Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
registax3b.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224528
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Un ATM romanesc posibil?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Apr 2007 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Un ATM romanesc posibil?
Raspunde cu citat (quote)

Dragon scrie:
Citat:
Un ATM romanesc ar fi interesant dar cati ar fi interesati?

Haideti sa vedem!
Asteptam parerile si opiniile oricui are o cat de mica inclinatie spre practica, bricolaj, surubareala, optica, mecanica sau constructie de instrumente in legatura cu aceasta provocare.
Ma gandesc ca ar fi extrem de util macar pentru inceput un schimb de idei si solutii intre practicieni, un ajutor pentru efortul si pasiunea lor.
Mai tarziu s-ar putea ajunge si la lucruri mai mari, dar nu vreau sa anticipez nimic deocamdata.
Care sunt parerile voastre?
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Apr 2007 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Question Ce e ATM?
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Apr 2007 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca este vorba de o "fabrica" de oglinzi / telescoape , nu ?
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 07 Apr 2007 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Crying or Very sad
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?


Ultima modificare efectuata de catre lucia lucia la 08 Apr 2007 06:38, modificat de 1 data in total
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 08 Apr 2007 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ATM = amateur telescope making
pai situri cu informatii pt cei care-si construiesc singuri telescoape sunt cateva pe web-ul romanesc. mai bine zis pagini in anumite site-uri. Cele mai bune articole pe tema asta sunt la: www.astroclubul.org/mures
Daca e vorba de varianta tiparita a ATM (se tiparea o data in usa, acum nu se mai tipareste) nu cred ca are vreun sens pt romania.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 08 Apr 2007 01:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Un ATM romanesc ar fi interesant dar cati ar fi interesati?

Eu nici nu as putea separa pasiunile pentru astronomia practica si ATM.
Cei care sint intr-adevar interesati de asfel de probleme, gasesc mai greu sau mai usor solutiile la problemele aparute, indiferent de sustinerea externa primita. Un eventual esec trebuie sa reprezinte motivarea pentru un nou inceput, iar un succes poate fi o trecere la un nivel superior (in functie de ce-si propune fiecare)

Citi ar mai putea deveni interesati? Aici factorii sint foarte multi si diversificati.
Existenta unor surse interne de materiale necesare (discuri si abrazivi) ar mai simplifica problema.
Totusi la nivel mental e lucrul cel mai important. Pe mine pot sa spun ca ma stimulau imaginile reprezentind componente optice sau instrumente realizate de amatori, la fel informatiile despre activitatea lor, dar incepind cu inceputul.

In ce ma priveste, chiar daca-s mai ocupat acum decit in trecut, sper sa incep cit mai curind lucrul la o noua oglinda (parabolica). Inca ceva, implicarea intr-o asfel de activitate in nici un caz nu e conditionata de "statul pe forum".

zircon a scris:
Ma gandesc ca ar fi extrem de util macar pentru inceput un schimb de idei si solutii intre practicieni, un ajutor pentru efortul si pasiunea lor.

Total de acord, insa in lumea actuala s-a cam pierdut acel A (de la amator), aproape totul devine o afacere. Ar fi bune sfaturi practice la intrebari concrete, nu doar vorbe tip "sablon". Pentru asta tre' sa apara si intrebarile (eu m-am cam lamurit in anumite privinte).
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Apr 2007 08:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexconu a scris:
ATM = amateur telescope making
pai situri cu informatii pt cei care-si construiesc singuri telescoape sunt cateva pe web-ul romanesc. mai bine zis pagini in anumite site-uri. Cele mai bune articole pe tema asta sunt la: www.astroclubul.org/mures
Daca e vorba de varianta tiparita a ATM (se tiparea o data in usa, acum nu se mai tipareste) nu cred ca are vreun sens pt romania.


Simplist vorbind da, dar e prea simplist.
Prin ATM, gandindu-ma in special la cel american, eu vad mai degraba un spirit colectiv, un curent pasional la nivel de grup despre telescoape si despre istoria lor, multe schimburi de idei si solutii practice intre membrii unei colectivitati bine inchegate.
Tot prin ATM la nivel de grup vad proiecte indraznete pe care un singur om nu s-ar incumeta sa le abordeze. Ar fi multe de spus dar nu vreau sa va plictisesc.
ATM-ul american a nascut multa literatura de specialitate si a readus la viata designuri de telescoape de mult uitate dar foarte interesante. Nu cred ca sunt de neglijat asemenea aspecte.
Am in fata acum prima mea carte de ATM pe care am cumparat-o de curand si din care vreau sa va dau un citat de pe coperta in speranta ca am sa trezesc un pic de interes:
"Perfecting the refracting telescope has frustrated lens designers and glass makers since the invention of the telescope. This is because using standard crown and flint glasses residual longitudinal color cannot be reduced to an optically harmless value. Even today the most expensive special glass apochromats show some noticeable color, especially at the limits of the visual spectrum.
However, for over 106 years a refractor design has been available that is totally free of harmful color defects. Employing but one glass type, this design achieves amazing performance..."
Sper sa nu ma omoare nimeni pentru acest citat.
Asadar cred ca ATM inseamna mult mai mult decat o activitate singulara, este mai mult decat orgoliu personal.

Lucia, mesajul tau nu l-am inteles in totalitate dar vad ca intre timp te-ai razgandit. Opiniile tale sunt oricand binevenite, ca de altfel opiniile tuturor.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2007 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru toate opiniile exprimate.
Nu cred ca mai este necesar sa tragem noi o concluzie, ea iese singura deasupra: mai avem mult de "crescut" pana sa ne dorim asa ceva.
Inteleg acum ca intrebarea dragonului de la inceput (pot sa ma exprim asa?) era mai mult retorica iar lamuririle lui Tavi 79 sunt si ele juste.
Nimic de adaugat, din punctul meu de vedere topicul este inchis.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Apr 2007 13:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai sa incerc sa-ti alung tristetea. Vorbeste cu admin si cred ca ar trebui infiintata o noua sectiune cu numele, evident, ATM. Topicurile care ar trebui sa apara ar fi destule incepand cu telescopul newton simplu si partile lui componente (oglinda principala sferica/parabolica, oglinda secundara, "paianjen", port-ocular, monturi de tot felul). Promit sa contribui cu ceea ce stiu iar cand nu mai stiu o sa-l mai intrebam si pe Tavi Stanescu Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2007 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragon, nu este tristete, este o realitate pe care trebuie sa o vedem exact asa cum e fara sa o mai indulcim.
Cam atat...
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 13 Apr 2007 16:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu sunt surprins. M-am obisnuit cu lipsa de reactie. La inceput am crezut ca doar anumite domenii ale astronomiei nu suscita interesul, dar m-am convins ca e valabil peste tot.
Totusi daca romanu e batut la cap constant e posibil sa se implice; asa ca sustin ideea dragonului.
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 13 Apr 2007 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt dispus sa "share'uiesc" din cunostintele mele daca este cineva interesat. Sunt de aceeasi parere cu Dragon: sa incepem cu lucrurile de baza, schite si explicatii cu parti componente ale telescoapelor. Apoi putem continua cu explicatii privind constructia unei oglinzi pentru telescop: sferica sau parabolica, metode de slefuit, finisat, polisat, parabolizare, teste, etc. Si ar fi bine sa nu fie ceva generalzat, ci ceva de genu: uite eu slefuiesc asa...testez oglinda prin metoda umbrelor Foucault, etc.
De curand am intrat impreuna cu un coleg pe un site german de ATM, astrotreff, si am ramas placut surprins de cate informatii sunt acolo. Oricum Zircon acest topic nu ar trebui sa moara, asta este adevarata astronomie practica ATM.
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 13 Apr 2007 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oameni interesati se gasesc sigur, poate nu toti specializati in partea optica exclusiv dar si in partea electro-mecanica, structurala, alti care pot sa ajute cu procurarea materialelor, etc. - dar cu atat mai bine.

Si da, a crea o miscare atm implica mai mult decit eforturi individuale izolate, ai nevoie de o masa critica si o structura. Sunt limite pana la care poti sa mergi singur, si din punct de vedere material si al timpului.

Marea problema insa pe care o observ eu in romania este sa aduci un grup de oameni sa colaboreze impreuna - dar ma rog, asta e, important este sa se recunoasca probleme si sa se gasesca solutii sa treci peste ele.

Dupa asta vine partea de organizare, trebui scris un plan de actiune, indetificat oameni interesati, contacte, documentatie, surse de materiale, etc.

Acum ce sa zic, un forum nu prea mi se pare adecvat ca structura pt organizarea unei communitati ATM, mai repede un site wiki sau similar. Pe forum sigur se poate discuta dar e dificil sa mentii o structura curata.

Citat:

Total de acord, insa in lumea actuala s-a cam pierdut acel A (de la amator), aproape totul devine o afacere.


Asta e oricum ai face tot la "bani" ajungi pana la urma. Chiar si organizatiile non profit au nevoie de finantare. Daca o comunitate atm in romania produce telescope cu un raport pret-calitate competitiv mie mi se pare suficient de fair. Si asta se poate regla in interior prin donatia unui procent din profit pentru sustinerea comunitatii.

Oricum, in ciuda problemelor trebuie sa privesti optimist pt ca se poate si mai rau Smile iar orice problema odata identificata se poate rezolva.

Larry
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 13 Apr 2007 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

va dau un link unde nu stiu daca puteti citi (fara inregistratie) unui proiect de 30" f/4 Dobson ca "low-rider". Se gasesc multe poze unde pteti primi niste impresii si idei.
Eu nu ma incalduresc cu asa lucru si nu am experientiiin acest fel. Interesurile mele sant mai mult mecanice la montura, un telescop am construin numai ca un spektiv.
Aici link-ul si sa-mi ziceti daca puteti citi
http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPIC_ID=54954

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2007 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da Robert, se poate citi dar nici nu prea e nevoie, imaginile vorbesc cel mai bine! Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact