Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M51_05_05_09.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

AZ EQ5 GT


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Mar 2016 20:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este o demonstratie matematica, ci doar o conversie intr-o unitate de masura relativa. Viteza efectiva de urmarire (pe o directie arbitrara) depinde de multi alti factori si poate fi mult mai mica decat viteza maxima de rotatie pe axe. In plus, precizia si finetea miscarii scade la viteze mari. Iar cireasa de pe tort este sincronizarea.
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 22 Mar 2016 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar trebui sa fie suficient, da, cu urmaritul satelitilor/avioanelor e mai degraba problema de control decat de viteza bruta, exista totusi unelte, chiar si asa nu inseamna ca vei avea obiectul vizat in campul vizual iar fereastra in care trebuie sa ajunga totul sa functioneze e destul de scurta, dar daca te inarmezi cu rabdare sunt convins ca se poate
_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mar 2016 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am testat cu actuala montura dar e putin mai lenta decat avionul, nu e o problema asa de grea, fereastra e mare, de ordinul minutelor. E interesanta si partea de USB din montura AZEQ GT, chiar poti controla complet motoarele?
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Mar 2016 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@valy: cu niste ghidusii, se pare ca da: http://www.iceinspace.com.au/forum/archive...40023.html
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Mar 2016 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In manualul de la AZ-EQ5 se precizeaza ca acel port este legat intern la un convertor USB-TTL Serial si pe urma la controlerele motoarelor, practic un EQDir-USB integrat. Citeam (sub forma de zvon) ca sunt oameni care au reusit sa se lege cu EQMOD, dar trebuie deschisa o sesiune pe portul serial pentru a-i face un "wake-up" deoarece nu raspunde din prima incercare, posibil pentru a evita un conflict cu SynScan-ul care se leaga pe acelasi bus comun.

Valy, tu parca ai scris ceva aplicatie ce face tracking live.

Daca nu ma insel, ai putea obtine o viteza mai mare de urmarire (+40% viteza si cuplu) daca aliniezi axele de rotatie la 45 de grade fata de directia de miscare (prin compunerea vitezelor). Desigur, asta presupune sa cunosti in prealabil directia de miscare.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2016 00:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

USB-TTL direct in driveri/controlere nu suna rau, dar ce protocol foloseste?

Am scris soft de tracking dar m-am lovit de viteza redusa a motoarelor. Le-am fortat prin tensiune mare si roti multiplicatoare din plastic, se incing rau motorasele si ating cam jumate din viteza dorita, defapt unul a fost "tunat", celalalt se misca normal. De regula directia e cunoscuta, sunt rute standard, poti misca montura pe directia lor sau la 45', nu e o problema asta.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Mar 2016 00:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi aici protocolul (semidocumentat, mai sunt si comenzi ascunse):
https://code.google.com/archive/p/skywatch...tocol.wiki
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2016 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pare ok ce zice acolo desi nu e prea clar ce miscari poti face concret, trebuie analizat mai in detaliu, testat. https://github.com/skywatcher-pacific/skywatcher_open

StarChild, ai disponibilitatea sa testam jucaria? Ai windows pe un pc, cand conectezi la usb se instaleaza vreun driver?

O alta idee ar fi sa controlam din android, auto tracking poate sa faca si telefonul, are camera, are putere de procesare destula, are usb, banui ca putem conecta la usb-ul monturii. Ma gandesc ca e mai simplu cu telefonul pe camp decat cu laptopul.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Mar 2016 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am pc/laptop cu win... as incerca...da' n-am cablu USB cu mufa d'aia prin casa. Hai ca fac rost de o sirma cu mufa potrivita si le conectez sa vad ce zice.
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2016 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De la o imprimanta ceva? Parca astea vin cu mufa patrata.

Fix setarea asta am testat-o pe montura mea: aplicatia pe laptop, controlerul (arduino) si driveri pe montura, intre ele e usb-ul. Am inventat protocolul de comunciatie, totul a iesit simplu, merge ca uns, doar ca partea mecanica nu m-a ajuta. Necesita ceva lucratura in metal sa montez niste motoare mai puternice, am unele de EQ6 la 12V, dar nu ma simt comod ca n-am uneltele propice. Pe de alta parte desi e foarte sexy montura asta e cam scumpa, poate nejustificat de scumpa, de exempu cum se comporta cu telescopul pe ea, vibreaza cand o atingi, flexeaza pilonul sau repiedul acela micut?

Te pricepi la programare?
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Mar 2016 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ultima mea imprimanta folosea cablu paralel si era pe ace Laughing

trecand peste detalii...

- da uneori o simt ca flexeaza cu luneta pe ea. nu intotdeauna, dar am observat asta. Cum nu fac astrofoto nu mi-am batut capul de ce si unde flexeaza, dar exista chestia asta uneori.
- ultima oara am programat acu 15 ani...visual basic, sql, ... deci nu, nu ma mai pricep la programare Smile si oricum nu mai am timpul necesar ptr asa ceva, asta e mai grav...
- cu luneta de 120 (are vreo 7kile luneta+focuser+diagonala+ocular) nu se simte ca s-ar chinui, se misca cursiv, nu face zgomote ciudate. acuma e drept ca omuletii zic de 15kg, deci ar trebui sa mearga lejer .
- cum ziceam mai devreme, daca folosesti montura in mod AZ e dificil de actionat ambreiajul Azimutului, e intr-o zona unde ai si mufele de la hand controler/etc... deci greu de umblat acolo.
- are consum de curent maricel...surprinzator... am patit cand am alimentat de la bricheta de la masina ca palpaia becul pe montura, semn ca e la limita curentul... ceea ce cu un EQ6 imprumutat de la un amic, n-am patit... baterie de 95Ah, in stare buna.

Auzi, de ce vrei tu musai musai sa "intri in ea" prin USB-ul ala? Controlez montura f fain cu acel RS232->BT converter.... merge ca ceasul. Din moment ce chestia aia merge, la PC/telefon/tableta ai BT, inseamna ca poti folosi orice program/aplicatie vrei tu care trimite prin BT niste comenzi... comenzile sunt disponibile (protocolul Skywatcher... cred ca l-am pus si eu pe topic pe aci).
Iti scrii tu softul tau si comunici prin BT cu montura lejer.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!


Ultima modificare efectuata de catre StarChild la 23 Mar 2016 15:26, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2016 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu zici rau cu BT. N-am BT la laptop, doar pe telefon, e de studiat.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Mar 2016 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vezi aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...mp;start=0

am despicat firu in 4 impreuna cu @nobody si @emil (thanks baieti!) legat de partea de BT, si de mers merge perfect. Am comandat montura din aplicatie (DSO Planner pe Android), am comandat-o si dintr-o aplicatie terminat Android unde am trimis comenzi skywatcher si jucaria a inceput sa se roteasca.
Cred ca exact acelasi lucru il poti face cu orice program/planetariu PC, doar ca pe USB bagi un BT dongle, iar in montura bagi un adaptor RS232-BT ... si evident astea trebuie sa se placa una pe cealalta Smile

Am sa incerc sa iau un USB-BT dongle de ala sa vad cum se misca montura daca o invart cu Stellarium sau alt soft de PC.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Apr 2016 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum se alimenteaza montura de la 220? Vine cu adaptor?
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Apr 2016 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vine doar cu mufa de bricheta (12V).

Eu am taiat jos partea cu mufa de bricheta, si am intercalat o "mufa de alimentare" de aia normala, standard, de 3.5mm ... Ideea e ca acum am cablul bagat in montura, cu mufa mama la un capat. In mufa mama bag un alimentator 220-12V de 4A, sau bricheta 12V, in functie de ce am nevoie.

Faza "aiurea" e ca am si adaptorul BT-RS232, care are nevoie de 5V (mufa Mini USB), si ma bate gandul sa fac( nu eu, ca nu ma pricep asa bine la lipituri) intr-o cutiuta un circuit unde sa am legat BT-ul, si montura. Si in cutia aia sa intru cu 12V (de la laimentatorul de priza, sau de la bricheta/borne baterie 12V).

Pe de alta parte... desigur ca exista si varianta unui power tank, dar mi se pare cam scumpa pentru o cutie frumoasa de plastic cu o baterie in ea....

Nu ma agit, momentan la tara , unde e montura si luneta), probabil voi turna in vara/toamna asta un pilon (beton ingropat cu picior de fier la suprafata) si o mica platforma de lemn in jur pe unde sa umblu eu, sa pot monta si alinia rapid montura (de fapt sa-mi ramana alinierea cat mai precisa), si acolo o sa am o cutie cu prize si alimentare trasa din casa asa ca alimentare nu va fi un stres prea mare. Iar cand ies cu ea pe camp sau in excursii, nu e musai sa folosesc BT-ul...

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact