Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180921_000001_225x_mare_humorum_gassendi.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Este universul "inchis"?


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 29 Apr 2005 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Este universul "inchis"?
Raspunde cu citat (quote)

Problema evolutiei universului este dependenta de o anumita constanta. Densitatea este definita ca fiind masa impartita la volum. Sa zicem ca cineva calculeaza densitatea de materie observand grupurile locale de galaxii, iar altcineva calculeaza densitatea necesara opririi expansiunii. Aceasta este numita densitatea critica, iar raportul dintre densitatea observata si cea critica este un factor numit omega.
Omega si Soarta Universului
pt omega<1 - Expansiune eternala, moarte rece.
pt omega=1 - expansiune se opreste la un anumit punct dar nu
colapseaza. Moarte rece, statica.
pt omega>1 - UN mare colaps, moarte "fierbinte" Confused

din nu shtiu ce motive, cosmologii cred ca omega =1 , insa experimentele arata omega = 0.1 Wink
Alte informatii utile la:
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/astro/fried.html
Sus
Gili
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Iul 2004
Mesaje: 14



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 27 Sep 2005 02:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cred ca problema este depasita, pentru ca dovezile arata ca universul se extinde accelerat.
Prin '98 s-au publicat rezultatele a 2 studii asupra supernovelor si s-a descoperit expansiunea accelerata...cica pana acu vreo 6 miliarde de ani expansiunea a fost incetinita dupa care inceput sa prinda viteza. Acesta este pusa pe seama energiei intunecate (dark energy) care castiga razboiul cu gravitatia si care face cam 73% din univers; din restul, 23% ar fi materia intunecata (de care teoria are nevoie pentru a explica structura galaxiilor) in timp ce materia obisnuita (barionica) din care sunt facute stelele si noi constituie cam 4%...
Vedem ca astronomia este si va fi ceva timp de-acu incolo o stiinta misterioasa, pe lagna restul frumusetilor ei Smile

http://www.jb.man.ac.uk/news/darkgalaxy/ - o stire interesanta

_________________
Gili
Sus
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 20 Oct 2005 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu gili. acelasi lucru despre materia intunecata am spus si eu la un alt reply. Nu stiu de ce se refera Roman la oprirea expansiunii ( omega = 1)ca la o moarte rece pentru ca eu atata timp cat universul nu se contracta , eu sunt multumit de ideea opririi expansiunii deoarece cu cat distanta dintre stele este mai mare cu atat ne va lua in viitor mai mult timp sa ajungem pana la stele. Expansiunea universului mi se pare o piedica in fata calatoriilor pe distante mari de la o stea la alta sau de la un sistem solar la altul mai ales ca tehnologia evolueaza destul de incet Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
_________________
Vreau sa cercetez tainele Universului si sa privesc dincolo de cerul instelat
Sus
Gili
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Iul 2004
Mesaje: 14



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Oct 2005 01:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Curbura universului
Raspunde cu citat (quote)

am pus un scurt material despre curbura universului la adresa
http://gili.marte.ro/astronomie/teorie/curbura_universului.htm
poate reuseste moderatorul sa-l integreze pe site, in loc de link, ca eu n-am reusit cu imaginile incluse...

_________________
Gili
Sus
Gili
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Iul 2004
Mesaje: 14



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Oct 2005 03:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Expansiunea accelerata sau de orice alt fel nu ne afecteaza direct. Stelele sunt legate gravitaonal, si chair si galaxiile formeaza roiuri de galaxii care sunt legate gravitational si care nu se vor pierde in cursul expansiunii...
nu vad de ce sa ne ingrijoram noi oamenii care traim vreo 70 de ani...chiar si daca ne face griji pentru stra-stra-nepotzii nostrii de peste sa zicem 1 milion de ani, nici acestea nu vor fi afectati prea tare de expansiune...cred ca suntem prea optimisti sa credem ca o civilizatie ce a aparut in urma cu cateva mii de ani va trai asa...10-100 de miliarde de ani.

In functie de natura energiei intunecate, universul poate avea 2 destine: primul ar fi expansiune pana cand practic se vor stinge toate stelele, se va calma toata activitatea...
cea de-a doua (desi teoriile par sa indice ca prima este mai probabila) spune ca energia intunecata este chintesenta spatiului...adica o proprietate a insusi spatiului...si ca datorita infrangerii gravitatiei de catre acesta energie intunecata sau chintesenta a spatiului, cam peste 30 de miliarde de ani va avea loc un fenomen catastrofal numit Big-Rip, cand insusi structura spatiului se rupe, adica atomii se rup, noi ne rupem, glaxiile se dezintegreaza...se duce spatziul si cu el se duce universul - interesant sfarsit Shocked


Cheetor a scris:
eu sunt multumit de ideea opririi expansiunii deoarece cu cat distanta dintre stele este mai mare cu atat ne va lua in viitor mai mult timp sa ajungem pana la stele. Expansiunea universului mi se pare o piedica in fata calatoriilor pe distante mari de la o stea la alta sau de la un sistem solar la altul

_________________
Gili
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Oct 2005 09:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domeniu asta e acum highly speculative, mai ales ca materia intunecata este mai mult o abstractie necesara pentru a corela observatiile de rezultatele teoretice. Stiu ca acum se construiesc niste acceleratoare mai puternice, care poate vor confirma experimental vreo teorie cu strings sau ceva nou.
Si asa, deabea intr-un an - doi vom afla rezultatele experimentului pentru confirmarea teoriei relativitatii generalizate ...
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 01 Feb 2006 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrand pe acest forum, am avut surpriza de a descoperi o fierbinte dorinta de cunoastere. Este remarcabil sa poti citi in entuziasmul tinerilor, darul respingerii conceptelor traumatice (ca si solutii acceptate de formalismul stiintei moderne). Calauziti de actualele cunostinte despre fizica (stiinta ce are pretentia de a se considera “asezata” in acest moment), cutezatorii au tendinta de a utiliza notiuni precum “materie intunecata”, “energie intunecata”, “materie”, “antimaterie” si mute altele. Atata vreme cat statutul astronomiei este dependent in mare masura de statutul fizicii, este normal ca in astfel de conditii, astronomia sa traiasca (pe alocuri) sentimentul unei stiinte misterioase. Ca si adept al solutiilor simple, aflate la o limita de intelegere unanim acceptata, am incercat sa dezvolt un concept bazat numai pe ratiuni elementare, indubitabile, privind provenienta si modul de manifestare al universului (in micimea sau amploarea sa). In prezent lucrez la elaborarea unei serii de mici articole, menite sa aduca la lumina (pe intelesul tuturor) raspunsurile unor milenare intrebari. Sper ca in timpul cel mai scurt sa puteti citi primul articol pe acest portal. Tineti aproape.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 23 Iul 2006 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred că problema închiderii Universului depinde de problema finitudinii sau infinitudinii lui. Dacă Universul este infinit (așa cum cred eu că este), atunci închiderea lui este echivalentă cu deschiderea lui. Dacă Universul este finit, atunci el este obligatoriu închis, dar eu nu pot concepe un asemenea Univers.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 23 Iul 2006 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

exact asa un orb nu poat sa conceapa lumea exterioara... dar ea exista. Wink
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 23 Iul 2006 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E posibil să fiu orb în această privință, pentru că nu le știu pe toate. Era frumos să adaugi și de ce crezi asta.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Iul 2006 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atentie la termeni! Inchis nu inseamna finit.
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 23 Iul 2006 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
E posibil să fiu orb în această privință, pentru că nu le știu pe toate. Era frumos să adaugi și de ce crezi asta.


Mi am amintit un exemplu> cum ar caracteriza un orb (unul care s a nascut asa) lumea exterioara... nu am vrut sa fiu ironic. Notiunea "nu pot concepe" m a deranjat... aduce mai mult a deductie instinctuala.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 23 Iul 2006 23:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragon, cum este sfera? Este un corp închis, este infinit, este finit?
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 24 Iul 2006 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Definiti-l pe Dumnezeu pentru a va spune daca cred sau nu in existenta sa.
Domnule Abel, definiti va rog sfera. Nu e o gluma. Numai asa veti putea primi un raspuns corect.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 24 Iul 2006 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă ar fi să redefinim toate noțiunile cu care operăm, atunci am ajunge să nu mai vorbim niciodată. Dragă Iacob, în momentul în care voi crede că sfera este altceva decât știe toată lumea am s-o redefinesc. Deocamdată nu am motive să fac aceasta decât pentru un copil care învață geometrie. Dimpotrivă, definește tu sfera, dacă crezi că este altceva decât crede toată lumea.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact