Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
sol-sp1_0_a590is.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reuniunea Nationala astronomy.ro 2015


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 15, 16, 17
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 03 Iun 2016 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, eu fac observatii aproape zilnic. Dar din oras. Ma mai intalnesc cu cativa in apropiere dar avem poluare luminoasa. Si normal ca asteptam sa iesim undeva la munte unde poluarea este mica. Eu am fost la Lisa de 3 ori, la Coltii Brezei care e mai la est putin o data si la Malinis care si mai la est putin de vreo 3 ori. Cerul e fain in toata zona aia. In ianuaria 2015 a fost de vis la Lisa. Am observat prin 200/1200 spirale in M51 si firicele in M1... Varianta 1 se poate combina cu varianta 2 zic eu.
_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Iun 2016 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu te supara dar nu ai inteles esenta a ceea ce am spus.
Felicitari ca faci observatii si pentru participarea la Lisa.
Gandeste-te insa si la cei care nu se pot deplasa cu aceeasi usurinta ca tine,aceia sunt majoritatea.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iun 2016 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil se simte lipsa unui organizator, indiferent de obiectiv (socializare/observatii/atm).
Iar daca e vorba de intalnire cu scop de observatii poate ar trebui o intalnire de durata mai lunga.
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 03 Iun 2016 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc. Mă gândesc. Am chiar prieteni care nu se pot deplasa. Cu toții știm acest lucru. Cu atât mai mult, dacă cineva se deplasează până la Lisa cu bani strânși, măcar să se bucure de cer fain. Dar hai să facem ceva in această privință că problemele astea nu se rezolvă doar dacă știm că există.
_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iun 2016 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fanex Buster a scris:
M..Cu atât mai mult, dacă cineva se deplasează până la Lisa cu bani strânși, măcar să se bucure de cer fain...
Degeaba ai cel mai cer fain daca ajungi acolo si ploo, lucru pe care nu il prevezi cu 3 luni inainte, cand stabilesti data. Mai curand daca vrei neaparat cer bun iti alegi un grup care sa vaneze locatii si vreme buna si decizi doar daca se anunta senin.
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 03 Iun 2016 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din păcate așa este. Anul trecut la întâlnire am avut parte de o ora de cer senin doar din două nopți...
_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iun 2016 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In conditiile astea nu e cel mai realist sa mergem pe varianta 1 descrisa de Mircea Pteancu, si sa lasam observatiile pt. grupurile locale care se organizeaza mai ieftin, mai predictibil? Desigur in Bucureti nu prea ai cer bun si e de dorit ca si cei de aici sa vada macar odata pe an unul bun.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Iun 2016 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident ca varianta 1 este cea mai usor de organizat. Problema este daca e suficient de motivanta deplasarea pe o distanta destul de mare, plus cheltuielile de cazare si celelalte, doar pentru ca sa socializam, sau pentru ca sa-si prezinte cativa membrii lucrarile lor?

Din punctul meu de vedere, nu. Poate sunt singurul care gandesc asa, poate sunt multi altii.

Pentru mine atractiva ar fi posibilitatea de a ma uita prin multe telescoape de diverse feluri, sa probez accesorii diverse, si daca este si o locatie cu cer bun, este un bonus. Asta nu inseamna ca pe timpul zilei sta fiecare inchis in camera, si nu socializam. Pe parcursul zilei este timp si pentru asta, dar din punctul meu de vedere asta e secundar. Si din tot ce am vazut la reuniunile din afara tarii, astronomii se aduna si stau chiar si in cursul zilei in jurul telescoapelor lor. Discuta langa ele, isi expun parerile langa telescoape, nu pleaca dintre peretii caselor ca sa stea tot intre niste pereti.

Am fost odata la o reuniune astronomica, unde timp de trei zile de dimineata pana seara tarziu stateam infipti in scaune, sa ascultam povesti, cand afara era un cer si un peisaj superb de munte, si nu mai fac asa ceva vreodata.

Din punctul meu de vedere ar fi mai bine sa ne gandim la o perioada in afara concediilor, eventual sfarsit septembrie, octombrie, la mai multe locatii alternative grupate intr-o zona, si cu doar o saptamana inainte, in functie de prognoza meteo, stabilim data, si vedem care locatie este disponibila pentru numarul de participanti care sunt hotarati sa vina.

Evident, este doar opinia mea, si ramane ca majoritatea sa hotarasca.

_________________
Dragos N
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 03 Iun 2016 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Singurul inconvenient al Lisei a fost calitatea cerului. Se pare că acest fapt este remediabil în anumite luni și din relatările unor amici care au fost aici în aceste perioade, lunile septembrie și (începutul lui) octombrie sunt favorabile. Eu pledez pentru acest loc care mie îmi este drag prin frumusețea lui și prin facilitățile sale: cazare, masă, amplasare.
_________________
mihai
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2016 05:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt pentru Lisa în toamnă, varianta 1. Poate fi și Luna sus dacă nu este plină.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 06 Iul 2016 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se apropie luna septembrie încet, dar ar trebui să ne mișcăm deja pentru întîlnirea noastră anuală.
În septembrie sunt cîteva date acceptabile
- 2,3,4 septembrie (V,S,D) pe 1 septembrie fiind Luna nouă
-9,10,11 septembrie (V,S,D) - 9 septembrie primul pătrar
- 23,24,25 septembrie (V,S,D) 23 septembrie ultimul pătrar.
- 30,1,2 septembrie-octombrie (V,S,D) 30 septembrie Lună nouă
Faptul că e Luna pe cer poate fi și un avantaj pentru că avem un obiect comod de observat.
Eu mă gândesc tot la Lisa ca amplasament, iar organizarea mi s-a părut totdeauna excelentă. Poate că Gabi Corban (prin prisma experienței de anul trecut și prin prisma noului statut) ar fi disponibil să ia taurul de coarne și să ne tragă puțin de cheie, bine va fi.
Din punctul meu de vedere aș prefera 23,24,25 septembrie
Ce spuneți?

_________________
mihai
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2016 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Mihai. Faci ce faci si ma provoci. Smile

Da numai pentru 23,24,25 Septembrie m-as putea angaja sa organizez (administrativ vb. cel putin) , caci pana atunci am de facut un periplu larg in tara, cu masina si telescoapele, la prieteni si rude, dupa cer negru.
Ma ofer sa asigur organizarea dar vreau mai intai sa stiu cati sunt amatori sa vina si ce pretentii de cazare/masa au.
Nu ma pot lansa fara sa am o asigurare pentru un numar minimal de oameni.
Asadar contam pe intervalul 23,24,25 Septembrie, in conditii de cazare asemanatoare cu cele anterioare. Astept angajari ferme si deschid tabelul cu lista participantilor de-ndata ce am un numar minimal de doritori.
Ma puteti contacta si prin canalul mesajelor personale de pe Forum, pentru nelamuriri/preferinte .
Vreau oameni hotarati ca sa ma pot hotara si eu, cu asumarea organizarii. Ne asumam toti conditiile meteo, acelea care vor fi si nu ciclam intr-una prin discutii neconstructive.
Vreau mai intai acordul de principiu al fiecaruia si apoi intram in amanunte. Data trecuta am aparat cu strasnicie (zic eu) interesele noastre financiare fata de patroana. Sper sa am succes si acum.
Meniurile cred ca v-au placut. Cazarea... acceptabila fata de pret / persoana.

Astept reactii / angajari. Pe cei care doresc sa vina ii rog sa ofere toate datele (nr persoane , nr telefon, exceptii - regim alimentar, localitate-resedinta, masina daca au si nr locuri libere in masina).

Toate cele bune si cer senin !

Gabriel

_________________
Gabriel
Sus
Daniyyel
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Mai 2011
Mesaje: 234



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iul 2016 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Haideți totuși să deschidem un topic nou dedicat reuniunii din 2016, pentru mai multă vizibilitate!
_________________
Telescop: Skywatcher 150/750 NEQ3-2 Black Diamond
Binoclu: Auriol 10x50
Accesorii: Super 25mm, Barlow 2x, SkyWatcher UWA 6mm Gold Line, Baader Solar Filter ND5 full aperture.
Camera: QHY5L-II MONO, Canon 450D, Orion StarShoot.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 15, 16, 17

Download topic
Pagina 17 din 17
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact