Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GTT_JPG_150_TXT__COLOR.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Obiecte intersante


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
RaresFilep
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Sep 2011
Mesaje: 20



Localitate: Reghin

MesajTrimis: 02 Sep 2011 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiecte intersante
Raspunde cu citat (quote)

Aseara, intre orele 10 si 12 am vazut ceva ce semanau cu meteoriti(stele cazatoare, nu stiu care e termenul corect), insa erau mult prea intense si de durata mai mare(peste 3 secunde)! Oare ce-au fost?[/code]
Sus
UniversTheory
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Mar 2011
Mesaje: 51

Motto: Daca nu ai un instrument , fa-ti unul .

Localitate: Galati

MesajTrimis: 02 Sep 2011 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce ai vazut tu sunt meteoriti bolizi . Foarte luminosi si cu o durata de 3sec. Daca se vedea ca o stea care se misca pe cer era un satelit
_________________
Membru al Astroclubului Calin Popovici
Presedinte al Astroclubului Cassiopea
SKW 60/900 EQ1 , SKW 60/700 AZGT , HM 200degres Camera , Canon EOS 500D
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 02 Sep 2011 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Obiecte intersante
Raspunde cu citat (quote)

RaresFilep a scris:
Aseara, intre orele 10 si 12 am vazut ceva ce semanau cu meteoriti(stele cazatoare, nu stiu care e termenul corect), insa erau mult prea intense si de durata mai mare(peste 3 secunde)! Oare ce-au fost?[/code]



Nici unul Smile

Fenomenul luminos, vizibil pe cer, datorat ablatiei (dezintegrarii cauzate de frecarea "bolovanului" cu atmosfera, la temperaturi f. mari)- meteor
Obiectul ce traverseaza atmosfera si ajunge sa faca "touch-down" - meteorit
Obiectele aflate inca in afara atmosferei terestre (sub forma de potential curent meteoric)- meteoroizi.

Vitezele lor reale sunt destul de mari, iar dara nu sta mai mult de un sfert-jumatate de secunda (cel mult) - cel mai lent meteor poate avea cam 10-20 km/s, iar daca este chiar foarte mare, atunci da, ar putea dura cateva secunde traversarea atmosferei, dar iti dai seama ce ar urma dupa aia.... Daca nu, adu-ti aminte de dinozauri Very Happy

Glumeam.. Probabil ai vazut niste sateliti de comunicatie (Iridium)


Cer senin!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Sep 2011 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Obiecte intersante
Raspunde cu citat (quote)

sunt meteori mai lenti care dureaza mai mult, eu am vazut si peste o secunda cu siguranta.
pe youtube gasesti destui meteori/sateliti iridium ca sa-ti dai seama ce anume ai vazut.
Sus
RaresFilep
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Sep 2011
Mesaje: 20



Localitate: Reghin

MesajTrimis: 03 Sep 2011 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acesti meteori erau mult mai luminosi si mai de durata decat Perseidele: lasau si dara in urma lor... Sunt sigur ca nu sunt sateliti fiindca am vazut destui! Azi noapte fenomenul s-a repetat.

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru corectare.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2011 09:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce culoare aveau? Poate ai vreun poligon de instrucție prin zonă? Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2012 18:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am dat de subiectul asta si mi-am adus aminte de o observatie a unei "stele" facuta acum vreo 6-7 ani pe data de 30 septembrie pe la orele 20-21 din centrul Bucurestiului. Ma uitam la cerul curat si instelat incercand sa localizez ceva din constelatiile ce le cunosteam, si la un moment dat am observat pe directia NNW la circa 25 de grade deasupra orizontului o schimbare in configuratia stelelor fata de cateva minute inainte.. Am stat mirat 2-3 minute urmarind gruparea de stele cand una dintre ele ( probabil magnitudinea de 1-2) a inceput sa se deplaseze . Nu mi s-a parut sa se deosebesca cu nimic de restul stelelor ca aspect. Am urmarit-o circa 10 - 15 min. In acest timp a descris o miscare oarecum aleatoare, deplasandu-se intr-o zona de circa 30 de grade pe orizontala si doar vreo 5 grade pe verticala. Avea o stralucire variabila de la limita observabilitatii cam pana la 0 magnitudine si stationa perioade de 30 de secunde pana la 2-3 minute dupa care se misca cu viteza de pina la 1 grad pe secunda in stanga si dreapta in acel unghi de circa 30 de grade. In final "steaua" a disparul parand ca se deplaseaza cu o viteza net superioara oricarui avion pe care l-am vazut vreodata, luind-o spre orizont si disparand in vreo 5 secunde dupa blocurile din zare! Nu am auzit nici un zgomot de avion sau elicopter tot acest timp... Interesant este ca la nici jumate de minut dupa disparitia in viteza a obiectului am vazut aparand de la orizont, din stanga zonei de evolutie a lui, un avion ce se indrepta exact spre locul in care era inainte "steaua" Eu mi-am cautat ceva explicatii dar nu am gasit nici una prea convingatoare...
Aveti vreo idee?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2012 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate o reflexie pe straturile de aer cald a farurilor lui de aterizare?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2012 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Poate o reflexie pe straturile de aer cald a farurilor lui de aterizare?
Ar putea fi o explicatie... dar avionul respectiv parea sa se afle la mare altitudine avand doar semnalizarea aia colorata aprinsa si l-am vazut la scurt timp dupa disparitia obiectului. Farurile alea daca ar fi fost aprinse cred ca l-as fi vazut in timp ce mai vedeam si "steaua".. Eu m-am gandit ca o fi fost vreun elicopter de jucarie teleghidat ..... Oricum trebuia sa se afle clar la peste 300-400 m distanta dupa blocurile dupa care a disparut si bine peste 100 m altitudine, ceea ce cred ca pentru o jucarie e cam mult tinand si cont de 15 minute cat l-am observat..
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2012 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci ar putea să fie un balon cu aer cald, lampion chinezesc purtat de vânt.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2012 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca era avion, cand vine la aterizare parca sta pe loc daca vine spre tine. Are in fata niste faruri mari, de la departare pare unul singur, pare ca si cum ar fi Venus. In functie de viteza, de traiectorie, de nori, de trafic, pot avea directii si locatii mai ciudate decat de obicei. Acum ceva timp era prin centru si mau itam spre vest, era nor in nordul orasului. In departare zic "uite ce stea", statea fix, cateva minute chiar, la un moment dat imi dau seama ca defapt era avion, n-au trecut decat cateva secunde si zbarr pe deasupra mea, probabil ocolea furtuna din nord si alelese o tariectorie de evitare. Altadata am vazut si elicoptere teleghidate, dar astea sclipesc multicolor, dar pot fi si monocolore.
Pot fi si lampioane.
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2012 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului: schema
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce a fost dar avion cu farurile aprinse sau lampion nu prea cred ca putea fi. O reflexie pe strat de aer cald ma gandesc ca nu ar fi imposibil desi toate stelele se vedeau perfect in seara aia, cerul fiind foarte curat si exista doar steaua aia care se misca cateva secunde descriind circa 25-30 de grade orizontal si se oprea brusc ccate 1-3 minute dupa care executa miscarea inapoi si iar se oprea. Nu prea parea reflexie ci un corp "stelar" cu o miscare ferma fara ondulatii. , doar stralucirea a variat de vreo 2 ori . O oglindire a farurilor avionului care s-a apropiat imediat dupa disparitia obiectului nu avea cum fi pentru ca acesta venea dintr-un unghi fata de mine si obiect ce nu prea imi sugereaza asta. Am facut un desen schematic. Deplasare intre punctele fixe de stationare o facea in cam 10 secunde si parea cam rapida pentru un avion . In momentul disparitiei viteza aparenta a obiectului parea extrem de mare pentru un avion...


Captură.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  35.45 kb
 Vizualizat:  de 7789 ori

Captură.JPG


Sus
Vlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 691



Localitate: Alicante

MesajTrimis: 30 Aug 2012 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am vazut acelasi lucru cateodata. Nu sunt mare observator asa ca nu stiam ce sunt insa alte persoane cu mai multa experienta mi-au spus ca ar fi "gunoi" spatial. Au viteze si compozitie diferite de meteori si din cauza asta arata altfel cand ard in atmosfera.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Aug 2014 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa resuscitez acest topic fiindca tot timpul sunt lucruri interesante de vazut pe cer, chiar si fara un telescop la indemana.
Ultimele 2 saptamani mi-am petrecut aproape toate noptile la observator si dupa cum probabil unii dintre voi isi amintesc, am un pat instalat acolo, vis-a-vis de biroul de lucru. Acolo stau si ma uit la cer cat timp telescopul pozeaza, asa ca am avut ocazia sa privesc cerul mult mai mult decat as face-o in conditii normale.

Acum 3 nopti, pe cand priveam astfel, un satelit (probabil) a traversat cerul de la Est la Vest, avand o viteza nu mai mare decat ar avea-o un satelit obisnuit. Ce a fost foarte interesant insa, a fost ca dupa momentul cand a trecut de zenit, intensitatea sa luminoasa a crescut mult si culoarea sa a devenit rosie, dupa care a scazut usor in intensitate, a redevenit alb si a disparut usor, usor. E destul de ciudat acest fapt, dat fiind ca se indrepta catre apus si in mod normal ar fi trebuit sa ramana vizibil pana disparea spre orizont, el venind din zona conului de umbra al Pamantului catre zona luminata de Soare. Perioada de timp cat a durat lumina rosie nu a fost mai mare de 2-3 secunde.

O alta chestie interesanta am vazut aseara. Desi erau nori la apus si prognoza nu a fost deloc buna pentru observatii, am stat la observator si am urmarit un film, acoperisul fiind deschis pentru orice eventualitate. La un moment dat, uitandu-ma pe cer catre Est, am vazut un spectacol magnific: niste nori foarte bine conturati, erau luminati din spate de Luna care tocmai rasarise de vreo ora, astfel incat marginile superioare ale norilor erau perfect conturate de lumina Lunii (care nu se vedea), iar razele Lunii ascunse dupa nori se rasfirau ca un evantai pe cerul plin de stele de deasupra norilor. Era o imagine de basm - unul din putinele momente cand as fi dorit cu adevarat sa am un DSLR ca sa surprind ceea ce vedeam.
Pe cand admiram privelistea ce se desfasura catre Est, in Nord-Est, cam la inaltimea Capellei care tocmai se ridica dinspre orizont (era cam 11:30-12:00 PM) un "fulger" a luminat cerul in directia respectiva. A fost ca un blitz punctiform, care a luminat cerul in zona respectiva (unde nu erau nori). Numai ca sursa de lumina nu era pozitionata nicidecum la nivelul solului ci s-a vazut distinct, in aer.
Singura explicatie logica ce-mi vine in minte este ca ar fi putut sa fie un bolid care avea vectorul vitezei indreptat chiar spre mine.

Oricum, cerul este plin de surprize si chiar si asa, cu toata supravegherea electronica din zilele noastre, o multime de fenomene ciudate sau interesante pot fi vazute de catre niste observatori atenti si inraiti ai sai.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact