Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
adc_110.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Un proiect frumos


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Iun 2015 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa o lunga perioada de pauza la acest proiect, joi am sa plec la George la Costinesti sa continui constructia.
Am in plan sa termin acoperisul glisant. Din pacate noul motor al observatorului meu nu este inca gata ca sa-l iau acum pe cel de la mine si sa i-l duc lui George, asa cum era in plan, dar e bine si asa, daca reusesc sa fac macar atat.
Daca cineva dintre cei ce si-au exprimat candva interesul sa dea o mana de ajutor mai este dispus sa o faca si poate, sa imi spuna aici sau pe pm - joi dupa ora pranzului voi pleca din Bucuresti catre Costinesti.
Am sa va tin la curent cu mersul lucrurilor si sper sa termin cat mai curand treaba inceputa.

Numai bine.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Iun 2015 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara tarziu, pe la 10:30 am ajuns la Costinesti, plin de chef de munca pentru proiectul nostru, dar obosit mort dupa o zi de munca agonizanta la servici. I-am adus in sfarsit lui George tot ce mai aveam pe la mine - camera CCD, binoclul 7x50 cu adaptorul de trepied facut de mine (care mai trebuie un pic ajustat maine, sper), motorul pas-cu pas facut de Emil Pera, ce poate fi controlat din computer si OAG-ul de la Marian Achim. I le-am prezentat pe toate lui George, dar o parte din ele impreuna cu telescopul, o sa le iau inapoi ca sa le fac piesele de adaptare pe strung si freza si sa le pun cap la cap intr-un sistem functional si integrat.
Mai e treaba multa si imi pare extrem de rau ca nu pot veni mai des ca sa termin treaba inceputa mai repede.

In fine, sa va arat ce am facut azi.
M-am trezit pe la 7:30 si dupa un mic dejun frugal, am facut o inspectie rapida a lucrurilor disponibile pe care le lasasem in urma cu aproape 7 luni in urma si am facut o lista cu ce mai imi trebuia, dupa care m-am dus la magazinul din zona de unde ne faceam cumparaturile de obicei si am luat ce imi mai lipsea.

Un element important a aparut in lista de obiecte necesare observatorului, primit cadou de la un prieten de-al meu care a devenit si el sponsor al proiectului nostru. Este vorba de usa observatorului, facuta din tamplarie de PVC de un bun prieten de-al meu, Cristi Herghelegiu, din Ploiesti. Am adus si usa cu mine aseara dupa ce am trambalat-o o zi intreaga prin Bucuresti pe unde am avut treaba ieri.

In mare, astazi am facut urmatoarele:
- montat usa la observator
- montat stalpii de sustinere a caii de rulare a acoperisului
- montat lonjeroanele pe care va culisa acoperisul
- curatat cornierul din care vom face sinele de rulare (care incepuse sa rugineasca), gaurit si sanfrenat in vederea prinderii cu suruburi pe lonjeroane
- montat elementul de rigidizare intre stalpii sinelor de culisare (o placa de lemn in speta, nimic deosebit, dar un element foarte important in ecuatia stabilitatii acoperisului rulant)

Pozele o sa va lamureasca mai bine.

Sper sa mai vopsesc in seara asta sinele metalice ca sa aiba timp pana maine sa se usuce si sa le pot monta.

Maine as vrea sa fac cadrul acoperisului si acoperisul in sine, dar daca nu am pe cineva care sa ma ajute, nu stiu daca am sa termin. Sper ca prietenii mei din Constanta, Zaher si Leka sa vina maine sa ma ajute si astfel poate sa am sanse reale sa termin etapa asta importanta.



observator George (1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  357.81 kb
 Vizualizat:  de 6279 ori

observator George (1).jpg



observator George (2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  371.35 kb
 Vizualizat:  de 6279 ori

observator George (2).jpg



observator George (3).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  399.06 kb
 Vizualizat:  de 6279 ori

observator George (3).jpg



observator George (4).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  375.02 kb
 Vizualizat:  de 6279 ori

observator George (4).jpg



observator George (5).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  413.19 kb
 Vizualizat:  de 6279 ori

observator George (5).jpg



observator George (6).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  303.61 kb
 Vizualizat:  de 6279 ori

observator George (6).jpg



observator George (7).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  389.66 kb
 Vizualizat:  de 6279 ori

observator George (7).jpg



observator George (8).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  394.94 kb
 Vizualizat:  de 6279 ori

observator George (8).jpg



observator George (9).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  436.59 kb
 Vizualizat:  de 6279 ori

observator George (9).jpg



observator George (10).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  299.31 kb
 Vizualizat:  de 6279 ori

observator George (10).jpg



observator George (11).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  292.59 kb
 Vizualizat:  de 6279 ori

observator George (11).jpg



observator George (12).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  342.56 kb
 Vizualizat:  de 6279 ori

observator George (12).jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Iun 2015 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astazi am inceput ziua de lucru la 8 dimineata, hotarat sa fac cat mai mult din ce mi-am propus, mai ales ca Liviu si Zaher se aratau indisponibili, deci urma sa lucrez singur toata ziua. Zaher avea un examen duminica (e la a doua facultate), iar la Liviu aparusera probleme neasteptate, deci aveau absentele motivate.

Am inceput cu treburi mai usoare, lasate in suspensie de ieri (cand pe la 5 dupa amiaza incepuse ploaia). Deci am vopsit cu grund sina de rulare si am vopsit cu lac lemnul de la stalpii de sustinere si contravantuirea.

Partea a doua a fost reprezentata de montajul sinelor de rulare pe lonjeroane, o treaba delicata de facut singur, fiindca paralelismul sinelor este esential in cazul sistemului de rulare cu role in V, asa cum este la George. Am montat prima sina cat am putut de drept, uitandu-ma in lungul ei dupa ce am strans fiecare surub (m-a ajutat mult faptul ca suruburile sunt pozitionate alternativ - pe o parte si pe alta a sinei, iar orice eroare de aliniere se poate corecta usor printr-o strangere mai ferma a unuia din suruburi, la nevoie). Pentru ce-a de-a doua sina mai aveam nevoie musai de o mana de ajutor, ca sa verific paralelismul celor 2 sine tot timpul, asa ca am rugat-o pe mama lui George sa ma ajute un pic aici. Treaba a mers destul de repede si rezultatul corect l-am obtinut mult mai usor decat ma asteptam.

Partea delicata abia acum incepea, odata cu arsita soarelui - montajul rotilor pe lonjeroanele mobile ale acoperisului. Spun delicata, intrucat montajul corect si cu spatiu minim intre elementul fix si cel mobil al acoperisului impune ca roata sa fie montata intr-o nisa ce se decupeaza in lonjeronul mobil, asa cum se vede in poze. Neavand scule potrivite, a trebuit sa improvizez folosind bormasina ca sa dau gauri apropiate cat de cat intre ele, taiate apoi cu pendularul. Rezultatul nu arata grozav, dar tinand cont ca e o zona practic invizibila, nu am insistam prea mult la finisajul decupajului.



1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  133.9 kb
 Vizualizat:  de 6224 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  198.38 kb
 Vizualizat:  de 6224 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  223.97 kb
 Vizualizat:  de 6224 ori

3.jpg



4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  220.68 kb
 Vizualizat:  de 6224 ori

4.jpg



5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  167.58 kb
 Vizualizat:  de 6224 ori

5.jpg



6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  93.71 kb
 Vizualizat:  de 6224 ori

6.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Iun 2015 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Odata terminata partea aceasta, am primit un telefon salvator de la Liviu Leca, ce m-a anuntat ca si-a amanat una din problemele urgente ce trebuiau rezolvate azi, ca sa vina vreo 3 ore sa ma ajute, asta daca am nevoie. A fost un telefon providential, fiindca exact acum urma partea ce necesita muschi.

Am asamblat lonjeroanele mobile cu inca 2 traverse ca sa creez cadrul acoperisului, lucru deja simplu si cu proceduri bine cunoscute de la constructia observatorului meu (suruburi lungi la capete, coltare si apoi contravantuiri din metal) - grija mare fiind ca sa am intre santurile rotilor exact aceeasi distanta ca si intre coamele sinelor, mai exact 1914 mm - o cifra ce mi-a ramas intiparita pe creier.

Cu ajutorul lui Liviu am pus cadrul pe sinele de rulare si rezultatul m-a incantat profund. Rama mergea atat de usor si de silentios, ramanand in echilibru oriunde era pozitionata, incat m-am jucat vreo 5 minute cu ea, incercand sa gasesc vreun punct slab.

Intrebarea care se punea in continuare era daca voi construi suprastructura acoperisului cu rama mobila pusa sus pe sine sau cu rama data jos. A doua varianta era mai simpla, desigur, insa problema mare era sa urcam din nou toata jucaria, mult ingreunata cu structura acoperisului, inapoi sus. Am riscat si am mers pe a doua varianta.

In mod normal as fi facut un acoperis in doua ape. Arata mai bine si este mai putin inalt per total, lucru important la un acoperis de observator, fiindca un acoperis inalt fura din orizont. Dar imi dorea foarte mult sa termin acoperisul astazi, asa ca am ales sa il fac intr-o apa, cu scurgerea catre partea cu usa (Est). Am facut un cadru dreptunghiular, care reprezenta calcanul acoperisului dinspre Vest si am folosit scandura groasa si lata de 40 cm ca si capriori care coborau de la coama catre lonjeronul opus. Structura astfel facuta e foarte rezistenta si nici nu a durat prea mult ca sa o facem.

Problema a fost cand a trebuit sa saltam din nou acoperisul pe sinele de rulare. Daca nu era Liviu, nu as fi saltat niciodata rama astfel ingreunata - a trebuit sa ne ajute in plus si mama lui George ca sa reusim. In fine, treaba odata rezolvata, am facut si un opritor pentru a limita cursa acoperisului - nu de alta dar era foarte simplu ca acesta sa zboare in gradina daca ii faceam un vant mai tare.

La acest moment, Liviu si-a luat la revedere de la noi, dar partea grea trecuse deja. In ultimele 2 ore, am pus pe structura de lemn a acoperisului 2 placi de OSB si apoi am montat peste ele placile de ONDULINE cumparate asta toamna de Mihai Stancu (pmstancu).

La ora 18 eram gata cu totul si aproape ca nu-mi vine sa cred ca am reusit sa fac tot ce mi-am propus.

Am terminat treaba in mod apoteotic cu o baie in mare, cand soarele era spre orizont si acum ne pregatim sa facem niste observatii la ce-o fi pe acolo pe cer...

Pozele spun istoria mea mai bine.

Mai trebuie facute inchiderile laterale, dar o sa-i rog pe prietenii mei constanteni sa faca ei asta cand vor avea timp si chef, desigur. Data viitoare cand vin, o sa instalez motorul acoperisului si o sa incepem sa ne ocupam de partea de automatizare si comanda la distanta, pentru ca George sa inceapa sa se bucure cu adevarat de darurile voastre, ale tuturor celor ce ati participat la acest proiect frumos.



7.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  155.18 kb
 Vizualizat:  de 6200 ori

7.jpg



8.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  145.57 kb
 Vizualizat:  de 6200 ori

8.jpg



9.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  159.21 kb
 Vizualizat:  de 6200 ori

9.jpg



10.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  137.02 kb
 Vizualizat:  de 6200 ori

10.jpg



11.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  128.39 kb
 Vizualizat:  de 6200 ori

11.jpg



12.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  113.56 kb
 Vizualizat:  de 6200 ori

12.jpg



13.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  197.13 kb
 Vizualizat:  de 6200 ori

13.jpg



14.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  174.79 kb
 Vizualizat:  de 6200 ori

14.jpg



15.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  213.83 kb
 Vizualizat:  de 6200 ori

15.jpg



16.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  61.94 kb
 Vizualizat:  de 6200 ori

16.jpg



17.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  121.92 kb
 Vizualizat:  de 6200 ori

17.jpg



18.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  106.09 kb
 Vizualizat:  de 6200 ori

18.jpg



19.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  93.74 kb
 Vizualizat:  de 6200 ori

19.jpg



21.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  142.28 kb
 Vizualizat:  de 6200 ori

21.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2015 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Jos cu pălăria! Smile

Nu mă așteptam să fie o construcție așa completă, era vorba doar de o cușcă mică care să se rabateze...

Spor în continuare!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 29 Iun 2015 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Cristi si ... Succes !
_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 29 Iun 2015 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce mi-ar fi placut sa fi fost si eu acolo. Imi aminteste de verile petrecute in Costinesti pe vremea cand faceam mentenanta si service la jocurile electronice.

Felicitari si spor in continuare.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 24 Iul 2015 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristi si ceilalti cativa sufletisti,

Va urmaresc cu interes actiunile si sper foarte mult sa duceti treaba la bun sfarsit.

Dupa asta, pentru intretinerea si eventual asistenta (regulata) la vizitarea observatorului (va rog sa nu va suparati ca-i zic asa, pentru ca asta va fi, mai mai sau mai maricel decat asteptarile initiale), cred ca ar fi bine ca George sa-si gaseasca cel putin un ajutor cat mai aproape de el, si ma intreb daca mai exista alti amatori in zona litoralului care sa-l ajute in acest sens?

L-am cunoscut si eu (in sfarsit) recent pe dl. prof. Florin Serbu (la liceul din Eforie Sud, si mai ales in trecut activ in educatia astronomica din RO), pe care poate ar fi bine eventual sa-l invitati intr-o vizita sau la "first light", banuiesc ca nu cunoaste acest proiect, desi este extrem de aproape de el.

Si sper sa mai existe si altii in zona, mai tineri si la fel de insufletiti ca si tine Cristi, pe care te apreciez foarte mult pentru acest "proiect frumos"!

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Iul 2015 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru cuvintele frumoase, dar mai ales va multumesc inca odata tuturor celor care ati pus umarul la acest proiect. A fost o dovada de solidaritate care a ridicat mult nivelul acestui forum in plan uman.

Imi pare rau - o spun inca odata - ca nu pot sa fac mai mult (in sensul in care sa fiu mai mult prezent acolo, ca sa duc la bun sfarsit totul).
Ca sa-ti raspund Ovidiu la intrebarea ta - exista cel putin un om in zona care s-a implicat foarte mult, finaciar si nu numai. E vorba de Mihai Stancu, din Constanta, contributia lui - finaciar vorbind - fiind cea mai consistenta de pana acum. Altfel, nu cunosc sa mai fie cineva in zona care sa se fi facut remarcat in sensul pe care tu l-ai enuntat. Dar desigur, nu e niciodata tarziu.

Daca tot am redeschis un pic discutia - as vrea sa spun ca am constatat cu uimire (greseala mea) ca nu avem inca o camera de ghidaj. Cineva - nu mai stiu cine - a spus la un moment dat ca ar putea dona o camera Meade pentru asta, lucru care nu s-a mai intamplat. Am mai avea ca si bani o suma care ar acoperi costul unei camere de ghidaj noi, dar mai sunt atatea de facut ca nu stiu cum o sa procedam.

Dar probabil ca lucrurile se vor rezolva cumva, caci iata, suntem unde suntem si am plecat de la zero. E inca o dovada ca daca vrem sa schimbam ceva, trebuie doar sa dorim cu adevarat ca acel lucru ca sa se schimbe.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Oct 2015 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un update la proiect, fiindca s-au mai intamplat lucruri cu proiectul nostru.

Acum doua saptamani, am pus cap la cap echipamentele primite de George si care se aflau in custodie la mine, pentru a-i face adaptoarele ce trebuiesc ca sa focusez simultan pe ambele camere prin OAG. Am facut operatiunile de la atelier, folosindu-ma de montura azimutala pe care am luat-o de la Katran, pusa pe trepiedul lui EQ6 si pozand un stalp GSM aflat la vreun kilometru distanta. Am reusit sa ma dumiresc care era diferenta de cursa a focuserului pentru a ajunge in focus cu fiecare din camere si am lucrat un pic la prisma ce facea legatura intre telescop si montura, o prisma care nu era standard.
Totul a fost facut cu doar o zi inainte de plecarea mea catre mare, din cauza lipsei cronice de timp cu care ma confrunt in ultima vreme si care nu mi-a permis sa fac prea multe - astronomic vorbind.
Echipamentul montat astfel arata ca in pozele de mai jos.



1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  133.94 kb
 Vizualizat:  de 5711 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  139.33 kb
 Vizualizat:  de 5711 ori

2.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Oct 2015 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ziua urmatoare am ajuns la mare, dar abia o zi mai tarziu am ajuns si la George, unde am remontat echipamentul, de data asta pe montura sa. Avand la dispozitie mai multe adaptoare, am reusit, focusand pe un copac aflat la mica distanta, sa reduc diferenta de focus intre camere la doar 2 mm, pe care am sa-i fac sa dispara chiar zilele astea, modificand un pic adaptoarele respective pe strung la mine.
Doua probleme noi s-au ivit si necesita rezolvare:
- mi-am dat seama caci camera DMK pe care am luat-o pentru guiding, nu se afla in lista PHD-ului si nu poate fi vazuta nici sub ASCOM. Singura metoda este sa folosim METAGUIDE, un program de ghidaj bun si cu care se poate face si colimare pe stea - doar ca trebuie sa ne dumirim cum functioneaza.
- am observat (in seara eclipsei, cand am folosit echipamentul la observatii impreuna cu George si cu Vali Grigore - vezi topicul de la "Eclipse") ca pentru a reusi sa focalizam prin OAG, mai aveam nevoie de cativa mm de in-focus, pe care nu-i mai aveam. Va trebui sa facem un artificiu pentru asta - inca nu am hotarat cum. Fie voi urca oglinda principala mai sus pe tub - dar o sa pierdem un pic din diametrul ei util, din cauza secundarei mici, fie mai tai un pic din focuser. Vom vedea cand avem totul gata.



3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  177.36 kb
 Vizualizat:  de 5723 ori

3.jpg



reglaj focus ATIK.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  180.67 kb
 Vizualizat:  de 5723 ori

reglaj focus ATIK.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Oct 2015 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In week-end-ul 25-27 septembrie, profitand de apropierea geografica si de timpul liber pe care il aveam, am facut o incursiune la Matei Conovici la Ostrov, la mosia sa de la tara, unde are si observatorul astronomic. Vizita a survenit in urma mai multor invitatii de ale lui Matei, pe care nu le-am putut onora din cauze diverse - asa ca acum am zis ca nu voi mai pierde ocazia. M-am simtit extraordinar la Matei si am imbinat intr-un mod extrem de placut discutiile despre astronomie cu cele culinare sau despre producerea vinului sau a tuicii - pe care le-am exemplificat apoi in mod practic - ziua la cazan si seara la observator Very Happy .


4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  207.32 kb
 Vizualizat:  de 5714 ori

4.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Oct 2015 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Duminica dimineata am plecat de la Matei, desi el m-a rugat sa stau si in seara aceea sa vedem eclipsa impreuna. Doar ca Vali Grigore, care se afla si el pe litoral cu o alta treaba, m-a sunat sa-mi spuna ca cea mai buna zona (din prognozele meteo) pentru observarea eclipsei ce urma sa vina, era in Dobrogea. I-am spus ca putem sa ne organizam impreuna sa mergem la George acasa si sa vedem de acolo eclipsa, daca avem sanse.
Restul povestii il stiti probabil - e scris pe forum, la "Eclipse" unde am deschis un topic. Cred ca am fost in punctul ZERO al observarii eclipsei din Romania - de la Galati, Ovidiu Tercu ne-a sunat pe la 1 noaptea sa ne spuna ca e senin si la el, dar ulterior am aflat ca exact cand a inceput eclipsa, au venit norii si la el, iar la Matei, in sudul Dobrogei, au fost nori cu sparturi prin care a putut observa doar partea de partialitate, totalitatea pierzandu-se total (ca sa spun asa).
Poza de mai jos e facuta cu telefonul, afocal, prin ocularul de 25 mm cu care ne-am uitat in paralel cu aparatul lui Vali, montat piggy-back pe telescop.



eclipsa afocal.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  54.78 kb
 Vizualizat:  de 5704 ori

eclipsa afocal.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Oct 2015 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In ultima zi de stat in zona, am reusit sa fac ce doream de mult - si anume, sa acopar cu OSB partile de la acoperisul observatorului lui George, asa incat interioriul sa fie ferit de ploile si zapezile din iarna ce urmeaza sa vina.
Mai e de lucru si aici, vreau sa izolez mult mai bine acoperisul, dar nu am avut nici timp si nici disponibilitate fizica datorita unor dureri la mana dreapta, care nu mi-au dat posibilitatea sa fac mai mult.
Astept ca Matei Conovici sa ma ajute sa termin mai repede motorul meu cel nou de la observatorul meu pentru ca motorul care acum este montat la acoperisul meu sa il pot da lui George sa il pun la acoperisul sau. Sper sa mai fac un drum anul asta la George, sa ii montez motorul la acoperis, sa dam drumul la curent si la conexiunea remote prin cablu, sa instalam telescopul si sa il punem in pol si sa-l fixam pe pozitie cat mai ferm si eventual sa dam drumul la poze, macar de proba...
Cu asta, telul nostru declarat initial, ar fi aproape de a fi atins. Sper sa reusesc sa fac asta anul asta totusi.
Am uita sa spun ca am mai facut ceva zilele astea la George - am instalat toate programele si driverele echipamentelor hardware necesare, pe calculatorul cel nou primit de la Mihai Stanciu anul trecut. Nu numai ca le-am instalat dar le-am si verificat sa functioneze si e totul ok pana acum.



5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  190.65 kb
 Vizualizat:  de 5691 ori

5.jpg



6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  193.75 kb
 Vizualizat:  de 5691 ori

6.jpg



7.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  270.63 kb
 Vizualizat:  de 5691 ori

7.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Oct 2015 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si un update la update, foarte important !
Colegul nostru de forum, Andrei Rosca (andreirosca1967) a hotarat sa ne dea cu titlu gratuit o roata de filtre pe care o avea la vanzare pe forum. Luni roata o sa plece catre George si cu asta se incheie ultima achizitie majora si necesara pentru a pune proiectul in linie dreapta.
Nu pot decat sa-i multumesc inca odata si pe aceasta cale lui Andrei, precum si tuturor celorlalti participanti la acest proiect. Fara oameni ca voi, lumea ar fi pustie, chiar daca ar fi populata de alti oameni.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact