Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
WB_me.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce reducator focala sa folosesc pentru Mak 150/1800 ?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Sep 2015 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce reducator focala sa folosesc pentru Mak 150/1800 ?
Raspunde cu citat (quote)

Salut colegi,

Avand in vedere ca vreau sa folosesc Mak-ul SkyWatcher 150/1800 la astrofoto, si printre altele, deep sky, voi avea nevoie de un reducator de focala, care printre altele, sa imi deschida field-of-view-ul si sa imi mareasca raportul F, cu alte cuvinte, facand tot ansamblul mai luminos

As vrea sava intreb ce reducator de focala ati recomanda ?
0.5x vs 0.63 ?
corector sau nu ? (din cate stiu, din constructia Mak-urilor, nu este nevoie de corectie, ca in cazurile SC-urilor)
ce firma ati recomanda, poate din experienta/teste ?

Va multumesc anticipat, si cer senin,
Bogdan.

_________________
Askar 65PHQ APO triplet - petzval design
Rainbow Astro RST-135E
ASI 294MM Pro + Astrodon HA+O3 filters
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 07 Sep 2015 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Ce reducator focala sa folosesc pentru Mak 150/1800 ?
Raspunde cu citat (quote)

bogdanbacila a scris:
voi avea nevoie de un reducator de focala, care printre altele, sa imi deschida field-of-view-ul


Asta nu e posibil. Campul vizual e deja limitat de diametrul focuser-ului unde vrei sa infigi reducatorul de focala. Restul (sa iti imbunatateasca raportul focal, ca sa poti folosi expuneri mai scurte) - da ...

Alex.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Andrei Bacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Noi 2014
Mesaje: 82



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Sep 2015 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Ce reducator focala sa folosesc pentru Mak 150/1800 ?
Raspunde cu citat (quote)

In cazul asta sunt putin confuz. Intre doua telescoape cu aceeasi apertura dar unul cu focala de 1000mm si celalalt cu focala de 500mm, cel de 500mm nu este mai "wide" (deci automat cu camp vizual mai larg)?
_________________
Luneta SW ED80 + MoonLite CF2, TeleVue TRF-2008 FR/FF, Atik 460ex mono + EFW2, Filtre Baader LRGB+Ha+OIII, Montura SW AZ-EQ6 GT
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 07 Sep 2015 17:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba da, asta fiindca tubul port ocular intercepteaza un con de lumina de la un obiectiv de 500mm.

Problema cu focal reducer-e e ca fascicolul de lumina e intai interceptat de tubul port ocular, abia apoi trece prin focal reducer: "raul" (limitarea FOV-ului) s-a facut deja, si focal reducer-ul poate doar sa mareasca luminozitatea imaginii, prin marirea convergentei fascicolului. Efectul este de o focala mai mica, dar dupa ce campul a fost deja limitat.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Andrei Bacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Noi 2014
Mesaje: 82



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Sep 2015 17:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adica in cazul de mai sus Bogdan va avea pe senzor un cerc de imagine si in rest "negru"?
_________________
Luneta SW ED80 + MoonLite CF2, TeleVue TRF-2008 FR/FF, Atik 460ex mono + EFW2, Filtre Baader LRGB+Ha+OIII, Montura SW AZ-EQ6 GT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Sep 2015 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti pune reducatorul chiar la iesirea din tub si vei avea un camp mai mare, dar vignetat.
In plus, Cassegrain-urile clasice (si Mak, si SC) au o curbura a campului destul de accentuata.
La vizual merge, dar la foto se simte mai tare, depinde si ce marime are senzorul.

@Herr_Alien: cred ca prin "tub portocular" te referi la "baffle" si la oglinda secundara.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 07 Sep 2015 18:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tubul port ocular, din 2 motive:
- la toate telescoapele, de orice tip constructiv, pentru o anumita focala data, marimea campului e data de dimensiunea (in mm) a planului focal; restrictia (cel mai des) e data de diametrul tubului port ocular
- cam toate focal reducer-ele se plaseaza undeva in interiorul tubului port ocular

Dimensiunea secundarei influenteaza ce parte din planul focal este iluminata 100%.

Diafragmele din tubul port ocular, sau din 'conul' infipt in gaura centrala a unui catadiptric, da, alea pot influenta marimea campului, deoarece sunt destul de apropiate de planul focal.

Alex.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 07 Sep 2015 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andrei Bacila a scris:
Adica in cazul de mai sus Bogdan va avea pe senzor un cerc de imagine si in rest "negru"?


Dap. Eventual cu o trecere gradata, da' destul de rapida catre negru (partea de vignetare, reprezentand zona in care senzorul e iluminat numai partial).

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Sep 2015 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Poti pune reducatorul chiar la iesirea din tub si vei avea un camp mai mare, dar vignetat.
In plus, Cassegrain-urile clasice (si Mak, si SC) au o curbura a campului destul de accentuata.
La vizual merge, dar la foto se simte mai tare, depinde si ce marime are senzorul.

@Herr_Alien: cred ca prin "tub portocular" te referi la "baffle" si la oglinda secundara.


Salut,

Mai, cred ca ai dreptate in legatura cu baffle-urile din SCT; la cum se monteaza focal reducer-ul in SCT-uri, diafragmele din tubul infipt in primara or sa afecteze campul mai tare.

Slymin da o explicatie buna in filmuletul asta:

https://www.youtube.com/watch?v=sFYD4aR8WQs

Vignetarea apare din cauza faptului ca obtii iluminare completa numai in interiorul TFOV-ului initial. In afara lui ai iluminare partiala (vignetare). Ceea ce inseamna ca totusi obtii o marire a campului vizual, nu cum sustineam initial.

Deci, vorba englezului, "I stand corrected".

Alex.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Sep 2015 16:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri, colegi.

Am decis sa scot la vanzare Mak-ul, si sa ma dedic unui Apo-Chromat... dar mai dureaza, pana apare diferenta de bani.. Smile

Multumesc.

_________________
Askar 65PHQ APO triplet - petzval design
Rainbow Astro RST-135E
ASI 294MM Pro + Astrodon HA+O3 filters
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 08 Sep 2015 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce camp vizual vrei sa prinzi si cu ce senzor ?

Apropo, si un apocromat generic are nevoie de un corector de curbura a campului.
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Feb 2016 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut colegi,

Dupa multa vreme revin in dicutia intiaila (Mak-ul a ramas cu mine - e totusi o bijuterie), si ca sa raspund, as vrea sa folosesc Mak-ul impreuna cu un Canon 1000D, deci senzor size APS-C.

In configuratia initiala/normala, am o focala de 1800mm pe un senzor APS-C. Pe langa FOV-ul mic, am si dezavantajul raportului focal mare (F/12) si datorita focalei, a apropierii prea mari (multe obiecte DSO "nu incap" in cadru Smile ).

Cu un focal reducer ales corect (0.5x), as putea reduce focala la jumate, deci marire mai mica, automat incadrare "mai corecta", apoi as mari raportul focal, deci ajungem la expuneri mult mai scurte, si sper eu, si o oarecare deschidere a FOV-ului... Va rog sa ma corectati daca bat campii cu cele anumerate aici..

Legat de montarea eventualului focal reducer, m-as gandit sa il montez in adaptorul 2"->1.25", ce dispune de filet interior...din pacate, nu am o metoda mai simpla de a atasa aparatul de acest adaptor 2->1.25, decat printrun barell 1.25 + T-ring (ce intra in aparat).. Sa zicem ca asta nu ma deranjeaza, dar as vrea sa stiu cam cum afecteaza pozitia focal reducer-ului in raport cu iesirea Mak-ului (aici prea multe nu pot face) si cum afecteaza in raport cu prinderea in aparatul DSLR...

As vrea sa inteleg , si sa pot dimensiona prinderea in asa fel incat sa obtin maximul din toata inventia asta pe care vreau sa o fac... Smile

Multumesc pentru pareri,
Bogdan.

_________________
Askar 65PHQ APO triplet - petzval design
Rainbow Astro RST-135E
ASI 294MM Pro + Astrodon HA+O3 filters
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Feb 2016 01:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am testat un reductor de 0,5 din ala ieftin, pe mak de 150mm (de fapt doua, unul pe 2'' si unul pe 1,25). Nu e bine, nici macar vizual. Introduc ceva aberatii, si castigul de camp este relativ mic. Am incercat si cu reductor de SC Celestron, de 0,63. Nici asa nu e grozav. Din ce stiu, doar firma Intes Micro face reductoare dedicate pentru Maksutov, dar nu am idee cum se comporta pe un mak chinezesc.

Asa ca, daca vrei sa faci foto planetar, un Mak e bun. Pentru DSO insa, nu stiu.

Evident ca poti sa incerci si cu un reductor de la Intes, dar asa cum au spus si antevorbitorii, limitarile date de constructia interna vor da un camp doar putin mai mare. Castig mai mare vei avea probabil la viteza fotografiei. Si la usurinta cu care se va face ghidajul, avand in vedere ca 1800mm focala necesita un ghidaj foarte precis.

Unde anume e bine sa montezi un astfel de reductor pe un mak? Sincer nu stiu. In mod normal, reductoarele au o anume distanta la care trebuie montate fata de cipul foto, distanta care e specificata de constructor. In fapt, oricine se uita cu atentie pe piata, vede ca reductoarele de focala sunt accesorii foarte pretentioase, facute cu dedicatie pentru diverse tipuri de instrumente, si chiar pentru diferite focale la acelasi tip de aparat.

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Feb 2016 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Reducatorul de la IntesMicro nu te ajuta la vignetare, la curbura campului si la aberatiile reziduale corespunzatoare unui camp mai mare. Pentru asta iti trebuie un alt design, o oglinda secundara mai mare, separata de meniscul frontal, o iesire de diametru mai mare si un corector de camp dedicat, la iesirea din tub, precum se vede aici: http://www.teleskop-express.de/shop/produc...grain.html
Ah, era sa uit, si multi multi bani ...

Ideea e sa nu te astepti la mari minuni de la acel reducator de 250 Euro, nu pentru ca nu e bun, ci pentru ca Mak-urile de la Skywatcher sunt optimizate pentru vizual, nu pentru foto.

Ce diametru interior ai la iesirea din tub ?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Feb 2016 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

bogdanbacila a scris:
.. as putea reduce focala la jumate, deci marire mai mica, automat incadrare "mai corecta", apoi as mari raportul focal, deci ajungem la expuneri mult mai scurte, si sper eu, si o oarecare deschidere a FOV-ului... Va rog sa ma corectati daca bat campii cu cele anumerate aici..

In semnatura ai un APO luminos si de camp larg, nu iti rezolva problema?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact