Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
995310_540538269341809_1259603694_n_(1).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224493
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

102/500-refractor planetar?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 08 Apr 2015 02:30 Download mesaj
Titlul subiectului: 102/500-refractor planetar?
Raspunde cu citat (quote)

Mi-a venit o idee comica. Smile
Totusi,daca in loc de prisma as lua un prelungitor suficient ar putea avea efect pozitiv asupra calitatii imaginilor planetare?..nu ma refer la calitatea imaginii unui telescop lung la mariri mari, ci doar la o imbunatatire fata de varianta cu prisma.
Desigur folosind filtru galben inchis,eventual lentila ED,oculare potrivite etc.M-am uitat odata la mariri mari si am ramas surprins de calitatea imaginii in sensul ca se vedeau suficient de bine fazele planetelor,fara aberatii deranjante,fara filtru dar cu un barlow ED si alte accesorii obisnuite dar de calitate ,undeva la 280× Shocked
Acuma pe mine m-ar interesa "doar" 230×,prin 2 barlow-uri,filtru etc insa nu stiu daca s-ar merita sa-mi iau un prelungitor.De ex la 8cm nu stiu daca ar fi suficient si s-ar merita sa dau 20euro,calitatea imaginii fiind la fel ca varianta prismatica.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 08 Apr 2015 03:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acuma,am incercat si 220× ,tot cu barlow ed,dar n-ai ce vedea fara filtru galben si ocular bun.
Intetesant cum de la mariri mai mari imaginea e mai curata.Adevarul este ca 220×a fost doar proba terestra,pe cer nu m-am uitat la grosismentu asta.Poate din cauza maririi mai mari se mai estompeaza aberatiile,sau din alte cauze..
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 08 Apr 2015 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu privesc la planete cu 102/500 cu un ocular de aprox. 5 mm construit de mine. La 100x diviziunea Cassini se vede al naibii de clar si nu numai in anse. Asta daca cerul o permite.

Cele mai faine imagini le-am vazut prin binocular de microscop cu oculare orto IOR de 25 mm si plan focal secundar cu redresor tip plossl construit din lentile recuperate.
Se intampla ceva ciudat , blurr-ul e redus incredibil , probabil de la prea multa sticla pe traseu.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 08 Apr 2015 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
Mi-a venit o idee comica. Smile


@ sternchen

Iti propun sa faci un experiment.
Lasa luneta asa cum este si construieste o diafragma din carton cu diametrul 70 mm. Adica, e ca si cum ai avea o luneta cu obiectiv de 70 mm si focala 500 mm. Sunt sigur ca imaginea se va imbunatati. Apoi incearca si cu una de 60 mm. Vei ajunge de la un f/5 initial, la un f/8 cu diafragma de 60 mm.
Crescand raportul f/d mai reduci din sfero-cromatism. Imaginile vor fi mai clare la puteri mai mari. E adevarat ca o sa iti scada putin rezolutia si luminozitatea, insa iti spun din experienta, ca la observatiile planetare merg bine spre 200 X cu un obiectiv de numai 60 mm.
Incearca. Nu ai ce pierde. Macar te distrezi putin ! Poate fi "foarte comic" ! Wink
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 08 Apr 2015 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca cu diagonala poti focusa si tubul portocular este scurt , masori distanta intrare/iesire diagonala si afli cit trebuie sa fie tubul prelungitor . Nu cred ca este vizibila , o imbunatatire fara diagonala , eu as merge pe ocular cu focala 2,5 - 3 mm si as elimina barlow .
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 08 Apr 2015 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O idee buna 2SKY,dar ocular asa mic n-am si sigur costa mai mult ca un prelungitor.

Ideea cu diafragma o stiam dar nu imi pare asa comica pt ca reduce apertura si la planete cred ca e nevoie de 100mm apertura.Oricum diafragmarea pare a fi destul de interesanta si la indemana Smile

In legatura cu blurr-ul,intr-adevar interesant.Poate din cauza sticlei..oricum luneta asta imi pare interesanta din cauza portabilitatii si posibilitatilor de experimente gen diafragme,tuburi prelungitoare cu sau fara prisme,filtre si o gramada de alte lucruri,numa timp sa ai..
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 09 Apr 2015 05:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Presupun,in general vorbind,ca "scurtarea" focalei la refractoare prin prisma poate avea efect pozitiv la dso,iar lungirea acesteia cu tub extensie de ex sau barlow poate aduce un plus la planete.Asta in cazul ideal cand pierderile sunt minime.Probabil la 100mm apertura nu se mai iau pierderile in calcul la mariri mici,problema ar fi cromatismul la mariri mari.Afara de cazul ideal al unui APO 100-120mm Smile
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 11 Apr 2015 05:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi doresc sa am un refractor bun planetar,de genu 102 f/11..luneta mea acromata are 90 f/11.Adica sa fie echivalentul lui 6' f/5 newton la deepsky.

Sper ca saptamana viitoare sa am si un tub extensie 2" si cand voi avea timp sa incerc combinatia la 230× marire,ideal pe cer de munte datorita portabilitatii lunetei 102/500.As putea avea o focala teoretica de 1200mm prin barlow ed 2" si alte combinatii.
Sincer nu cred ca voi fi mutumit,ca va avea niste aberatii Shocked ,totusi nu moare nime daca se uita printr-un asemenea refractor.E tentant deoarece am cateva accesorii potrivite,si as vrea sa scot ce-i mai bun dintr-un asemenea refractor si la domeniul planetar

S-auzim de bine si sarbatori fericite!
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 11 Apr 2015 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prisma, oglinda diagonala sau prelungitoarele nu vor afecta cu nimic focala.
Focala obiectivului este fixa si nu o poti nici micsora si nici mari prin aceste metode. Ea ramane mereu aceeasi.
Focala obiectivului poate fi crescuta in mod virtual doar prin adaugarea unei lentile Barlow sau micsorata virtual prin adaugarea unei lentile reducatoare de focala.
Un refractor acromat, oricat de buna ar avea optica, la un raport focal f/5 nu va fi niciodata o luneta planetara. Nu ai ce sa scoti din el mai mult decat este.
Un acromat, da rezultate bune la planete de la f/11- f/12 in sus. Ideal ar fi un f/15 sau peste, dar focala asta sa fie reala si nu virtuala. Nu pui un Barlow si ii lungesti focala unui refractor cu f/5, pentru ca sfero-cromatismul obiectivului ramane neschimbat plus ca marind mult imaginea va deveni si mai slaba calitativ.
Ceea ce poti face, este ori diafragmarea obiectivului pentru a ajunge la un raport focal (f/d) cat mai mare ( evident cu consecintele aferente de scadere a rezolutiei si a luminozitatii), fie utilizarea unui filtru de tip fringe-killer, care nici el nu iti va ajuta mare lucru la un obiectiv acromat f/5.
Nu prea ai ce ii face. Daca vrei sa te distrezi si sa ii explorezi limitele, atunci e altceva.
Mult succes !
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 19 Apr 2015 05:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tind sa cred ca e o anumita diferenta atunci cand folosesti prisma sau nu,chiar daca focala teoretica ramane aceeasi.Pe mine ma intereseaza varianta practica..poate nu m-am exprimat bine Smile
La 102/500 e nevoie de prelungitor daca nu vrei sa folosesti prisma.Logic vorbind atunci cand lumina megre direct, calitatea imaginii ramane mai aproape de imaginea oferita de obiectiv.Situatia se schimba la rft-uri prin mariri mari,calitatea fiind compromisa de la inceput.
Ca si filtru am unul galben ce da rezultate bune.Cand oi avea timp voi incerca probabil si aceasta varianta "comica" cu prelungitor,in sensul ca nu cred ca va fi o diferenta sesizabila,cel putin pt un ochi normal ,datorita aberatiilor cromatice foarte mari.Totusi,paote pe un cer de munte sa fie vizibila o diferenta cat de mica Very Happy
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 19 Apr 2015 09:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intre timp am facut rost de un tub extensie 2" de 8cm,dar inca nu stiu daca e destul de lung,ca nu pot proba deocamdata..mai am inca unul de 3,5.Daca nici combinate nu merg..
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2015 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tine ocularul in mana si departeaza-l pana obtii focusul, te prinzi cam ce lungime iti trebuie.
Din cate am citit, prisma ar imbunatati imaginea in refractoare (acromate).
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 14 Mai 2015 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Credeti ca folosind 2 filtre colorate,de ex unul galben inaintea celui de-al doilea barlow,si unul specific planetei observate de ex rosu la marte filetat in ocular,ar putea avea un efect mai bun decat un singur filtru?..am incercat varianta cu prisma si mi s-a parut ca ar fi prea multa sticla colorata Smile

Am mai auzit de filru minus-violet,nu stiu precis despre ce-i vorba,da'cica ajuta si astea.Probabil varianta mea cu filtru galben o fi deja demodata.
Ideea ar fi ca luneta 90/1000 e f buna la luna,dar totusi la planete..iar 150/750newton nu cred ca merge peste 200ori in domeniu,fiind mai potrivit la dso.Ramane doar 102/500,clasicul deepsky,la care as dori sa reduc 70% din aberatii pt observatii planetare.Stiu ca e o iluzie,dar n-am probat si imi place sa sper..sunt toma necredinciosul.. Laughing
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 15 Mai 2015 00:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oare un binoview ar aduce un plus la planete,in general vorbind,facand abstractie de titlul topicului?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 15 Mai 2015 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un "bino" este plin de sticla.
Cele mai bune imagini se obtin cu cat mai putina "sticlarie".
Ideal ar fi doar obiectivul (de buna calitate) si ocularul (la fel de bun).
Cam atat. In rest, te ajuta calitatea cerului si pasiunea+perseverenta.
Mult succes !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact