Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC_434.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Probleme aparat Foucault


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 08 Iun 2014 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa este. A fost mai degraba o eroare de exprimare. Vroiam sa zic ca in configuratia aceasta noua, turbulentele sunt mai suparatoare. Confuzia a provenit de la faptul ca aparatele cu sursa mobila sunt denumite de regula slitless - sau asa am priceput eu.
Cred ca ai dreptate. Am testat cu fanta putin mai deschisa si turbulentele au fost mai blande - sau mai camuflate. Tot a ramas un fel de vibratie perpetua, ca un fel de microturbulente foarte localizate - nu prea stiu cum sa explic. Daca as estima vizual diferentele de iluminare pe zone nu m-ar deranja. Insa cum folosesc un program - Virtual Couder Screen, care masoara el aceste diferente pe o masca Couder aplicata pe ecran, imi e dificil de stabilit unde sa pun lama pe axul oglinzii cu o eroare de 4-5 sutimi. Problema asta nu apare in configuratia slitless. Cu toate ca fanta evidentiaza niste defecte fine totusi masuratorile cu fanta nu sunt de incredere. Erorile calculate sunt ridicol de mici, ceea ce nu e cu putinta. E un TDE evident acolo. Poate nu reglez eu bine latimea fantei, expunerea etc.

2SKY: santurile alea nu sunt pe oglinda-nu sunt zgarieturi. Daca rotesc oglinda ele nu se rotesc. Probabil au o legatura cu fanta/lama, cum zicea Neox, pt ca am rasucit obiectivul in baionet si am vazut ca acelea raman mereu verticale. Am schimbat pana la urma obiectivul si tot apar insa mult mai fine.
Zonele alea inelare sunt ramasite de la polisarea pe o masa turnanta, cand am fost putin cam entuziast. In fine erau foarte fine pt am mai dat niste W-uri si s-au atenuat.



OBNOU.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  287.63 kb
 Vizualizat:  de 3674 ori

OBNOU.jpg


Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 10 Iun 2014 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai facut niste teste in varianta slitless, care m-au cam descumpanit.

Am facut cu aceleasi setari ale camerei, 3 seturi distincte de masuratori pentru 3 nivele de patrundere a lamei in fascicol.
In primul set lama patrundea putin in fascicol si oglinda era destul de luminoasa, in al doilea set lama era pe la mijlocul fascicolului si imaginea oglinzii era medie ca luminozitate iar in ultimul set lama taia mai mult de jumatate de fascicol si oglinda aparea destul de intunecata.
Stiu ca normal trebuie sa te plimbi cu lama in fascicol pentru o pozitie data de-a lungul axului optic pentru a stabili daca iluminarea zonei e uniforma, insa eu am folosit programul virtual couder screen care masoara direct diferenta de iluminare a ferestrelor din zona respectiva.

Problema este ca rezultatele sunt foarte diferite: suprafata are cele mai mari erori pentru situatia in care lama patrunde putin in fascicol, si erori ridicol de mici pentru varianta in care taie mult din fascicol. Desigur am facut si testul vizual, apreciind cu ochiul aceste diferente de iluminare si procedand cum scrie Texereau. Insa din cauza ca la iluminari mari ochiul meu nu e deloc sensibil (ma plimbam si cateva zecimi de mm in lungul axului optic, fara sa vad vreo diferenta), pana la urma eram nevoit sa tai aproape complet fascicolul pt a decide daca iluminarea e uniforma pe zona. Adica vizual am facut practic ceea ce am facut in al treilea set in care lama obtura cel mai mult fascicolul. Nu e de mirare deci, ca rezultate masuratorilor vizuale au fost si ele prea bune.

S-a mai confruntat cineva cu asemenea problema? In capul meu era ideea ca pentru o pozitie de null, oricat de mult sau de putin introduci lama in fascicol ar trebui zona aceea sa ramana uniform iluminata. Insa la masuratorile mele nu e asa. Daca gasesc un null si apoi mai umblu la adancimea lamei programul acela imi arata imediat ca apar diferente de iluminare lucru care nu prea e detectabil de ochiul meu, insa concorda cu masuratorile astea 3.

Oare e o problema cu aparatul meu? Nu o fi perpendiculara miscarea lamei cu axul optic?
Dar totusi sunt diferente foarte mari. Primul set a produs o eroare PV - lambda/3, in timp ce ultimul - lambda/20...

Imi cer scuze pt ca mesajul asta e cam stufos - sper sa se inteleaga ce am vrut eu sa zic. Am sa atasez niste poze, cu prima si ultima masuratoare. Pozele foucault sunt facute in pozitia in care e un null pe zona de margine.



1.LIGHTEST-EDGE.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  285.94 kb
 Vizualizat:  de 3621 ori

1.LIGHTEST-EDGE.jpg



1.LIGHTEST-PLOT.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  61.79 kb
 Vizualizat:  de 3621 ori

1.LIGHTEST-PLOT.gif



3.DARKEST-EDGE.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  314.24 kb
 Vizualizat:  de 3621 ori

3.DARKEST-EDGE.jpg



3.DARKEST-PLOT.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  59.24 kb
 Vizualizat:  de 3621 ori

3.DARKEST-PLOT.gif


Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 10 Iun 2014 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cit are diametru oglinda ? ce distanta este de la diagonala (prisma) pina la oglinda ? . Este normal un led reflectat la 90 gr de o oglinda nu prea pierde din intensitate si cred ca si asa ledul e prea puternic vezi la Tavi . Eu as mari distanta led - oglinda , ledul schimbat 1w max si separat de fanta printr-o cutie fara oginda de 90 gr.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Iun 2014 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand inteleg ca, corectezi pentru sfera in momentul asta?
Din cate vad pentru o oglinda de 200 ai 8 zone de masurare ceea ce e cam mult. Vazusem pe undeva o analiza care calcula numarul optim de ferestre de masura pentru un diametru dat. Daca folosesti prea multe cred ca apar erori de calcul mai ales in programele astea de analiza Foucault. Pentru o oglinda de 200 numarul optim stiu ca e de 4 ferestre.

Se poate sa fie si vre-un "bug" in programul care il folosesti si care iti masoara nivelele de iluminare, sau poate vreo setare; acuma il vad prima data. Oricum testul Foucault are o anumita incertitudine si nu e un test cantitativ. De aceea e recomandat de verificat si prin alte teste complementare. Oricum nu cred ca are rost sa-ti bati capul asa tare in stadiul actual doar daca vrei sa faci o sfera de referinta cu precizie mare. Cel mai important e sa nu ai TDE si alte defecte zonale lasate de polisare.

La parabolizare contrastul dintre zonele umbrite/iluminate e mult mai evident si mai usor de judecat.
Stiu ca pentru a avea precizie in masurare umbrele nu trebui sa fie complet negre. Adica atunci cand compari doua ferestre sensibilitatea maxima o obtii cand abea introduci lama in fascicolul de lumina iar umbrele sunt un nivel de "gri".

Apropo legat de soft-ul care il folosesti...am vazut pe pagina lor de download ca programul compara niste histograme ale celor doua ferestre. Ma gandesc ca pentru o masurare corecta trebuie o calibrare a intensitatii umbrelor in raport cu iluminarea generala a oglinzii sau ceva de genul asta.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 11 Iun 2014 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. Asa este, corectez pentru o sfera. Nu vreau o sfera de referinta, ci din motive "educationale" incerc sa obtin o sfera cat mai buna. Cine stie poate va trebui vreodata sa-mi fac o oglinda sferica sau vreo lentila. Daca tot am sticla asta la dispozitie imi place ideea de a experimenta pe ea. Oricum problema majora este intr-adevar un TDE suparator.

In mod normal foloseam 5 zone pentru masuratori, dar dupa ultimele sesiuni de lucru masuratorile au produs niste suprafete mult prea bune, cu un TDE minuscul; astea nu prea coincideau cu faptul ca inelul acela de difractie era neuniform. Asa ca m-am gandit ca poate zona aia mare de la margine ascunde ce se petrece acolo. In incercarea de a mari un pic rezolutia am mai adaugat acolo niste zone - pe margine - insa spre surprinderea mea masuratorile noi au dat exact acelasi rezultat - deci cum ai zis - nu a folosit la nimic sa adaug 3 zone. Am revenit deja la 5 zone.

Stiu ca din perspectiva parabolizarii nu prea are rost sa-mi bat capul; cum sesiunile astea care le fac acum par sa mearga, probabil ca ar fi suficient sa mai continui pana inelul de difractie va fi uniform, fara sa ma obosesc prea mult cu masurile.
Insa mi-ar placea sa pot sti mai precis ce se petrece cu oglinda. Ronchi, cand l-am facut ultima oara, arata destul de bine cu exceptia TDE-ului. Ce optiuni as mai avea? Test caustic poate, dar trebuie sa modific sistemele de glisare si am inteles ca trebuie micrometre de precizie.

Programul acela mi-a placut pentru ca ma dispensa de sarcina de a evalua eu cu ochiul meu imperfect nivelele de iluminare a ferestrelor. Dar oricum e o versiune de evaluare care o sa expire candva si nu sunt convins ca merita cumparat. Eu am citit toate instructiunile - nu are nici un fel de calibrare a intensitatilor luminoase. Doar ii spui unde e oglinda pe ecran si el aplica acolo o masca. La o adica e folositor si numai asa pentru ca nu mai trebuie pus un carton pe oglinda si nici nu apar difractii pe la marginile ferestrelor.
In instructiuni scrie ca sensibilitatea e maxima daca histogramele alea sunt plasate undeva pe la 75% ca pozitie (sau nivel de gri), deci lama trebuie bagata destul de mult in fascicol.
Insa in cartea lui Texereau scrie cum ai zis tu: "to compare brightness more easily, and to minimize error due to lateral scattering of light, it is better to make the comparition at the begining of extinction, rather than when the knife is more than halfway in the beam". Dar poate indicatia asta e pentru ochiul omenesc.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Iun 2014 16:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pt sfera din centru de curbura poti testa linistit cu ronchi vede foarte bine si marginea la ultimii 2mm.
Si daca aduci la un fir se vede foarte amplificata orice eroare doar ca trebuie stabilitate si finete la miscarea de taiere a fasciculului reflectat.
Eu am facut parabola la "fir" din apreciere vizuala a aspectului de fus a unui fir intrafocal in CC.
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 19 Iun 2014 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat si eu testul Ronchi. Intr-adevar e foarte sensibil la un singur fir. Ceva mai departe, intra sau extra focal, liniile pareau drepte, insa imaginea unui singur fir arata limpede profilul oglinzii (gaura centrala, zona inelara ridicata, TDE). Singurul lucru nemultumitor e faptul ca nu am masuri cantitative, ci doar relative la imaginile sesiunilor precedente. Oare din deformatiile liniilor Ronchi fata de situatia teoretica, pentru o oglinda data si o pozitie data a retelei se pot determina valori concrete ale erorilor?
Ceva in genul analizei franjelor de interferenta?



RONCHI.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  45.6 kb
 Vizualizat:  de 3477 ori

RONCHI.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact