Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP6765.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vind oglinzi concave parabolice, D=130mm, F=800mm


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Vinde (privat)

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 25 Sep 2014 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Vind oglinzi concave parabolice, D=130mm, F=800mm
Raspunde cu citat (quote)

Povestea discurilor a inceput in topicul de la urmatorul link:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=129467#129467

Am trei oglinzi disponibile (noi, proaspat aluminizate).
Caracteristici:
- Diametrul optic=130mm;
- Diametrul brut=136mm;
- Grosime discuri=13.2...13.5mm; grosimea fiind constanta (dinspre margine spre centru), iar spatele discului e convex, forma care ii asigura o mai mare rigiditate decit in cazul unei oglinzi la aceeasi grosime si spate plan.
- Conform ultimelor estimari, oglinzile sint la o precizie L/6..L/8 in frontul de unda reflectat. Toate ofera imagini foarte bune.
Se preteaza bine unor telescoape newtoniene usor portabile.

Pret oglinda = 290 lei (care include transportul prin Posta Romana). Pretul e fix.

As mai avea o precizare: Pentru a evita neplacerile in acest mediu virtual foarte vast, pe temei strict principial, tot ce as mai vinde pe internet incerc s-o fac cu plata in avans, prin mandat postal, apoi as trimite coletul cu expediere simpla. Eu am vechime si trecut consistent pe astronomy, am mai vindut componente optice, inclusiv doua lentile in strainatate (acolo bineinteles cu plata in avans, un ex: http://img585.imageshack.us/img585/9283/mxtx.jpg ), iar unui eventual cumparator din Romania i-as prezenta mai intii adresa mea fizica, reala... deci nu s-ar pune problema sa trimiteti aiurea bani pe internet.
Daca totusi n-aveti incredere in astfel de achizitii, va inteleg, nu comentez, asta e situatia... pe care mi-o asum.
Multumesc pentru intelegere.
Mai multe informatii in pm.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 28 Sep 2014 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pare sa fi disparut interesul a vreo doi utilizatori, catre astfel de oglinzi, exprimat public in urma cu vreo luna.

Actualizare:
Pretul afisat e negociabil. Daca apare cineva interesat, ma poate anunta in pm.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 03 Oct 2014 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valabil!

Atasez citeva imagini selenare de zilele trecute, obtinute prin aceasta configuratie Newton, cu oglinzile fixate pe telescopul de proba. Metoda afocala, cadre singulare.
Conditii atmosferice nu tocmai bune si astrul cam jos pe cer, situatie in care se adauga efectul dispersiei atmosferice. Imaginile propriuzise sint de miercuri, 1.10, cind turbulenta a fost sensibil mai redusa decit cu o zi inainte, insa si niste perdele mai groase de nori decit in ziua precedenta.

Pe masura timpului, o sa revin cu fotografii in conditii mai prielnice.

Telescop Newton D=130mm, F=800mm + oc. Plossl 6mm + Canon A530 cu fob=18.4mm. 0".37/1px.
t. exp=1/15s la 80 ASA
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 06 Oct 2014 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zilele trecute am gasit o oglinda plana recuperata din ceva instrument. Am verificat-o si e buna de folosit la telescoapele newtoniene. Are planeitate corespunzatoare. Practic, o ofer ca BONUS! Sa aiba eventualul astronom amator (ATM-ist) si oglinda secundara cu care sa rabata fasciculul focarizat. Am taiat-o la o axa mica de 30mm.

Pret set oglinzi Newton (D130mm si a30mm) = 260 lei + transportul (10 lei prin Posta Romana).
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 13 Oct 2014 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valabil!

Zilele trecute, am incropit un telescop newtonian si l-am pus pe montura ecuatoriala, aceea fiind mai solida, si oricum mi-ar fi tare incomod sa tot scot telescopul de proba pe balcon, in sezonul rece. Am folosit focusorul de la vechiul newtonian si alte materiale usor accesibile oricui. Ca doar astronomul almator trebuie sa-si faca teliscop!!

Iata un veritabil sistem astrofoto! Sa vedem si ce iese prin el.
Imediat cum am urcat la observator, pe la 1:30, turbulenta era evidenta, producind zone serios intinate in cimpurile foto cuprinse. Ceva mai tirziu, in jurul orei 1:50..2:00, s-a ameliorat, dar am avut parte si de nebulozitate. Noroc ca am revenit asupra zonei sudice si a craterului Teopilus.
Astronomul amator in cautarea cometelor!!

Spre comparatie, mai aveam o imagine de acu' 5 ani, cu Luna in aceeasi faza, obtinuta prin telescopul Calsegrain de baza, din observator. Nu-i dintre cele mai fericite, insa o afisez ca idee. Nu retin precis conditiile de la momentul respectiv, dar stiu ca nu pozam pe atmosfera groaznica si, din moment ce am inramat-o, oi fi considerat-o acceptabila. Prin metode computationale, am dedus ca Luna se afla atunci la o altitudine de ~36 grade, spre deosebire de cele vreo 43 la cit era acum.

Am impresia ca nu-i deloc de lepadat acest set-up foto-vizual! Very Happy Sa curga pozele.

Deci: Luna - 13.10.2014, orele 1:45..2:00 TLR
Teliscop Newton D130mm, F800mm + oc. Plossl 6mm + Canon A530 cu fob=18.4mm
1/15s la 80 ASA
Amplificare (in versiunea finala, la rezolutia imaginilor afisate)= 0".37/1 pixel.

LE: Mi se pare mie sau chiar este din ApoKlase? Acelasi set-up si amplificare ca la Luna.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 20 Oct 2014 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valabil!

Afisez de data asta o imagine compusa din surapunerea a 21 de cadre, tot din noaptea de 13 octombrie. Majoritatea imaginilor separate sint sensibil mai slabe calitativ decit acel cadrul singular procesat si afisat in mesajul anterior, dar per ansamblu, claritatea fotografiei stacuite se uniformizeaza; scade granulatia si se intaresc detaliile.

Acum sint in curs de refacere a unui cont bancar, iar ca modalitate de plata va fi si transferul bancar, metoda care oricum am impresia ca e mai convenabila multor oameni din zilele noastre. Detalii in pm, catre eventuale persoane interesate de oglinzi.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 22 Oct 2014 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valabil!

Iar oglinzile astea sint pentru un proiect frumos, educativ si deschizator de cai!
Se vede si ce poze ies prin telescopul incropit cu o asemenea oglinda, printr-o metoda foarte modesta si cu un focusor banal (fara micro reglaje, la F/D=~6). Daca oi mai apuca la planete, le voi afisa si pe acelea.

Chiar pe nimic nu le pot da, insa comunitatea ATM pare ca s-a polarizat in doua extreme, in functie de o anumita mentalitate mai mult sau mai putin cultivata in masa... ca o fi bine sau rau nu mai comentez... nici timp si relatii n-am ca sa ma implic mai cu spor in ideile pe care le sustin.

Camera web gata adaptata cuplarii la un telescop o voi dona sub alta forma, la pachet cu o oglinda principala.

Pret Oglinda D130mm; F800mm + camera Philips SPC900NC = 260 lei (cu transportul inclus)

M-am razgindit in privinta anuntului de donatie de acu' doua zile. Si pe mine ma impinge nevoia. Nu-i tocmai fair-play fata de persoana care mi-o donase si nici fata de cei interesati care m-au contactat ieri dimineata.

PS: Stiu ca era impusa o limita de doua actualizari pe saptamina. Scuze. O sa am grija ca urmatoarea sa nu fie prea curind.

Iar ca urmare a modalitatii de plata pe care am fost nevoit s-o adopt, acum accept din nou contactul pe e-mail: tavi.florian@gmail.com (doar in tara si, preferabil, daca nu raspund la pm in timp de o zi; deci, ca prima varianta ramine deocamdata pm-ul)

Probabil o sa mai am si alte astfel de oferte, o oglinda la pachet cu o pereche de discuri ADC pe care vreau sa le slefuiesc... Inca nu stiu precis tipurile de oferte, depinde de derularea mai multor chestii. Si eventualii interesati de ADC ma pot contacta la adresa de e-mail specificata. Un ADC complet se comercializeaza undeva la pretul de 380 euro, dar cu piesele optice de la mine si partea mecanica facuta in alte ateliere, se va iesi lejer la un pret total chiar sub jumatarea celui vehiculat pt. produsul intreg "de firma". Daca oi mai fi pe aici, o sa postez public detalii legate de subiectul ADC, cind va fi cazul.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 22 Oct 2014 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F. a scris:
Stiu ca era impusa o limita de doua actualizari pe saptamina. Scuze. O sa am grija ca urmatoarea sa nu fie prea curind.

Limita nu se refera la actualizarea anuntului cu informatii suplimentare (tehnice, pret etc.), ci la asa-zisele "up-uri", care doar readuc anuntul in atentie... Wink
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 28 Oct 2014 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles. Va multumesc.

Mesaj referitor la bonusul inclus la pachet cu o oglinda principala:

Am dat intimplator peste niste imagini astro si terestre obtinute cu o astfel de camera Philips (de fapt, o generatie mai veche decit SPC), printr-un telescop cu diametru 180mm. Fotografiile nu fusesera facute in scopuri comerciale, deci cred ca pot fi de maxima incredere si relevanta (prescriptii de procesare si conditii atmosferice).

Terestra:
https://www.flickr.com/photos/37419943@N08/4338115843/

Marte:
https://www.flickr.com/photos/37419943@N08/4338110389/
https://www.flickr.com/photos/37419943@N08/4338149165/
https://www.flickr.com/photos/37419943@N08/4169156677/

Saturn:
https://www.flickr.com/photos/37419943@N08/4338111333/

Luna:
https://www.flickr.com/photos/37419943@N08/4169158609/
https://www.flickr.com/photos/37419943@N08/4169921172/
https://www.flickr.com/photos/37419943@N08/4169919228/

Mai sint si altele... cine are interes, le poate parcurge.

PS: Deocamdata n-am mai prins vreme favorabila promovarii subiectului principal, oglinzile. Dar o sa vina sezonul la Jupiter.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 01 Noi 2014 12:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imagini de ieri seara. Am fost totusi cam neglijent la alinierea aparatului foto in spatele ocularului, astfel incit partea de jos a imaginii a iesit mai intinata (cu irizatie pe verde, ceea ce indica cromatism extrafocal cauzat de ocular)... motiv pt. care am decupat pozele la formatul 3/2 (sint intregi pe lungime). N-am stat sa pierd prea mult timp cu reajustarile suportului de fixare a aparatului (il folosisem la luneta), deoarece acumulatorii fiind vechi se consuma repede.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 05 Noi 2014 08:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imagini de aseara. Atmosfera n-a fost prea buna, dar am tras ceva mai multe cadre ca de obicei, in scopul uniformizarii prin stacuire ulterioara.
Stack-uri a cite 20 de cadre (din 95 la fiecare zona):
Aceeasi scara 0".37/1px. Doar unghiul cuprins difera un pic in functie de decuparea finala.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 12 Noi 2014 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Promovarea oglinzilor o consider incheiata pentru cine vrea sa vada. Pentru restul, ar fi inutil sa postez la infinit.

Camera web (cu adaptor inclus) poate fi echivalata lejer la 80 lei, raminind oglinda la 180 lei. Un chilipir!

In schimb, pe aici se jongleaza cu reducatoare de focala, la 800 lei! ooo... Ce lume minunata, de "dreapta"!

Ca si la setul Gregory, deschid posibilitatea primirii unor eventuale oferte in pm, pentru o oglinda separata. Poate o sa tin cont de ele mai tirziu.

Incerc sa mai mentin totusi topicul deschis, ca fapt divers, oi mai afisa imagini planetare.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 01 Dec 2014 08:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In luna Decembrie, aplic reduceri drastice de pret, valabile pina la sfirsitul anului, dupa cum urmeaza:

1. Pret oglinda primara D130mm; F800mm = 160 lei (transport inclus prin Posta Romana).

2. Pret set oglinzi Newton (D130mm si a30mm) = 180 lei (transport inclus)

Plata in avans, prin transfer bancar sau mandat postal.

Daca apare cineva interesat si de camera Philips (cu adaptor inclus), ma poate anunta in pm. As oferi-o tot la pachet cu o oglinda principala, eventual accept chiar includerea ei la setul de oglinzi (pct.2), cu pret total usor reajustat.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 18 Dec 2014 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valabil!
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 09 Ian 2015 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Actualizare:
Un set de oglinzi a fost vindut. Adica o oglinda principala si acea secundara recuperata si taiata de mine. Multumesc.

Ramin disponibile doua oglinzi primare D130mm, F800mm. Si camera aceea Philips SPC900 pe care as include-o pentru a face oferta mai atractiva.

Alte informatii preferabil in pm (sau pe e-mail).
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Vinde (privat) Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact