Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Gabriel_Corban_-__prominence_jpg.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review Lacerta 10x50 Wide Angle


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2015 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am masurat acum pe o luna superba Smile
Valorile sunt masurate intre brate asa cum figureaza pe poza de mai jos. Nu am cum sa masor altfel.
Ai valoare de minim de maxim si o valoare la care eu aveam clarul la infinit (luna mai exact).
Acum daca masuram (la marginea exterioara) adancimea lentilei obiectiv fata de marginea de sus a tubului port obiectiv avem asa:
Adancimea obiectivului stang 14,5 mm
Adancimea obiectivului drept 15 mm

Later Edit:
Si tremuratul poate influenta observatia. Este un binoclu destul de greu. Fa teste si de pe un trepied.



ValoriLacerta.jpg
 Descriere:
Valori deplasare oculare
 Marime fisier:  149.05 kb
 Vizualizat:  de 6482 ori

ValoriLacerta.jpg


Sus
icetheone
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2010
Mesaje: 49



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Mar 2015 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna,

Am masurat:

Dclar tot pe luna = 13 ( coatele sprijinite, inca nu mi-am luat trepied)

Dmin = 12.5
DMAX = 19.5

OB ST = 13.5
OB D = 13.1

Cum ai masurat obiectivele? Din cauciuc? sau distanta de infiletare raportata la partea superioara a filetului?

Aici am atasat rezultatele masuratorilor din cauciucul de protectie vs lentil... si cam variaza in functie de cat de tare apesi, zona de masurare. Punctull de masura a fost ales in dreptul rotitei de focalizare pe interior.



Merci,
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2015 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da adancimea obiectivelor a fost masurata din marginea de sus a cauciucului (mi-a parut destul de tare, dar nu am apasat sa il deformez).
Ceea ce nu imi pare chiar ok, este ca diferenta dintre clar si pozitia minima este 0,5 in timp ce la mine este 1,6. Asta se traduce cam ceea ce spui tu ca practic clarul este cam la capatul cursei. Lucrul acesta , totusi nu ar trebui sa deranjeze cu o singura conditie: respectiv sa poti face clarul corect respectiv sa ai rezerva astfel incat ajungi in zona de clar si apoi continuand cursa spre minim sa treci evident de zona de clar! respectiv sa poti avea o treecere de tipul neclar, clar, neclar atunci cand te deplasezi intre Dmax spare Dmin. Practic se pare ca ocularele sunt insurubate mai putin cu o tura de filet fata de modelul pe care il am eu. Desi nu recomand decat daca un binoclu iese din garantie, acest lucru se poate face insuruband exact 360 grade fiecare lentila obiectiv. Pe de alta parte in aceasta structura de reglaj binoclul tau incepe sa faca clarul la distanta mai mica decat al meu.
Sus
icetheone
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2010
Mesaje: 49



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Mar 2015 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"o treecere de tipul neclar, clar, neclar atunci cand te deplasezi intre Dmax spare Dmin"

Asta e problema... ca ultimul neclar il fac si nu prea:). Cateodata am senzatia ca nu e facut, dar cand dau corectie din "-" la ocularul drept imaginea se distorsioneaza. Cred ca sunt foarte aproape de capatul de cursa. Oricum se pare ca obtin o imagine clara la 0.5 mm inainte de capat. O sa il las asa, daca o sa se agraveze "ceva" in timp, o sa incerc sa ii mai insurubes obiectivele...


Merci,
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2015 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci,
indiferent ca ai ochii "egali" ca si dioptrii, sau fara dioptrii sau ca mine cu dioptrii diferite, in cazul de fata reglajul de pe tubul drept nu trebuie sa te intereseze.
Clarul, sau mai bine zis jocul "neclar, clar, neclar" trebuie testat pe ochiul stang. Ochiul drept trebuie abia in a doua parte a reglajelor posibilitatea sa garanteze simetria. Altfel spus partea dreapta a unui binoclu, din cauza reglajului suplimentar asigura intotdeauna o excursie in plus fata de partea stanga, echivalenta a circa +/- 2,5 dioptrii. Deci nu este elocvent ca in cazuri extreme pe ochiul drept reglajele sunt sau par ok.
Ca si la fix focus daca exsita un ochi care nu vede clar, creioerul va mai compensa prin combiunare imaginea creaind o senzatie de clar (falsa de fapt ). La modeleul cu reglare centrala, daca diferenta este mai mare si nu poate fi compensata, vei refocaliza din central, pierzand focalizarea pe ambele tuburi, si gasind daca vrei o medie de neclar simetrica intre cei doi ochi care va crea prin creier din nou o senzatie de maxim clar (falsa la randul ei).
Aceasta este doar teorie, fiecare dintre noi cu proprii ochi trebuie sa decida calitatea si buna functionalitate a unui astfel de echipament.
Ochii nostrii sunt pe cati de perfecti pe atat de "inselatori". Eu personal de exemplu cand reglez un binoclu, fac teste si reglaje cam timp de o saptamana. Las special pauze intre testesi reglaje. Caci conteaza mult forma fizica daca pot spune asa. Astfel sunt cazuri in care un reglaj care intr-o zi au parut perfecte, sa se dovedeasca ca mai trebuia putin putin ajustate. Daca ochii erau foarte odihniti, compensau perfect, a doua sau a trei zi , ochii poate mai putin odihniti, imi semanalizau mica imperfectiune. Culmea, cel mai bun tester al meu este nevasta care nu are si nu a avut nicodata nimic in comun cu optica. Ea nu prea se uita cu binoclul sau alte instrumente optice. Dar daca pune la ochi un binoclu, in cica 3 secunde imi zice "ametesc" (si asta mereu inseamna ca reglajul nu este perfect) sau "da, se vede prin el" (ceea ce inseamna ca e reglat perfect) Laughing
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Mar 2015 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Din ce am citit, se pare ca DBird are obiectivele insurubate mai adanc cu 1mm - exact acel 1mm de marja intrafocala care lipseste la icetheone.
Mai bine incearca sa inlocuiesti binoclul; daca nu e posibil, atunci incearca sa infiletezi cu exact o tura obiectivele. Lipeste-ti daca trebuie si bucatele de hartie pe tub, ca sa ai repere.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Mar 2015 19:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Herr_Alien a scris:

... atunci incearca sa infiletezi cu exact o tura obiectivele.


De retinut ca asta poate afecta colimarea.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2015 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O afecteazã sigur.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Mar 2015 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

d-asta trebuie sa infileteze cu exact o tura. Mai mult, operatia trebuie facuta pe rand, intai la un obiectiv, eventual ajustata rotatia pana cand binoclul e perfect colimat, apoi la celalalt obiectiv.

... Poate ca e totusi cam delicata operatia. Mai bine incearca sa-l inlocuisti.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
icetheone
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2010
Mesaje: 49



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 27 Mar 2015 08:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna,

Cred ca totusi o sa il las asa.

Am facut aseara observatii de pe un trepied, imaginea cea mai clara am obtinut-o tot la 0.5-0.8 mm fata de capatul de cursa. In pozitia maxima, fortam ochii sa vada detaliile de pe luna. nu acelasi lucru se intampla si la distanta aceasta.

Am sa il pastrez asa cum este, nu ma deranjeaza ca nu pot sa fac neclar la cursa maxima (e mai mult cred o chestie psihologica). Stelele aratau mult mai bine conturate, totusi nu punctiforme, dar oricum foarte ok, iar luna incredibil de clara...
Impresionanta diferenta intre trepied si mana, trebuie sa imi achizitionez neaparat unul Smile


Multumesc de sfaturi!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2015 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci daca tot veni vorba, strict cu titlu informativ sa explicam putin mai in detaliu.
ATENTIE, sa nu se inteleaga ca incurajez aceste lucruri sa fie facute de cei fara experienta in domeniu (pentru scoala am sugerat de multe ori sa va antrenati mult timp cu un binoclu ieftin de 30-40 roni de tipul Braker si abia dupa ce aceasta experienta este stapanita interveniti pe echipamente scumpe!!!).

In cazul de fata cand se doreste "scurtarea" sau "lungirea" traseului optic prin insurubarea respectiv desurubarea obiectivelor, si binoclul este deja bine colimat, trebuie respectati urmatorii pasi cu strictete si rezultatul nu va avea ca si efect secundar decolimarea. Totul pleaca de la ideea ca obiectivele dispun de sistem de reglaj cu excentric, binenteles.
1- Obligatoriu se identifica sistemul cu excentric ! Ele pot fi de cel putin de 3 feluri:
a)lentila obiectivului este montata efectiv intr-un excentric metalic care se roteste liber in tubul binoclului dupa desfacerea sistemului de strangere blocare (se deface cu subler sau cheie speciala). In acest caz trebuie facuti 3 markeri respectiv unul pe lentila, unul pe marginea excentricului, si unul pe tubul binoclului. Markerii trebuie facuti unul langa altul pentru a determina exact pozitia celor trei elemente.
b) lentila obiectivului este montata intr-o rama de plastic ce este excentrica si are si filetul de insurubare pe ea (grupul lentila rama excentric nu mai este demontabil fiind turnat). Aici este suficient sa puneti 2 markeri unul pe lentila si altul pe marginea tubului binoclului.
c) ca si in cazul b lentila este montata intr-o montura de plastic turnata cu filet dar acesta montura este simetrica cu lentila. Excentricitatea se afla de asta data in filetul interior al tubului binoclului. Si aici marcarea este doar duala. ca si la cazul b.
e) nu exclud si alte cazuri , dar eu personal nu am intalnit.
2- Acum, pe rand si cu mare atentie, insurubam sau desurubam ansamblul lentila/suport lentila, cu 360 de grade respectiv cei 1 sau 2 markeri de pe acest ansamblu , dupa o tura de insurubare sa fie in exact aceeiasi pozitie fata de markerul de pe tubul binoclului. La fel si la celalat obiectiv. Nu este indicata as spune eu, rotirea unuia si apoi ajustrea celui de al doilea incercand un reglaj, deoarece riscul de decolimare este mult mai mare(chiar si pentru cei experimentati este o operatie mult costisitoare de timp). Respectand perfect marcajele in aceasta operatie va garantez o colimare identica cu cea initiala. Acum, in acest caz s-a presupus ca initial binoclul era perfect colimat si din varii motive doream doar scurtarea / lungirea traseului optic.

Desi pare simpla si as spune ca si este , insist ca aceste operatii trebuiesc facute cu mare atentie si precizie altfel aparand nedoritele fenomene de decolimare. O simpla greseala de manipulare, de exemplu, poate duce la stergerea markerului/markerilor ceea ce este trist transformand o operatie de 5 minute in cateva zile de reglaje.
Si revin la ideea initiala ca cei ce doresc sa patrunda in micile taine ale binoclului sa faca mai intai o "scoala" pe echipamente extrem de ieftine existente din belsug pe piata romaneasca.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2015 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tavi 84 a scris:
Am masurat-o eu:este de 42 mm(cea reala),din cauza vignietarii induse de prismele subdimensionate(tipic pentru astfel de binocluri mai ieftine).


Se pare ca este foarte grav. Eu am masurat acceasi pupila si nu am gasit vignetare, practic toata suprafata lentilei este luminata. Este posibil sa existe si aici mai multe versiuni (de exemplu ca la Bresser bak4 10x50?).
Acest lucru este extrem de deranjant, caci practic inseamna ca nulifica multe recenzii si reviewuri, practic chiezii permitandu-si luxul de a fabrica versiuni diferite (dar si cu performante diferite) ale aceluiasi model. Mare pacat. Sunt lejer suparat pe acest aspect.
Azi am masurat pupila de intrare la Lacerta 8x45 si 10x50. Primul are o valoare de 42mm si al doilea 50mm (desi masurat cu mare acuratete diametrul efectiv a lui 10x50 este nu 50 ci foarte exact 49,3 mm, iat la 8x45 nu este 45 ci foarte exact 44,3 mm !!!).
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Oct 2016 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie tinut cont si cu ce tip de fascicol luminos faci masuratoarea. Eu am masurat pa acelasi binoclu si in aceleasi conditii cu doua tipuri de sursa de lumina si mi-a dat doua rezultate diferite!!! 45mm respectiv 50mm. Sursele de lumina au fost o lanterna careia ii pot modifica concentratia luminii si lanterna de la telefonul mobil. Concluzia mea este ca Lacerta 10x50 este cu adevarat un 50mm, dar masuratorile noastre in unele cazuri nu au acuratete, depinzand in mod direct de sursa de lumina aleasa.
Iar la acesta interesanta prezentare a binoclului facuta de Dbird as mai adauga un lucru: prismele lui Lacerta 10x50 sunt si ele acoperite cu un strat antireflex pal albastrui. Acest binoclu rivalizeaza cred chiar si cu cele dintr-o clasa superioara de pret
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 04 Sep 2017 19:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As mentiona cateva aspecte in legatura cu acest tip de masuratori.Pentru a masura apertura efectiva trebuie in primul rand ca binoclul sa fi fost focalizat pt.infinit,cu privirea relaxata,fara efecte induse de acomodare,asta pentru a ne situa cu planul focal acolo unde trebuie.De asemenea trebuie folosita o sursa de lumina paralela,cea solara fiind cea mai buna solutie,pentru a o trece prin oculare.Daca vom folosi o sursa de lumina apropiata,cvasipunctiforma,cum ar fi ledul unei lanterne,situata in planul pupilei de iesire a ocularelor(la distanta eyerelief-lui normal),vom obtine o valoare mai mare,corespunzatoare diametrului total efectiv al obiectivului,care ilumineaza orice punct din planul focal imagine.De exemplu,pt. binoclul Lacerta Explorer 8x45 valorile obtinute de mine sunt de circa 36 mm in primul caz,si de 42 mm in cel de al doilea.Asta arata ca parti din margimea obiectivului care nu contribuie cu lumina pt. un obiect aflat in centrul campului,o fac pentru unul situat la marginea lui,mentinand o iluminare destul de uniforma a imaginii.Insa valoarea diametrului care furnizeaza lumina pentru acelasi punct al imaginii,nu depaseste niciunde cei circa 36 mm.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Dec 2017 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema reflexiilor circulare de la acest binoclu a fost rezolvata aici:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=173727#173727
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact