Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC434_5aklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223829
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Romania observat din Romania


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Evenimente educationale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sonkab
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2011
Mesaje: 97



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2015 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Romania observat din Romania
Raspunde cu citat (quote)

Va prezint campania educațională de observare a asteroidului (7986) România, care consta în observarea asteroidului Romania pe perioada opozitiei favorabile de anul acesta (mai 2015).

Pentru observarea lui, cu ajutorul acestui forum, s-a stabilit un grup de observatori care vor face observatii in anumite zile din aprilie si mai. Ii invitam pe cei interesati, in special elevi, studenti si profesori, sa participe in direct la efectuarea de observatii, pe internet sau chiar la telescop.

De exemplu in noaptea de 24 aprilie se vor face observatii de catre Cristian Danescu, care va pune la dispozitie o legatura la internet la observatorul lui. Cine doreste poate intra in direct si poate vedea asteroidul in imagini si se poate conversa cu Cristi.

In seara urmatoare, avem observatii facute de Lucian Hudin care primeste si un grup restrans de pasionati la observatorul sau privat, in intervalul in care se fac observatiile. Gasiti tot programul pe site-ul de mai jos:

http://observer.astro.ro/roro/

Cine doreste sa participe la activitatile noastre gaseste datele de contact pe site. Cine poate surprinde asteroidul in imagini (mag ~17) este invitat sa faca observatii.

Va reamintesc ca asteroidul a fost observat prima oara din Romania de catre Lucian Hudin.

Participantii la acest proiect (observatorii asteroidului): Maximilian Teodorescu, Cristian Dănescu, Lucian Hudin, Radu Gherase, Achim Marian Lucian, Ciprian Dumitru Vintdevară, Elisabeta Petrescu.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 17 Apr 2015 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Romania observat din Romania
Raspunde cu citat (quote)

Defapt asteroidul (7986) Romania a fost observat prima data din Romania la Galati in 21 mai 2012.
De mentionat si ca asteroidul va culmina pe la aprox. 24 grade, facandu-l mai dificil de observat.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4766

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 17 Apr 2015 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos ar fi sa spuneti si cine l-a descoperit, si cine a propus denumirea.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2015 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cine este interesat de aceste lucruri gaseste informatiile chiar pe siteul mentionat de dl Sonka

http://observer.astro.ro/astro/?articles/2...mania.html

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4766

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 17 Apr 2015 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu chiar: http://observer.astro.ro/roro/?7986-romania.html
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 17 Apr 2015 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Frumos ar fi sa spuneti si cine l-a descoperit, si cine a propus denumirea.



http://www.minorplanetcenter.net/db_search...id=romania
Discovered at Siding Spring on 1981-03-01 by S. J. Bus.

Nu stiu cine a propus numele, singurele informatii sunt acestea:

Citation for (7986)
The following citation is from MPC 79417:
(7986) Romania = 1981 EG15

In circulara 79417 nu apar informatii suplimentare, dar fiind atat de recent numit probabil cineva din AIRA, poate ne lamureste dl. Sonka.
Sus
sonkab
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2011
Mesaje: 97



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2015 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Numele de Romania a fost propus de Mirel Birlan si Richard Binzel.
Sus
sonkab
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2011
Mesaje: 97



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2015 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit pe email data aproximativa: propunerea s-a facut prin 2009-2010 si a fost acceptata in 2012.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2015 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

*shrugs*

nu stiu ce inseamna "nu chiar" pentru ca, printre altele, asta scrie in acel articol din iunie 2012.

Citez:
"Denumit oficial (7986) Romania = 1981 EG15, asteroidul a fost descoperit pe 1 martie 1981 de către astronomul S.J. Bus la Observatorul din Siding Spring, în cadrul unui studiu asupra asteroizilor denumit U.K. Schmidt-Caltech Asteroid Survey. Obiectul ceresc face parte din centura principală de asteroizi, o regiune din Sistemul Solar aflată între planetele Marte și Jupiter și care adăpostește numeroase corpuri cerești precum asteroizi și planete pitice."

si:

"Pe data de 6 mai 2012, Uniunea Astronomică Internațională (UAI) a listat pentru prima dată asteroidul cu numele de România în numărul 71497 al „Minor Planet Circular”. Decizia a fost luată ca urmare a propunerii a doi oameni de știință — românul Mirel Birlan, care lucrează la Observatorul din Paris și americanul Richard Binzel de la MIT (Massachusetts Institute of Technology)."

acum, ca au trecut 2-3 ani intre propunere si acceptare... este chiar putin la scara astronomica Smile

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4766

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 17 Apr 2015 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe pagina proiectului "România observat din România", "Campanie educațională de observare a asteroidului" (http://observer.astro.ro/roro/) scrie doar atat:

Asteroidul cu numarul de catalog 7986 a fost denumit România in luna mai 2012 de catre Uniunea Astronomica Internationala. Acest asteroid are un diametru estimat de 2-3 kilometri si se afla in centura asteroidala principala, intre planetele Marte si Jupiter.
Sus
new-ton
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2013
Mesaje: 2



Localitate: vn

MesajTrimis: 22 Apr 2015 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am gasit pe youtube giful asta, stie cienva daca e real? e facut din galati?

https://www.youtube.com/watch?v=GLCqePWgPEY
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Apr 2015 01:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, e real, e facut de Alex Dumitriu.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Apr 2015 07:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am facut o repetitie generala a evenimentului si iata concluziile mele:

Asteroidul este foarte jos in general si acum in special, cand luna este inca destul de mica.
Am inceput sa fac expuneri in zona pe la 23:30 si jumatate din campul vizual al telescopului era obturat de peretele estic al observatorului, ceea ce aparea in poze ca un gradient mare de flux luminos catre unul din colturi. Pe masura ce timpul a mai trecut, efectul a mai scazut dar ora 00:30 este oricum ora limita de observare deoarece campul optic al telrescopului este apoi blocat de acoperisul glisant catre sud-est (o problema ce necesita o rezolvare urgenta in vara asta).
Datorita unei usoare pacle pe cer, background-ul era destul de luminos, ceea ce scadea considerabil magnitudinile limita ale stelelor ce puteau fi observate (ca sa nu mai vorbim ca in directia aceea este si Ploiestiul, cu poluarea lui luminoasa). Acest fapt, suplimentar, m-a impiedicat sa gasesc vreo stea de ghidaj pentru multa vreme si a trebuit sa ma multumesc cu expuneri neghidate.
Am facut expuneri de 60 si apoi 120 de secunde in bin2 si facand apoi fotometrie cu MaximDL, am vazut ca stelele cele mai slabe nu treceau de magnitudinea 13.5. Se mai vedeau niste stelute chiar mai slabe dar Maxim nu le interpreta ca si stele, deci probabil, daca e ceva asteroid printre acele stele, se va vedea in Astrometrica, atunci cand o sa fac Blink.
Nu am mai avut timp sa trec aseara cele cateva imagini bune prin Astrometrica sa vad daca se iteste ceva, dar o sa incerc in seara asta.

Concluzia este ca eu am nevoie de un cer bun, fara pic de nor in intervalul de timp restrans ce il am la dispozitie, pentru a prinde asteroidul.

O sa urmaresc prognoza meteo si poate reausim sa amanam sesiunea mea pentru un moment bun, in care sa pot face ceva in acest sens.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
sonkab
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2011
Mesaje: 97



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mai 2015 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vă țin la curent cu evoluția observațiilor asupra asteroidului România. Până azi au reușit trei sesiuni de observații la care am atras si publicul (elevi si studenti). La o alta sesiune cu public au fost nori și alta s-a amanat din cauza norilor.

Cea mai recenta sesiune a fost cea de pe 6 mai (ora 12:45 ora României), cand s-au facut observatii cu telescopul IRTF din Hawaii in timpul careia s-au luat spectre ale asteroidului.

Avem imagini laute din Cluj Napoca, Bucuresti, Valenii de Munte si Barlad.

Puteti vedea imaginile pe site-ul nostru: http://observer.astro.ro/roro/

Pana acum proiectul nostru a aparut si la TV, la Antena 1 si Trinitas TV, singurele televiziuni interesate pana in prezent.

Urmeaza observatii remote din Valenii de Munte, la care vom asista pe internet (google hangouts pe contul sonka.adrian). Observatiile se vor tine vineri spre sambata (8 spre 9 mai).
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 08 Mai 2015 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu gasesc nicicum pagina , (google hangouts pe contul sonka.adrian). Se poate un link si ora de incepere ?. In tabel apare , 8-9 mai Radu Gherase iar pe site nu apare vreo informare sau am gresit eu ceva . Mersi
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Evenimente educationale Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact