Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Stellar_analysis_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Lumina unui bolid stralucitor Obrejita/Vrancea


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 16, 17, 18, 19  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 164

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 26 Mar 2015 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai nu e nicio greseala. Diferentele sunt doar datorita faptului ca in tabel valorile coordonatelor sunt rotunjite. Ati facut o treaba excelenta. Pacat ca nu are corespondenta (sau mai bine zis rasplata) si "pe teren", ca sa zic asa. Cel putin deocamdata. Nu se poate sa nu fie niscai bucatele pe undeva... Smile
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2015 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect. Ar fi probabil si de gasit ceva.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 26 Mar 2015 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Față de traiectoria determinată din intersecțiile de vize (cu vizele combinate Cluj. pcris și MariusP) coordonata exploziei este la caa 8 km de traiectoria dedusă din observații. După opinia mea este foarte puțin, dacă luăm în considerare determinările neomogene și nu este mult dacă trebuie să te duci în teren și să cauți fragmente.
Pe de altă parte fragmentele nu au căzut perpendicular din punctul de explozie ci și-au continuat traiectoria balistică până la punctul de impact care este situat la nord est față de punctul comunicat .
În privința altitudinii punctului de stingere - nu foarte mare față de punctul de remanență, valoarea ei din determinările astrometrice, după aplicarea corecției de sfericitate și refracție astronomică este de 39 km, care iarăși nu diferă mult de rezultatele comunicate.

_________________
mihai
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2015 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce sa mai zic... Este un eveniment ce se petrece odata intr-o viata de om pe un teritoriu ca al nostru de mare. Institutiile statului care cica exista?! De fapt nu exista...! Nu misca nimic ca au alte probleme? Ce sa mai zic sa mai si caute dupa ce cei de care isi bat joc le ofera ce sa mai... fure pe tava?! Doar noi si americanii aia ce sunt pe duca?... DUR DE TRIST. In fapt sunt doar niste HOTI PROSTI ce populatia ii accepta. Uitati aici monstra de cretinitate a celor sponsorizati din buget chiar si acum. http://www.rosa.ro/index.php/ro/noutati-ro...l-romaniei
Ii doare in cot atat timp cat populatia este indobitocita ca de ... 70 de ani incoace... Sad
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 27 Mar 2015 00:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La o tara cum sintem noi cu rachete la marea neagra in 89 ' , in 2015 armata izola toata zona din prima zi . Deci localnici aveau rol de martori . Si in USA , este izolat tot fara drept de apel .
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2015 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Au fost facute 2 cautari de cate o zi dar fara rezultat intre Focsani si Odobesti. Probabil ca ar fi de cautat si din locul cel mai probail al exploziei spre zona Pitulusa - Arva.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Apr 2015 01:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@pcris. As vrea sa apreciez un lucru. Tenacitatea si perseverenta de care dai dovada. Lucru rar la romani, care merg in general pe doua principii:

1. Las-o ma ca merge si asa.

2. Daca nu au facut-o americanii sau japonezii, crezi tu ca esti mai destept?

La care se mai poate adauga si al treilea:

3. Iese ceva la chestia asta?

Felicitari, chiar daca nu ai gasit nimic. Dar asa se intampla. La capatul unui astfel de drum, nu gasesti decat OMUL din tine.

_________________
Dragos N
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Apr 2015 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc dl. Dragos, insa nu am nici un merit in cautare. Nu am participat intrucat nu am putut merge in cele 2 vineri in care s-au desfasurat. Meritele sunt ale d-lor Valentin Grigore, Razvan Andrei si a inca 3-4 ale caror nume nu le cunosc si care au cautat sa descopere meteoriti la sol.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Apr 2015 13:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu m-am referit la cautarea la fata locului, ci la faptul ca ai urmarit acest subiect cu asiduitate, si astfel l-ai pastrat in atentia forumului, centralizand o serie de date, si astfel contribuind la aducerea cat mai aproape de realitate a estimarilor noastre.
_________________
Dragos N
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 14 Apr 2015 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un eveniment astronomic de excepție ne-a unit și cu ce am avut la dispoziție (camere, hărți, astrometrie și nițică topografie ) am încropit o traiectorie a unui meteor despre care cred că nu este departe de adevăr.
Pentru rezultate riguroase evident că s-ar impune folosirea unor camere standardizate amplasate într-o rețea de supraveghere, iar calculele să se facă cu softurile specializate existente deja.
Dar chiar și fără această rețea specializată, dacă în câmpul camerelor obișnuite de supraveghere am avea detalii topografice identificabile ușor și pentru care putem determina niște coordonate geografice sau Stereografice 70, care ne permit apoi aflarea unor orientări (azimuturi) spre evenimentele generate (și) de meteori, putem determina prin intersecție o traiectorie cu o aproximatie mai bună decât ceea ce am obținut acum.
(pentru determinarea altitudinii avem nevoie totuși de determinări astrometrice).
Poate va exista o comunicare asupra meteorului nostru și vom putea compara rezultatele.

_________________
mihai
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Apr 2015 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O zona promitatoare o vad in intre Târâtu si Pitulusa cu o abatere de macar 5 km in jurul acestei directii mai ales inspre NE chiar si 10 km. Ca un punct central al elipsei unde ar putea sa se gaseasca ceva ar putea fi pe aici 45.731926, 26.957975 . Este o zona destul de mare de cautat si in mare parte destul de impadurita imi pare.

Ultima modificare efectuata de catre pcris la 15 Apr 2015 07:42, modificat de 1 data in total
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 164

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 15 Apr 2015 08:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pcris a scris:
intre Târâtu si Pitulusa
Ca sa facem un mic joc de cuvinte, probabil ca fragmentele s-au târât pe la Târâtu si s-au pitit spre Pitulusa. Very Happy
Serios acum, gasirea lor presupune un mare grad de noroc. E clar ca zona e destul de mare si greu accesibila. Poate nu ar fi rau sa se ceara ajutorul unor padurari de pe acolo.
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2015 08:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Kirk Spock a scris:
Ca sa facem un mic joc de cuvinte, probabil ca fragmentele s-au târât pe la Târâtu si s-au pitit spre Pitulusa. Very Happy
(...) Poate nu ar fi rau sa se ceara ajutorul unor padurari de pe acolo.
Exact asta vroiam sa zic si eu. Smile
Padurarii si cei ce locuiesc in apropiere de zona ar putea fi de mare ajutor.
Pfff! Si m-am uitat acum si pe elevatii pe harta.. Mai in toata zona se succed continu pantele si de peste 30 de grade ... Poate ca nici localnicii nu au calcat in... 90% din zona aia vreodata!...
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2015 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu m-as mira sa avem de-a face cu o ramasita din Cometa ISON lasata in urma cu un an. Nu am nimic de pierdut in ce afirm pentru ca sunt doar un diletant, nici macar un amator. Am doar unele argumente sa cred asta...
Editare ...Ups. M-am uitat pe o simulare http://www.solarsystemscope.com/ison/ a traiectoriei cometei ISON si desi s-ar potrivi si data si viteza foarte mare la intrarea in atmosfera, totusi daca ar fi un fragment lasat in urma de ISON, atunci directia de intrare ar fi fost pare... mai degraba cu o componenta pe directia dinspre N spre S.
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 21 Mai 2015 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as fi foarte curios sa ne povesteaza Valentin sau altcineva care-a participat la cautari cam ce suprafata au cercetat, cum era terenul, cate zile/ore au cautat, cat de mare era echipa, si care-a fost rezultatul, chiar daca probabil nu s-a gast nimic.

Institutiile statului prin definitie sunt "de stat" deci practic nu exista, iar altele precum ROSA sunt compuse probabil majoritar din diletanti sau sunt mult prea ocupate cu proiecte si contracte peste contracte menite doar sa le mareasca salariile fara sa produca practic nimic!

Atata vreme putina cata aveti, voi, astronomii amatori mai seriosi, ati demonstrat cu varf si-ndesat in cele 18 pagini de discutii de pe acest grup destul de activ, ca sunteti mult mai informati, capabili sa judecati, si mai ales capabili sa comunicati publicului si mass-media romanesti despre aceasta "piatra" cazuta in ianuarie din cer peste Romania, plus multe alte minuni despre astronomie si spatiul inconjurator!

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 16, 17, 18, 19  Urmatoare

Download topic
Pagina 17 din 19
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact