fac asta si pe munte, ajung cat pot de sus cu masina si restul la picior si acolo e intuneric total Smile Deci m-as impaca sa car in spate pana in pct de observatie un binoclu de maximum 1,4 kg si un trepied de 1.5 kg.
Cu alte cuvinte as prefera ca primul binoclu (care va fi folosit cel mai mult noaptea pe trepied), sa aiba calitati (diam. pupila, magnificare, diam. obiectiv, FOV , etc ) cat mai bune pt astronomie chiar daca e un pic mai greu de tinut in mana pt observatii diurne.
Nu imi voi putea permite inca un binoclu cu magnificare/ diam. obiectiv mai mare prea curand deci prefer sa merg acum pe un binoclu care e la limita superioara in categoria hand held.
daca as stii ca pupila mea se dilata doar 5 mm atunci presupun ca nu are rost sa iau unul cu exit pupil de 7 mm. dar cum aflu cat se dilata pupila mea ? se poate afla asta? De aceea as merge din prima pe unul cu exit pupil de 7 mm....
pana la urma poate ma enervez, mai astept un timp si-mi iau direct binoclu astronomic cu magnificare serioasa Smile Dar incerc sa-mi pastrez calmul si sa parcurg drumul pas cu pas Razz
multumesc anticipat pt. sugestii.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 25 Oct 2015 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vad un rationament detaliat la antevorbitor, iar in contextul intereselor comerciale mult cultivate pe acest forum de amatori in ultimii 8..9 ani, spre apertura cit mai mare, simt prilejul indemnarii la consecventa, in virtutea acelorasi criterii de logica.
Adica, inainte ca multi useri sa puna aceeasi placa... "cit mai mare sa fie, domne, cit mai mare!"... sa se gindeasca cite zile din an un telescop mai mare poate fi utilizat la potentialul sau maxim, din cauza turbulentei atmosferice! Si inainte de a cataloga telescoapele cu oglinzi din pyrex/borosilicat=serioase, respectiv pe cele (eventual mai mici si) din sticla float uzuala=neserioase, sa se documenteze din referinte precum Texereau. Aspecte care tin si de oglinzi, si de turbulente.
Un telescop, sa zic, de 300mm diametru ofera teoretic o putere de separare dubla fata de un 150mm diametru. Dar pretul la telescopul complet sau la "optica" cit o fi? Doar dubla e diferenta?! Pe ce criterii or veni sfaturile acelea spre "apertura rullz"? Eu nu gasesc vreo substanta obiectiva in ele. Nu cumva sint doar tresariri emotionale, profund subiective? Poate ma lamureste cineva. Aaa, sau daca banii se revarsa din buzunarele capitaliste, pai spuneti asa de la inceput! Nu descurajati oamenii in a-si construi telescoape mai mici!

Mai on-topic: Eu as opta pentru un binoclu 20x80 sau 25x100. Nu mai mici si cu pulila de iesire de cel mult 5mm. Da, intr-adevar: Cit mai mare, domne, cit mai mare! Aici e alt context si alta gama dimensionala. Binoclul e expres destinat cimpurilor largi, lucreaza ca un colector de lumina. In privinta firmelor producatoare, ramine de vazut, si prefer categoric focalizarea individuala pe oculare. Binocluri utilizabile pe o montura azimutala.
LE: La D=100mm creste totusi ponderea aberatiei cromatice. Probabil D=80mm ramine solutia optima la un pret "rezonabil" /LE

Inca ceva: Sa-l blamati pe chinez cind si-o permite, din cistigurile lui "fabuloase", sa stea cu funduletul la apa, precum capitalistii, sa se rasfete cu plimbari prin toata lumea si sa circule in jipane Porsche, BMW, Volvo, Range Rover, Audi etc!
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 25 Oct 2015 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din experienta mea astronomica observationala cu telescoape (reflector newtonian Sky-Watcher 150mm F/5 , refractor Celestron 70mm F/13), respectiv binocluri (Bushnell H2O 8x42 , BTC 15x70, Nikon Action 10x50 si Orion 20x80) pot spune ca in cazul binoclurilor comparativ cu telescoapele puterile de marire mici nu implica disturbari prea mari din cauza turbulentelor. Apertura in schimb conteaza la distingerea detaliilor luminoase (cu toate ca in cazul Lunii luminozitatea este de-a dreptul deranjanta incepand cu 70mm ). Subscriu la obervatia lui Tavi F. referitoare la puterea maxima de marire a telescoapelor aproape inutilizabila in cazul folosirii telescoapelor cu ocularele planetare. Eu am doua oculare (Baader Hyperion 5mm si Baader Ortho 6mm) de folosire a telescopului 150mm F/5 la puterea sa maxima de marire (150x, respectiv 300x cu Barlow 2x ED) si au mai mult rol de dotare in cadrul trusei de oculare decat utilitate functionala din cauza turbulentelor in conditiile de obervare chiar si in cazul unui cer rural. In rarele ocazii de observatii cu turbulente reduse intr-adevar, simti ca nu ai dat banii degeaba pe ele. Dar aceste ocazii sunt intr-adevar destul de rare.

Legat de tematica topicului personal as recomanda un binoclu 15x70 care ofera rezultate bune la obervatii deep-sky sau planetare cu o pupila de iesire de 4.7mm si un camp vizual real de 4.4. grade (un frumos efect imersiv de space "walker") la un pret aproape de doua ori mai mic decat un binoclu 20x80. Necesita trepied solid fara de care oricum nu poti face observatii vizuale in bune conditii. Cateva din modelele de binocluri 15x70 existente pot fi vazute aici:
http://astromagazin.ro/search?controller=s...Caut%C4%83

PS:
Tavi F. : Parerea mea este ca nu are rost sa ne descarcam pe chinezi. Ei ne-au oferit o infrastructura comerciala accesibila largului consum pentru instrumentele astronomice care in trecut aveau o accesibilitate foarte limitata si preturi astronomice la propriu. Sectorul ATM este oricum foarte limitat din acest punct de vedere. Iti respect foarte mult prestigiul si talentul de fabricant de lentile si oglinzi (ca si in cazul lui Tavi Stanescu de altfel) si in final e o ocazie foarte buna atat profesionala cat si comerciala pentru ca maestrii de instrumente optice cum sunteti voi sa imbunatateasca pentru aceasta clientela calitatea optica a dotarii acestor instrumente. E clar ca pretul lor accesibil de multe ori nu implica si calitatea scontata a opticii aferente sau oricum, intotdeauna este loc suficient de imbunatatiri pentru gama aceea de pret.
Sus
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 25 Oct 2015 11:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F., deci tu recomanzi ca prim binoclu unul cu magnificare mare 20x80 sau 25x100 sau ai spus-o ca sa inteleg contrariul "printre randuri" ? Smile
Multumesc starbuck, vad ca amandoi recomandati exit pupil <7> e mai bun, sa lase mai multa lumina pe retina.... Rolling Eyes
Deasemea, binoclurile recomandate de starbuck sunt sub suma mentionata de mine (nu ma deranjeaza sa mai raman cu bani Smile) dar cum ramane sintagma "bani putini- calitate pe masura" ? au aceste inocluri mai ieftine acoperire completa si multipla ?
de acesta ce spuneti ?
http://www.opticshop.ro/binocluri/binoclu-...-9x63.html
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 25 Oct 2015 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclurile 15x70 mentionate (BTC, Omegon si Celestron) ca repere in link au toate acoperire FMC (fully multi-coated). Asta inseamna o transmisie de calitate a luminii. Prismele sunt din sticla de calitate BAK-4 iar suma rezultata sub bugetul planificat ai putea sa o adaugi la investitia intr-un trepied solid. Calitatea acestei game de pret as considera-o medie. Daca ai buget generos te poti uita prin gama premium gen Fujinon, etc sa vezi ce minunatii are. 2500 lei pe un Fujinon 7x50 (second hand !) am vazut intr-o oferta si nu e tocmai putin chiar daca ofera o calitate pe masura.
Binoclul mentionat de tine (Delta Titanium 9x63) este de calitate medie spre buna dar trebuie sa te gandesti ca cel putin o treime din pret o vei plati pe umplerea cu azot pentru protectia la umezeala si depinde de tine cat poti investi in accesorizare comparativ cu calitatea optica sau constructiva. Astfel de accesorizari cum e umplerea cu azot in general costa destul de mult.
Cat despre pupila de iesire de 7mm daca ai varsta in jur de 20 de ani te mai poti bucura ceva de ea, altfel orice valoare peste 5mm e inutila din moment ce pupila ochiului uman scade in dilatare sub 5mm peste varsta mentionata. Iti recomand in continuare un binoclu 15x70 de calitate cat mai buna in conditiile permise de bugetul tau.
Sus
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 25 Oct 2015 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc din nou pt raspuns !
am destul de mult peste 20 de ani asa ca m-am lamurit cu pupila Sad
m-ai convins cu 15x70 Smile totusi consider ca e bine sa fie umplut cu azot ca sa nu se abureasca asa ca am gasit acest Celestron Cavalry care are aceeasi optica precum Skymaster dar in plus e cu azot si waterproof ...si cu o constructie mai durabila zic ei. Adica e un Skymaster upgradat ceea ce ma incanta.
Ce spuneti de asta ?
http://www.insports.ro/binoclu-celestron-cavalry-15x70.html
Cateva reviewuri il vorbesc de bine.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 25 Oct 2015 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.allbinos.com/195-binoculars_rev..._9x63.html
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Oct 2015 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stai linistit, o pupila de iesire mai mare nu inseamna neaparat o imagine mai buna daca iei in calcul si aberatiile ochiului.


EYE_MTF.PNG
 Descriere:
http://www.telescope-optics.net/combined_eye_aberrations.htm
 Marime fisier:  94.15 kb
 Vizualizat:  de 8725 ori

EYE_MTF.PNG


Sus
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 25 Oct 2015 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt link Her_Alien, cand am postat optiunea pt acel binoclu Delta deja citisem cateva despre el, inclusiv cel trimis de tine Very Happy Pare un binoclu destul de bun de aceea il si luasem in calcul. Dar dupa sfaturile ulterioare legate de 15x70, cred ca voi ramane la cel din urma. Oricum binoclul Delta e mai scump decat Celestron Cavalry ...
Cu pupila m-am linistit Smile
multumesc pt feedback celor care si-au rupt din timpul lor ca sa-mi scrie.
Daca mai are cineva un sfat/sugestie acum e un moment bun , inainte sa il comand Razz
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 25 Oct 2015 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La acel binoclu Celestron Cavalry 15x70 vad in specificatiile tehnice ca are reticul gradat. Daca este cumva un reticul mobil care poate fi actionat cumva din exteriorul ocularelor atunci e in regula. Daca reticulul e fix atunci obstructia sa vizuala ar putea fi deranjanta pentru observatiile astronomice. Reticulul este necesar pentru luneta cautatoare de la telescop sau pentru ocularele de colimare. Parerea mea este ca la un binoclu este bine sa ai campul vizual liber pentru a te bucura de priveliste.

Inca ceva: la pretul pe care esti dispus sa-l platesti ai putea sa-ti cumperi cu mici diferente binoclul asta cu lentile Semi-APO Triplet de la TS (Telescope Service), chiar daca e 20x80 si nu 15x70. In plus e rezistent la apa (stropire!) si umplut cu azot:

http://www.astroshop.ro/ts-optics-binoclu-...r_1_select

TS nu e o firma cu pretentii exagerate la preturi si as zice ca e o alternativa serioasa. Daca tot esti entuziasmat (cu efecte clare asupra bugetului Smile ) atunci sa-ti iei un lucru de calitate.
Daca nu ai un telescop si vrei sa vezi pe Luna mai multe detalii si eventual conturul de baza al inelelor saturniene atunci binoclul 20x80 e cel mai potrivit. Daca deja ai un telescop atunci un binoclu 15x70 (semnificativ mai luminos si cu camp vizual mai larg decat un 20x80) iti va oferi mult mai multe satisfactii vizuale.
Sus
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 25 Oct 2015 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pfuuuuuuu...... frate iar m-ai deturnat Smile
asa este, are reticul Sad deci cade....
Oricat de tentant este, ma voi abtine de la binoclul mare sugerat de tine 20x80 si voi pasi pe teritoriul acesta ca la carte, cu un binoclu mai mic si cat de cat portabil. asta pt ca in viitor, cand voi vrea putere de marire serioasa voi trece la ceva de genul asta http://www.astroshop.ro/apm-binoclu-25-50x100-ed-semi-apo/p,16618 (in loc de telescop) si de aceea nu vreau sa iau acum ceva mare.
deci revin la optiunile anterioare.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Oct 2015 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cavalry-ul 15x70 NU are nici compas nici reticul. Este versiunea mai scumpa (waterproof, fogproof, nitrogen purged) a lui Skymaster 15x70.

Si sa nu uiti de trepied. Mai mult de 10x nu poti sa folosesti din mana, si chiar si la 10x nu este usor sa-l tii imobil.

Si daca nu te grabesti foarte tare, ai putea sa astepti versiunile Pro care au cateva bibiluri in plus si, nu in ultimul rand, coatingurile XLT.

http://www.celestron.com/browse-shop/astro...binoculars

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 25 Oct 2015 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tot vrei portabilitate incearca un 8x56 cu prisme BaK4
Am vazut multe review-uri bune despre cele de genul.
Nu stiu cum e cand il tii in mana ...dar eu unul am probleme serioase cu 10x50 cand vine vorba de stele.
Uite un link cu mai multe sketch-uri facute cu ajutorul unui 8x56 si/sau 15x70
http://rodelaet.xtreemhost.com/binocular_astronomy.html
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact