Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Lovejoy_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224525
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu 20×80 seria LE


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 06 Aug 2015 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Posibil.Eu am observat ceva interesant legat de maririle mari la refractoare.La mariri mari 270ori am putut vedea surprinzator de bine planetele cu rft-ul folosind un barlow ED /2" si inca unul pe1 ,25 si un ocular 9mm plössl de la Bresser.Poate era acelas efect si la binoclu pt deepsky la mariri mici. Smile Cu siguranta privitul cu ambii ochi reduce efectele negative de seeing,iar lentilele obiectivului isi au rolu lor.
Nu cred ca un bino imbunstateste calitatea imaginilor dso sub 6' telescop,dar poate mai exista si exceptii.Eu am avut cateva expetiente faine cu lunetele la planete,dar f rar,vorba aia "o data in viata",dar am ramas cu imagini "live" de care imi aduc aminte cu placere Smile .
Ca sa-mi raspund singur la intrebare,nu cred ca ar vedea mai bine,doar pe un cer extraordinar,deci iara exceptie..
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4790

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Aug 2015 00:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact. Cu banii astia poti lua un Dobson Pyrex de 8" care colecteaza cu 78% mai multa lumina decat unul de 6".
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 07 Aug 2015 01:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E prea mare Smile .Mai am un newton de 6' f/5,dar ziceai ca la focale mici e dificil fara corector.In plus montura nu cred ca tine f bine atatea accesorii,plus ca am nevoie de corector.
@mmarin,care este cel mai bun /mare binoclu pe care il ai?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Aug 2015 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca iti place sa te invarti in cerc cu problemele tale existentiale, ceea ce e ok cat timp o faci cu placere Smile.
Ia un bino macar vezi despre ce e vorba cu ochii tai, in fond viata e scurta, sa o mai traiesti si cu dileme nerezolvate parca e pacat. Sau ia o apertura mai mare: http://skywatcher.ro/SK/SK150-750ota.htm

Spor.
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Aug 2015 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
@mmarin,care este cel mai bun /mare binoclu pe care il ai?

Cel mai bun e și cel mai mare, și cel mai incomod în același timp. E un Celeston 25x100. O sculă bunicică, dar e atât de greu încât nu poate fi menținut nemișcat decât folosind o montură solidă, adică grea. De când l-am achiziționat îmi tot storc creierii încercând să găsesc o soluție de compromis între stabilitate și portabilitate dar tot nu am găsit o variantă acceptabilă...
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 07 Aug 2015 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O fi unul dintre cele puse pe avatar?..faina achizitie.Daca nu cer prea mult,ai putea sa ne spui performantele deepsky,in general vorbind.multumesc Smile
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4790

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Aug 2015 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar asa, cum se vede M57 (aka "Ring Nebula", o tinta relativ usoara si din oras) ?
Cat despre roiul dublu din Perseu (aka "Double Cluster"), acesta se distinge si cu ochii liberi.
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Aug 2015 22:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, e cel din stânga.
Deoarece e dificil de mânuit, l-am folosit mai rar și aproape exclusiv de la fereastră. Comparat cu Bresser Spezial Astro 20x80, iese în evidență în special prin ușurința cu care găsesc și identific obiectele. Chiar și cu un singur ochi, acestea se văd mai ușor și cu mai multe detalii. Pe un cer cu transparență slabă și cu lună spre primul pătrar, cu vreo două săptămâni în urmă am prins o urmă de nebulozitate la M29, ceva mai târziu, când a intrat în vedere o vagă urmă la M103. Mai la est, roiul libelula s-a văzut foarte frumos, C10 frumușel iar ceva mai târziu roiul dublu din Perseu chiar impresionant, în ciuda poluării luminoase.
Spre dimineață, am făcut o încercare la M31. Nucleul l-am găsit imediat, M32 era la datorie și după vreo două'j de secunde parcă-parcă se întrevedea o parte a zonei periferice. Cu Bresserul, M32 a apărut după câteva secunde și nu am perceput vreun semn de prezență a zonei periferice la M31.
Duminică l-am scos la câmp în speranța că pot prinde ceva înspre sud înainte să răsară luna. Țeapă - era o negură destul de deasă; nu mi-am putut da seama dacă aura din jurul lui Antares era chiar nebuloasa sau doar reflexie atmosferică. Până să mă lămuresc, a răsărit Luna și am spus „pa!” roiurilor și nebuloaselor - din noroc chior am prins în ocular roiul „rața sălbatică” - și m-am întors spre Saturn. Nu mi-a venit să cred că, după vreun minut de observare, am reușit să discern inelul de suprafața planetei - o subtilă diferență de strălucire și culoare. Deasemeni, l-am observat cu intermitențe pe Titan - o steluță portocalie în dreapta-jos.
Înainte să închei ședința cu o privire la Lună, m-am uitat după M81/M82 și, în ciuda cerului albastru luminos, erau acolo, perfect vizibile în privirea directă.
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Aug 2015 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Chiar asa, cum se vede M57 (aka "Ring Nebula", o tinta relativ usoara si din oras) ?

Tocmai am verificat. E vizibilă dar e atât de mică încât tre' să știi exact unde să te uiți că altfel treci peste. Probabil că pe un cer cu transparență ceva mai bună și la o oră cu turbulență mai mică se poate distinge forma inelară.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 09 Aug 2015 00:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E prea mic grosismentul pt m57.Poate daca era cel putin 30 erau mai bune detaliile si la alte obiecte interesante.Pt un asemenea binoclu rezultatele sunt excelente.Am impresia ca totusi mai lipseste ceva-un grosisment mai mare sau mai multe oculare ce sa acopere o plaja mai mare.Tind sa cred ca totusi 102/500 ar fi mai buna in sensul acesta.Este oarecum un binoclu cu un singur ocular,exceptie facand combinatia cu bino.Din experienta mea banui ca si la bino un ocular de 17mm wide ar putea/TREBUIE sa vada ceva,eventual in alte combinatii pana la 2-2,5 pupila de iesire,functie de cer.Am fost placut impresionat de nivelul deep al binoclului 25×100,fara indoiala unul dintre cele mai bune pt amatori(de rand Smile )Sunt si eu curios,nerabdator sa lamuresc problema,insa cand si daca se va intampla asa Question
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 09 Aug 2015 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai putea sa mai incerci ceva Stelutza , cauti un kit auto pentru marsarier (unele au camere chiar bunicele) din ala cu ecran mai maricel (6 inch) si faci proiectie focala sau chiar afocala folosind 102/500.
O amarata de baterie de 12 (de la un UPS ) v si un adaptor pentru camera e tot ce-ti mai trebuie.

Uite asa ai si vedere binoculara si sensibilitate ce o depaseste pe cea a retinei.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 09 Aug 2015 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi nevoie oare de un ocular proiectie sa faca proiectia ecranul de 6?
Privire binoculara data de uitatul pe ecran si sensibilitate crescuta..esti sigur? Smile
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 09 Aug 2015 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da , probabil ca pentru proiectia afocala ar fi mai bun un ocular de proiectie , care de fapt e un ploss daca tin bine minte , dar e buna mai degraba pentru tinte mici , cum ar fi ring nebula sau chiar M13.

Pe de alta parte , cam orice matrice CCD sau CMOS e mai sensibila decat retina , daca-i dai jos propriul ei obiectiv (neaparat) si o ataci cu 100 mm diametru , ai sa vezi ceva spectacol.

Mai baga-ti nasul si pe la sectiunile dedicate capturarii digitale ca eu nu stiu sa-ti spun chiar totul.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 09 Aug 2015 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multam' fain Smile .Sunt sanse asadar sa pot vedea ceva,da nu prea stiu cu ce se mananca..dar ne informam.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 10 Aug 2015 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu placere . Ideal ar fi un senzor ceva mai maricel si care sa-ti scoata semnal compatibil cu display-ul , poate chiar color PAL , cine stie , poate sunt in comert chiar si pe VGA , atat camera cat si monitorul , habar n-am , asta ca sa nu te mai complici cu laptop intermediar , Cd de instalare a softului camerei , etc.
Tre' sa vezi cum faci sa fie totul cat mai simplu si sa cari cat mai putine dupa tine , la urma urmei e vorba doar de observatii vizuale prin monitor LCD , si daca nu te intereseaza captura de imagini nu are rost sa te complici .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact