Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224475
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

problema imagine partea stanga binoclu Bushnell Trophy XLT


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2015 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru reusita ! Este impresionant ce ai reusit !
As propune mai intai 2 teste :
1-vezi daca nu cumva una din cele patru lentile este din PLASTIC, nu te mira dar am intalnit acest "tris" la unele oculare. Daca da , atunci este in mare proportie ea vinovata.
2- Fa un desen de cum erau asezate cele patru lentile, nu este de mirare daca una din ele sa fie pusa invers in fabrica si atnci e ceva mia simlu.
3- verifica daca nu cumva una sau mai multe din lentile nu cumva sta stramb in lacsul de plastic, din cauzaunui riz sau bavura ceva.

Asta deoarece este mai greu de grezut ca lentila in sine este defecta din fabrica.
Sus
rgradu
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2014
Mesaje: 18



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2015 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc.
Chiar acum un sfert de ora am discutat cu fratele meu si incercam sa gasim niste cauze pentru care defectul acesta apare si printre ele am banuit ca s-ar afla si unele dintre cele enumerate de dumneavoastra:
- posibila pozitionare inversa a uneia din lentilele din ansamblu
- posibila asezare defectuoasa a uneia dintre ele pe spacere

In curand poate va veni si ziua cea mare cand voi putea sa ma bucur de el sau sa scap de el.

Oricum, l-am comparat cu un binoclu Lacerta ( http://www.instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=LA10x50EXP ) si vreau sa spun ca Bushnell-ul are o tenta de verzui pronuntata rau de tot, plus ca nu are rezolutie mai deloc, imaginea pare blurata si pe focus maxim.
Lacerta insa ofera culori naturale, un balans de alb curat, imagine foarte clara si lipsita de aberatii la focus maxim.
Daca voi putea sa asamblez Bushnell-ul dupa corectia ocularului, voi incerca sa scap de el (nu aici pe forum, sper) si sigur imi voi lua un Lacerta.
Fratele meu detine unul si e foarte multumit de el. L-a descoperit de curand pe acel site si l-a cumparat anul acesta in martie.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 16 Apr 2015 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

4 lentile separate la ocular ? Esti sigur ca nu ai un dublet dezlipit acolo ? Niste poze ?
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2015 16:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, e foarte adevarata si prezumtia lui nobody in principiu ultimile 2 lentile (respectiv cele mai departate de ochi) ar trebui sa fie lipite intre ele. De aia ziceam sa ne faci un desen cu oridunea si pozitia lentilelor pe care o ai acum.
Daca o lentila este pusa pe dos ai cel putin 2 cazuri :
1- se vede complet aiurea in comparatie cu celalat ocular
2- se vede cam la fel cu celalat ocular dar ai neclaritate mai mare pe margini si ai o corectie mult mai proasta de geometrie. Adica daca privesti la un stalp pe ocularul bun el curbeaza la marginile din lateral cand deplasesi binoclul (fata de stalp in mijloc). Pe ocularul defect , la margine stalpul este mult mai curbat decat in cel bun.
Fa un desen cu ordinea lentilelor si curburile aferente poate ne vine vreo idee.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2273

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Apr 2015 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar, Dbird, asa este, lentila de camp este de fapt dublet, iar celelalte lentile sunt singlete spatiate cu cate un distantier de lungimea corespunzatoare.
Sper ca macar "pe hartie" ocularul asta sa fi facut ce trebuie, ca in realitate e destul de nereusit.

Felul in care se vede prin el se apropie cat de cat de calitatea obtinuta in ocularul de pe canalul drept, dar numai intr-o zona restransa din jurul axei optice - cam jumatate din camp (cu indulgenta). Modul specific in care este alterata imaginea consta intr-un pattern circular unde sunt aglomerate toate aberatiile posibile (si chiar nu cred ca gresesc mult spunand asta); in afara acestui inel de aberatii, calitatea revine progresiv la un nivel ceva mai bun, dar nu la fel de bun ca in ocularul drept (raportat la aceeasi pozitie in campul vizual / departare de axa optica).

La situatia cu lentilele inversate m-am gandit de prima oara cum am vazut imaginea aceea (care, spre surprinderea mea, a ramas la fel de alterata ca si inainte de dezasamblare, cand suspectam ca ar fi din vina vreuneia din dele doua lentilele aflate intre prisma si obiectivul dublet), insa ultima data cand m-am intalnit cu o situatie de inversare de lentila imaginea "tipa" din toti plamanii, peste tot campul vizual Smile nu doar dupa un pattern circular la jumatatea campului. De aici prezumtia ca ceva a mers prost pe linia de fabricatie, cand au slefuit una (sau mai multe) din lentile..

Am facut o schita cu lentilele din ocular - puse in succesiunea in care intra asamblate in corpul ocularului (de forma mai mult sau mai putin apropiata cu cea din cadranul 3). Sper ca e suficient de clara. Daca e nevoie de detalii sau poze suplimentare, revenim.



bushnell-epc.png
 Descriere:
schita ocular binoclu bushnell
 Marime fisier:  175.55 kb
 Vizualizat:  de 5318 ori

bushnell-epc.png



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 17 Apr 2015 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur de reusita lui Radu pt desfacerea ocularului stang, felicitari!
Una din metode ar fi sa desfaci si celalalt ocular(drept) care da o imagine multumitoare-buna
si sa le compari.
Poate asa vei reusi sa vezi daca exista o diferenta (pozitionare lentile, dezlipire, distante, inversari,etc.)
si apoi sa remediezi defectul.

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2015 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa inteleg mai bine. Ai sa le zicem asa : dubletul , lentila verde si lentila galbena (dupa desen). Prima lentila (cea care se atinge de ochi efectiv , adica cea de la exteriorul ocularului binoclului) care este ?
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2015 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teoretic prima lentila este cea galbena. Ea la tine as spune ca ea este pusa pe dos. Incearca sa o pui ca in poza mea de mai jos. Trebuie sa fii atent ca nu cumva sa fi inversat lentila verde cu cea galbena. Lentila mai bombata ar trebui sa fie cea galbena (cu partea bombata spre interior) si cea mai subtire si mai putin bombata este cea verde care este pusa la fel ca cea galbena cu partea bombata spre interior. Lentila verde unii chinezi o pun de plastic. Daca grosimile lentileleor galben si verde nu iti permit sa le deosebesti, atunci trebuie sa incerci schimbandu-le intre ele. Este putin de munca dar poate rezultatul este pe masura. Foarte mare atentie , curata foste bine lentilele si nu le manipula cu mainile goale (manusi chirurgicale), in acesta zona lentilele sunt acoperite tare slab si poti distruge depunerea antireflex, dar pe de alta parte cea mai mica pata de grasime face o imagine groaznica.


lens.jpg
 Descriere:
Asa as spune ca trebuie puse.
 Marime fisier:  109.32 kb
 Vizualizat:  de 5274 ori

lens.jpg


Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2273

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 20 Apr 2015 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Ca sa inteleg mai bine. Ai sa le zicem asa : dubletul , lentila verde si lentila galbena (dupa desen). Prima lentila (cea care se atinge de ochi efectiv , adica cea de la exteriorul ocularului binoclului) care este ?


Lentila de camp este dubletul in care apare lentila bleu-cyan. La ochi este lentila galbena din partea dreapta a imaginii cu toate elementele desfasurate Smile
Din cate am inteles, a luat Radu la puricat fiecare lentila in parte si cand a proiectat lumina de la bec pe o suprafata plana a remarcat acelasi pattern circular in care lumina nu mai avea uniformitate - mai mult ca sigur acea lentila este obtinuta in niste parametri incorecti. Vom incerca si schimbarea orientarii uneia sau ambelor lentila singlet dinspre ochi, insa cauza problemei pare clara acum. Ramane de vazut daca putem reface/inlocui lentila cu probleme..

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 20 Apr 2015 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularul ala e un surogat din erfle , in cazul in care dubletul are o putere optica lesinata si prezinta distorsiune pronuntata in forma de butoi.

Asa ca in acest caz , dubletul numai lentila de camp nu se numeste. Din cauza ca lentila de ochi nu e un dublet lipit , aceasta impreuna cu lentila din mijloc (adevarata lentila de camp) ar trebui montate cu curburile mai accentuate in interior (una fatza de cealalta) , ca la ocularul ramsden.

Am senzatia ca in materie de oculare , rasa galbena cu pistrui face tot felul de experimente cu ce-i trece prin mana , cred ca firmele astea isi vand una alteia resturile ramase de la productiile lor dubioase anterioare. E fain , nimic nu se pierde si daca in poza arata bine , toata lumea e fericita.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 20 Apr 2015 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai degraba e ceva varianta de Konig II (2-1-1), camp 55 de grade.
Acest binoclu nu are campul aparent de Erfle, nici macar in specificatii (aka nu este si nici n-a vrut sa fie "wide field").

Defectul acela zonal in forma de inel, nu cred ca se poate obtine prin inversarea lentilelor. Ori e o lentila asferica din design (putin probabil), ori s-a blocat ceva la masina de slefuit. Daca e defect de slefuire, ar trebui sa se vada cu ochiul liber prin lentila cu pricina, in sensul de distorsiuni neuniforme privind prin lentila, sau chiar la suprafata lentilei privind din lateral.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 21 Apr 2015 10:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

He ,he , cred ca mai e mult pana la konig II . Din cate imi amintesc ala are formula 2-2-1 cu lentila de ochi menisc convergent . Chinezoii au pus si ei ce le-a trecut prin cap si cand au obtinut o imagine cat de cat au lasat-o asa fara sa le mai pese de marimea campului.

Nici nu ma mir . La campuri mici poti obtine imagine cvasi ortoscopica si claritate marginala acceptabila cu aproape orice design.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2015 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu va faceti probleme, de gresit poate gresi oricine. In urma cu cativa ani am gasit intr-un ansamblu optic fabricat in Japonia doua lentile (ce-i drept foarte asemanatoare) inversate intre ele. La inceput nu mi-a venit sa cred dar testul optic dupa inversarea celor doua lentile a demonstrat clar ca greseala fusese facuta.
Legat de ocularul binoclului parca si eu as pune lentila de ochi invers decat in desenul original ... Confused
Si doua trucuri simple pentru pozitionarea lentilelor:
- atentie mare la distantierele montate intre lentile, ele pot spune multe in legatura cu pozitionarea corecta.
- pentru a nu demonta al doilea ocular se pot privi la lumina unui neon reflexiile celor doua oculare si se pot verifica comparativ forma, marimea, secventierea si eventual culorile acestor reflexii. Lentilele se pot intoarce, inversa si permuta pana cand cele doua secvente de reflexii devin identice.

Si la final o intrebare retorica: oare merita economisirea catorva lei tot acest balamuc? Se vede treaba ca mirajul instrumentelor performante si ieftine inca mai dainuie ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
rgradu
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2014
Mesaje: 18



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2015 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta e, a fost greseala mea ca am cumparat la distanta, fara sa ma asigur ca persoana care mi-l cumpara il si verifica inainte de a mi-l aduce din Canada.
Poate chiar daca il rugam sa se uite prin el, tot nu si-ar fi dat seama de defect. Nu stiu cat de atent la detalii ar fi putut fi la acel moment.
Oricum, am desfacut si verificat acum cu Saiph ocularul si iata cum arata lentila cu pricina (a 2-a lentila incepand de la ochi catre interiorul aparatului. se pare ca partea mai bombata e afectata de slefuirea defectuoasa):



Defect lentila.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  243.06 kb
 Vizualizat:  de 5095 ori

Defect lentila.jpg


Sus
rgradu
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2014
Mesaje: 18



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2015 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si a 2-a poza cu lentila defecta:

- e clar ca buna ziua ca li s-a blocat masina de slefuit chinezoilor, sau a mers in gol aiurea pe o portiune unde a slefuit prea mult (in centru). oricum, e defect de slefuire. cel care trebuia sa supravegheze procesul tehnologic a adormit sau nu a stiut ce sa ii faca masinariei cand a luat-o razna. oricum, vina mare au si cei de la controlul calitatii, care trebuiau sa controleze calitatea elementelor/produsului finit.



Defect lentila 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  327.41 kb
 Vizualizat:  de 5086 ori

Defect lentila 2.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact