Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Apus_Jupiter.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Iesire observatii


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party Muntenia

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2007 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Iesire observatii
Raspunde cu citat (quote)

Dupa mult timp am reusit sa ma "alatur" cerului. Am iesit la observatii vizuale cu un telescop Newton de 150mm F/8 pe o montura Vixen SP si 3 oculare. Calitatea cerului nu foarte buna dar buna pentru zona de unde am observat. Fiind un mare fan al observatiilor vizuale in 3 ore am reusit sa observ: M4, M65, M66, 3628, 3593, M105, M96, 3367, 4701, 4665, M61, 4365, M49, 4526, M60, M59, M58, M90, M89, M87, M85, M100, M98, M99, M84, M86, 4438, M101, M51, M94, M63, M3, M106, M109, M97, M81, M82, 6638, M22, M69, M70, M54, M8, M20, M80, M57, M56, M29, M71, M27, M11, M16, M17, M13, Luna, Venus si Jupiter. Eu zic sa iesiti sa observati cand aveti ocazia fiindca satisfactia este mare. Si cel mai important este ca nu ai nevoie de un telescop foarte performant. Dupa cum stiti cel mai bun telescop este cel pe care il folosesti cel mai des.
Numai bine!
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Iun 2007 16:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

WOW! Shocked
Nu-s cam multe obiecte pentru 3 ore?
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2007 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai experienta mea in domeniul observatiilor nu sunt multe, chiar sunt suparat ca nu am ajuns pe la 90-100. Dar or sa mai fie zile senine asa ca o sa am timp sa imi iau revansa.
Numai bine!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2007 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uau! Shocked Impresionant maraton!
Da' cine te grabeste asa, frate? In loc sa stai sa studiezi detalii...
Te pomeni ca oi fi vazut si satelitii lui Marte? Shocked
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2007 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zircon nu a fost o noapte pentru detalii fiindca cerul era mizerabil din punctul meu de vedere. Asa ca am zis sa incerc un "mini maraton" dar unul lejer. Adica cu pauze de stat la barfa cu ceilalti, pauze de mancat, etc.
Sunt si nopti in care stau si observ putin dar in detaliu dar sunt si nopti in care observ putin dar mult, totul depinde de chef si de starea cerului.
Numai bine!
Sus
Stefan Angelescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iun 2010
Mesaje: 96



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2010 17:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am drepturi sa deschid un thread nou asa ca o sa postez aici. Cine se baga la o iesire de doua nopti prin Macin? Plecarea ar fii vineri pe data de 8 din Bucuresti. Momentan prognozele meteo par favorabile. Eu cu inca un prieten, teoretic 3 persoane mergem sigur daca cei de la INMH dau bine cu "ulcica" Din nefericire spatiu in masina este deja alocat, posibilitatea de a mai lua pe cineva exista doar in cazul in care cea de-a treia persoana nu mai poate veni. Inca nu e stabilita o locatie fixa in Macin, urmand ca zilele urmatoare sa studiem problema.
_________________
Pentax K10D, Pentax P3. Lupe, 10-17mm f/3.5, 28mm f/2.8, 50mm f/1.4, 24-70 f/3.5, 90mm f/2.5, 200mm f/3.5, 500mm f/8 catadioptric, 2x teleconverter.
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Oct 2010 14:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Iesire la munte
Raspunde cu citat (quote)

Am de gand sa merg in acest weekend (16-17 octombrie 2010) la munte la Babele. E posibil din cate am inteles ca o sa fie ok. Daca e asa merg sigur Merg cu familia si posibil inca doi prieteni. Merg cu Mak-ul meu Very Happy si tot ce e in dotarea lui.
Daca intereseaza pe careva sa vina ar fi super, dar sa fie cerul curat, altfel amanam pe urmatorul. Posibil sa plecam vineri dupa amiaza ca sa prindem inca o noapte acolo pt. observatii. Ar fi placut sa mai vina si alti doritori de scrutat cerul instelat. Mai invat si eu una alta ca doar sunt la inceput.

Se baga cineva?

cer senin

Mihai
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Oct 2010 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Iesire la munte
Raspunde cu citat (quote)

Mike23 a scris:
... la Babele. ... Posibil sa plecam vineri dupa amiaza ca sa prindem inca o noapte acolo pt. observatii...

Din cate stiu telecabina nu merge decat pana pe la 3-4 dupamiaza deci vineri ar trebui sa ajungi devreme ca sa poti urca cu ea.

Brum bun si ramanem pe frecventa pentru noutati de la 2300m altitudine.
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Oct 2010 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate am vazut in weeckendul asta incepe ploaia dar weekendul urmator(23-24 octombrie 2010) o sa fie senin incepand de vineri. Sursa http://vremea.apropo.ro/vremea-prahova_busteni . Asa ca se amana pentru weekendul urmator. Asa ca cei doritori de astro-travel, astro-aventura, au timp sa se pregateasca inca o saptamana. Very Happy
_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
MikeC
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2010
Mesaje: 262



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 13 Oct 2010 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Recomandare, ptr predictii meteo pentru astronomie cat si ptr viata de zi cu zi nu te lua dupa "vreme.apropo.ro" sau alte siteuri de genul asta. Sunt total cu predictiile pe langa.
Invata nitica metorologie, cateva chestii de baza ca sa poti interpreta harti de pe site-uri precum Meteoblue.ch, meteoliguria.it, http://euro.wx.propilots.net/ ... etc. Si site-ul inmh e uneori util, dar nu ofera harti detaliate si predictii calumea decat daca iti faci cont si platesti lunar.

_________________
Cer senin si negru tuci!
http://astromike.astroclubul.org/

Equipment: Vixen 60mm f/15 refractor, Astrotrac TT320X-AG
Sus
uzunu
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Oct 2010
Mesaje: 67



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Oct 2010 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cine e interesat de iesiri in jurul Bucurestiului, in fiecare week-end in care cerul se anunta curat, noi (Stefan Angelescu si cu mine) ne scoatem Newtonienele la pozat. Cele trei locatii pe care le avem sunt Saftica, la 20km de centru pe DN1(pe terasa casei mele in constructie, cer de calitate 4), Fundulea la 30 km de centru pe A2 (in camp la ~3km de autostrada, cer de calitate 3) si Naipu la 50km de centru pe DN6 (in camp la ~5km de DN, cer de calitate 2-3). In general le rotim in functie de vreme, dar ca raport calitate/costuri de deplasare, Fundulea primeaza.

Cine doreste sa faca misto de Stefan cum sta cate 10 minute cu telecomanda IR in mana in timp ce camera ii aduna fotoni sau de mine cand mi se face frig si incep sa sughit, e invitat sa ni se alature. Singura conditie: sa ai masina proprie (Opelul meu inghite deja doua telescoape + monturile aferente + rucsaci foto + laptop + altele).
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Noi 2010 23:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Maine seara vrem sa iesim la observatii, suntem niste studenti de la fizica de la Magurele. O sa trecem prin Bucuresti intai, probabil pe la astroclub si apoi mergem in camp. Unde exact nu ne-am hotarat. Cine vrea sa vina sa imi lase pm, email etc. Pana maine seara sigur ma uit pe net si contactez telefonic doritorii (care isi lasa nr de tel, evident).
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mai 2011 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca e cineva amator de o iesire in afara bucurestiului, ies cu doi prieteni la Belciugatele pe camp. daca e amator careva de asa ceva(am auzit ca o sa fie senin la noapte) Noi avem o masina si daca suntem mai multi posibil doua.

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2011 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unde vedem si noi eclipsa in Bucuresti? Ma gandeam la Parcul Izvor, e pe fundal Casa Poporului, ar iesi niste time lapse interesante. E loc deschis, sper ca se ridica destul de mult sa depaseasca blocurile.
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2011 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar mai merge si parcul Titan ex IOR.

Sunt zone in car enu exista nici un bec.
Acum probabil in functie si de resedinta fiecaruia
Acolo e cam multa lumina de la corpurile de iluminat stradal si al "
Casei Poporului"

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party Muntenia Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact