Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
11102008348.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223829
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

observatii luna si planete


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
COMO
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mai 2007
Mesaje: 39

Motto: a cunoaste

Localitate: Vrancea

MesajTrimis: 22 Mai 2007 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului: observatii luna si planete
Raspunde cu citat (quote)

Va salut.
Aseara am profitat de vremea 80% buna ca batea vantul putin, si am scos pentru prima oara Telescopul afara.
Am observat luna care se vedea super si planetele saturn si venus.
La saturn am vazut discurile si satelitii dar nu am putut vedea detalii de pe suprafata planetei se vede prea deschis. la fel si cu venus. Daca as folosi filtre colorate pot optine mai multe detalii ?

Detalii telescop Meade Dobson 12" oculare 2 Barlow TMB Planetary 6mm respactiv 9mm

Multumesc.

_________________
Alin T.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2244



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2007 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Luna e normal sa se vada foarte luminata fiindca emana multa lumina. La planete nu stiu ce sa zici zic. Ai putea incerca cu o pereche de ochelari de soare (nu foarte inchisi) sa ii pui intre ochii tai si ocular si sa observi. Daca vezi mai multe detalii atunci ai nevoie de un filtru, poate doua daca nu e nici o diferenta atunci nu trebuie sa iti iei filtru. Eu am observat mereu fara filtru planetele si pot zice ca nu am avut nevoie de filtru.
Numai bine!
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 22 Mai 2007 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Filtrele cu siguranta imbunatatesc imaginile planetare.
Pentru Venus foloseste in special un filtru albastru (Wratten38A) sau violet (Wratten47). De asemenea si filtre rosii (Wratten23A sau 25), galbene (Wratten12 sau 15) sau verzi (Wratten57 sau 58 ). Poate fi util si un filtru de polarizare pentru a mai scadea din intensitatea luminoasa a lui Venus.
La fel ca si la Venus si la Saturn poti folosi aceleasi filtre pentru a creste contrastul si a observa diverse detalii pe planeta sau pe inele. W58 de exemplu e util pentru regiunile polare si benzile noroase ale lui Saturn, W47 va da contrast mai mare pe inele, W23A va evidentia trasaturi pe discul planetei etc.
Pentru Luna cel mai util e un filtru de polarizare si poate un W47, dar polarizorul e mult mai util.
Daca iti plac observatiile planetare si vrei sa faci chestii serioase in domeniu, cu siguranta ai nevoie de filtre.
Sus
COMO
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mai 2007
Mesaje: 39

Motto: a cunoaste

Localitate: Vrancea

MesajTrimis: 22 Mai 2007 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
pentru a mai scadea din intensitatea luminoasa

exact e prea puternica lumina.
Diseara daca e vremea buna o sa incerc cu ochelari de soare.
Multumesc.

_________________
Alin T.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 22 Mai 2007 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am incercat cu filtrele de la ochelari 3D: verde-rosu. Dar nu am observat nimic in plus....parca la Venus sa fi iesit niste nori prin poza, dar prea ar fi frumos sa fie adevarat.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Mai 2007 16:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Filtrele de care vorbim aici sunt filtre de banda larga, asa cum observa Forever_man, filtre de la ochelari care se cumpara la balci Very Happy Sunt niste filtre color (verde, rosu, galben, violet etc) care daca se iau de la o firma mai acatarii costa ceva dar nu prea mult. Ca atare cine se asteapta la niste detalii nemaipomenite care sa sara in ochi si sa te impresioneze pana la lacrimi, se insala amarnic Sad Este vorba aici de mici imbunatatiri la niste detalii care fara filtru sunt mai greu de distins. Pe aceasta pagina: http://sciastro.net/portia/advice/filters.htm se dau niste sfaturi care filtre se potrivesc la care utilizare.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 22 Mai 2007 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu sant de parere, ca observarea planetelor cu filtre "speciale" nu este nevoit. Sigur la un 12" Dobson primesti multa lumina de la obiect, si asta este deja un avantaj foarte mare. Eu nu pot sa-mi dau seama, ca imaginea lui Jupiter sau Saturn o sa fie asa de luminoaza, ca sa-mi pun un filtru, mai mult nu, cand am o marire maer de ex. cu un ocular de 9 mm. La focala telescopului cu 1524mm iese o marie de 169x unde deja se pot vede destule detalii planetare. Cu ocularul de 6 mm iese o marire de 254x und cred cu siguranta, ca planetele o sa sara in ochi Cool . Sigur sant filtre avantajos la magnificatia moderata unde se doreste a vedea benzi sau polurile planetare (de ex. la Marte) dar eu, pana acum am probat niste filtri pentru planete, zic ca imaginea se intunerica prea mult unde detalii-le venind cu lumina nu se mai vad, iar alte detalii de la benzi vin cu o lumina foarte slaba. Nu stiu ce sa zic la ata, mie nu mi-a placut observarea cu filtre la planete.
Altfel la observarea DeepSky, aici se poate folosi ori un filtru UHC ori un filtru O III in 2".

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 29 Aug 2007 14:38 Download mesaj
Titlul subiectului: INTREBARE: ECLIPSE si VREMEA
Raspunde cu citat (quote)

Ma intereseaza, dacă există cercetări în ceea ce privește corelația eventuală între vreme și intrarea Lunii în conul de umbră a Pământului, adică eclipsele de Lună?

Evident am în vedere efectul gravitației asupra măscării maselor de aer. Să ne amintim de faptul că alinierea celor trei corpuri (Soare- Pămînt- Lună) înseamnă a) în cazul eclipselor de soare amplificarea efectelor mareice b) în cazul eclipselor de Lună - reducerea efectului mareic al Lunii.

În ceea ce privește ziua de 28 august, ziua eclipsei de Lună peste America, la Chișinău a fost de dimineață vreme frumoasă cu soare și puțin vânt; spre deosebire de câteva zile precedente, când temperatura maximă a scăzut de la 41C (23 august), ploi în seara zilei de 26 august, 27C cu vânt (la 27 august), dimineața zilei de 28 august soare și puțin vânt- iar după masă - 22C vânt și ploaie (la 28 august).


Seara 28 august am putut să văd Luna doar în intervale mici de timp la UT 19:41 (spre SSE); Nor 100% spre West, mișcare de nori de altitudine mare spre SE cu viteza de 2-3 grade/min până în miezul nopții.

La UT 21:15 - 21:30 halo dublu în jurul Lunii de 2,5 și 4 grade, respectiv, cu descompunere destul de completă a luminii albe, datorită norilor Cirus.

La UT 22:16 Luna era la câteva grade Est de Zenit, iar la UT22:45 - la 3-4 grade West de Zenit. Cu alte cuvinte, nu am reușit să stabilesc exact momentul de Zenit al Lunii, din cauza norilor.



Apropo, relativ la Halourile Lunare, vedeți

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1312.

Efectul Halo, sau nimb este cât se poate de simplu. Poate fi observat în jurul lămpilor de pe stâlpii înalți de 10-13 m pe stradă, doar că în acest caz este cauzat de refracția luminii în sticla lămpilor. Și în acest caz se pot observa halouri duble. Vă rog să faceți excepție de la cearta cu Dragon, care nu mai este deloc valabilă.

Pe la UT 23:00 am observat al doilea halo în jurul Lunii;


Deci, întrebarea mea este, dacă există vre-o corelație certă între Eclipse în general (de Lună, în particular) și vreme? Aș vrea vre-o referință.
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Aug 2007 15:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. Corelațiile vreme - eclipse de lună se pot studia plecând de la "Efectul razelor de Lună asupra papucilor de gumă"
2. Există o corelație certă între subiectul postului anterior și discuțiile preexistente despre observații făcute prin intermediul unor filtre? Raspunsul este: NU
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Aug 2007 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimate domnule Gaina, nu a fost vorba de nici un fel de cearta Smile
In privinta eclipselor, in timpul eclipselor de Soare (in special a celor totale) Luna umbreste o fasie serioasa de pe Pamant. Ca urmare temperatura din acea zona scade cu cateva grade bune. In ceea ce priveste eclipsele de Luna, am mari indoieli ca ele ar influenta vremea dar ...
http://www.docweather.com/7/list/
http://www.docweather.com/7/show/141/
http://ams.allenpress.com/perlserv/?reques...F1520-0493(1919)47%3C5:IOTSEO%3E2.0.CO%3B2&ct=1
Sus
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 30 Aug 2007 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului: ECLIPSELE SI VREMEA, FATA MORGANA
Raspunde cu citat (quote)

Stimate Dragon,
Am avut posiblitatea să mă conving în două rânduri (la 11 august 1999) și 29 martie 2006 de faptul scăderii temperaturii în timpul eclipsei de Soare, dar vremea nu este determinată doar de temperatură. Ar trebui să știm cum variază presiunea și umiditatea aerului, viteza și direcția vântului. Mă gândeam , dacă există modele ale atmosferei, care ar lua în considerație variația accelerației căderii libere și a gradientului acesteia în timpul acestora.
Nu aș fi vrut să descopăr încă odată roata căruței, dar nici nu cunosc careva rezultate clare în această direcție.



Vreau să vă recomand o bază de date (cărți și broșuri) românească în care se găsesc tocmai 150 de titluri de cărți de astronomie
Sus
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 30 Aug 2007 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului: P.S. ECLIPSE SI VREMEA, BAZE DE DATE
Raspunde cu citat (quote)

Întrucât operatorul m-a întrerupt, revin, ca să vă comunic adresa acestei baze de date

http://bibliophil.bibliotecamm.ro.

Ideea este excepțională, însă baza de date este suficient de mică. Mai bine zis , cred că ar trebui completată cu toate cărțile României.

Eventual mă gândeam, dacă cartea lui Nestor Lupei



Editor Lupei, Nestor
Vedeta Subiect geodinamica / geomorfologie / geologie / astronomie / sistemul solar / climatologie
Editura Albatros
Mentiune Responsabilitate Prof. univ. dr. Nestor Lupei

An 1979

Limba rum

CZU 551.1/.4
55
551.5
52
523

Descriere Fizica 351 p.

Divizionara 55/59

Localitate Bucuresti

Mediu Carte tiparita

Tip Publicatie monografie
astronomie 52
geologie 55
meteorologie, climatologie 551.5
sistemul solar 523


pe care am găsit-o în această bază de date răspunde acestei întrebări?
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 28 Feb 2008 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrucat actualmente instrumentul meu nu-mi permite observatii acceptabile decat in sistemul solar, as vrea sa va intreb la ce putere de marire observati voi de exemplu Luna, Saturnul si Jupiter.
De asemenea as vrea sa va intreb la ce putere de marire obserrvati Double Clouster-ul din Perseus? Si daca puteti sa-mi spuneti ce corpuri ceresti ar fi in raza unui mic refractor de 70mm pe un cer de aprox 3-3.5 mag:(
Mersi:)


Ultima modificare efectuata de catre Ovidiu M. la 28 Feb 2008 18:45, modificat de 1 data in total
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 28 Feb 2008 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ca un rule of thumb se pot observa planetele in sine (adica nu impreuna cu satelitii la putere mica) de la 100x in sus. Instrumentul ideal suit pe Kilimanj ar putea sa mareasca pina la 350-400x fara motor (pentru ca traverseaza cimpul extrem de repede), pe o montura paralax sau wedge (pentru ca am avea un cimp pe cer de 0.0x grade) si probabil ca s-ar vedea ca in acel simulator de telescop in flash care este super cunoscut.
In general suntem dezamagiti de limitarile telescoapelor de incepatori si de-a dreptul demoralizati atunci cind vedem ca pretul creste exponential fata de calitate. Tu vei putea privi planetele (nu si cele extrasaturniene) la 150-160x maxim, apoi luminozitatea imaginii descreste enorm si se pierde contrastul. (chiar si asa lungesti putin coarda, dar iti permiti pentru ca sunt obiecte extrem de luminoase. Spre exemplu Saturn este in opozitie si foarte bine vizibil)
Din pacate in afara de irizatii microscopice pe care mai mult le inventam pe suprafetele discurilor planetare, cu instrumente mici nu merge. Criteriul rezolutiei este proportional cu apertura. (si invers proportional cu alte lucruri foarte minore prin comparatie)

Cit despre clusteri (chiorchini Question ), ei sunt foarte permisivi. Ideal este sa folosesti 30-40x pentru a-l cuprinde in intregime si 70x (in cazul tau) pentru un raport optim al maririi (te apropii de magnitudinea teoretica a instrumentului prin intunecarea cerului). Asa poti sa ai o imagine placuta si apoi sa studiezi indeaproape componetele (dar imaginea de ansamblu este mai frumoasa)

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
tudormarian
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2008
Mesaje: 2



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Mai 2008 18:14 Download mesaj
Titlul subiectului: "plaie de stele"
Raspunde cu citat (quote)

salut. e primul meu post asa ca sunt aproape sigur ca nu am scris in topicul potrivit. sunt incepator in domeniu asa ca nu am stiut unde sa caut. sper ca cineva cu mai multa experienta ma poate ajyta. stiu ca in fiecare an prin august sunt doua-trei nopti cand se poate observa asa zisa ploaie de stele. stie cineva cum pot afla in ce zile va fi anul acesta? este un loc pe varful unui deal in muntii apuseni, departe de orice sursa de poluare sau lumina, un platou de vreo cateva sute de metri patrati. e cel mai intalt loc pe o raza de cativa kilometri si as vrea sa merg in serile respective cu cortul acolo.
sper ca ma puteti ajuta. mersi

_________________
www.biografia.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact