Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC434_5aklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Constructie Dobsonian 8 inch f6


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 05 Iul 2015 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Constructie Dobsonian 8 inch f6
Raspunde cu citat (quote)

Dupa o pauza indelungata in ATM, a sosit momentul potrivit, asteptat de foarte mult timp constructia unui telescop de apertura serioasa.
Proiectul de a ajuns deja la un stadiu avansat, si este cel mai mare telescop pe care il voi avea.
Acesta a fost dorinta indepartata, foarte greu de atins, care nu s-a putut materializa vreodata, de zece ani am tot visat sa am un dobsonian de 200 si iata visul a devenit realitate.

Tubul optic fiind din traditionalul pvc de 250 diametru, partea optica a fost achizitionata de la cosmyn13 care i multumesc enorm, impreuna cu bariletii, si focuserul un NGF-2.
Am inceput mai intati sa tai tubul la 140cm lungime, s-a montat focuserul la o distanta de 195 cm de marginea tubului. fiind la o distanta destul de apreciabila de margine ofera o rezistenta la deformare, daca e cazul se va insera un inel in zona spiderului pentru a preveni eventuale deformari de la tensionarea bratelor.
Am masurat grosimea tubului si a iesit cam 7-8mm grosime, fiind mult mai gros decat m-am asteptat sa fie, in general 6mm.

Am montat focuserul, dupa care am trecut la lipirea secundarei de barilet, cu 3 picaturi de silicon adeziv, foarte bun, rezistent la umiditate, si avand elasticitate maxima, intre marginea suportului si oglinda am inserat niste scobitori ca distantiere.
Inainte de lipire sa masurat si centrat oglinda secundara pe suport, s-a revopsit suportul pentru ca cadea vopseaua de pe el nu inainte de a fi smirgheluit cu hartie foarte fina.
Totul a decurs perfect.

Apoi a urmat montarea secundarei si centrarea ei in tub, in asa fel incat spiderul sa fie centrat perfect, iar apoi am trecut la colimarea secundarei.
Am verificat din nou si din nou pozitia bratelor spiderului sa fie corecta.
Inainte am dat gaurile la spider gresite iar bratele erau strambe, asa cam am facut din nou masuratori si am recentrat corect spiderul. Vechile gauri vor fi astupate cu kit specializat.

Am lucrat la barilet, fiind umpic dezamagit de modul la care s-a gandit prinderea oglinzi pe barilet, prin insurubarea a 3 cleme. Una din cleme iesea afara din suport la strangere, asa ca am securizat sistemul de glisare a clemelor cu banda de lipit (scoci) tensionata sa ofere rezistenta. Intre acea clema care nu statea corect am pus un cauciuc ofere rezistenta.
Oglinda nu sta tensionat pe barilet, are umpic de libertate iar clemele nu au voie sa fie lipite(atinga) suprafara oglinzi.
Va trebui sa gasim un alt mod, ceva care sa securizeze mai bine oglinda find groasa.

Ieri am montat primara si am verificat ocularele sa vad in ce loc se furnizeaza imaginea, pe un releu aflat la 3 km departare.
Asa ca telescopul nu l-am facut singur am avut ajutor, nu se poate altfel, iar cineva terbuie sa tina oglinda din spate si sa o regleze si apoi cealata persoana sa se poata concentra la partea de focusare, fiind mai usor asa. S-a masurat centrat iarasi masurat a fost multa migala si precizie.
Ce a fost tare de tot e ca nu mai terbuia sa mai taiem din tub a ramas asa la 140cm lungime, bariletul primarei sa afla la vreo 5 cm distanta de marginea tubului, asa ca ce noroc chior, din cauza ca am venit prea aproape cu secundara de primara cam la 26 cm de marginea tubului (de la centrul secundarei).

Treaba s-a terminat odata cu apusul soarelui, asa ca am montat tubul pe o montura improvizata, si am am incercat sa fac un star test, dar fiind turbulenta, nu am reusit sa scot ceva.

Urmeaza demontarea elementiilor si vopsirea pe interior cu negru mat iar pe exterior am ales o vopsea alb mata nu lucuioasa.
Nu inainte sa smirgheluim cu hartie foarte fina si apoi sa trecem la vopsit.

Montura e o alta poveste vom achizitiona probabil pal nelaminat negru care apoi dupa ce facem proiectul il ducem undeva sa fie taiat la dimensiunile specificate in proiect. In ce priveste materialul e inca discutabil.



Copy of DSCN7900.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  359.18 kb
 Vizualizat:  de 10296 ori

Copy of DSCN7900.jpg



DSCN8131.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  673.71 kb
 Vizualizat:  de 10296 ori

DSCN8131.jpg



DSCN8155.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.11 MB
 Vizualizat:  de 10294 ori

DSCN8155.jpg


Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 05 Iul 2015 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Ovidiu !
Ai facut treaba buna.
Va iesi un telescop bun de care sunt sigur ca te vei bucura mai multi ani de acum inainte. La 8 inch si f/6 cu optica de buna calitate, sigur vei avea ce observa atat la obiecte deepsky cat si la planete.
Spor pe mai departe !
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 06 Iul 2015 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astazi s-a lucrat la finisarea tubului pe interior si exterior, am smirgheluit interiorul cat si exteriorul cu harie de slefuit fina, apoi m-am apucat de vopsit interiorul cu spray negru mat.
Vom vedea maine ce a iesit, iar apoi urmeaza vopsirea partii exterioare a tubului in alb mat, vopseaua fiind deja pregatita.

Voi atasa in continuare imagini cu celelate componente ale tlescopului: focuserul, bariletu primarei spiderul si bariletu secundarei.



Bariletul primarei.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  496.25 kb
 Vizualizat:  de 10136 ori

Bariletul primarei.jpg



Bariletul si ventilatorul.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  512.55 kb
 Vizualizat:  de 10136 ori

Bariletul si ventilatorul.jpg



Bariletul oglinzi primare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  428.98 kb
 Vizualizat:  de 10136 ori

Bariletul oglinzi primare.jpg



Focuserul - NGF-2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  492.32 kb
 Vizualizat:  de 10136 ori

Focuserul -  NGF-2.jpg



Spider.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  513.71 kb
 Vizualizat:  de 10137 ori

Spider.jpg



tubul - interior.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  331.73 kb
 Vizualizat:  de 10137 ori

tubul - interior.jpg



tubul interior 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  308.69 kb
 Vizualizat:  de 10137 ori

tubul interior 2.jpg



Tubul vopsit in interior.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  605.68 kb
 Vizualizat:  de 10133 ori

Tubul vopsit in interior.jpg


Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 06 Iul 2015 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere ca tubul este foarte gros 7-8mm grosime am hotarat sa nu montam inel de tensionare la spider, ci am montat spiderul mai in interior cam la 26cm de la centrul secundarei la marginea tubului, ca sa ofere rezistenta si in special pentru a proteja secundara de condens si praf. Consecinta fiind un tub mai lung de 140 cm lungime, astfel e nevoie de o montura mai inalta si mai stabila.
Bariletul primarei suporta o oglinda mai suptire fata de actuala avand 3cm grosime care obligatoriu necesita un cooler astfel am montat un suport pentru cooler la primara.
Bariletul are 9 puncte de sprijin pentru o oglinda mai suptire de 20cm noi am decis sa nu mai facem nici o modificare il lasam asa, chiar daca la o oglinda asa groasa era suficient 3 puncte.
Sistemul de securizare a oglinzi imi cam da batai de cap, incercam sa gasim o solutie mai ingenioasa pentru a sustine oglinda fara probleme, la asta lucram acuma.


Ultima modificare efectuata de catre C.Ovidiu la 06 Iul 2015 20:59, modificat de 1 data in total
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 06 Iul 2015 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări c. ovidiu! Începe să arate ca un telescop adevărat. Totuși arcurile pentru colimarea primarei mi se par lungi. Trebuie să fie relativ tari și scurte. Se spune că arcurile de la scaunele de supapă de la Daciile vechi sunt foarte bune.
Spor la finalizat.

_________________
mihai
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 06 Iul 2015 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, ai dreptate theogon is cam mari si suptiri, dar uite am testat colimarea, oglinzi in tub si megre perfect in toate pozitiile fara blocaje si alte surprize de care ma temeam, totul a decurs bine, avand in vedere ca presiunea extercitata de arcuri creste cu cat le tensionezi, nu va fii porblema vad ca se descurca daca eventual vor aparea probleme pe viitor o sa caut altele.
Pe moment merg si astea.
ps. ms de ideie cu arcurile de la dacie Smile
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 06 Iul 2015 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragi colegi va rog sa ma ajutati, aici este sistemul de prindere a oglinzi (securizare) cu 3 cleme, unul din manerul de glisare a clemei nu e facut cum trebuie clema se poate desprinde daca strangi tare surubul fiind facute din dur aluminiu, cum sa le securizez calumea.
Am dat de jur impreujur cu banda de lipit pentru a preveni desprinderea.
Voi ce ce parere aveti.
Jos poze !
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 06 Iul 2015 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Clemele acelea ar trebui regandite. Surubul iti impinge clema, nu o strange.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 07 Iul 2015 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact nobody dar una din cleme iese de tot, ce sa pun ca sa nu iasa ?
Are careva o ideie ce sa pun acolo ?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 07 Iul 2015 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai ar fi indicat sa construiesti dintr-o bucata de tabla un mic manson (colier) care sa tina clema acolo sa nu cada pe partea opusa. Un fel de colier de forma rectangulara.
Il poti face dintr-o fasie de tabla pe care o indoi cu un patent in unghiuri drepte. Pe partea din spate a acestui colier ii dai o gaura ca sa intre surubul prin el si sa blocheze clema in pozitia dorita .
In aces fel, colierul rectangular nu va mai da voie clemei sa iasa afara atunci cand o impinge surubul de pe partea opusa. Cu alte cuvinte, clema ta de securizare va sta ca intr-o menghina.
Iti sugerez sa construiesti mai intai piesa din carton, sa o mulezi acolo si sa o tai la dimensiunile necesare. Dupa acest "mulaj" din carton te apuci sa tai piesa reala din tabla.
Ca sa ma intelegi mai bine, piesa de tabla va semana cu acea babda de scoci pe care ai pus-o tu acolo numai ca va avea o gaura pe spate prin care va intra surubul.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 07 Iul 2015 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo asta am lucrat azi, imediat voi postata pozele.

Am avut aceiasi ideie se pare, deci am ajuns si eu la aceiasi concluzie.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Iul 2015 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acolo unde este surubul de strangere (presare), dai in lateral doua santuri mici, verticale, de 3mm latime si vreo 10-15mm lungime. ai loc. Iar in placuta de asigurare dai doua gauri, le filetezi si treci doua suruburi prin santuri si le prinzi in placuta. Asa placa nu va mai iesi, si va avea o cursa limitata.

Recomandarea mea este sa nu strangi de suruburi foarte tare in general. Mai ales cand e vorba de aluminiu. Telescopul de la care este bariletul asta a cazut pe ciment de la 1 metru si ceva, de 4 ori, si desi oglinda cantarea 1,9kg, niciodata nu a patit nimic, nu a iesit din barilet. Eu chiar am spalat de multe ori oglinda cu barilet cu tot, o puneam cu fata in jos in ligheanul cu apa sa stea sa se dizolve bine praful si ce se mai aduna pe ea, si tineam de barilet, nu de oglinda.

_________________
Dragos N
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 07 Iul 2015 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Practic nu am avut incotro si am realizat un sistem de securizare a clemei cu pricina, oglinda e mai pretioasa decat orice iar protejarea ei este mult mai importanta, astfel am facut un colier din tabla (jgheab dur) care la capat are un surb de strangere astfel clema repectiva nu mai cade, surubul este de dimensiuni mici in asa fel incat sa nu atinga marginea tubului. Doar intr-un singur loc pun acest colier in rest pun banda de lipit tensionata de prevenire. Resul clemelor nu cad stau perfect Very Happy
Surubul de prindere a colierului e m3, iar capatul o sa il tai.
Apoi manerele de glisare unde vin clemele au fost vopsite negru mat la fel si piesa rezultata plus suruburile de strangere.

Azi am verificat tubul pe interior iar rezultatul e super, s-a uscat perfect vopseaua este negru ca taciunea practic terbuie sa bagi lantera ca sa vezi in interior.
Ultima poza este cu bariletul oglinzi primare in tub montat provizoriu.



piesa de securizare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  117.12 kb
 Vizualizat:  de 9949 ori

piesa de securizare.jpg



DSCN8321.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  505.18 kb
 Vizualizat:  de 9948 ori

DSCN8321.jpg


Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 07 Iul 2015 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arcurile de la barilet au 2mm masurat cu sublerul, par sa fie bine. Am facut teste sa vad cum se comporta cu oglinda primara.
Cand insurubezi merge ok super finut si cand desurubuezi arcul se largeste cea ce e bine. Si astfel poti regla orientarea oglinzi, nu s-au observat blocaje.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 07 Iul 2015 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Focuserul, are un suport din lemn de paltin, foarte rezistent cu fibra compacta rezistenta la umiditate, datorita ca focuserul are partea plana, terbuia un suport care sa aiba mulajul tubului pe o parte, iar pe cealalta sa fie plana.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact