Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Luneta fotografica RGB


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Mar 2015 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aandrei a scris:
Una din conditii este centrarea perfecta.
Sistemul telescopic trebuie conceput incat sa nu permita angularea sau deplasarea laterala a partii mobile.


Nu e deloc complicat de imaginat asta . Daca ajung la Lisa , punem impreuna de o schita viabila . Eu am oroare de 'pictat' pe computer si nu am nici timp si nici vreo intentie sa invat asa ceva .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 01 Apr 2015 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intre timp am primit o idee de la sotia mea: Lentilele stau amandoua intr-o "cusca" cilindrica, rara, din sarma de otel (probabil 2-3 mm grosime ar fi suficient). Tensiunea din sarme tine lentilele atat concentrice cat si paralele.
O lentila este fixata prin lipire din loc in loc pe circumferinta. Cealalta, tot prin lipire cu silicon pe circumferinta este solidarizata cu un inel (cilindru) care are diametrul interior egal cu diametrul custii din sarma. Cand se misca solidar cu lentila, lentila atinge cusca prin interior iar inelul o atinge prin exterior.
?



Lentile.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  86.22 kb
 Vizualizat:  de 8167 ori

Lentile.jpg



_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 01 Apr 2015 09:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare cam instabil. Celula serioasa trebuie facuta cu doi cilindri ce culiseaza perfect unul in celalalt. Peretii lor vor fi prelucrati pentru a facilita reglajul (caneluri , filete , gauri...). E usor de facut dar nu prea ieftin.

Dar nu inainte de a testa obiectivul cu spatieri pentru liniile C si F.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 01 Apr 2015 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am si "sora mai mica", 80/400 care este mai disponibila Smile Concret, ce ar trebui? Sa distantez lentilele la 0.6mm si sa testez pentru albastru sau distantele se modifica fiind obiectivul cu diametrul mai mic?
_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Apr 2015 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu vei putea deplasa inelul mobil sa fie/raman paralel cu inelul fix, si orice abatere de la paralelism iti va afecta comportamentul optic al sistemului.

singura varianta fezabila (din punctul meu de vedere) ptr a misca cele 2 lentile paralel si cu distanta si precizia dorita , si sa le poti si colima independent (va trebui sa poti face asta ca sa le reglezi initial sa compensezi tolerantele mecanice ale ansamblului mecanic la reglajul initial) ar fi un dispozitiv tip "Clement focuser" care deplaseaza paralel 2 placi, rotind de un surub.

Pe fiecare placa ar trebui sa ai o celula colimabila in care sa ai cate o lentila.
Distanta intre placi /lentile ar trebui sa fie 0.3 sau cat vrei tu, si prin reglare cu un surub fin sa poti ajunge la 0.6-1mm sau cat ai nevoie.

Un mecanism de asta nu e imposibil de facut, dar necesita o oarecare precizie de prelucrare... vorbim de mecanica fina, nu stiu daca in regim de amator se poate obtine ceva suficient de precis...dar se poate face asa ceva Idea ....parerea mea....

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 01 Apr 2015 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aandrei a scris:
Am si "sora mai mica", 80/400 care este mai disponibila Smile Concret, ce ar trebui? Sa distantez lentilele la 0.6mm si sa testez pentru albastru sau distantele se modifica fiind obiectivul cu diametrul mai mic?


Concret ar trebui sa faci teste(ronchi) chiar pe obiectivul de 150. Asa vei sti daca se merita sa bagi timp si bani in celula cu spatiere reglabila.

Testarea pe celalalt mai mic iti va da o impresie doar asupra lui . Nu are nici o legatura cu celalalt.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 01 Apr 2015 11:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
nu vei putea deplasa inelul mobil sa fie/raman paralel cu inelul fix,...


Pai daca ne zgarcim la material si chinuim niste lentile prinse in inele , normal ca se duce naibii paralelismul.

Eu ma refer la sectoare cilindrice care culiseaza unul in celalalt pe cel putin 5-6 cm; daca sunt executate ingrijit si din material corespunzator , vor duce sarcina ani buni si mii de reglaje ale spatierii fara nici o problema.

E drept , una din cele mai evitate si antipatizate situatii in care sunt pusi strungarii , e sa ''festuiasca'' din cutit doua cote cilindrice si care sa mai fie si foarte bine centrate. Am primit ceva maraieli (si cred ca si injuraturi in gand) pe tema asta , in trecut.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Apr 2015 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
....
Eu ma refer la sectoare cilindrice care culiseaza unul in celalalt pe cel putin 5-6 cm; daca sunt executate ingrijit si din material corespunzator , vor duce sarcina ani buni si mii de reglaje ale spatierii fara nici o problema.

E drept , una din cele mai evitate si antipatizate situatii in care sunt pusi strungarii , e sa ''festuiasca'' din cutit doua cote cilindrice si care sa mai fie si foarte bine centrate. Am primit ceva maraieli (si cred ca si injuraturi in gand) pe tema asta , in trecut.


Oricat isi da silinta un strungar, ca sa ai miscare intre cilindri aia ai nevoie de un joc...ai un joc -> ai o descentrare intre axele cilindrilor, deci implicit o ne-aliniere intre axele optice. Ca sa ai o alunecare cursiva, ar trebui rectificate suprafetele cilindrice...

pe langa asta, la o temperatura, ai un joc, la o alta temperatura ai alt joc (sau poate strangere). Ai nevoie de lubrefiere intre piese ca sa ai o miscare lina.
Sincer nu m-as baza pe termen lung pe solutia asta. E cea mai simplu de realizat dpdv tehnic dar nu e cea mai "performanta" solutie.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2015 18:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar de ce ati impus conditia ca lentilele sa nu se roteasca?
Nu cred ca e vreo problema daca una din ele se roteste. Ma gandesc ca in felul asta mecanismul de spatiere manuala ar putea fi ceva mai simplu.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Apr 2015 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc ca ai in cap un ansamblu gen helical focuser. Ideea nu e rea, doar ca niste filete gen M150x1, sau chiar mai mari nu sunt asa simplu de facut. O sa le arat la atelier o schita cu clement focuserul si cu helical focuser sa vad care ii "incanta" mai tare Twisted Evil


LE: uitati-va la un FLI focuser ... e plat, subtire, suporta diametre mari... in esenta e un design Crayford "presat".... cred ca e varianta cea mai usor de realizat din punct de vedere mecanic, si care sa aibe jocuri minime. Asta nu inseamna ca e simplu de facut ca amator.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 01 Apr 2015 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am gandit sa nu se roteasca pentru a elimina conditia ca centrul lentilei sa fie si centrul dispozitivului de prindere. Daca sunt asezate putin excentric dar se misca doar inainte-inapoi e ok; daca incep sa se roteasca una fata de cealalta...

Focuserul ala este foarte interesant dar cam overkill...fabrica foloseste pentru aliniere si centrare faptul ca lentilele introduse intr-un tub corespunzator se "autocentreaza". Caracteristica asta trebuie sa o valorificam si noi.

Aproape sigur am sa incep sa umblu la cea 80/400. Imi poti da, te rog, distantele teoretice ca sa stiu cam ce ordin de marime trebuie sa experimentez?

Unde gasesc teoria cu testele Ronchi?

_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 02 Apr 2015 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un LNB de la antena satelit de pe blocul vecin. Filtru OIII.

https://youtu.be/xEGfA9dxmAo



LNB.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  30.07 kb
 Vizualizat:  de 7987 ori

LNB.jpg



_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 18 Apr 2015 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut cateva fotografii cu luneta despre care discutam (150 F/5). Eram nelinistit de faptul ca imaginile vor fi neclare, din cauza aberatiilor despre care discutam.
Am avut surpriza sa vad ca stelele au un FWHM in jur de 2.5, ceea ce mie mi se pare foarte bun. Sunt expuneri scurte, de numai 11s dar vorbim aici de performantele lunetei. Mi se pare ca se califica si pentru astro-foto. Prelucrand fotografiile, a aparut si haloul (probabil lumina albastra) in jurul stelelor dar fiind slab, nu ajunge ca intensitate la 1/2 din Maximum si, in consecinta, nu influenteaza FWHM.
Nu am inca filtre colorate dar voi avea si voi repeta testele si cu filtre colorate.
Am vrut sa anexez un .fit dar vad ca extensia nu este aprobata.
Am sa anexez in loc un .jpg dar FWHM va fi mai mare: amplificarea semnalelor slabe ridica haloul deasupra lui 1/2 Maxim si strica FWHM.



M13.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  292.68 kb
 Vizualizat:  de 7920 ori

M13.jpg



Maxim.png
 Descriere:
 Marime fisier:  666.75 kb
 Vizualizat:  de 7914 ori

Maxim.png



_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Apr 2015 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca faci binning, obtii un FWHM si mai mic.
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 19 Apr 2015 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@nobody Smile
In configuratia actuala am 2.28 arsec/pixel ceea ce mi se pare corect pentru ceea ce intentionez eu, adica deepsky. Stiu ca FWHM nu este un scop in sine si ca daca ai numai un pixel obtii automat un FWHM de 1 Smile
Intentia mea este sa vad unde este rezonabil compromisul ... cred ca un FWHM sub 3 este considerat bun de catre cei care fotografiaza deep-sky....inacceptabil pentru cei care fotografiaza planete....
Am sa incerc si cu OIII dar pentru asta trebuie sa-mi mearga bine autoghidajul.
Se poate sa ajung si eu la concluzia ca un acromat scurt NU este bun pentru foto RGB.... dar pentru asta trebuie intai sa ajung acolo.

_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4

Download topic
Pagina 4 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact