Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0147-V.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Controler de urmarire cu functii de telecomanda - Home Made


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 17 Mai 2015 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Controler de urmarire cu functii de telecomanda - Home Made
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cateva incercari de astrofoto am ajuns la concluzia ca trebe musai -macar in prima faza - sa am un motor de urmarire ca altfel cu o mana pe laptop una pe focuser si una pe rozeta de RA nu prea merge treaba.

Asa ca am facut un Controler ce comada un motor pas cu pas care l-am montat pe axul de la RA.
Controlerul are urmatoarele functii:
- comanda manuala deplasare pe RA in sens pozitiv sau negativ ( inainte sau inapoi) cu doua viteze
- poate fi pus in urmarire cu viteza siderala (daca pui montura in pol)
- accepta coordonate RA in ore minute si secunde pentru o referinta si o destinatie la o distanta de max 18 ore si 10 minute
- are rezolutia de pas pe RA de 3.8 secunde de arc.


Nu am scos inca instalatia in camp dar pe teste de apartament rezultatele au iesit bune.
am atasat cateva poze :
- RA start urmarire si coordonate RA dupa o ora de urmarire cu viteza sideral .
- RA de start pt roiire automata goto de 10 minute si RA stop dupa deplasare automata GoTo 10 minute
- RA de start pt. rotire automata GoTo 11 ore si RA stop dupa rotire GoTo 11 ore

Montura este equatoriala CG4 care este destul de bine legata si sper sa obtin performante bune.



controler (800x600).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  243.12 kb
 Vizualizat:  de 8901 ori

controler (800x600).jpg



urmarire start (800x600).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  219.71 kb
 Vizualizat:  de 8901 ori

urmarire start (800x600).jpg



urmarire dupa o ora (800x600).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  185.91 kb
 Vizualizat:  de 8901 ori

urmarire dupa o ora (800x600).jpg



RA start pt go to 11 ore automat (800x600).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  194.26 kb
 Vizualizat:  de 8901 ori

RA start pt go to 11 ore automat (800x600).jpg



RA stop dupa goto 11 ore automat (800x600).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  205.46 kb
 Vizualizat:  de 8901 ori

RA stop dupa goto 11 ore automat (800x600).jpg



RA start pt. 10 minute automat (800x600).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  208.44 kb
 Vizualizat:  de 8901 ori

RA start pt. 10 minute automat (800x600).jpg



RA stop dupa goto la 10 minue (800x600).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  219.14 kb
 Vizualizat:  de 8901 ori

RA stop dupa goto la 10 minue (800x600).jpg


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Mai 2015 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hmmm. Cred ca ti-ai ales gresit nickname-ul. Laughing
_________________
Dragos N
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 17 Mai 2015 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut . Bravo pentru realizare ! . Cum sti ca butonul apasat chiar este introdus ca cod , ai display sau beep ? . Schema si programul pot fi gasite pe net ? . Cred ca ar fi interesant pentru multi .
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 18 Mai 2015 06:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult de aprecieri,

Cand o tasta e apasata ledul din dreapta sus isi schimba intensitatea timp de 2 secunde, astfel e mai greu ca o tasta sa fie citita de doua ori.

Schema si programul sunt concepute si facute de mine.
Chiar daca le-as publica, ele nu functioneaza decat cu acel motor , acele rotite ( cu raport de reductie) si aceasi montura.
Poate ca daca as cumpara un motor de serie pt. care sa fie facuta schema si cineva ar face rotita dintata atunci programul ar mai trebui parametrizat in functie de montura care se foloseste.
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Iun 2015 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa scot controlerul in camp.

Urmarirea la vitea siderala am incercat-o pe saturn ( nu am fost atent nici la colimare nici la focus prea tare) la care sunt cateva observatii: pasul de 3.8 sec de arc calculat pare ca e mai mare si asta pt. ca cred ca nu face toti pasii ( face cand doi deodata cand unul ) dar ca si mediere urmareste tinta . Cred ca ar trebui crescut curentul prin motor sau de revazut comanda.


Go to am incercat pe doua stele din Leu Regulus si Algieba ( tinte apropiate). RA este automat cu motor iar Dec e manual.
La tinte mai indepartate (ore intre ele) trebuie sa masor precis timpul de deplasare de la o tinta la alta ce in acest moment e calculat.



https://www.youtube.com/watch?v=twgqfZS32vw

https://www.youtube.com/watch?v=UMWa_qYKykU&feature=youtu.be
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Iun 2015 19:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai avea pasi pierduti la motor (ceea ce ar necesita marirea curentului), atunci ar trebui ca montura sa ramana in urma fata de tinta, tot mai mult, pe masura ce se acumuleaza pasii pierduti. Asta daca nu ai folosit o metoda de feedback, adica un encoder sau un driver superinteligent care detecteaza scaparile de pasi din analiza curentului pe infasurari.

S-ar putea ca problema sa fie de abordare din rutina de urmarire, daca ai calculat cati pasi trebuie sa faca intr-un interval fix de timp. In acest caz, miscarea devine mai uniforma daca calculezi invers, la cat timp trebuie sa faca un pas.

Ce fel de (micro)controller ai folosit ?
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 01 Iun 2015 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleg ca urmaresti un corp , care are o anumita altitudine . Dar altele ? ai camera , soft astro sa-ti dea nr pasi ? . Daca nu ai control pe ambele axe , este pierdut timpul . Aici eram acum ~15 -20 ani . Se gasesc softuri , scheme , dar nu iti da si montura .
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2015 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
La tinte mai indepartate (ore intre ele) trebuie sa masor precis timpul de deplasare de la o tinta la alta ce in acest moment e calculat.


O varianta mai simpla (asa fac de ex. monturile skywatcher) e sa calculezi pozitia tintei la momentul curent si sa faci goto acolo, urmat de una-doua miscari scurte la viteza mica ce vor corecta timpul scurs pe durata miscarii. Asta ti-ar simplifica programul daca o sa adopti un profil de acceleratie/deceleratie (recomandabil) si/sau mai multe viteze.

Sugestia lui nobody e excelenta, insa mi se pare ca 3.8 arcsec/pas la focala pe care o ai e putin cam mult.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2015 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dece merge asa sacadat? Motorul/driverul nu stie de micropasi? Eu n-am calculat, am determinat viteza experimental, adică am reglat viteza pana aveam un tracking ok, cu posibilitate de reglare fina plus/minus. Asa cum zice si nobody încearcă sa setezi timpul dintre impulsurile de comanda si asta sa îl reglezi fin.
Spor.
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Iun 2015 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Comanda e cu micropasire si la asta se stie ca daca o faci prea micro pe unii pasi nu ii face din cauza cuplului rezistent din motor si din mecanica . Ma gandesc ca face un pas unul nu face si apoi face doi deodata de asta nu ramane in urma si salturile pe imagine nu sunt la intervale egale si nici de amplitudine egala.

O solutie mai buna ar fi un raport de demultiplicare mai mare la rotile dintate si niste pasi mai mari sau un motor pas cu pas cu demultiplicare.

Proiectul a mers pe ideia buget minim astfel folosesc un uC At90S2313 ( nu se mai fabrica) cu 1 K de flash de fapt folosesc doua unul gestioneaza tastatura si comanda motorului iar unul face calculele in virgula mobila.

Referitor la motoare pe ambele axe - daca mege bine o axa o sa mearga bine si cealalta.
oricum nu am pretentia ca fac ceva ce nu sa mai facut .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2015 23:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Creste tensiunea pe motor.
Ce calcule in virgula mobila faci 😊?
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 01 Iun 2015 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In situatia asta , merge mai bine analogic si poti fixa o referinta , (tot cu virgula mobila ). Este testat , dar telecomanda ......
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 07 Iun 2015 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
O varianta mai simpla (asa fac de ex. monturile skywatcher) e sa calculezi pozitia tintei la momentul curent si sa faci goto acolo, urmat de una-doua miscari scurte la viteza mica ce vor corecta timpul scurs pe durata miscarii.


Acest lucru as spune ca e valabil intradevar daca montura are o miscare accelerata.Daca montura si tinta se misca cu o viteza unghiulara constanta as spune ca timpul iese din ecuatie ( atat montura cat tinta ajung in acelasi punct in acelasi interval de timp)


3.8 sec de arc pe pas e intradevar cam mult. Acum lucrez cu un motor cu 3.75 grade pe pas si micropasire de pas /8 ( la pas /16 parca pierdea pasi poate o sa mai incerc). Ma gandesc sa schimb motorul cu unul de 1.8 sau 0.9 grade /pas.

Pana una alta am mai crescut curentul prin motor, am mai "pus " un dinte la roata dintata si am scazut la 3.01 arcsec /pas am dat jos barlow si am facut un goto din leu la Mizar ( cu barlow cred ca nu intra in cadru)

https://youtu.be/Xmdc-cp6TPA



Intrebare
E posibil ca distanta unghiulara dintre stelele ce se afla in apropierea orizontului sa nu fie cea reala. Adica din cauza efectului de lupa al atmosferei ( asa cum se vede luna mai mare cand rasare) ele sa se vada mai departate una de alta ?
La ce valoare poate ajunge eroarea asta si daca e cunatificabila?


Ultima modificare efectuata de catre Incepator la 08 Iun 2015 07:19, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iun 2015 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

3.7 grade/pas e foarte mult, enorm. Pentru o astfel de aplicație 1.8 grade/pas dar cu 8 micropași e mai aproape de necesități. La astrotrac-ul mioritic am folosit un motor cu 0.9 grade/pas și 8 micropași și tot se simte vibrația un pic dar masa mare a pieselor face să nu se vadă pe imagine. Este direct-drive, fără roți dințate. Recomand ca mișcarea rapidă să se facă cu pași întregi, numai urmărirea cu micropași.

"Efectul de lupă" este o iluzie optică umană, nu are treabă cu atmosfera. Așează degetul mâinii întinse peste disc când Luna e la orizont și când este la maximum de altitudine. Ai să te convingi cum stă treaba. Smile

Există refracție atmosferică dar este cu totul altceva.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Iun 2015 00:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut o incercare si la micropasire pas /16, am schimbat roata dintata si am pus motorul pe tampoane de cauciuc.
tot cu motorul pas cu pas de 3.75 grade pe pas am obtinut o rezolutie finala pe RA de 1,46 arcsec.

https://youtu.be/6XYgc7ZE3jM

In mod sigur cu un motor cu 1.8 grade pe pas as obtine rezultate mai bune insa ma gandesc ca pt. o filmare planetara si apoi stakare in registax as spune ca in acest moment e ok asa.

Mai ramane de crescut precizia la GoTo pe RA



setup 2 (480x640).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  143.5 kb
 Vizualizat:  de 8285 ori

setup 2 (480x640).jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact