Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
9aug2020_2334.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224676
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie telescop incepator


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Otonnel
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2011
Mesaje: 25



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Iul 2015 01:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie telescop incepator
Raspunde cu citat (quote)

Buna tuturor,

Sunt incepator si doresc sa achizitionez un telescop. Am achizitionat un binoclu 10x50 cu care mai observ cate una-alta, putine momentan, fiind doar la inceput. Doresc sa cumpar acest telescop pentru ca am ocazia acum sa il iau destul de ieftin zic eu, la mana a doua, la 500 de lei. Telescopul e acesta: http://www.bhphotovideo.com/c/product/1124...for_5.html
E vorba de un Bresser nt150s, fara montura, pentru care as avea nevoie de un sfat de asemenea.
As dori parerea voastra, daca merita sa il cumpar. Locuiesc la bloc, am balcon si am posibilitatea de a merge la tara unde as avea cer mai intunecat.
Atasez 3 poze cu telescopul in cauza.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.



1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  33.87 kb
 Vizualizat:  de 4821 ori

1.JPG



2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  34.08 kb
 Vizualizat:  de 4821 ori

2.JPG



3.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  33.56 kb
 Vizualizat:  de 4821 ori

3.JPG



_________________
Phantom 10x50
Starblitz 70/900
Skywatcher Heritage 130
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 03 Iul 2015 07:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Mie unul imi place un D=150mm F=750mm (F/D = 5).
Din ce vad prin magazinele online, un asemenea tub foloseste o montura NEQ3 (minim! pentru astro foto cu el iti trebuie ceva si mai solid). O montuta d-asta noua te duce pe la 1000 RON. Second hand - sa zicem 500-600. Asta te aduce la un total (telescop + montura) pe la 1000 RON. De verificat si ce oculare primesti la el.

Acuma ... s-au mai perindat pe forum niste Dobsoniene de 200mm, F=1200mm (F/D=6), pe la 1000 - 1200 RON.

Trebuie sa te gandesti deci un pic ce se merita mai mult; aici si greutatea si gabaritul conteaza (din nou, verifica prin magazinele online treburile astea, cat cantareste unul fata de celalalt etc.), mai ales daca il folosesti din balcon sau vrei sa il transporti la tara.

Cat despre binoclu, foloseste-l mai des Smile

Alex.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Otonnel
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2011
Mesaje: 25



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Iul 2015 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am lamurit cu montura, speram ca e mult mai ieftina. Inca nu sunt pregatit sa dau atatia bani pe un telescop, prefer mai intai sa folosesc mai mult binoclu pana invat putin cerul si apoi. Multumesc pentru raspuns.
.
Credeti ca acest telescop e ok pt mine ca incepator? http://www.fnac.es/mp1585208/Starblitz-ETT-2 Ma gandesc sa il cumpar dar nu am auzit de aceasta firma. Multumesc pentru pareri

_________________
Phantom 10x50
Starblitz 70/900
Skywatcher Heritage 130
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 03 Iul 2015 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fata de 150-ul de dinainte, e slabut. Fata de binoclu ti-ar aduce doar ceva posibilitate sa maresti mai mult.

Prin 2010 mi-am luat binoclul - si prin 2011 voiam sa imi iau un telescop. Voiam sa vad mai mult decat vedeam prin binoclu, numai ca nu stiam exact ce anume voiam sa vad. Doar ... mai mult.

Nu mi-am luat telescop atunci, si ma bucur. Intre timp mi-am gasit un domeniu care ma atrage, si cand mi-am luat pana la urma un telescop, am luat unul care se potrivea cu ce voiam eu sa vad. Am luat tot un tub optic, si i-am facut apoi si o montura. Dar, cel mai important lucru, imi era clar la ce o sa il folosesc, si mi-a fost usor sa imi aleg unul.

In semnatura zice ca esti din Cluj; ia legatura cu alti amatori din zona, iesi cu iei de cateva ori, ca sa vezi cu ce se ocupa fiecare, cum observa prin telescop, si cam ce anume presupune sa iti cumperi o lighioana d-asta (cat iti ia sa il montezi, sa il demontezi, cat de buna e o montura fata de alta etc etc). Nu te grabi sa iti iei un telescop pana cand nu te lamuresti un pic ce vrei sa faci. Intre timp, poti sa pui bani la ciorap - e un hobby sanatos Smile.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Otonnel
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2011
Mesaje: 25



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Iul 2015 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi. Am sa incep prin a pune ca home-page acest forum. Sunt foarte multe de invatat de aici. Ma mai gandesc in legatura cu achizitionarea acelui telescop. In cazul in care totusi nu ma abtin, macar stiu ca nu e un telescop de "jucarie" sau de "supermarket".
_________________
Phantom 10x50
Starblitz 70/900
Skywatcher Heritage 130
Sus
Otonnel
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2011
Mesaje: 25



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Iul 2015 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna tuturor,
Am cumparat acel telescop. Pot zice ca pentru inceput sunt multumit de el chiar daca acel cautator atasat de telescop e o gluma, mi se pare inutil. Telescopul a venit cu doua oculare, 20mm si 6.5mm si un Barlow. Ocularul de 20mm imi ofera imagini foarte clare dupa parerea mea, aseara m-am uitat la Luna si pentru prima data la Saturn care m-am impresionat. La luna cu ocularul de 20 si la Saturn cu cel de 20+Barlow. Cel de 6.5 nu reuseam sa il focalizez cum trebuie pe Saturn (fara barlow) si nu imi oferea o imagine prea buna. Cu Barlow nici nu are rost sa spun.
Atasez o poza cu Luna facuta prin ocularul de 20, cu telefonul pus la ocular (la Saturn nu reuseam sa fac poza), o poza cu telescopul si o poza cu ocularele, poate cineva imi spune cat de bune (sau nu) sunt pentru ca nu reusesc sa gasesc firma lor si ce inseamna acel PL.
Acum doresc sa apelez la ajutorul vostru pentru a-mi recomanda oculare pentru acest telescop (70/900). Din cate am citit pe acest forum, ar fi ok oculare Super Plossl de 10, 25 si 6. As incepe prin a-mi cumpara unul de 10 doar ca nu prea gasesc fiind in Spania momentan pentru inca 2 luni. Daca cineva imi poate da un sfat, cam ce ocular ar fi ok sa imi comand pentru inceput de pe acest website:
http://www.astroshop.es/accesorios-para-te...0/s,green#. Buget 50EUR.
Va multumesc inca o data.



20150705_014706.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.46 MB
 Vizualizat:  de 4632 ori

20150705_014706.jpg



oculare.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  54.09 kb
 Vizualizat:  de 4632 ori

oculare.JPG



telescop.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  68.2 kb
 Vizualizat:  de 4632 ori

telescop.JPG



_________________
Phantom 10x50
Starblitz 70/900
Skywatcher Heritage 130
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 05 Iul 2015 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

PL = Plossl
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact