Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
med_gallery_37398_8896_82580.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Constructie Dobsonian 8 inch f6


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 13 Iul 2015 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe marginile clemelor poti lipi niste fasii de pluta. Clemele nu trebuie sa stranga oglinda.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 13 Iul 2015 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate asta stiu, de jur imprejurul monturi unde vin clemele am pus banda izolanta tensionata iar clemele terbuie sa fie cel putin 1 -1,2 mm distanta de suprafata oglinzi. Am observat ca clema odata montata in suportul ei face priza buna cu partea lipicioasa a benzi izolante abia iese de acolo, pot sa pun cum ai precizat si niste fasii de pluta ca sa prinda mai bine.
Clemele au un sistem de glisare in montura iar ele se strang folosind un surub care le impinge inspre oglinda, una din clema avea sistemul de glisare slab practic cadea de la loc asa ca dupa cum ai vazut am facut un colier special pentru ea, am testat merge OK
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 15 Iul 2015 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sistemul de prindere a bariletului oglinzi principale foloseste 3 cioturi din lemn de fag (dur) pentru prinderea bariletului de tub. Am ales fagul pentru ca e rezistent in timp si tare, nu crapa asa usor ca bradul.
Dupa ce am pozitionat corect oglinda in tub relativ cu secundara si am gasit locatia perfecta pentru oculare, am marcat cu carioca permanenta de jur imprejurul suportului unde intra in contact cu tubul, apoi am gasit centrul sau unde va fi data gaura pentru surub, am folosit burghiul pentru a face gaurile nu inainte sa marchez locul exact. Smile
Jos aveti o poza modificata cu explicatii.



sistem de prindere.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  412.61 kb
 Vizualizat:  de 7240 ori

sistem de prindere.jpg


Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 25 Aug 2015 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa va arata marele telescop de 200mm.
Partea mecanica va arata astfel precum vedeti in poze, tubul nu va fii cu cradle in schimb se va atasta de margine un patrat 15x15 cm din lemn de tei sau carpen avand mulajul tubului pe o parte la care se va adauga un disc de 15cm diametru. Marginea discului se va pune un material pentru glisare bun iar apoi voi face un sistem de prindere cu arc precum la telescoapele de la Orion.
Aveti poze jos.
Intrebare:

Tubul are 1400mm lungime si 8 mm grosime daca fac fara cradle exista posibilitatea de deformare a tubului in asa fel incat sa strice colimarea, vor exista eventuale vibraje datorita sistemului de montare ?



telescope.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  48.57 kb
 Vizualizat:  de 7111 ori

telescope.jpg



Dob 3..jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  86.21 kb
 Vizualizat:  de 7109 ori

Dob 3..jpg



dob 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  134.04 kb
 Vizualizat:  de 7108 ori

dob 3.jpg



the_ac_17_inch_dobsonian_1_20141011_2089612220.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  80.2 kb
 Vizualizat:  de 7104 ori

the_ac_17_inch_dobsonian_1_20141011_2089612220.jpg


Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 26 Aug 2015 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit ieri la Dedeman 2 capace pentru miscare pe altitudine mai capata denumirea de side bearings. Aceste 2 discuri vor realiza miscarea pe altitudine a tubului au 18cm diametru le-am facut mulajul tublui pentru o fixare ferma, in interior am bagat o bucata de lemn pentru siguranta in caz la momentul securizari de tub.
Sistemul e fix odata balasnsat asa ramane, voi insera apoi 2 arcuri de o parte si de alta pentru miscare mai precisa.
Am renuntat la sistemul cradle pentru ca distruge vopseaua tubului, il zagrie de numa la fel si sistemul cu inele.
Trebuia discurile de altitudine mai mari, se putea face si din placaj dar nu am avut resursele pentru a face asa ceva. Iar capacele de canalizare mai mari erau prea scumpe.
Fac si eu cum pot cu resursele pe care le am la dispozitie.
Montura va fi construita din brad, palul e prea greu, iar stejarul la fel, placa folosita va avea o grosime de 18mm.
Va ramane o distanta de 15mm dintre tub si montura ca sa nu se zagrie tubul de marginea monturi, discurile de alt. se potrivesc perfect.
Vad eu daca montura va fi din pal - brad mai e inca pana acolo.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 26 Aug 2015 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ps. cu sistem cradle era mult mai complicat pentru mine.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 09 Sep 2015 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Discurile de altitudine au fost montate de tubul optic nu inainte de a balansa tubul cu toate accesorile telescopului, dupa stabilirea punctului unde tubul este foarte bine balansat sa marca zona si am trecut la centrarea discurilor.
La final discurile au fost montate in partea potrivita unde a fost marcat centrul unde tubul este balansat si am trecut la constructia monturii dobson.
Constructia Monturiii Dobson
Montura Dobson fara indoiala este cea mai populara in randul astronomilor amatori, potrivita pentru montarea reflectoarelor mai mari.
- Pentru inceput am procurat materialele necesare, lemn ( brad, molid) suruburi, saibe etc, am inceput prin taierea celor 2 placi de la baza, am ales sa fie patrate la 40cm diametru.
- A urmat centrarea placilor lor si lipirea celor 3 placi de teflon si a discului laminat pentru miscare fina, iar apoi am testat sistemul.
- Am continuat prin realizarea a 3 placi, prima va fi placa de prindere a celor 2 elemente laterale pe care se va glisa tubul, am prins cele doua placi cu dibluri din lemn suruburi si aracet, apoi am prins o placa frontala pentru rezistenta.
- Dupa ce s-au uscat a urmat decuparea elementelor unde se va glisa discurile de altitudine, apoi am montat 2 placute de tefon in total 4, ultima faza a fost instalarea a 2 placute de securizare a tubului pentru a nu cadea de pe montura.
- Am realizat un suport pentru oculare si o masuta reglabila pentru desen astronomic, harti etc
- Azi am baituit montura iar maine va fii lacuita, la urma se va instala ventilatorul si voi cauta 2 arcuri pentru miscare mai fina prinse de discurile de altitudine si de montura precum la telescoapele de la Orion skyQuest.



Tubul optic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  390.51 kb
 Vizualizat:  de 6905 ori

Tubul optic.jpg



Copy of DSCN8982.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  333.77 kb
 Vizualizat:  de 6905 ori

Copy of DSCN8982.jpg



Copy of DSCN8984.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  347.07 kb
 Vizualizat:  de 6906 ori

Copy of DSCN8984.jpg



Copy of DSCN8998.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  358.04 kb
 Vizualizat:  de 6905 ori

Copy of DSCN8998.jpg



Copy of DSCN9096.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  361.94 kb
 Vizualizat:  de 6905 ori

Copy of DSCN9096.jpg



Copy of DSCN9094.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  229.22 kb
 Vizualizat:  de 6905 ori

Copy of DSCN9094.jpg


Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 10 Sep 2015 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata fain!
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 11 Sep 2015 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul pe montura


Copy (2) of DSCN9011.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  568.82 kb
 Vizualizat:  de 6832 ori

Copy (2) of DSCN9011.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 11 Sep 2015 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo nene , imi place perseverenta ta.
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 13 Sep 2015 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa o munca de aproape 6 luni visul meu sa implint marele telescop de 200mm este gata finalizat.
Sunt cel mai fericit astronom amator, bucuria nu se poate exprima in cuvinte.
Va atasez poze cu marele tun, pregatit pentru first light la care nu va lipsi o inaugurare pe masura.

Montura telescopul are in dotare: suport pentru oculare, o masuta - placuta pentru desen astronomic, se poate pune o tableta etc.
Telescopul a fost colimat si este pregatit de observatii.
Mai trebuie doar cateva oculare comerciale gen plossl pt ca nu am doar homemade Huygens si Super Barium de la SW mai terbuie facut si capace de protectie.



Copy of DSCN9109.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  445.13 kb
 Vizualizat:  de 6755 ori

Copy of DSCN9109.jpg



Copy of DSCN9118.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  337.85 kb
 Vizualizat:  de 6754 ori

Copy of DSCN9118.jpg



Masuta pentru desen astro 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  334.73 kb
 Vizualizat:  de 6756 ori

Masuta pentru desen astro 1.jpg



Masuta pentru desen astro 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  338.01 kb
 Vizualizat:  de 6755 ori

Masuta pentru desen astro 2.jpg



Copy of DSCN9119.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  243.49 kb
 Vizualizat:  de 6756 ori

Copy of DSCN9119.jpg


Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 22 Sep 2015 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In data de 18 spre 19 septembrie a avut loc inaugurarea marelui telescop de 200mm la un star party in afara orasului.
A fost frumos, cu aceasta ocazie am testat calitatea optica a oglinzi, folosind metoda star test cu un ocular de calitate superioara ( nagler 4,8mm) am observat steaua polara. Iar rezultatul este incredibil, optica este extraordinara net superioara, cred ca este cel mai bun telescop construit de mine vreodata.
Am folosit si o retea de difractie pentru a testa oglinda, la fel rezultatul a fost peste asteptari.
La star party am observat mai multe obiecte DSO, au mai fost 3 telescoape un Obsesion de 38cm un SW 150/750 si un newton homemade 150/750.

Am inceput cu cateva duble precum Eta Cass, Polaris (la care am si efectuat testul stelar), Zeta Aquarii si dubla din Lyra toate sau splitat foarte usor.
La deep sky am observat obiectele mai luminoase ce se pot observa in aceasta perioada, transparenta nu a fost excelenta pentru a ma aventura la obiecte mult mai slabe cu telescopul meu. Obiectele mai slabute le-am observat prin telescopul de 38.



Copy of DSCN9202.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  504.54 kb
 Vizualizat:  de 6668 ori

Copy of DSCN9202.jpg



Copy of DSCN9201.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  633.62 kb
 Vizualizat:  de 6669 ori

Copy of DSCN9201.jpg


Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 06 Dec 2015 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru realizare Ovidiu! Te invidiez in sensul bun! Vreau sa te intreb. Vopseaua neagra aplicata la interior nu pare atat de neagra din poze, sau e de la flashul aparatului? Este negru mat grunjos? De care este exact? Marca? Ma intereseaza si pe mine pt tubul newt de 150mm.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 06 Dec 2015 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult Ovidiu Wink

In legatura cu tubul eu am luat un spray negru mat de la Dedeman, dupa uscare e umpic grunjos apar unele particule mici care se pot indeparta cu o carpa, apar unele reflexii dar nu influenteaza deloc imaginea, dupa uscare in zonele unde apar reflexii poti sa acoperi portiunea cu velur negru.

Eu mai am ceva de facut la telesocp, ma enerveaza sistemul de colimare secundarei, suruburie de is chiar pe suportul unde e lipita secundara.
Cum reglezi faci presiune pe barilet si o ia in alte parti, am pus arcuri dure din otel dar tot joaca pentru ca presezi tare si atunci arcul se strange.
Voi schimba suruburile cu altele noi de tip fluture precum la primara.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 06 Dec 2015 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te-ai gandit la posibilitatea de a pune rumegus cu vopsea pentru a inhiba reflexiile? Am gasit sugestia asta pe siteuri straine.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact