Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax5.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224573
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Caut sudor aluminiu


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 08 Dec 2014 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Caut sudor aluminiu
Raspunde cu citat (quote)

Salut.

Aveti idee unde pot gasi un sudor in aluminiu, prin Bucuresti de preferat (dar poate fi si din alt oras, la o adica..)?

Pt moment as avea de reparat un brat de ocular pt un binoclu. Dar pe viitor, cine stie, poate mai apare cate ceva Smile


Multumesc

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2014 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred că se poate suda și să și țină, e un aliaj turnat. Cred că e mai simplu să-l lipești cu superglue și să faci un mulaj după care să torni un braț nou. Sau să cauți unul la care s-a rupt perechea, dacă-mi dai dimensiunile exacte pe o poză sau desen la scară atunci caut prin cutii și dacă am ți-l aduc când vin în B.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 08 Dec 2014 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Ms mult, Erwin Smile

Da, am incercat sa-i iau cotele, are un design tipic, curbat, nu stiu daca ce-am cotat eu reprezinta 100% fidel realitatea Laughing Este de la un SkyMaster 15x70 - din fericire nu-i al meu, ci al unei colege de la club. M-am uitat pe net si maxim de la 7x50 am gasit niste spare-parts. As putea incerca cum ai recomandat, l-am lipit provizoriu cu Picatura, dar nu ma astept la miracole. Poate daca o sa-i pun niste Poxipol sau ceva mai tzapan, sa tina mai bine.
Sincer, ma asteptam ca sudura sa nu fie tocmai solutia potrivita - m-am uitat la aspectul rupturii si m-a cam lasat meditand. Dar si sectiunea periculoasa era........ de-a dreptul periculoasa (0.3 - 0.5mm "carne" de material in care ar fi trebuit sa se tina saracul ocular).

Oricum, daca crezi ca ai putea gasi din intamplare (asta chiar ar fi o intamplare extraordinara) as aprecia tare mult. Am sa postez cotele pe care le-am extras, mai pe seara; poate-poate.. Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2014 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O soluție temporară ar fi să îmbraci brațul în zona lipită cu o fâșie de tablă după ce ai pus poxipol, astfel am "plombat" diverse piese de plastic dela imprimante și care au ținut mai bine decât o simplă lipitură, practic au rezistat până la finele vieții imprimantelor respective. Poxipolul sau alt epoxy de unul singur nu ține prea mult dar tubul metalic din tablă subțire va împiedica desprinderea pieselor preluând bună parte din solicitări. Se poate folosi tablă subțire de cupru moale și dacă nu găsești atunci merge și tablă cositorită dela conserve. Dozele de aluminiu sunt prea subțiri în acest caz. Vopsești peste cu negru ca să arate cât de cât... Spor! Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 09 Dec 2014 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Golden words! Very Happy
Mult'am!

Hai ca diseara am ce face.. Wink

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 333



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 09 Dec 2014 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ajuta:
- am folosit Poxipol, pret intre 8-10 lei
- am folosit Epoxy, bicomponent in seringa dubla de plastic transparent, de la Bison, pret 16 lei (pretul din 2013, când l-am cumpărat)
Am observat diferenta neta in favoarea celui de-al doilea produs.
Am lipit bucati de metal-metal, lemn-lemn si metal-lemn. Nu in aplicatii de astronomie, totusi asta n-ar trebui sa conteze.
Personal, n-as mai folosi Poxipol.

Va rog sa o luati ca o părere personala si nu ca un adevăr absolut, deci fiecare sa procedeze dupa cum crede si dupa experientele personale.

Am mentionat firma producătoare nu ca o reclama, ci pentru a fi cat mai complet in descriere. Pentru ca sunt multi producători de rasini epoxi, din care eu am incercat doar unul (ma rog, doi, daca numaram si Poxipolul, despre care nu stiu cine l-a produs in varianta încercată de mine).
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 09 Dec 2014 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

A, da, tin minte ca am folosit mai demult lipici din-asta epoxidic bi-component, de care zici - cu "seringi".

A tinut destul de bine, desi cuplul de materiale ce se vor lipite conteaza (posibil si prelucrarea suprafetelor de contact). Spre exemplu, teflonul sta pe lemn, dar nu trebuie stresat dupa lipire.
Posibil sa tina bine la metale. As putea incerca si cu asta, dar as prefera dupa ce vad cum se comporta poxipolul, ca de-asta deja am pe-acasa. E de retinut, oricum Smile

Multumesc pt sugestie Wink

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 09 Dec 2014 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poxipol e tot epoxy si nu-i deloc rau daca-l folosesti corespunzator.
Cel de la Bison (si nu numai), cel transparent este mai elastic si este mai tolerant la deformari usoare. Este si Poxipol transparent.
Cele "netransparente" au in general adaos metalic (pulbere) si au rezistenta mai mare, dar sunt mai rigide si tind sa crape sau sa se dezlipeasca la deformare.

Daca ai rabdare si loc, poti aplica solutia lui Erwin dar imbunatatita ("aviatica"). Adica piesele rupte puse intre doua table subtiri care sa acopere o suprafata cat mai mare, strat de epoxy intre si totul nituit dintr-o parte in cealalta (inainte sa se intareasca epoxy). Partea interesanta la aceasta metoda este ca niturile doar tin tabla sa nu se desprinda de epoxy, iar stresul se distribuie uniform pe suprafata lipita si nu pe nituri.
Sus
lawreman
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Oct 2010
Mesaje: 12



Localitate: braila

MesajTrimis: 10 Dec 2014 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Durafix Easyweld...
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 10 Dec 2014 10:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Poxipol e tot epoxy si nu-i deloc rau daca-l folosesti corespunzator.
Cel de la Bison (si nu numai), cel transparent este mai elastic si este mai tolerant la deformari usoare. Este si Poxipol transparent.
Cele "netransparente" au in general adaos metalic (pulbere) si au rezistenta mai mare, dar sunt mai rigide si tind sa crape sau sa se dezlipeasca la deformare.

Daca ai rabdare si loc, poti aplica solutia lui Erwin dar imbunatatita ("aviatica"). Adica piesele rupte puse intre doua table subtiri care sa acopere o suprafata cat mai mare, strat de epoxy intre si totul nituit dintr-o parte in cealalta (inainte sa se intareasca epoxy). Partea interesanta la aceasta metoda este ca niturile doar tin tabla sa nu se desprinda de epoxy, iar stresul se distribuie uniform pe suprafata lipita si nu pe nituri.




E cam complicat cu niturile, @nobody... cel putin in cazul asta - subiectul e un brat ca asta, de la un ocular de binoclu.
Dar am inteles ideea. De retinut, pt alte aplicatii unde se poate folosi.

@Lawreman, pare o solutie mai industriala recomandarea ta Smile as putea aplica daca as avea o "torta" din-aia. Oricum, o trecem la bookmark, ca poate cine stie.. Very Happy

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2657

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 10 Dec 2014 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gauri in suprafetele rupte si stifturi de otel razuite cu pila , si inecate in epoxi. Totul presat mai apoi cu suficient epoxi care sa cuprinda tot ce e suprafata rugoasa a rupturii.

De verificat dupa gaurire si inainte de lipirea definitiva , felul in care se pupa stifturile cu gaurile si mai ales la presare sa nu ramana spatiu intre piese. Adica proba fara adeziv !!

Am facut reparatii din astea o gramada si nu a cedat nici una. Si nu numai la binocluri.

Trebuie doar atentie la potrivirea gaurilor de o parte si de cealalta si la o alegere corecta a pozitiei si numarului lor in functie de sarcinile ce trebuie suportate.

Curaj !!

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2014 02:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai zicea că brațul rupt are sub 1mm grosime în zona respectivă, probabil e turnat sub formă de profil "U". În acest caz se poate pune o singură piesă metalică de rezistență (oțel), decupată custom și umplutura din epoxi.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2657

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 12 Dec 2014 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Mihai zicea că brațul rupt are sub 1mm grosime în zona respectivă, probabil e turnat sub formă de profil "U". În acest caz se poate pune o singură piesă metalică de rezistență (oțel), decupată custom și umplutura din epoxi.


In acest caz , un asemenea binoclu nici nu ar trebui sa existe. Inseamna ca obiectul in cauza este aproape un gunoi. Cred ca e mai bine sa fie transformat in varianta cu oculare individuale. Bineinteles alti bani , alta distractie. Poate nici nu se merita . Poate daca ar avea tuburile obiectivelor din metal.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 12 Dec 2014 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:

In acest caz , un asemenea binoclu nici nu ar trebui sa existe.


Da, clar.... Laughing
Le-as trimite un mail celor de la firma producatoare, sa le bat obrazu' Very Happy

In orice caz, nu stiu la alte binocluri cum stau lucrurile, dar la acest model, ocularele stau in niste cupe fixate de axul central mai mult de jena (0.3-0.5mm are sectiunea minima in zona ce permite rotatia plan-paralela a celor doua brate). Incercati, deci, sa evitati stivuirea bagajelor peste geanta in care le tineti, sau eventualele ciocniri ale ocularelor cu diverse obiecte care nu cedeaza primele - pentru posesorii acestui model (printre care ma numar si eu, recunosc). Pana la urma, pretul la care se putea gasi ("la ei") era dubios de mic; trebuia sa fie un "spiel" la mijloc.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 12 Dec 2014 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In Timisoara sint 2 locuri unde se poate incerca . 1. Institutul de sudura si .... , 2. Pe calea Buziasului , partea dreapta cum mergi spre AEM , este un atelier specifica ce materiale sudeaza , chiar pe firma vizibila si din tramvai . Inainte de Spumotim .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact