Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Perseida~0.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Conectare TSOAG9 la Celestron C6 f/6.3


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
rem01
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2013
Mesaje: 82



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2015 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Conectare TSOAG9 la Celestron C6 f/6.3
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Momentan nu am ajuns sa simt nevoia ghidarii, inca sunt la stadiul de "bobocel" in ale astrofotografiei dar de o vreme tot ma uit la un OAG scurt de 9mm de la TS Optics (TSOAG9) pentru camere EOS (poate o sa-l trec pe lista cadourilor de Craciun Smile).

Am un Celestron C6 cu reducator de focala f/6.3, adaptor T pentru SCT si un Canon EOS 600D.

Va rog sa imi spuneti daca reducatorul de focala + adaptorul T sunt suficiente pentru a-l conecta la OTA astfel incat sa am distanta optima pentru focalizare atat cu DSLR-ul cat si cu camera de ghidare (care sper sa fie QHY5L-II Smile ). Din ce am mai gasit pe net, pentru reducatorul de focala as avea nevoie de 85mm pana la senzor (sper sa nu gresesc). Pe site-ul Celestron am gasit ceva despre 5" (127mm) de la oglinda primara ("back focus distance from primary mirror baffle tube lock ring") dar nu inteleg de unde trebuie masurat...

Sunt necesare si alte accesorii / adaptoare pentru conectarea acestui tip de OAG? Ce imi recomandati?


Multumesc!
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2015 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am pus si eu aceeasi problema in utimul an de cand am C6-le si acum din nou cu C8-ul.
Din cate am citit eu, pentru Reducerul F6.3 ai nevoie de 105mm, adica exact cat iti ofera accesoriile pe care le ai in acest moment (si pe care le am si eu):
44mm (distanta de la senzor la flansa de montare a obiectivului)
11mm (adaptorul Eos-T)
50mm (adaptorul T-SCT)

Cred ca OAG-ul ar putea fi conectat astfel:

C6 -> FR/FF -> SCT-M48 10mm -> 2"extension tube 30mm-> OAG 9mm -> EOS-T 11mm-> Canon600D 44mm

in total 104mm

http://www.teleskop-express.de/shop/produc...-10mm.html

www.teleskop-express.de/shop/product_info....f-M48.html

mai multe extension tube aici (de la 3 la 30mm):
http://www.teleskop-express.de/shop/advanc...suchdas=OK


si poate ar fi interesant sa citesti si asta, in special partea cu "horrendous vignetting" la C6:
http://www.cloudynights.com/topic/465237-d...cal-plane/

Ar fi grozav daca cineva care chiar a facut astrofoto cu un setup mai mult sau mai putin similar ar putea sa valideze "configuratia" de mai sus.
Este posibil posibil ca eu sa fi incurcat accesoriile pe ici-pe-colo Sad

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
rem01
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2013
Mesaje: 82



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2015 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru sfaturi Manu72. Am auzit ca vignetarea e destul de accentuata la C6 cu reducerul f/6.3.
Intre timp le-am trimis un e-mail celor de la Teleskop-Service ca sa vad ce-mi recomanda si raspunsul lor este:
Citat:

Is there a specific reason why you want to use the ultra short OAG?

Using our OAG27, you ensure the perfect distance between your reducer and camera sensor (85mm):

Adaptation - Of course you already own the Reducer.

You only need the SC to M48 Adapter, the OAG27 and a Canon Bajonet to T2 adapter.

To connect your QHY5L-ll to the OAG27 I recommend our T2 to 1.25" adapter.


...Sper sa ajung si eu la un C8... Rolling Eyes Smile
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Apr 2015 00:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cititi si aici: http://www.morrell.ws/index.php?option=com...;Itemid=42

In principiu, distanta dintre FR si senzor este 85mm pentru un factor de reducere de 0.63. Problema este ca FR taie un pic si din back-focus, iar ca sa compensezi trebuie mutat focusul (la SC) din oglinda primara. Fapt care face sa se lungeasca distanta focala a telescopului (automat se mareste si raportul focal), sa iasa din zona optima si sa induca o vignetare mai puternica daca incerci sa fortezi prea mult pentru a ajunge la f/6.3 efectiv (din cauza maririi raportului focal al telescopului), sau chiar sa nu mai ai backfocus.

O solutie de compromis este sa pastrezi distanta cat mai aproape de 85mm, factorul de reducere de 0.63, dar cu o focala nativa mai lunga (adica telescopul va avea de ex. f/11 dupa lungirea focalei, iar dupa reductie f/7). SC-urile mai mici au focala mai scurta si compensarea duce la rapoarte focale si mai mari.

Mai un aspect, reducatorul are rol si de field flattener, dar acest lucru este asigurat doar la distanta din design (85mm).
Sus
rem01
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2013
Mesaje: 82



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2015 06:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody: Mulțumesc pentru clarificări.
Incep sa cred ca C6 ar trebui sa fie mai mult pentru observații vizuale si sa nu ma agit prea mult cu OAG-ul.
Pe alt site am citit ca daca folosesc o luneta pentru ghidare atunci e posibil sa apara flexura diferentiala, SC-urile fiind mai predispuse la asta...
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2015 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci Nobody, interesant linkul. L-am adaugat la bookmark-uri, dar parca sunt mai multe referinte pentru 105mm decat pentru 85mm.
Chiar is autorul admite ca la 85mm "the reduction was closer to 7" deci nicidecum 0.63.
Cele mai multe articole gasite de mine indicau aproximativ F7.6 la 85mm si F6.3 la 105mm

@Rem01, din contra eu zic sa te pregatesti cu mai multe distantiere asfel incat sa poti sa testezi spatieri cuprinse in 85 si 105mm.
Vorbeste cu Mos Craciun din timp, poate suplimenteaza bugetul astfel incat sa incapa mai multe accesorii pe langa OAG. Smile

legat de raspunsul celor de la TS, nu-mi dau seama cum au ajuns la 85mm cu OAG27.
10+27+11+44 nu prea face 85.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
rem01
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2013
Mesaje: 82



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2015 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Manu72: Din cate vad pe site, la OAG27 spun ca distanta pana la M48 este de 33mm "Optical path to the M48 connection ....... 33mm only"
Asa ca daca am inteles bine lungimea va fi 33 + 11 + 44 = 88, care ar fi mai aproape de 85mm pentru reducer

Trebuie sa fie fix 85mm?

Pe site-ul dat de tine scria ca 105mm este prea mult pentru C6, vignetarea este f mare. Adaptoarele sunt cam scumpicele, 49 EUR fara transport doar adaptorul SC la M48... Sad
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Apr 2015 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adaptorul de ghidaj off-axis de la Celestron are toate adaptoarele incluse, pentru diferite distante. E cea mai simpla varianta functionala 100% si utilizabila si pe telescoape mai mari.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
rem01
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2013
Mesaje: 82



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2015 13:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru recomandare, l-am pus pe listă. Smile
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2015 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

rem01 a scris:
@Manu72: Din cate vad pe site, la OAG27 spun ca distanta pana la M48 este de 33mm "Optical path to the M48 connection ....... 33mm only"
Asa ca daca am inteles bine lungimea va fi 33 + 11 + 44 = 88, care ar fi mai aproape de 85mm pentru reducer
(


ar mai fi si adaptorul sct-m48, 10mm

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
rem01
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2013
Mesaje: 82



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2015 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleg, dar tot oag-ul are 27mm, asta ma duce cu gândul la posibilitatea ca are 33mm trenul optic cu adaptorul conectat.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Apr 2015 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum adevarul este tot timpul pe la mijloc, mai este un "catch":

In order to get the proper reduction I need to push the distance between the reducer and the camera closer to 95mm.
The center of the Celestron focal reducer is about 11mm from the back edge of the reducer.

Treaba e ca distanta de 85mm e de la centrul optic al reducatorului, nu de la marginea lui. Si se pare ca nimeni nu stie exact unde este acest centru, dar este si el un pic mai in spate.

Oricum, vedeti cateva imagini de test cu diferite corectoare si diferite distante:
http://stargazerslounge.com/topic/128928-s...ctor-test/
Si poate mai relevant:
https://plus.google.com/photos/10688473821...banner=pwa

Parerea mea este ca oricum ai curbura de camp si astigmatism pe colturi cu senzor APS-C. Din poze, zona "optima" pare a fi 90-100mm. Vignetarea se poate compensa prin flat. Ce ziceti ?
Sus
rem01
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2013
Mesaje: 82



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2015 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum am înțeles, mulțumesc mult pentru explicații.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2015 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mi-as face prea multe probleme cu vignetarea. Faci crop cat poti, iar daca este cazul o mai dregi cu flaturi.
In fond, rolul principal al fr/ff-ului in astrofoto cu un sct este reducerea timpului de expunere si corectarea curburii - sau macar a unei parti din ea. Ca n-o sa-l faci un "wide field imager" in vecii vecilor Smile
Diferenta intre F10 si F6.3 este de 1.33 stops, iar o expunere de 30 secunde la F10 este echivalenta cu una de 12.5 secunde la F6.3

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Apr 2015 01:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa spun ceva ce o sa-mi puna toata lumea ''buna'' a opticienilor ''de simulari'' in cap.

Aceste distante sunt calculate in functie de niste parametri existenti ( si de cunoasterea respectiva) la timpul lansarii respectivelor accesorii pe piata. Ulterior, s-a vazut ca unele nu faceau fata realitatii, cum a fost cazul reductorului de 0.33 de la Meade si Celestron.

Pe de alta parte, multe din observatiile expuse pe acest forum de unii ''mari observatori'', sunt pur si simplu preluate de pe CN sau alte forumuri, cu titlul de litera de lege. Cine este membru acolo, stie ca e cam foarte, FOARTE greu sa ajungi la asa ceva acolo. Asa ca nu tineti cont de observatiile lui ''nobody'' decat dupa ce faceti o multipla verificare.

Nu din alta cauza, dar am mai vazut cand a preluat ''observatiile'' unuia care era un neica-nimeni pe CN, ne fiind luate in seama de nimeni, si le-a pus aici ca fiind definitorii.

Asa ca verificati sursele, oricare ar fi ele. Chiar si pe mine, evident.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact