Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc6888_3awklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Lumina unui bolid stralucitor Obrejita/Vrancea


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18, 19  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Feb 2015 19:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar, si eu am incercat sa combin directiile si nu ieseau coliniare.
Avantajul este ca din Dumitresti undr este de20-30 de ori cred mai aproape de zona pot face erori de 20 de ori mai mari. Sunt sigur ca aprecierile mele sunt destul de grososlane,,, Din Cluj insa... daca as fi incercat eu... ar fi iesit ceea ce o fi iesit si pentru Rosa care crede ca au fost artificii... Smile)

Suntem foarte aproape, Smile dar cred ca este de vina si fenomenul extraordinar de dinamic si momentele ce trebuie alese ce provin din determinari diferite! De traiectorie la Cluj si din umbre la Dumitresti.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 13 Feb 2015 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

P.S. Firea mea glumeață nu m-a lăsat să închei într-o notă serioasă și nu privește colegii mei cărora le mulțumesc pentru strădanie, observații și sfaturi și m-au ajutat să ducem la bun sfărșit o muncă nu foarte ușoară.
_________________
mihai
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 13 Feb 2015 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oameni buni, in ciuda aproximarilor folosite, sunteti mai realisti decat suma tuturor agentiilor spatiale romanesti, chiar si cu aceasta suma ridicata la puterea tangentei de jumatate de pi radiani. Wink
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Feb 2015 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adevarat. Very Happy
Ar fi interesanta si o estimare daca s-ar putea face pentru inaltimea explozie vazuta de la Cluj, comparand eventual inaltimea fata de orizont cu a lui Sirius?
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 17 Feb 2015 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat niste calcule pe baza estimarilor facute in mesajele http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=136350#136350 si http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=136397#136397 si am pus pe harta lui theogon linia zmeurie pentru momentul cand incep sa se vada bine umbrele (Az=195 grade, Alt=42 grade), respectiv linia rosie pentru explozia principala (Az=170 grade, Alt=35 grade) din filmarea https://www.youtube.com/watch?v=bQfGDyMmgUo postata de pcris in http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=136346#136346

Ar mai rezulta o distanta pe orizontala de la camera din Onesti pana la locul exploziei de 53.5 km, care ar fi avut loc la o inaltime de 37.5 km. Intre cele doua momente separate de aproape o secunda, meteoritul a parcurs 39 km sub un unghi de aproape 50 de grade fata de verticala. Nu stiu ce precizie au valorile astea, dar m-am jucat si eu oleaca cu Google Maps si programul TransDatRO. Rolling Eyes



Obrejita.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  290.98 kb
 Vizualizat:  de 7278 ori

Obrejita.jpg


Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Feb 2015 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am determinat folosind astrometria pe o imagine luata pe timp senin peste care am suprapus cat mai exact meteorul si au rezultat:

Primul punct vizibil: az: 119° 30' / alt 11° 56'
Punctul de maxim: az: 114° 51' / alt 07° 43'
Ultimul punct vizibil: az: 113° 54' / alt 6° 46'
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 20 Feb 2015 08:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azimut, altitudine și ... locația observațiilor care este?
_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 20 Feb 2015 09:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Locatia este cea despre care tot am vorbit inainte, Cluj, precis masurate de theogon:

Coordonatele în sistemul european ETRS 89 sunt
Phi = 46* 47' 07'',71
Lambda= 23* 36' 41'', 37
Cota la sol (ref. Marea Neagră) = 329,39 m
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 20 Feb 2015 19:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Comparand azimuturile obtinute de Lucian (auriga) cu cele determinate din directiile catre radiodar si stalpii de lumina, am constatat ca exista o diferenta de circa 1* - 1*,4. Chiar daca la mine directiile spre semnalele planimetrice identificabile este precisa (cu abaterea pe care am semnalat-o) nu sunt sigur ca aceste semnale se afla pe verticala evenimentelor surprinse (inceput, explozie, punct remanent , stingere) din cauza pozitionarii camerei. Pe de alta parte solutia astrometrica nu surprinde meteorul +stele pentru a fi riguroasa ci stele+ detalii la orizont (radiofar si stalpi) si meteor si detalii la orizont (radiofar si stalpi) combinand imaginile care s-au raportat la detaliile identificabile de care am vorbit. Asa ca eroarea se poate explica.
In fine intersectia cu observatiile lui pcris aduc erori in plus aici fiind vorba de observatii vizuale probabil ca eroarea de stabilire a azimutelor este mult mai mare.
Insa avand niste distante, si unghiurile verticate corspunzatoare, aplicand corectia de sfericitate si corectia pentru refractia stronomica putem determina niste inaltimi: Inceputul exploziei arfi la 61 km si punctul de stingere la 39 km .
Cu toate inconvenientele semnalate, nu cred ca suntem departe de adevarata traiectorie. Iar altitudinea punctului de stingere cred ca este mai bine determinata decat punctul de inceput a exploziei.
Daca ne vom pune de acord cu Lucian (pentru ca amandoi avem servici si am vorbit doar la telefon sau pe mail) voi pune o medie a masuratorilor. Asta va insemna o translatare a traiectoriei inspre sud est cu 2-4 km. Altitudinile vor creste cu 0,2-0,5 km.

_________________
mihai
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Feb 2015 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In legatura cu viteza, care era considerata prea mare. acum cateva zile, a cazut un meteor de vreo 250 de kg undeva pe langa Pitsburg, in USA. A fost observat de reteaua lor de urmarire din 3 statii, si le-a dat o viteza de 46 mile pe secunda.
_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 20 Feb 2015 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate 45000 mph = 12.5 mps = 20 km/s http://www.space.com/28593-bright-fireball...video.html
Cu peste 42 km/s prin jurul Pamantului, ar parasi definitiv Sistemul Solar ...
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Feb 2015 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, pe alta sursa apar 45000mph. Oricum, un meteor chiar daca are 46mps, daca vine direct spre pamant, nu mai iese din sistemul solar.
_________________
Dragos N
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2015 00:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stam rau. Smile Iata si concluzia celor de la NASA aparuta doar de curand cred http://neo.jpl.nasa.gov/fireball/ 45°42'00.0"N 26°54'00.0"E
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 172

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 26 Mar 2015 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant tabelul. Asa, la prima vedere, doua observatii:
- La doar doua zile dupa bolidul nostru, s-a mai inregistrat unul foarte asemanator ca energie de impact (deci si ca dimensiuni probabil), undeva prin centrul Africii, cam pe acelasi meridian cu noi.
- Meteoritul de la Celiabinsk a avut o energie de impact de peste 1000 de ori mai mare. Uau!

P.S. Chiar ma gandeam zilele trecute, ca nu se mai aude nimic la subiect. Chiar sa nu fi ajuns fragmente la sol? Sau au cazut toate prin locuri neumblate de om? Sau pur si simplu nu au atras atentia in vreun fel?
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2015 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant este ca americanii nu au gresit cu mult...! Cool Si sunt chiar in acord cu noi. Nu stiu daca NASA a folosit si alte date mai elaborat, dar se confirma din determinarile din umbre ce le-am facut de la Dumitresti http://www.astronomy.ro/forum/files/capture3_710.png (intersectia directiei b, spre locul de maxim alexploziei, cu traiectoria portocalie) 45°41'58.2"N 26°53'12.0"E, si cele facute de MariusP din Onesti, http://www.astronomy.ro/forum/files/obrejita_524.jpg , in care linia rosie se intersecteaza tot cu traiectoria portocalie de care ziceam in acea zona 45°42'48.3"N 26°54'26.2"E . Diferentele locatiilor fata de pozitia americanilor 45°42'00.0"N 26°54'00.0"E este de circa 1 km si este prea mica (in plaja de eroare ce putea fi facuta) tinand cont si de cadrele din filmele ce le-am analizat ce sunt doar in numar de 15-25 de imagini pe secunda, iar la viteza aceea ce din imaginile de la Sarbi in care se vede toata traiectoria, era cam 45km/s, erorile datorate si distantei parcurse intre cadre pot fi si de 1,5-3 km.

Ultima modificare efectuata pcris la 26 Mar 2015 17:57, modificat de 2 ori in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18, 19  Urmatoare

Download topic
Pagina 16 din 19
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact