Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn0002_10-03-19_st1900_final.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Info Obiectiv


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 25 Iun 2014 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Info Obiectiv
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

De curand am salvat de la a fi aruncat la gunoi un obiectiv Vivitar din perioada 1972-74. Obiectivul (mai putin primul grup de lentile si ultimul) era plin de fungus, iar incercarile mele de a-l desface complet nu au dat roade desi a fost bagat in solvent si lasat la "inmuiat". Totusi primul grup de lentile (triplet) impreuna cu stratul antireflex sunt in regula, fara zgarieturi si strat antireflex curatat. Obiectivul are 60mm, f/D 3.5 (210mm focala). Obiectivul a fost considerat la vremea lui printre cele mai bune (discutand de cele 3rd party), cu aberatii cromatice foarte mici. Pentru reducerea aberatiilor era recomandat un f-stop la 4.5. Aberatiile cromatice ar putea pe de alta parte proveni din grupul folosit la zoom sau cel de focalizare.
Prima mea intrebare este ar fi daca stie cineva ce tip de constructie are lentila, pentru ca nu am vazut acest tip pana acum si a doua ar fi daca acest obiectiv poate fi folosit (doar triplet-ul) pentru a forma baza unei viitoare lunete pentru astrofotografie.
Atasat e o poza cu obiectivul asa cum arata el, cat si un crop din manualul de service referitor la constructia triplet-ului.

Multumesc,

C.



vivitar lens.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  699.31 kb
 Vizualizat:  de 8939 ori

vivitar lens.JPG



vivitar 210mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  46.42 kb
 Vizualizat:  de 8939 ori

vivitar 210mm.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Iun 2014 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tripletul frontal la asemenea obiective are o focala prea mica pentru o lunetica cat de cat .

De regula e un Gauss inversat din doar doua lentile , cazul de fata arata ca se face si altfel , poate e un derivat din gauss.

Sa stii ca oricare ar fi varianta , sistemul are o coma zdravana care e ulterior diminuata de ultimul grup de lentile .

Incearca sa vezi daca obtii un plan focal clar doar cu dubletul ala lipit , care singur iti va da o focala mai lunga.

In mod normal , dubletul ar trebui sa fie supra corectat dar nu strica sa incerci.

A !, testeaza si in situatia cu el inversat .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 26 Iun 2014 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Catalin,

O imagine clara si foarte sharp am obtinut cu tripletul fara sa-l desfac. Imaginea e sharp pe tot campul fara diafragmare (aparent, pentru ca nu am testat pe stele) spre deosebire de un dublet acromat din dotare tot cu focala destul de scurta (f/D 5), unde imaginea este destul de stearsa off axis. Am sa incerc sa montez lentila cumva in fata camerei si sa vad ce rezultate obtin pe stele.
Avand in vedere ca am o vedere destul de larga cu privire la functionarea optica a unui obiectiv, s-ar putea sa gresesc, dar as intreba daca nu as putea folosi ca si corector ultimul grup care este intact. As elimina grupurile 2,3 si 4 si as folosi chiar corpul obiectivului pentru tot ansamblul de lentile.
As incerca intai toate variantele fara sa-l desfac avand in vedere ca nu am nici un autocolimator la indemana.
Grupul 2 si 3 inteleg ca realizeaza atat zoomul efectiv cat si focusul, grupul 5 e corector. Atunci grupul 4 ce rol are? Ca nu mai pricep nimic... Sad Si inca ceva, scuza-mi ignoranta, dar ce inseamna supra corectat?

Atasat e schema obiectivului completa!

C.



Vivitar.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  319.57 kb
 Vizualizat:  de 8795 ori

Vivitar.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Iun 2014 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da , grupul 5 face planeitatea campului , de regula trebuie sa fie imobil fata de film sau senzor.

Grupul 4 e cel care da focala globala a sistemului , fara el ansamblul de intrare plus zoom , se comporta afocal si ar fi inutilizabil (el da imagine virtuala) .

Supra corectie e atunci cand razele marginale focalizeaza mai departe decat cele centrale , adica invers fata de cazul lentilei convergente simple.

Spun ca dubletul lipit ar trebui sa fie supracorectat , tocmai pentru a compensa subcorectia puternica a meniscului convergent ce vine imediat dupa el.(meniscul ala are rolul de a aduna razele ce vin din unghiuri largi si e indispensabil , tocmai pentru a utiliza cat mai mult din diametrul dubletului de la intrare)

Focusul e facut prin deplasarea grupului 1 si uneori si 4 , grupurile 2 si 3 lucreaza impreuna la zoom.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Iun 2014 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam asa lucreaza zoom-ul la acest obiectiv:
The optical zooming action of the Series 1 was different from most earlier zooms such as the Zoomar. The Zoomar was an "optically compensated" zoom. Its zooming cell and focal plane compensating cell were fixed together and moved together with a stationary cell in between. The Series 1 was a "mechanically compensated" zoom. Its zooming cell was mechanically cammed with a focal plane compensating cell and moved at different rates. The tradeoff for greater optical design freedom was this increase in mechanically complexity.
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_photographic_lens_design

Focalizarea se poate face din celula 1 si/sau 4, cum spunea si Catalin. Cel putin calibrarea la infnit, la focala de 70 se face din grupul 4, iar la focala de 210 din grupul 1.

Mai are si un mod "macro" in care toate grupurile sunt mutate mai in fata, practic asigurand un backfocus mai mare.

Apropo, filetul de la celula 1 este lipit din fabrica dupa calibrare. In manualul de service spune sa pui acetona sau metyl-ethyl-ketone pe intreg filetul pentru a inmuia adezivul. In caz extrem, tot in manualul de service spune sa folosesti un ciocan de lipit ca sa incalzesti filetul pana se topeste adezivul.



776px-VivitarS1-70-210v1PBtext.svg.png
 Descriere:
 Marime fisier:  53.59 kb
 Vizualizat:  de 8744 ori

776px-VivitarS1-70-210v1PBtext.svg.png


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2014 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se întâmplă că am găsit și eu un astfel de obiectiv, care pare a fi similar cu cel de Vivitar conform schemei prezentate, bun de aruncat, gata desfăcut, l-am prezentat pe topicul lui Tamasflex, Homemade optics...

Am privit cu un ocular de 20mm numai prin dubletul din față și cromatismul este foarte puternic, doar dacă am folosit și a treia lentilă din triplet s-a corectat și imaginea este clară și destul de bună pentru o lunetă însă focala se reduce semnificativ. Am impresia că dubletul lipit se ocupă doar de anumite lungimi de undă, lentila a treia din grup este cea care elimină cromatismul efectiv. Dubletul este mai întunecat la culoare și înnegrit pe margine, inițial am crezut că e o singură lentilă apoi am remarcat cele 4 reflexii și marginea îngustă a lentilei frontale. A treia lentilă este albă. Nu mă pricep la sorturile de sticlă așa că nu știu ce fel ar putea fi.

Am reușit să găsesc șurubele și aș putea să îl refac după o curățare temeinică, l-am montat de probă și imaginea este mai bună decât doar cu tripletul, evident contează și faptul că nu l-am pus într-un tub ci l-am ținut în mână iar la focala așa scurtă colimarea devine critică. Deocamdată mecanismul de zoom agață, trebuie să văd ce-i cu el, dar am decis să-i dau o șansă, nu neapărat pentru foto ci ca lunetă grab&go.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 27 Iun 2014 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, cu ajutorul vostru am reusit sa gasesc butonul de unde se aprinde becul in mintea mea. Desi e cam slabut, mergem inainte poate reusesc sa-l aprind mai tare.
Dupa cele spuse de Catalin am reusit sa inteleg acum de ce sunt in obiectivele fish eye acele meniscuri cat fundul de la sifon
@nobody inainte de a intreba ceva aici, am gasit si eu atat documentatia service cat si link-ul de la wikipedia. Numai ca din cauza ca inteleg optica doar prin prisma ochelarilor pe care ii port pe nas, nu am reusit sa inteleg nimic. Referitor la ciocanul de lipit, nu am decat un pistol de lipit si un letcon de 50w cu care nu am suficienta putere pentru masa de metal respectiva. Am sa incerc cu un torch mititel sau cu o bucata de cupru incalzita pe aragaz.
@Erwin: initial m-am gandit la acelasi lucru (luneta simpla cu zoom). Apoi cand am vazut ca nu pot curata fungus-ul, m-am gandit ca ar putea fi mai bun ca finder/guider apoi am zis ca ar putea sa iasa o optica pentru o luneta astrophoto RFT. Acum vom vedea daca reusesc pana la urma sa desfac celulele sa le pot curata cum trebuie. BTW, al meu mai fusese desfacut si cineva a incercat sa-l curete. Numai ca probabil ca a fortat cam tare prin diverse zone, ca acum are zgarieturi peste tot si agata ca al tau iar diafragma abia am reusit s-o urnesc.

C.

Edit: pentru obiective vechi Vivitar, Paragon si Kiron atat pentru manuale de utilizare cat si de service am gasit link-ul urmator: http://www.boggys.co.uk/. Poate mai sunt de folos cuiva.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 27 Iun 2014 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi daca poti salva grupul 4 , de la unele modele cu zoom poate fi folosit ca un excelent redresor/amplificator de imagine , mai ales pentru refractoare .

Pentru desfiletarea inelelor merge fain diluantul 'nitro 209" . Acetona din comert , cea pentru lacul de unghii , e de cele mai multe ori o facatura ordinara , un solvent imputit pentru vopsele alchidice .

Mie mi s-a parut ca pute chiar a acetat de vinil Mad .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Iun 2014 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@H.E.Retic
Era vorba de filetul de la suruburi si de la inelele de prindere, nu de tot corpul. Un ciocan de lipit de 50W este arhisuficient, daca nu chiar prea mult, pentru a incalzi niste piese mici pana la o temperatura de 100 si ceva de grade cat este necesar pentru a inmuia adezivul. Cel mai bun ar fi unul cu temperatura controlabila. Nu pune flacara sau temperatura mare, ca risti sa distrugi tot in acea zona.

In rest ... numai de bine.
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 28 Iun 2014 00:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce e drept prima oara am dat iama in sticluta cu acetona a nevestei. Dupa ce am vazut ca e diluata cu apa, atunci am cautat in cutia mea cu maimute o sticla cu un solvent de pe vremea impuscatului care face ca orice plastic sa semene cu guma. Nu mi-a iesit figura. Asa ca in seara asta am recurs la torch. Rau e ca nici asa nu au vrut. Ce e drept am dat cu mila ca nu stiam cum se comporta lentilele la caldura. Maine am sa caut in garaj o gamela metalica pe care o am, am sa torn acolo solventul, si am sa bag celulele sa le las mai mult timp. Poate asa vor dori sa se desfaca. Apoi recurgem la nitro 209 sau am mai vazut ca lumea mai pune lichid Zippo de brichete.
@nobody: din pacate filetele inelelor de prindere sunt in spatele unor diafragme metalice construite in corpul celulei care face ca extragerea acestui inel sa fie imposibila. Iar intr-unul din cazuri desi vad inelul de prindere, acesta se afla in fundul unui tub (grupul 5) care face ca desfacerea lui pe acolo sa-mi aduca aminte de bancul cu ginecologul care la reprofilare a efectuat reparatia carburatorului prin teava de esapament.
Intrebare: nu risc ca stratul antireflex sa se curete daca e lasat mai mult timp in solventi? Tot ce stiu este ca solventul meu nu e acid.

C.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Iun 2014 02:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa desurubezi celula 5 (235 in fig24 / 515 in fig 4-1) de pe corpul cu diafragma.
Filetul ala nu pare a fi lipit, poate e numai corodat/oxidat, caz in care ajuta o picatura de solutie de deblocat suruburi (petrol) si un pic de sfortare.



fig24.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  127.48 kb
 Vizualizat:  de 8622 ori

fig24.gif



fig4-1.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  164.3 kb
 Vizualizat:  de 8622 ori

fig4-1.gif


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 28 Iun 2014 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

H.E.Retic a scris:

Intrebare: nu risc ca stratul antireflex sa se curete daca e lasat mai mult timp in solventi? Tot ce stiu este ca solventul meu nu e acid.

C.


Exista antireflex vechi care se indeparteaza cu diluant.

Am avut neplacerea de a sterge de pe R4 de la niste obiective de 50 mm de binoclu.

Coating-ul de pe R1 nu a vrut nici in ruptul capului cu vreun solvent. A disparut doar cand am folosit crown-ul pe post de capac la un pahar berzelius in care era pus la dizolvat niste kovar in acid azotic fierbinte.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 02 Iul 2014 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai reusit ceva ?
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 26 Sep 2014 00:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

'Neata

Trebuie sa imi cer scuze pentru intarziere, dar diverse probleme m-au tinut departe de optica. De cateva zile in schimb a inceput timpul sa mai bata si pe la usa mea asa ca am pus din nou mana pe obiectivul asta. Asa ca ieri seara (dupa un esec rasunator cu inmuiatul in diverse subsante) am reusit sa incropesc o "unealta" dintr-un colier metalic cu surub care care m-a ajutat sa desfac cele 2 celule (4 si 5 din schema). Una din celule s-a desfacut usor cu ajutorul "uneltei" pentru ca avea o degajare speciala, in schimb celalta nu s-a lasat pana nu am dat o gaura transversala in corpul suport al celulei si am facut o fanta unde sa intre o piedica. Oricum dupa aceasta filetul a cedat extrem de usor.
Dupa ce am cautat o zi intreaga metode de curatare si am gasit cele mai neasteptate lucruri (de exemplu saliva si clotrimazol Laughing ), am decis sa merg pe calea cea mai batatorita si anume otetul nevestei si "mitilic". Singura mea frica era ca nu cumva stratul antireflex sa fie "decopertat" si sa afecteze calitatea imaginii. Spre surprinderea mea, dupa curatarea fiecarui grup in parte si a celulei in sine, privite cu o lupa de filatelist, suprafetele nu aveau in nici un fel antireflexul atins. Am asamblat totul la loc, am pus mana pe primul grup si pe grupul 4 si 5 reunite am indreptat totul spre cer si ... era sa scap totul din mana. Grupul 4 si 5 formeaza un ocular cu un eye relief cum nu am vazut niciodata iar calitatea imaginii este excelenta atat on-axis cat si off-axis.
Intrebarea mea ar fi, considerand numai grupul 1 si 5 (ca si corector), exista o distanta recomandata intre cele 2 grupuri pentru o imagine perfecta?

C.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2014 18:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări, și eu am avut dificultăți și la grupul mobil dinspre cameră pe care nu am putut să-l desfac și nici n-am încercat pentru că e lipit pe filete am constatat că au rămas niște inele ciudate, presupun că stratul de balsam dintre două lentile lipite este compromis, nu au cum să fie zgârieturi pentru că sunt în interior. De asemenea, ca să ajung la partea din spate a părții din față Very Happy a trebuit să dau o gaură în inelul de zoom că altfel nu aveam cum să scot șurubul de blocare al subansamblului respectiv. Sunt curios ce efect are asupra imaginii pe o cameră foto, încă nu am avut una la dispoziție ca să-l probez. Fungi nu au fost pentru că lentilele s-au curățat cu alcool izopropilic destul de ușor, doar murdărie, inclusiv nisip am găsit înăuntru.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact