Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
14august_0408.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Confectionare aparatori prisme fata pentru Binoclu


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Aug 2015 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Confectionare aparatori prisme fata pentru Binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Confectionare aparatori prisme fata pentru Binoclu

Intr-un post mai vechi aratam cu se pot face aparatori pentru prismele din fata ale binoclurilor, utilizand tabla. Montarea lor necesita insa desfacerea efectiva a lameleor de blocare a prismelor cee ace a dus la o anumita reticenta a utilizatorilor. Oarecum justificata dat fiind posibilitatea de decolimare in urma unei astfel de operatiuni.
Daca insa nu dorim sa intervenim la nivel de prisme, sau ne grabim dar totusi dorim sa obturam acea zona (caci am constatat ca acolo apar interferente si paraziti optici) iata o metoda rapida care micsoreaza mult riscul decolimarii binoclului.
1- Se noteaza cu un semn imbinarea dintre tubul port obiectiv si corpul in care este infiletat, astfel incat dupa desurubare sa stim pana unde sa il insurubam la loc! Foarte important sa insurubati exact pana la semn, altfel apare o decolimare! Valabil pentru ambele tuburi caci ambele trebuiesc desurubate.
2- Decupati o bucata de carton, eu am folosit o cutie de carton gofrat de la o cutie de sursa de calculator. Cartonul trebuie sa fie grosut, si ferm.
3- Trasati efectiv conturul exterior asa cum se vede in poza Fig.1.
4- Decupati forma rezultata si taiati drept zona interioara pentru a elibera calea optica cand veti monta aparatoarea vezi Fig.2.
5- Cu un marker permanent negru acoperiti cartonul cu culoarea neagra a acestuia , inclusiv marginile. Lasati sa se usuce cerneala.
6- Introduceti cu atentie aparatoarea curbata peste prisma, cu varfurile in jos. Ea trebuie sa aiba contact cu marginea corpului binoclului si daca e facuta correct sta ferm fara sa cada ca in Fig.3.
7- Lipiti cu trei puncta de lipici de tip prenadez aparatoarea de marginea corpului binoclului.
8- Lasati sa se usuce.
9- Remontati tuburile port obirectiv, insurubandu-le pana la semnul de la punctul 1.

Performantele optice ale acestui tip de aparatori sunt identice cu cele clasice din table aplicata direct pe prisma. Posibil ca totusi sa nu fie la fel pentru eventualul praf ce se acumuleaza de-a lungul timpului in binoclu (dar acesta este un alt aspect si ar trebui sa ne intrebam de ce lasam praful sa intre acolo). Operatiile se fac in maxim 30 minute, si riscurile sunt minime.

Cer senin tuturor !

Atentie ! Orice interventie la un instrument optic trebuie facuta cu grija si mare atentie! Nu exista operatiuni SIMPLE! Daca nu aveti oarece experienta si indemanare in domeniu, mai bine apelati la un prieten cu experienta.



1mic.jpg
 Descriere:
Fig.1
 Marime fisier:  822.17 kb
 Vizualizat:  de 7776 ori

1mic.jpg



2.jpg
 Descriere:
Fig.2
 Marime fisier:  861.47 kb
 Vizualizat:  de 7776 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
Fig.3
 Marime fisier:  759.91 kb
 Vizualizat:  de 7776 ori

3.jpg



4.jpg
 Descriere:
Fig.4
 Marime fisier:  623.17 kb
 Vizualizat:  de 7776 ori

4.jpg


Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Aug 2015 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului: salut
Raspunde cu citat (quote)

Si care este rezultatul ? am observat ca cele vechi(zeiss,baigis) au tabla pe prisme dar nu stiu motiviul Very Happy .As incerca la bresseru-l meu aceea tabla sau carton pe prismele din fata,dar nu stiu ce rezultat obtin.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Aug 2015 13:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Montarea acestor aparatori are doua utilitati:
1- Prima si cea mai importanta este eliminarea reflexiilor parazite ce pot aparea atunci cand lumina venita din fata sub un anumit/anumite unghiuri ajunge in fatele prismei. Se micsoreaza astfel acele "fantome" cum se mai numesc ele. Nu toate binoclurile au nevoie de astfel de aparatori. Unele au tuburile suficient de lungi si nu apar astfel de reflexii, altele au in interiorul tubului elemente tronconice ce ajung pana langa orificiul de intrare inchizand accesul lateral.
2- Ajuta, mai ales pe termen foarte lung, sa mentina fatele superioare ale prismelor curate. Altfel dupa circa 10 ani fatetele se vor acoperi de un strat foarte fin de praf sau praf amestecat cu vapori de ulei ceea ce va da o alura laptoasa imaginii.

La Bresser Hunter BK7 nu am simtit nevoia de aceste aparatori, desi la acest model exista un unghi din care, daca este Luna plina apare o reflexie atunci cand te uiti undeva in dreapta sau stanga Lunii la alte stele. Dar nu prea ma deranjat, asa ca toate Breserurile mele Hunter 10x50 si Meade 10x50 nu au montate pe ele asa ceva.
In schimb la Bresser BaK4 atat la Versiunea 1 cat si la Versiunea 2 (cum le-am denumit eu dupa tipul de model gasit pe piata noastra)este nevoie sa pui asa ceva. Caci in aceste versiui sunt extrem de multe fantome. Vei omora ceva din ele dar nu toate caci unele mai vin si din alte cauze.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 08 Aug 2015 16:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum impaci cartonul cu umezeala ?
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 08 Aug 2015 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acele reflexii , in situatia in care prinzi o stea linga luna plina sint normale , mai ales la mariri mici cazul binoclurilor , dar si a telescoapelor . Ori reduci apertura , ori pui filtre . Aia de la Bresser o fi uitat sa simuleze situatii de genul asta . Poate puneau ceva filtre/capace.....la pachet .
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Aug 2015 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Cum impaci cartonul cu umezeala ?


Parerea mea sincera este ca daca la acel nivel (unde este pus carton) apare umezeala, umezirea cartonului este ultima mea grija.
Umezeala nu are voie sa intre in interiorul unui binoclu.
De altfel cei ce folosesc binoclurile in mediul avand umezeala 100% (ceata densa, ploaie directa pe binoclu, condens violent) sunt obligati sa ia niste masuri drastice.
Mai mult decat atat, in conditii extreme nu as miza prea mult nici pe faptul ca un binoclu este declarat perfect etans si incarcat cu gaze rare. La modelele pana in 700 - 800 de roni (de pe piata noastra) care mi-au trecut prin maini, solutiile de etansare sunt penibile. La modele porro gazul rar din partea superioara dispare dupa 2-3 sapatamani si cel din partea inferioara rezista maxim un an sau chiar mai putin. Apoi inauntru ramane aer. Dar sistemul este relativ etans, si va transpira mult mai putin. Deci inclusiv apa va patrunde inauntru la contact direct cu binoclul.
Problema condensului (nu si a lucrului in mediu 100% umed) am deschis-o intr-un topic separat, si am cules cateva idei, pe care din nefericire nu apucat sa le testez si sa incercam sa gasim impreuna niste solutii.
De exemplu cei de la Zeiss mizau pe faptul ca mjoritatea condensului vine de la respiratia privitorului, si au concentrat actiunile anti-condens pe partea din fata a binoclului (garnituri + mantale de protectie tuburi). Acesta era vazut ca fiind inclinat cu obiectivele in sus si ocularele in jos, respiratia ridicandu-se spre obiective. Sistemul nu permitea condensul interior pe sectiunea partii din fata, si impiedica apa sa intre dinspre obiective inspre prisme. Invers insa nu.
Este mult de discutat dar mai ales de incercat si testat. Vine insa toamna si vom avea ceva conditii de test , cine stie Smile
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Aug 2015 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma refeream la faptul ca acel carton este facut din celuloza care pe langa ca este higroscopica, mai este si hrana buna pentru mucegai. Iar umezeala este chiar in aer sub forma de vapori de apa. Umiditate relativa mare apare foarte des in timpul noptii, chiar prin simplul fapt ca scade temperatura.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2015 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cartonul pus are pe o parte depunere cerata neagra, si pe celalata parte multe straturi de tus marker. Eventual se poate aplica un strat de vopsea in loc de marker. Aparatorile se pot schimba foarte usor, deci se pot verifica cum se vor comporta in timp.
Poate in cazul acestui binoclu studiul umezelii nu e chiar concludent, caci asa cum ziceam tuburile originale (metal cu piele) sunt izolate de un manson grosut de cauciuc pus de mine mai mult din motive estetice. El insa in afara de asta, e un foarte bun "antisoc" si micsoreaza foarte mult condensul. Mie mi-a fost lene sa ii refac pielea pe tuburi ,ca era sarita in cateva locuri asa ca am preferat solutia cu cauciuc.
Oricum voi tine sub observatie starea aparatorilor de carton.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Aug 2015 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un carton care trage umezeala poate fi considerat un desicant. Doar ca trebuie sa-l schimbi din cand in cand. Ar fi chiar interesant sa vezi ce se intampla. Insa in cazul asta va trebui sa-l vopsesti cu acuarele.
Oricum nu recomand markerul.

Daca insa vrei sa izolezi cartonul e simplu. Dupa vopsire, dai 2 straturi de aracet diluat 50%.

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 12 Aug 2015 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un desicant are un comportament diferit.
La desicant, prin procesul de adsorbtie, apa exte fixata pe suprafata si ramane acolo, relativ stabila la temperaturi normale.
La celuloza, prin procesul de absorbtie in fibre, apa nu este stabilizata si incepe sa iasa exact cand umiditatea tinde sa-si revina la valori mai normale.
Intr-un spatiu mic, slab ventilat, efectele sunt exact opuse. Desicantul tinde sa mentina o umiditate mai scazuta decat afara, pe cand celuloza tinde sa o mentina mai ridicata.

Mai mult, cartonul ondulat are si suprafete interioare, poroase, in contact cu aerul (si cu umezeala din el). Cam greu de impermealizat eficient. La umiditate ridicata incepe sa se inmoaie, sa se umfle si sa se deformeze. In contact cu apa lichida (in caz de condens), se mai si lipeste de suprafete.

Despre acuarele si aracet ... no comment.

Daca tot vrei carton, de ce nu folosesti unul subtire, neporos, in loc de sugativa aia in 3 straturi cu aer intre ?
Poate chiar gasesti unul deja negru si rezistent la apa, si ii faci o forma sa acoperi si zonele laterale.
Ideea este buna, doar implemetarea lasa de dorit. Wink

P.S. La modelele de care pomeneai, umplute cu gaz inert, nu ai niste supape de umplere golire ?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Aug 2015 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule nobody. Te-am mai rugat sa nu mai comentezi mesajele mele.

In primul rand nu ai experienta practica, si asta s-a vazut de nenumarate ori, si se vede si in cazul de fata, unde vorbesti despre ceva ce nu stii, nu ai incercat tu insuti. (ce sa faci, pe net nu gasesti toate solutiile, ca sa dai copy-paste, si sa arati cum le stii tu pe toate).

In al doilea rand, ti-am spus ca eu nu o sa mai comentez mesajele tale, si am crezut ca ai un minim de bun simt sa faci si tu la fel. Dar nu ai facut asa, ci din contra, si nu odata, ci de mai multe ori.

Am avut rabdare suficienta, si am tacut. Am citit raspunsurile tale zis stiintifice, in care ocolesti cu oarecare dibacie ce nu iti convine, ce nu se potriveste cu pozitia ta. Dar gata.

_________________
Dragos N
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Aug 2015 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragii mei hai sa nu ce ciondanim pe nimica toata. Este adevarat si ca se poate pune ceva carton mai de calitate decat cel pus de mine. Personal nu am acordat atentie acestui aspect deoarece asa cum am mai zis, eu nu concep ca in acea zona sa intre umezeala chiar daca aparatorile sunt din tabla.
Cine vrea profesionalism poate folosi primul post unde ele se pot face din tabla.
Sunt idei, mai simple sau mai complicate , deci e normal sa apara dispute si de ce nu in urma lor solutiile tehnice abordate se vor imbunatati.

Revenind la binoclurile moderne umplute cu azot , ele spre deosebire de versiunile militare vechi, nu au supape. Oricum ar fi inutile caci sistemul de garnituri folosit este departe de a fi perfect etans. Dar in schimb existand acele garnituri, si fiind mai etans decat unul fara, e mult mai putin predispus la condens. Cat despre azot in sine ca si gaz, chiar daca se pierde, nu disperati, el exista in circa 78% din compozitia aerului din jurul nostru, deci este si acolo in binoclu Smile majoritar. Si nu ma pot abtine sa nu aduc aminte si de azotul care este bagat in cauciucurile masinilor Smile
Deci mizam pe o etansare ceva mai buna decat pe gaze cu proprietati miraculoase.
Nu neg ca poate la modelele moderne vandute cu zeci de mii de roni sa fie alt sistem de etansare, caci inca nu mi-au trecut prin mana Smile
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Aug 2015 08:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Treaba cu 78% azot in aer este comparabila cu apa de mare care contine 96% apa buna de baut. In rest, nu mai insist.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 14 Aug 2015 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Mi-am tras aparatori de carton (e adevarat, simplu, nu gofrat) la monocular; am mai pus insa si niste saculeti cu silicagel langa prisme.

Alex

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
somy
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Sep 2010
Mesaje: 678

Motto: eppur si muove

Localitate: braila

MesajTrimis: 14 Sep 2015 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului: confectionare aparatori prisme fata
Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Mai mult din curiozitate am incercat pe un Hunter 8x30 , folosind nu carton , ci tabla de la o cutie energizant culoare neagra , pe exterior , lipituri in trei puncte cu Loctite gel, foarte putin aplicat s-a intarit beton. Rezultatul fiind unul bun , de care sant chiar multumit , multe reflexii au disparut.

_________________
, binocluri= Kronos 26x70 , SKY LUX 70/700
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact