Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
sun_copy_mica.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Rewiev Binoclul TS 10x50 LE Wide Angle


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2014 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Rewiev Binoclul TS 10x50 LE Wide Angle
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul TS 10x50 LE Wide Angle
(courtesy of Daniel Simion)

Un binoclu foarte bine lucrat, integral metalic. Impresioneaza in primul rand ocularele ce par a fi erfle, cu diametre mari, generoase lucru simtit imediat in calitatea imaginii. Imaginea este foarte buna , contrast deosebit, luminozitate mare si definitie crescuta. Prismele sunt tratate spre a genera acea culoare calda intalnita mai ales la Zeiss. La acest lucru contribuie din plin depunerile antireflex , de buna calitate dense albastre mov si verzi (exista totusi o reflexie necolorata).
Surpriza in ceea ce ma priveste, consta in faptul ca spre deosebire de TS 20x80 , desi depunerile par la fel , acestea de la modelul 10x50 cu mult mai reusite. Cam cum ar trebui sa fie cu adevarat un FMC de calitate. Reglajele se fac usor, poate chiar prea usor caci dar daca se preseaza cu ochii pe oculare , sistemul se defocalizeaza prin impingerea ansamblului inspre fata. Faptul ca exista un eye relief superb, nu face necesara apasarea cu ochii in sistemului de oculare deci teoretic este mai putin deranjant acest neajuns. Mai mult decat atat , plierea aparatorilor ocularelor ofera un camp vizual superb, pe care il recomand mai ales la observatiile astro. Un alt mic neajuns ar fi existenta unei reflexii circulare in jurul campului vizual atunci cand apropiem foarte mult ochii de oculare. La departarea prea multa de oculare , apar si niste reflexii diagonale generate cel mai probabil de lipsa de acoperire a prismelor din fata cu carcase negre opace. Fara aceste mici neajunsuri as fi mers pe un binoclu aprope perfect. Superb, in comparatie cu Bresser 10x50 , TS -ul castiga mai mult atat in definitie in caldura culorii cat si in contrast. Luminozitatea este la randul ei ceva mai mare, testata in lumina diurna, este chiar impresionanta. In regim astro cerul este mai inchis fata de Bresser oferind un contrast mult mai placut. Un binoclu reusit, care il recomand cu caldura , diferenta de circa 50 Ron fata de Bresser 10x50 merita a fi data.
Practic daca ii veti acoperi prismele din fata si daca ati reusi sa eliminati acele reflexii circulare din campul vizual (personal am mai intalnit acest fenomen , il banui ca ar fi din oculare , dar nu am avut timp sa studiez cu atentie, dar urmeaza) acest binoclu ar deveni un standard. Sincer nu inteleg proiectantii care fiind la un pas de victorie, elimina cateva mici detalii (foarte ieftine de altfel!!!) parca tocmai ca produsul sa nu fie perfect.
Date Tehnice:
- Diametrul lentilelor obiectiv: 50mm
- Puterea de apropiere (Grosisment): 10x
- Camp vizual aparent: 65grade (camp larg) (Wide Angle)
- Camp vizual real (la 1000m):114m
- Camp vizual real (grade): 6,5grade
- Exit Pupil (Diametrul pupilei de iesire: 5mm
- Exit pupil distance (Eye Relief): 22mm (Long Eye Relief)
-Acoperire suprafete optice: acoperiri antireflex multistrat pe toate suprafetele optice, Green Broadband Fully Multicoated.
- Sistem Prisme : Porro
- Material prisme: sticla BaK4, Multicoated
- Masa:930grame
- Posibilitate montare pe trepied: Da.



ts10x50.jpg
 Descriere:
TS 10x50 LE Wide Angle
 Marime fisier:  295.94 kb
 Vizualizat:  de 4307 ori

ts10x50.jpg


Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 24 Apr 2014 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un review foarte bun, atat de bun incat cred ca o sa-mi cumpar inca un TS 10x50 cu toate ca am deja un Nikon Action Ex 10x50 dar se pare ca nu am apreciat TS-ul la adevarata lui valoare.
As mai adauga aberatiile cromatice care sunt la un nivel foarte scazut.
Pe acelasi cer dar in seri diferite cu acest TS puteam sa vad stele in M36 iar cu un Nikon Aculon 10x50 se vedea doar o pata...nu stiu sigur daca din cauza conditiilor atmosferice sau a binoclului
Acum urmeaza sa vad cum este cu Action EX-ul.
Multumesc pentru mentionarea in titlu si pentru review Very Happy
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2014 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa stii ca si pentru mine a fost o surpriza, mai ales ca aveam deja un TS 20x80 la care eram (si inca sunt ) lejer suparat. Practic revin la ideea ca daca macar acele reflexii circulare ar putea fi eliminate ar fi excelent. Am de gand sa trec si eu zilele urmatoare pe la domnul Costescu sa discut aceasta problema si cu el, poate gasim o solutie si daca se poate voi mai testa inca un exemplar sa vedem ca totusi este o eroare repetitiva.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 25 Apr 2014 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnul Costescu are in stoc si modelul TS10x50MX si spune ca este aceeasi optica ca si la TS10x50LE, poate aruncati o privire si prin acela si reveniti cu impresii.
Sus
dns7ate
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Oct 2012
Mesaje: 7



Localitate: brasov

MesajTrimis: 29 Apr 2014 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
Imi puteti spune care este apertura reala a acestui binoclu TS10x50LE ?
Multumesc
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 29 Apr 2014 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din masuratorile mele apertura reala este de 43 de mm dar nu stiu cat de corect au fost facute.Oricum chiar daca este de 43 de mm eu nu am sesizat diferente de luminozitate intre acesta, un Nikon Aculon de 49mm si un Nikon Action EX de 49-50 mm.

Daca vrei sa-l cumperi eu zic sa il iei fara probleme chiar daca nu este chiar de 50 mm apertura reala, diferentele sunt insesizabile.
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 04 Oct 2014 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As avea si eu o mica nelamurire.Din poze,capacele care acopera corpurile cu prisme(cele dinspre oculare prinse cu trei mici suruburi)par din plastic,insa afirmati ca e construit integral din metal.Cum a-ti verificat care piese sunt din metal?In ce priveste ocularele,imi puteti spune daca acea reflexie necolorata pare sa provina de pe lentila de camp a lor(prima dinspre prisme)?
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Oct 2014 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1-Cu scuze dar capacele de protectie ale prismelor , atat cele din fata cat si cele din spate sunt intr-adevar din plastic. Nu am acordat nici o importanta acestui aspect deoarece nu l-am si nu il consider important structural vorbind. Ba chiar consider ca daca acele capace ar fi fost din metal , tabla etc , ar fi ingreunat inutil acest echipament si asa destul de greu. Insa corpul binoclului, tuburile , brratele port ocular ocularele sunt din metal. Eu aceste lucruri le consider importante a fi metalice. Restul , aparatori de prisme, eyeshields, capace marginale la obiective ...nu conteaza (revin la idee , din punctul meu de vedere) ca sunt din plastic sau cauciuc.
Sper ca am lamurit acesta mica inadvertenta, generata din lipsa mea de timp pentru a intra in astfel de detalii, doamne cate lucruri ar fi de scris intr-un review Sad
2- am sa ma uit acasa si sper sa identific doar din reflexii nivelul suprafetei ce genereaza reflezia normala (neacoperita). Daca nu reusesc , promit cu prima ocazie cand desfac ocularele voi verifica mai corect (am lipit deja bumbisorul de cauciuc peste sistemul de desfacere portoculare). Revin pe seara cu detalii.

As mai adauga cateva detalii, referitor la integral metal. un binoclu integral metal 10x50 (model clasic zeiss, japonez porro) cantareste circa 1 Kg. TS ul in cauza are 930 grame. Bresser Hunter 10x50 are 700 grame. Dar daca vreau sa privesc din mana mult timp la un tur de astro, prefer sa folosesc Bresserul! Desi optica TS e mai buna, existenta acelor reflexii (deci indirect comoditatea privirii - poate si eu sunt obsedat de aceste reflexii) ma deranjeaza putin. Dar enorm ma deranjeaza greutatea. Diferenta de circa 230 grame este incredibila ! Dac nu ma credeti faceti o proba, si veti ramane surprinsi. Astfel comoditatea si usurinta in exploatare da catig de cauza cateodata unui instrument ceva mai slab optic dar mai corect executat in ansamblu.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Oct 2014 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un test rapid in ceea ce priveste reflexiile:
pe oculare exista o singura reflexie necolorata (alba sau normala cum vrei sai zici). Si pare a fi chiar suprafata exterioara a primei lentile, respectiv cea care poate veni in contact cu genele (deci in total 7 reflexii colorate si una alba pare sa indice 4 lentile in ocular).
pe obiective apar doar refelxii colorate 4 la numar deci doua lentile.
Detalii mai corecte cu prima ocazie cand dezasamblez port ocularele.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact