Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
011.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Meteori vazuti cu cctv


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 31, 32, 33 ... 81, 82, 83  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 03 Ian 2018 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor. Smile

Cam in acelasi timp (18:52, dupa ceasul meu de mana),pe 1 ianuarie 2017, am zarit si eu un bolid stralucitor, trecand dinspre nord spre est si s-a stins undeva sub Luna care atunci era spre est, inca aproape de orizont.
Detalii mai multe despre observatia acestui bolid puteti gasi si aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=174210#174210
Oare ar putea fi vorba de unul si acelasi obiect, sau poate gresesc eu?

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 03 Ian 2018 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bolidul mi-a fost raportat dupa 2 minute de la disparitie de un coleg care era la volan. Din pacate, camera lui de bord (cîmp foarte larg si HD) care era setata pe detectie de miscare si nu pe filmare continua, exact in secundele acelea nu a inregistrat nimic, mare pacat.
I-am prezentat inregistrarea bolidului filmat in UK pe 31.12.17 si mi-a zis ca a ceea ce a vazut el era absolut identic cu cel din filmare. El si soția lui l-au vazut ca o sfera verde(descris cam un sfert din diam. lunii) fara coadă deplasîndu-se cu viteza mare printre nori.
Camera mea de meteori era activa dar cerul era acoperit in zona si nu s-au vazut nici macar reflexii pe nori care erau iluminati de catre Luna.
Sus
Valentin Grigore
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 38



Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 06 Ian 2018 01:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
Aseara am avut o surprinzatoare fereastra de cer senin, dar prea scurta pentru poze( mai putin de o ora utilizabila). Plafonul de nori s-a intors rapid, cu ninsoare( aveam zapada pe distribuitorul de 12V si pe hub-ul USB).
Am prins totusi un meteor in Vest (dinspre Andromeda), si unul in Est, in Orion.


Ceea ce prezinti in gif-urile animate (adica apar in doua capturi succesive), aici si in alte postari, nu sunt meteori, ci sateliti.

_________________
Valentin Grigore
Presedinte Societatea Astronomica Romana de Meteori (SARM)
facebook.com/sarm.ro
www.cosmopoetry.ro
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 06 Ian 2018 06:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe bune????? Geek cu cioc
_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 06 Ian 2018 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai sa facem niste matematica de clasa a II-a. Iau cazul ultimului meteor capturat, cel din 31 decembrie.
1. A parcurs o distanta de peste 50 grade azimutale in timp de sub 2 secunde. Faptul ca apare in 2 cadre cu expunere de 1 secunda nu inseamna ca a durat 2 secunde, ci ca a inceput in timpul expunerii primului cadru si s-a terminat undeva in ce-l de-al doilea cadru. Asa ca poate a durat doar 0,3 secunde. Dar hai sa zicem ca a durat 2 secunde.
2. Sa luam cazul unuia din cei mai rapizi sateliti (orbita joasa): ISS. Are orbita pe la 400km inaltime, viteza de 7,66km/s, iar viteza unghiulara de 67arcmin/s. Deci putin peste un grad pe secunda. Deci ca sa strabata cele 50 grade are nevoie de peste 40 secunde. Sau ca sa parcurga aceasta distanta in 2 secunde ar trebui sa mearga de 20 ori mai repede, cu peste 150km/s. Uau!! Nu numai ca ar zbura de pe orbita, dar ar fi cel mai rapid obiect facut de om.

Asa ca ma intreb, un presedinte al SARM nu face diferenta intre meteori si sateliti?! Oare a fost pus politic sau este autodeclarat ...?

Am moderat nitelus postul pentru ca nu as vrea sa va certati chiar de la inceput de an ...
Multumesc pentru intelegere.
Mod z.

_________________
Marius
Sus
Valentin Grigore
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 38



Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 06 Ian 2018 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tu cu teoria, eu cu practica. Observ meteorii de 35 de ani. Am văzut peste 100000 de meteori în viața mea. Fac și fotografie la meteori din 1994. Știu ce vorbesc. Exemplele tale teoretice sunt doar teoretice. Un meteor nu are aproape niciodată o ardere perfect uniformă, cu un maximum exact la jumătate, cum sunt acei sateliți capturați de tine. Nu există meteor atât de rapid să străbată 50 de grade pe cer în 0,3 secunde. Iar dacă un meteor durează 0,3 secunde sau 2 secunde, fii sigur că nu va apare în două cadre succesive fără pauză în dâra de lumină. Numai pauza dintre cadre este de o secundă, depinde cum tragi rafala. Se poate să existe și cazuri în care să apară un meteor pe două cadre, dar va avea o porțiune lipsă datorată pauzei dintre cadre. Nu cunosc ce aparatură folosești, cu ce tragi cadrele. Dacă oferi mai multe informații putem analiza mai corect situația pentru unele capturi. Nu exclud ca unii meteori să fie prinși pe două cadre succesive. Dar ai acolo și situații clare unde te asigur că sunt sateliți de genul celor care nu se văd decât atunci când reflectă lumina pentru o perioadă scurtă, în genul celor din clasa „Iridium” (dar nu sunt Iridium). Am cu zecile astfel de capturi foto.
Cât privește răutățile pe care ți le permiți la persoana mea, fără ca măcar să mă cunoști, deocamdată le iau ca pe simple lipsuri de amabilități.
Și eu nu mă cert, nu sunt genul ăla să-mi arăt mușchii. Discut pe niște situații de genul celor arătate aici. Dacă am cu cine. Oricum, nu voi insista prea mult, nu-mi permite timpul să petrec atât de mult pe astfel de forme de comunicare cum este acest forum. În plus, nu-mi plac disputele aiurea.

_________________
Valentin Grigore
Presedinte Societatea Astronomica Romana de Meteori (SARM)
facebook.com/sarm.ro
www.cosmopoetry.ro
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 07 Ian 2018 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sinteza cu meteorii cei mai mari capturati de mine in 2017. Primele clipuri sunt in timp real la 25fps. ultimele cinci sunt la 1fps (SCB2000 sense up 64X) dar rulate la 30fps.

https://youtu.be/P8r_uUl2eCA

Cred ca imaginile din film vorbesc de la sine.
Diferentele de opinii sunt inevitabile si pot aparea din cauza echipamentului diferit folosit la capturi. M-am lovit chiar eu de problema asta si am avut intotdeauna nevoie de o perioada de adaptare trecand de la un model de camera la altul si automat trebuia sa imi revizuiesc modul in care interpretam capturile.
In timp, folosind acelasi echipament inveti sa deosebesti meteorii de alte chestii, e vorba de experienta dobindita folosind acel echipament.
Nu zic ca nu se pot strecura greseli, nimeni nu e infailibil oricat de experimentat ar fi. Ideea e sa comunicam sa disecam fiecare caz, si sa stabilim ce si cum a fost.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 07 Ian 2018 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

V-am demostrat " cu creionul pe hartie" ca nu este satelit. Tot nu vreti sa recunoasteti ca gresiti. Am sa va demontez in continuare fiecare afirmatie, cu toate ca sunt convins ca veti persista in greseala dvs.
Nu stiu cati meteori ati vazut in viata dvs., nu imi pasa si nu puteti demonstra. Eu pot demostra chiar in acest topic ca am vazut mii, am selectat sute pentru postare, iar pentru fiecare meteor cred ca am vazut 20-30 avioane si sateliti. Ceea ce ma califica sa fac deosebirea intre meteori si sateliti. Spuneti: "Un meteor nu are aproape niciodata o ardere perfect uniforma, cu un maximum exact la jumatate". Asta e teoria, o accept, dar in practica majoritatea chiar asa arata. Desigur, daca v-ati fi uitat prin topic ai fi gasit o multime de exceptii, in special cei mai luminosi. Chiar meteorul dat ca exemplu ( din 31 decembrie), are o mica crestere a luminozitatii la final.
Spuneti ca nu exista meteor atat de rapid sa strabata 50 de grade in 2 secunde. V-am lamurit ca nu este satelit? Faceti si dvs, calculele. Satelitii au orbita la altitudine intre 150-2000km. Dar nu ard ca meteorii, cu toate ca au viteza lor. Nimeni nu este nebun sa lanseze sateliti ca sa-i vada arzand. Deci meteorii ard la altitudini mult mai joase. Bine-cunoscutul meteor de la Celiabinsk ( sau a fost satelit?), care a stabatut mult mai mult de 50 grade azimutale, a explodat la o altitudine de cca 23km. Nu mai vorbim de cei cu altitudine si mai joasa, sau cei care ajung pe Pamant ( Meteor Crater din Arizona). Va dau un link sa faceti un calcul: https://spacemath.gsfc.nasa.gov/weekly/5Page61.pdf . Ce viteza ar avea un meteor aflat la altitudine de 20km, ce se deplaseaza cu viteza unghiulara de 25 grade/s. Ar rezulta o viteza de 8,67km/s. Este mai mult decat obisnuita. Daca nu ma crezi pe mine uite un citat: "According to the American Meteor Society, meteorites usually hit the Earth's atmosphere going around 160,000 MPH. Meteors enter the atmosphere at speeds ranging from 11 km/sec (25,000 mph), to 72 km/sec (160,000 mph!)". Chiar daca meteorul in discutie ar fi stabatut distanta de 2 ori sau de 10 ori mai repede, tot se incadreaza in termenul "usually". Dar asta insemna ca exista si meteori mai rapizi, cum bineinteles unii sunt foarte lenti.
Spuneti ca trebuie sa existe o "pauza de lumina" in dara. Daca ati fi analizat pozele din urma, mai ales cele facute cu cadre alipite, ati fi vazut pauza aceea. Ati lansat o critica fara temei. Spuneti : "Numai pauza dintre cadre este de o secunda". Daca ar fi asa nu ar mai exista camere de mare viteza, care trag zeci- sute- un miliard de cadre pe secunda!!. Stiati ca s-a reusit filmarea unei raze laser? https://www.youtube.com/watch?v=snSIRJ2brEk . Cum ar fi fost posibil daca era nevoie de o secunda intre cadre? Nu mai vorbim ca nici televiziunea nu ar exista. Poate dvs. faceti pozele pe film sau pe placi fotografice.
In cazul camerelor mele, pauza intre cadre depinde de timpul de citire a senzorului. Este un factor intrinsec al fiecarei camere ce depinde si de rezolutie. Iar echipamentul folosit este descris in paginile topicului
Imi cer scuze daca am depasit masura cu rautatilor mele, dar nu accept critici fara temei de la cineva care nu analizeaza ceea ce critica. Functia dvs. nu va face o autoritate in domeniu. In mod sigur eu nu sunt. Fiecare om greseste, dar numai inteleptul recunoaste asta.



Met_31dec_0616_ sensor readout gap.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  254.07 kb
 Vizualizat:  de 4989 ori

Met_31dec_0616_ sensor readout gap.jpg



meteor_6iul_0004_356.png
 Descriere:
 Marime fisier:  440.1 kb
 Vizualizat:  de 4989 ori

meteor_6iul_0004_356.png



_________________
Marius
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Ian 2018 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Meteor_31dec_0616.gif, in al doilea cadru se vede si dara de gaz ionizat lasat in urma pe traiectoria prinsa in primul cadru ...
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 07 Ian 2018 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Robert
Frumoasa prezentare! Buna treaba! Filmele au avut acceasi rezolutie de ai putut sa le lipesti?

@nobody
Da, intr-adevar, nu am luat-o in considerare. Bolizii prinsi de mine (vreo 3) au avut dara de gaz ionizat ce a rezistat zeci de secunde pe cer.

Capturi de aseara. Am testat si o noua lentila pe camera color( am luat 2). De la ZWO, 2,5mm F1:1.2, pentru senzor de 1/2" (am folosit-o cu 1/3", asa ca nu stiu daca vigneteaza la 1/2"), 3Mpx. Atribuirea unei rezolutii unei lentile este ciudata. De ce nu au si obiectivele DSLR sau telescoapele asa ceva? Campul este mai mare decat cel prins cu doua camere cu lentila de 4mm. Stelele sunt OK, dar este mai greu de focalizat fiind asa mici. Este aproape "all sky" ( mai bine zis "half sky"), cel putin la mine cuprinde aproape tot cerul disponibil. Curbura campului este mare (fisheye), nu mai pot lua linia orizontului pentru ca pierd prea mult camp pe colturi. Evident, meteorii se vad mai mici, se pierde din detalii. Dar cred ca este buna pentru o camera secundara ( imi caut una IP, full HD).
- Vedeta serii este meteorul de la ora 01:06, prins in V, in Orion. Dara de gaz ionizat a ramas mai multe secunde pe cer. Din fericire am folosit si o camera cu lentila de 4mm, cu linia orizontului in camp. Cealalta camera, cu fisheye, l-a scapat.



Meteor_07ian_0150.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  1 MB
 Vizualizat:  de 4954 ori

Meteor_07ian_0150.gif



Meteor_07ian_0510.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  605.6 kb
 Vizualizat:  de 4954 ori

Meteor_07ian_0510.jpg



Meteor_07ian_0106.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  811.23 kb
 Vizualizat:  de 4954 ori

Meteor_07ian_0106.gif



_________________
Marius
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 07 Ian 2018 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, super fain meteorul de la 1:06. La mine a fost cerul acoperit cu nori grosi toata noaptea.
Filmarile alipite si prezentate pe YT sunt toate la aceeasi rezolutie, insa la FPS diferite, Vdub, nu a vrut sa mi le alipeasca din cauza asta insa Handyavi n-are nici o treaba, doar ca mi-a rulat si cele la 1fps tot la 30 fps ca si celelalte, insa n-a iesit rau filmul pe ansamblu.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 08 Ian 2018 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un singur meteor capturat aseara, demn de postare. Si am mers cu doua camere, fiecare cu peste 12h de filmare. Gif-ul la 80%, ca sa se incadreza in limita de 1MB.


Meteor_07ian_2130.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  903.22 kb
 Vizualizat:  de 4887 ori

Meteor_07ian_2130.gif



_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 10 Ian 2018 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doi meteori de luni seara. Unul in V (22:12) si unul in S, partial si prin nori.


Meteor_8ian_2212.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  777.51 kb
 Vizualizat:  de 4838 ori

Meteor_8ian_2212.gif



Meteor_09ian_0032.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  878.41 kb
 Vizualizat:  de 4838 ori

Meteor_09ian_0032.gif



_________________
Marius
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 19 Ian 2018 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un meteor mare si lent (4sec.). Un cer superb noaptea trecuta, pe filmare abia disting constelatiile prin puzderia de stele. Din pacate doar un singur meteor.
[edit] Ma intreb daca nu cumva la 21:43 a trecut cumva un bolid mare, am in afara campului camerei o reflexie pe dom verde puternica care s-a deplasat de la sud catre est timp de 25 sec.
Durata e cam mare dar culoarea ma cam pune pe ganduri.



190118.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  201.83 kb
 Vizualizat:  de 4748 ori

190118.jpg


Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 19 Ian 2018 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos. Am avut si eu o camera activa ( plus una IP cu NVR, in testare) dar nu l-am prins. Am avut cam multi nori calatori.
_________________
Marius
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 31, 32, 33 ... 81, 82, 83  Urmatoare

Download topic
Pagina 32 din 83
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact