Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Perseida.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224539
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

intrebare pentru d-l zoth


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Dec 2014 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Steluta, cand vrei sa schimbi un binoclu cu altul sau cand vrei sa completezi unul cu altul sunt multe aspecte pe care trebuie sa le ai in vedere:
- grosismentul poate sa aduca cu sine un iluzoriu plus de detaliu (tinand cont ca cele mai multe binocluri lucreaza sub grosismentul rezolvant) insa ceea ce aduce vizibil este o scadere a campului real, scadere cu atat mai mare cu cat grosismentul este mai mare si deci o pierdere mare de informatie.
Ce sa mai spunem de binoclurile zoom??? Sigur nu-s recomandate pentru astronomie! Nu va lasati dusi de nas de ofertele comerciantilor.
- apertura obiectivelor poate iar sa aduca un plus de detaliu din acelasi motiv scris mai sus in paranteza dar acest castig este mic. Ceea ce aduce apertura intradevar util este castigul in magnitudine stelara, deci mai multa informatie.
Dar odata cu apertura creste mult si masa binoclului, deci atentie mare! Un binoclu mare si greu are nevoie de montura si trepied iar gradul general de libertate in folosirea lui va scadea mult.
Daca vrei sa vezi mai mult pe cer decat cu un 20x60 eu ti-as recomanda un 15x85 sau de ce nu un 22x110.

Atentie mare si la ce spune Erwin mai sus, mecanica la un binoclu (si nu numai) este foarte importanta!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Dec 2014 11:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Experienta proprie mi-a aratat ca achizitionand la inceput instrumente sau accesorii ieftine, mai mult am pierdut bani, decat am economisit. Pe de alta parte, in ziua de azi, pentru omul normal este mai greu sa stea sa stranga o suma mai mare, dar cu ambitie, se poate.

Asa ca, steluta, decat sa tot dai bani pe iefteneli, care in multe cazuri sunt proaste, mai bine pune banii la ciorap, si in timp ce strangi, ai si timp sa te gandesti bine la ce instrument ar fi mai bun pentru tine.

Evident, ma refer la un instrument de pret mediu, care in general asigura o calitate buna, si ceva rezistenta in timp, nu la instrumente de varf, ca alea nu sunt pentru muritorii de rand.

_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata de catre dragos.n la 27 Dec 2014 13:51, modificat de 1 data in total
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 27 Dec 2014 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos de raspunsuri.
Intr-adevar nu e momentul de cheltuieli aiurea,poate la anu' pe vremea asta..nici aici nu mai " umbla cainii chiar cu colaci in coada",poate mai demult umblau...e un fel de presiune psihica datorata faptului ca lucrurile se scumpesc aproape de la o zi la alta-semn rau fratilor,semn rau!Desi nivelul de trai nu-i rau,nimic de obiectat "Gott sel Dank" vorba neamtului Smile
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 27 Dec 2014 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iaca ma bag si eu ...
Daca 80-ul cu zoom nu are vignetare de la tuburi sau prisme , poate ar merita cumparat si modificat .

Adica jos cu mizeriile alea de oculare si inlocuite cu unele cu focus individual care sa dea vreo 12 X maxim. Plimbatul ochiului prin pupila de iesire supra dimensionata ofera o senzatie faina de comoditate.

Atunci ai sa vezi diferenta , chiar daca grosismentul ar fi mai mic . Bineinteles , ocularele ar trebui sa foloseasca cat mai mult din fereastra de iesire a redresorului. Niste Kellner-e bine gandite si asemenea jucarie modificata ar da clasa multor scule mai pretentioase.

Totul depinde de costuri si de cat de reala e apertura declarata.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 27 Dec 2014 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apertura reala e diametrul lentilei sau se refera la altceva?
Comerciantii spun ca are efect de tunel banuiesc ca asta inseamna vinietare
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Dec 2014 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
Iaca ma bag si eu ...
Daca 80-ul cu zoom nu are vignetare de la tuburi sau prisme , poate ar merita cumparat si modificat .

Adica jos cu mizeriile alea de oculare si inlocuite cu unele cu focus individual care sa dea vreo 12 X maxim. Plimbatul ochiului prin pupila de iesire supra dimensionata ofera o senzatie faina de comoditate.

Atunci ai sa vezi diferenta , chiar daca grosismentul ar fi mai mic . Bineinteles , ocularele ar trebui sa foloseasca cat mai mult din fereastra de iesire a redresorului. Niste Kellner-e bine gandite si asemenea jucarie modificata ar da clasa multor scule mai pretentioase.

Totul depinde de costuri si de cat de reala e apertura declarata.


Tu ai incercat solutia asta pe un binoclu cu zoom, si a dat rezultate bune?

_________________
Dragos N
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 27 Dec 2014 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
catalin dumitru a scris:
Iaca ma bag si eu ...
Daca 80-ul cu zoom nu are vignetare de la tuburi sau prisme , poate ar merita cumparat si modificat .

Adica jos cu mizeriile alea de oculare si inlocuite cu unele cu focus individual care sa dea vreo 12 X maxim. Plimbatul ochiului prin pupila de iesire supra dimensionata ofera o senzatie faina de comoditate.

Atunci ai sa vezi diferenta , chiar daca grosismentul ar fi mai mic . Bineinteles , ocularele ar trebui sa foloseasca cat mai mult din fereastra de iesire a redresorului. Niste Kellner-e bine gandite si asemenea jucarie modificata ar da clasa multor scule mai pretentioase.

Totul depinde de costuri si de cat de reala e apertura declarata.


Tu ai incercat solutia asta pe un binoclu cu zoom, si a dat rezultate bune?


Da , unul dintre binocluri il folosesc si in ziua de azi. La asta modificat pentru mine nici nu m-am mai sinchisit sa-i fac reglaje la oculare. Le-am infundat in tuburile respective la distanta potrivita si le-am intzepenit acolo .

Pentru altele , m-am descurcat cu ce a dat D-zeu , adica focusere de pe la binoculare sau chestii cu filet multiplu de pe la obiective foto.

Iar la partea optica , uneori am mesterit oculare kellner chiar din lentilele ocularelor originale , acolo unde schema initiala continea elementele necesare.

Niciodata sa nu se apuce careva de asemenea modificari fara a testa in prealabil calitatea obiectivelor !! Prismele , de obicei sunt acceptabile si merita lasate in pace daca au ceva antireflex .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Dec 2014 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg de ce este nevoie de binoclu cu zoom cand poti infunda si unul fix de 20x80 la doar 60 euro/kg (TVA inclus): http://www.optik-pro.de/omegon-fernglas-nightstar-20x80/p,12461
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 27 Dec 2014 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marire de 20 am,ma gandeam la ceva intre 20 si 25..

Adica merge pe kg,ca si la carnea de porc de sarbatori?.. Laughing Laughing atunci zoomstaru' e mai bun ca costa 100euro pe kila.ma rog,in oferta de sarbatori Smile
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 28 Dec 2014 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca veni vorba de greutate,mai in gluma sau nu pt mine si acesta imi spune ceva.Uitati-va la binoclurile kronos de ex,unde chiar ca platesti pe kg si nu cred ca-s binocluri rele.Cu atat mai mult la Omegon,unde din ce cunosc am observat ca nu fac risipa de material acolo unde nu e cazul.Deci la 2,5kg nu cred ca e un binoclu rau,desi are zoom.Acum normal,pana nu incerci/risti nu stii..sa vedem pana la urma cum se termina povestea ca as avea nevoie si de un trepied bun,daca vreau totusi sa ma opresc la el..dar nu e nimic sigur,depinde pe ce parte ma trezesc dimineata,buna dispozitie,urmeaza Anul Nou etc Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Dec 2014 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
Marire de 20 am,ma gandeam la ceva intre 20 si 25..


Steluta, in mesajul de ieri de la ora 10.39 Dragos ti-a dat un sfat foarte bun, nici nu ai idee cat de bun ...
Eu ti-am argumentat ca pentru un binoclu astro, prin cresterea grosismentului pierzi, nu castigi dar vad ca mergi in continuare pe aceeasi linie ...
Nu inteleg de ce ai mai pus intrebarea daca esti hotarat sa mergi pe drumul tau, doar ca sa ne pierdem timpul cu totii?

Sper ca in anul care vine sa nu mai primesc nicio intrebare, timpul e foarte putin si in consecinta pretios.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 28 Dec 2014 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea mea a fost sincera,si chiar am avut nevoie de sfaturile dumneavoastra,motiv pt care v-am si multumit la timp relativ scurt.Nu cred ca asemenea sfaturi sunt o pierdere de timp.In plus messjele raman si poate nu suntem constienti ce impact pot avea la un moment pt cineva care cauta asemenea raspunsuri.

Nu m-am hotarat inca deoarece consider ca nu-i urgent.Scopul unui sfat nu cred ca este neaparat de a convinge ci are rol mai mult de directionare,de a deschide noi orizonturi.hotararea finala fiind pana la urma un factor subiectiv,care se leaga de "n" factori.Deci situatia este mai complicata decat pare

Ca si concluzie,nu am vrut sa subestimez sfaturile dumneavoastra,ale celor care mi-ati raspuns si sa para o pierdere de timp..
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 29 Dec 2014 16:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc inca o data de sfaturi! M-am hotarat sa nu mai cumpar nimic ca am destule Smile

An Nou Fericit si numai cer senin!

steluta
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact