Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_down-left_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Indepartare strat reflex portocaliu de pe un obiectiv


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Sep 2016 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Indepartare strat reflex portocaliu de pe un obiectiv
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua! Am un obiectiv de binoclu,dublet acromat de 70/280 mm care insa are depus pe spate(suprafata R4) un strat reflex portocaliu si care are rolul de a ingusta spectrul reflectand radiatiile de lungime de unda mai mari(de la galben la rosul indepartat) si lasa sa treaca radiatiile de la verde la albastru si violet.As dori insa sa indepartez acest strat de pe obiectiv pentru ca denatureaza culorile si nuantele obiectelor ceresti si reflecta o parte din radiatia incidenta intunecand putin imaginea. Ar putea merge indepartat cu clorura ferica ori o solutie mai puternica sau e mai bine sa-l las asa?
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 17 Sep 2016 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut !
Caută o vaza din aia lunguiata sau un țap pentru bere cu diametrul gurii egal cu al obiectivului . Ai nevoie de un amestec de acid clorhidric si azotic (apă regală) concentrate , și eventual o sursă de căldură (plita electrică) de mică putere .

Obiectivul trebuie să stea etans pe gura vasului , cu stratul buclucas in interior , bineînțeles . Poate să dureze câteva zile sau cateva ore , depinde de cât de gros e stratul , de concentrația amestecului de acizi (să fie 1:1 , nu 3:1 ca la apa regală clasică) și de temperatura reactivilor .
Dacă se optează pentru încălzire , să se facă foarte lent pentru a preveni craparea sticlei vasului . Asta in cazul când vasul nu e vreo 'Jena' termorezistenta .

Înainte de asta dacă se poate , ar trebui încercat cu amestecul ala agresiv folosit pentru a curăța sticlăria de laborator .
Adică acid sulfuric in care se dizolvă bicromat de potasiu ..

Baftă și grijă mare cu chimicalele !!

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Ian 2017 14:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor.

Am o mica dilema,in legatura cu indepartarea stratului reflex de pe obiectivul de 70mm ,care din pacate a ramas asa,cu acel strat reflex,din cauza faptului ca aceste substante,apa regala sau amestecul de acid sulfuric cu bicromat de potasiu,nu le-am putut gasi la nici un magazin in oras.
Insa ,la un magazin de piese/componente electronice,am gasit clorura ferica,acea substanta care corodeaza cuprul de pe placile imprimate/cablajele electronice si,din cate am inteles,este folosita si la indepartarea stratului de aluminiu de pe oglinzile de telescop,de catre amatori.
Oare,clorura ferica nu ar putea indeparta si acest strat reflex portocaliu sau galben,depus pe spatele obiectivelor de genul celui pe care il am?

Multumesc anticipat.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Ian 2017 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Daca se uita cineva pe postarile mele va vedea ca sunt un fan al ATM-ului si ca incurajez majoritatea initiativelor.
La obiectivul tau nu cred ca imaginea va fi mai buna dupa indepartarea lui ''rubby coating''.
Dimpotriva,am motive temeinice sa cred ca imaginea va fi mai proasta deoarece deocamdata observi printr-un obiectiv filtrat.
Indepartezi acea acoperire si ce vei obtine : toate aberatiile care acum nu se vad.

Eu iti spun ce as face eu : as merge exact in directie contrara.
As face o diafragma de carton 60mm ,inegrita cu tus de stampile si as obtine o luneta de 60mm F/4.5.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Ian 2017 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici aveti dreptate dl. Mircea.Smile
Banuiam eu ca acel strat portocaliu sau rosiatic,de pe obiective de genul acesta,este pentru limitarea aberatiilor ,in special cele cromatice,insa eu voiam sa indepartez acel strat de pe obiectiv din pricina luminozitatii cam reduse,nu a calitatii imaginii.
Oricum,cred ca il voi lasa asa cum este ,obiectivul si o sa-l diafgramez la 60mm,ca pana la urma,calitatea imaginii conteaza ,nu numai luminozitatea. Very Happy

Multumesc mult pentru sfat, dl. Mircea! Very Happy

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2017 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian, si pe mine ma enerveaza Catalin cand ii cer vreun sfat si incepe sa insire tot felul de ciudatenii de substante ... de parca dimineata mi-as intinde pe paine bicromat de potasiu sau ar trebui sa-l gasesc in camara langa borcanul de gem... Ei bine, prefer untul si nu e loc de intors la optiunea asta Smile
Daca vrei musai sa inlaturi stratul rubiniu poti incerca cu solutie 10-20% soda caustica sau daca nu gasesti soda exista solutie gata preparata in recipiente si se numeste solutie de curatat aragazul. Pui intr-un capacel de marimea obiectivului si imersezi doar suprafata cu pricina. Poti lasa obiectivul de pe o zi pe alta sau la nevoie chiar doua zile. Coatingul se transforma intr-un fel de gelatina care se inlatura apoi usor de pe suprafata cu pricina. Atentie, dupa ce distruge coatingul soda poate ataca si sticla deci nu trebuie lasat obiectivul nici prea mult in solutie.
Sa stii insa ca solutia propusa de Mircea imi place mai mult. Exista o vorba care din pacate e adevarata: "stii de ce binoclurile chinezesti Ruby sunt cele mai bune? Pentru ca ascund cele mai multe aberatii ale obiectivelor" ...
Spor!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Ian 2017 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru raspuns, Zoth. Smile
Nu stiam ca se poate indeparta stratul ruby de pe obiective si cu soda caustica sau solutie de curatat aragazul,care se gasesc mult mai usor decat clorura ferica,apa regala sau bicromatul de potasiu.
Deocamdata,urmez sfatul domnului Mircea;acela de a diafgrama obiectivul. Pe viitor voi vedea eu ce fac cu obiectivul.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact