Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180920_234430_39x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sesiunea astrofoto - cum procedam?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Aug 2014 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asa e - eu folosind in mod implicit Maxim, am uitat sa specific asta. Dar probabil ca merge si cu alte softuri de control al camerei, nu am incercat.
_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Aug 2014 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In continuare am sa prezint o secventa de focalizare automata cu FocusMax, asa cum se vede pe planetariul ce comanda telescopul (in cazul de fata - TheSky6).

Asa cum se vede, aceste programe folosesc FWHM sau HFD (Half Flux Diameter – o marime derivata similara) ca si marimi de control asupra gradului in care suntem mai mult sau mai putin in focus.



focus max 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  77.6 kb
 Vizualizat:  de 12881 ori

focus max 1.jpg



focus max 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  86.05 kb
 Vizualizat:  de 12881 ori

focus max 2.jpg



focus max 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  92.13 kb
 Vizualizat:  de 12881 ori

focus max 3.jpg



focus max 4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  99.81 kb
 Vizualizat:  de 12881 ori

focus max 4.jpg



focus max 5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  102.89 kb
 Vizualizat:  de 12881 ori

focus max 5.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Aug 2014 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un alt factor foarte important de luat in calcul atunci cand facem astrofotografie cu timpi lungi si foarte lungi de expunere (deep-sky), este gradul in care montura folosita respecta corect compensarea miscarii de rotatie a pamantului in jurul axei sale. Este vorba de asa numitul tracking.

Erorile de tracking se datoreaza in principal unor erori (inerente dealtfel) in executia mecanica a angrenajelor din interiorul monturii, in special acolo unde avem un angrenaj melc-roata melcata. Cele mai multe dintre monturi au un astfel de angrenaj. Eroarea de tracking se poate studia impreuna cu eroarea de punere in pol, fiindca efectele lor se reflecta in deplasarea unei stele de referinta pe directia ASCENSIEI respective a DECLINATIEI, asa cum se vede in imaginile de mai jos.



montura 1.jpg
 Descriere:
Montura nefiind pusa bine in pol, steaua fuge pe DECLINATIE (catre Nord sau Sud).
 Marime fisier:  50.6 kb
 Vizualizat:  de 12873 ori

montura 1.jpg



montura 2.jpg
 Descriere:
Datorita erorii de tracking (angrenaje), steaua fuge pe ascensie (Est-West) intr-o miscare oscilanta.
 Marime fisier:  60.67 kb
 Vizualizat:  de 12873 ori

montura 2.jpg



montura 3.jpg
 Descriere:
Miscarea combinata a celor doua tipuri de eroare este una in zig-zag, prin care steaua fuge din camp.
 Marime fisier:  55.57 kb
 Vizualizat:  de 12873 ori

montura 3.jpg



montura 4.jpg
 Descriere:
La o punere in pol corecta, miscarea pe ascensie scade foarte mult.
 Marime fisier:  53.27 kb
 Vizualizat:  de 12873 ori

montura 4.jpg



montura 5_pec1.jpg
 Descriere:
Eroarea periodica (de tracking) – graficul erorii corelat cu pozitia stelei in camp [1]
 Marime fisier:  67.15 kb
 Vizualizat:  de 12873 ori

montura 5_pec1.jpg



montura 5_pec2.jpg
 Descriere:
Eroarea periodica (de tracking) – graficul erorii corelat cu pozitia stelei in camp [2]
 Marime fisier:  67.68 kb
 Vizualizat:  de 12873 ori

montura 5_pec2.jpg



montura 5_pec3.jpg
 Descriere:
Corectia erorii periodice (PEC) cu o functie inversa, ce se face prin programe speciale
 Marime fisier:  75.46 kb
 Vizualizat:  de 12873 ori

montura 5_pec3.jpg



montura 5_pec4.jpg
 Descriere:
Eroarea periodica corectata
 Marime fisier:  72.1 kb
 Vizualizat:  de 12873 ori

montura 5_pec4.jpg



montura 6.jpg
 Descriere:
Alinierea polara corecta si corectia erorii periodice fac ca montura sa mearga lin si cu stea aproape centrata.
 Marime fisier:  62.26 kb
 Vizualizat:  de 12873 ori

montura 6.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Aug 2014 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erorile de tracking mai sunt datorate si asa numitei flexuri-diferentiale, ce apare atunci cand camera de ghidaj, impreuna cu sistemul sau optic, nu este perfect rigida fata de sistemul optic principal, care face achizitia imaginilor. Mai exact – apare atunci cand de exemplu prinderea lunetei de ghidaj nu este perfect rigida si stabila sau cand tubul telescopului nu este el insusi rigid, sau cand tubul port-ocular ce tine camera principala are un joc cat de mic in functionare. Drept urmare, desi sistemul de autoghidare functioneaza perfect, pozele apar ca si cum ar fi miscate.

In primele doua poze se vad efectele comparative ale flexurii diferentiale in poze facute aceluiasi obiect ceresc. A treia poza reprezinta un detaliu marit, in care se vede cum stelele sunt alungite pe o directie datorita flexurii, iar ultima imagine ne arata un detaliu cu steaua marita la nivel de pixeli, in care se observa ca in loc sa fie rotunda, aproximand un disc, ea este alungita pe o directie oarecare.



flexura diferentiala 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  51.99 kb
 Vizualizat:  de 12870 ori

flexura diferentiala 1.jpg



flexura diferentiala 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  66.43 kb
 Vizualizat:  de 12870 ori

flexura diferentiala 2.jpg



flexura diferentiala 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  14.85 kb
 Vizualizat:  de 12870 ori

flexura diferentiala 3.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Aug 2014 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ultimul factor de care trebuie sa tinem cont la obtinerea unor poze astrofotografice de calitate este unul care nu depinde prea mult de noi si anume seeing-ul. Nu exista o traducere exacta a acestui termen englezesc, dar intr-o traducere aproximativa ar fi “vizibilitate” in sensul de cum se vede un anume lucru/obiect.

Seeing-ul este cu atat mai bun cu cat turbulentele atmosferice sunt mai mici. Turbulentele acestea se datoreaza maselor de aer aflate intre noi si stelele ce le vizam pe cer. Aceste mase de aer pot fi in miscare orizontala, la mare inaltime (jet-streams) sau in miscare verticala, in apropierea solului (curenti termici). O turbulenta marita determina un seeing slab si un FWHM al stelelor marit (vezi poza).



Seeingul atmosferic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  10.92 kb
 Vizualizat:  de 12801 ori

Seeingul atmosferic.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Aug 2014 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Putem ameliora insa acest factor prin cateva masuri.

- amplasarea punctului de observatie departe de cladiri din beton, suprafete mari betonate sau afaltate – cel mai bine in afara oraselor, pentru ca acestea acumuleaza caldura ziua si o cedeaza noaptea, generand curenti termici mari
- amplasarea punctului de observatie langa paduri, lacuri sau zone montane fiindca acestea impiedica formarea turbulentelor termice
- amplasarea punctului de observatie la o altitudine cat mai mare
- fotografierea obiectelor ceresti intr-o zona cat mai inalta de pe cer (vezi foto)



seeing 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  111.85 kb
 Vizualizat:  de 12798 ori

seeing 2.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Aug 2014 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desi am facut trecerea in revista a principalelor operatiuni necesare a fi facute in cadrul astrofotografiei un pic pe sarite, astazi am sa fac referire la punctul 7 din ordinea de lucru de la pagina 1 a acestui topic - alinierea pe tinta noastra.
Acest lucru se face cu mare precizie avand la dispozitie un motor astrometric - adica un program care face comparatie intre o poza facuta de noi pe cer si un catalog stelar ce contine tot cerul, astfel incat dupa niste calcule laborioase, care difera de la program la program, determina cu maxima precizie carei zone de cer ii corespunde fotografia noastra sau unde pe cer se gasesc stelele din poza noastra.
Sunt multe astfel de motoare astrometrice si am sa fac o scurta enumerare a lor, atata cat cunosc eu:
- PinPoint Astrometry - este cel mai des folosit si se regaseste intr-o varianta LE (Light Edition) si in MaximDL. Necesita pe langa licenta (in varianta full) si un catalog stelar (de obicei GCS1.1 sau General Sky Catalogue) care sa fie descarcat undeva in calculator, pe care-l va apela oricand vrea sa faca operatiunile de verificare a pozitiilor stelelor noastre pe cer. Functioneaza bine dar in limita a cateva grade diferenta intre pozitia pozei noastre de pe cer - care e si pozitia reala a telescopului - si pozitia catre care "crede" programul nostru ce comanda montura ca se afla el. Daca diferentele sunt mari, programul poate sa ruleze si ore intregi ca sa faca o corelatie corecta intre cele doua.
- AstroTortilla - este free, are o marja de eroare acceptata intre cele doua pozitii mai sus enumerate mult mai mare, chiar de zeci de grade. Mai exact- sa zicem - noi pozam Carul Mare dar programul nostru de lucru cu montura ne arata ca telescopul puncteaza in Cefeu. Programul descopera repede eroarea si ne arata acest lucru, dupa un timp foarte scurt, de obicei de ordinul minutelor. Problema cea mare a acestui program (dezvoltat de un finlandez, am uitat sa spun) este ca necesita descarcarea unei baza de date stelare numita Cygwin, pentru a carei descarcare de exemplu eu am pierdut 14 ore si 19 Gb. Baza asta de date este specifica fiecarui set-up si tine cont de campul vizual al perechii telescop-camera folosit de fiecare in parte.
Un tutorial foarte bun in acest sens gasiti aici - http://lightvortexastronomy.blogspot.ro/20...using.html .
- Astrometry.net ( nova.astrometry.net - este un motor astrometric on-line, care primeste poze intr-o gama foarte mare de formate (inclusiv jpg daca nu ma insel) si face treaba asta foarte bine, fara sa-i dai prea mul;te informatii suplimentare. Eu nu l-am folosit foarte des fiindca imi plac solutiile locale, independente si integrate si nu stiu cum as putea face ceva in acest sens cu acest motor astrometric
- Sequence Generator Pro - este un program despre care am auzit numai si numai lucruri bune si cred ca in viitor am sa-i dau o sansa in ceea ce ma priveste. Are un motor astrometric integrat cel putin la fel de bun ca Astrotortilla, dar fara a avea deficientele acestuia. Programul asta merita o recenzie si probabil ca o voi face la vremea potrivita.

Marea majoritate a programelor acestea sunt interconectate cu montura (via ASCOM sau alte protocoale de comunicatie) si in general fac si corectiile necesare dupa rezolvarea placii astrometrice - asa cum se cheama indeobste ceea ce fac ele.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/


Ultima modificare efectuata de catre jimao22 la 31 Aug 2014 19:42, modificat de 1 data in total
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Aug 2014 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cele ce urmeaza am sa fac referire la procedura mea de lucru folosind MaximDL si PinPoint (full) cu care aduc telescopul pe o pozitie de fotografiere, de la o seara la alta, avand o precizie de cativa pixeli (!!!). Mi-a luat destul timp sa descopar cum se face corect si vreau sa va ajut si pe voi sa faceti acest lucru fara a mai pierde timpul, asa cum am facut eu.

Daca vrem sa ajungem exact la o anumita zona a cerului (o nebuloasa, o galaxie, o anume stea) si vrem ca acest lucru sa se petreaca cu maxima precizie, iata cum fac eu.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Aug 2014 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cazul 1 - vrem sa ajungem la o anume zona a cerului fara a avea vreo referinta anterioara (adica incepem abia acum sa facem pozele si nu trebuie sa ajungem exact intr-o pozitie in care am fost in serile anterioare)

1. din MaximDL conectam montura la program din Tab-ul Observatory -> Setup
2. tot in Observatory, mergem in Tab-ul Catalog si cautam obiectul dorit (M51 in cazul de fata)
3. dupa ce dam Search ca sa-l gaseasca, apasam pe butonul GoTo. Programul ne intreaba daca vrem sa mergem la M51 si spunem "da"
4. facem o expunere a zonei dorite. In cazul de fata, telescopul a mers din prima destul de exact pe M51 si sper sa se inteleaga bine si restul procedurii pana la final



2014-08-31_194633.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  50.29 kb
 Vizualizat:  de 12673 ori

2014-08-31_194633.jpg



2014-08-31_194722.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  51.24 kb
 Vizualizat:  de 12673 ori

2014-08-31_194722.jpg



2014-08-31_194755.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  56.6 kb
 Vizualizat:  de 12673 ori

2014-08-31_194755.jpg



2014-08-31_194858.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  174.34 kb
 Vizualizat:  de 12673 ori

2014-08-31_194858.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Aug 2014 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

5. in bara de sus a lui Maxim, mergem pe meniul Analyze si din meniul derulant, alegem prima optiune - PinPoint Astrometry (nu pot surprinde in acest screen-shot meniul derulant, asa ca va inchipuiti sau faceti singuri probe cu ce am spus eu aici)
6. odata fereastra PinPoint deschisa, apasati butonul Process
7. Maxim il va lasa pe PinPoint sa faca rezolvarea astrometrica si daca totul e in regula, vom avea un mesaj similar cu cel incercuit din a treia poza, in care sa confirma ca placa astrometrica a fost rezolvata



2014-08-31_194940.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  21.56 kb
 Vizualizat:  de 12663 ori

2014-08-31_194940.jpg



2014-08-31_195024.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  162.68 kb
 Vizualizat:  de 12663 ori

2014-08-31_195024.jpg



2014-08-31_195038.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  177.03 kb
 Vizualizat:  de 12663 ori

2014-08-31_195038.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 31 Aug 2014 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un scurt offtopic (se poate sterge dupa digestie):

"Problema cea mare a acestui program (dezvoltat de un finlandez, am uitat sa spun) este ca necesita descarcarea unei baza de date stelare numita Cygwin, pentru a carei descarcare de exemplu eu am pierdut 14 ore si 19 Gb."

Cygwin este un emulator de Unix/Linux pentru Windows. http://en.wikipedia.org/wiki/Cygwin
AstroTortilla foloseste exact astrometry.net Wink care este scris pentru Unix si ruleaza in Cygwin sub Windows.

AstroTortilla is made possible by the Astrometry.net plate solver engine.
http://sourceforge.net/p/astrotortilla/home/Home/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Aug 2014 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

8. in acelasi timp cu rezolvarea placii astrometrice, daca in fereasta Observatory a fost deschis Tab-ul Zoom - care ne arata o zona restransa a catalogului virtual din memoria calculatorului - poza noastra va aparea suprapusa pe catalogul respectiv, unde sunt adnotate corpurile ceresti
9. mergem mai departe pe Tab-ul Telescope din Observatory. In acest tab este trecuta pozitia unde momentan calculatorul "crede" ca suntem centrati. Ca sa-l corectam, apasam butonul "Image Center from PinPoint" care va schimba coordonatele initiale in cele rezultate din rezolvarea placii astrometrice, apoi apasam butonul Sync. Acest lucru va face sa repozitioneze pozitia telescopului in catalogul virtual in pozitia corecta, in care se afla centrat telescopul nostru pe cer (centrul pozei).
10. Aceasta "recentrare" se observa bine mergand inapoi pe Tab-ul Zoom, unde cercul care indica pozitia telescopului se va repozitiona pe centrul pozei noastre si nu pe centrul lui M51 cum, era initial. astfel eroarea de pozitionare este corectata.
11. Ca sa ajungem exacty pe M51 (in cazul dfe fata) reluam inca odata procedura si la a doua iteratie (sau a treia - depinde de eroarea initiala), vom fi pozitionati PERFECT pe centrul corpului nostru ceresc.

Ultima poza ne arata aceasta diferenta in cazul meu in aceasta prezentare. Eroarea initiala nu a fost mare, dar nu intotdeauna este asa.
O observatie importanta pentru cei ce ar putea fi descurajati sa lucreze astfel - Tab-ul Observatory nu este doar pentru cei care folosesc un observator ci are un sens mai larg aici Smile .



2014-08-31_195131.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  176.39 kb
 Vizualizat:  de 12642 ori

2014-08-31_195131.jpg



2014-08-31_195215.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  61.31 kb
 Vizualizat:  de 12642 ori

2014-08-31_195215.jpg



2014-08-31_195235.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  43.92 kb
 Vizualizat:  de 12642 ori

2014-08-31_195235.jpg



2014-08-31_195424.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  194.41 kb
 Vizualizat:  de 12642 ori

2014-08-31_195424.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Aug 2014 19:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumsc nobody pentru completarea binevenita.
Nu am folosit Astrotortilla decat ca si test, acum aproape un an in urma, nefiind posibil sa il introduc intr-o sesiune automatizata - asa ca nu mi-am batut capul prea mult cu detaliile astea. Nu am sa sterg nimic, orice completare corecta e in regula.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Aug 2014 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cazul 2 - vrem sa ajungem la o anume zona a cerului avand referinte anterioare (poze facute in noptile precedente) - vrem sa pozitionam telescopul si sa pozam exact in pozitia in care am fost in noptile anterioare si nu oricum, ci la diferente de cativa pixeli, cel mult.
Desi pare aproape imposibil, acest lucrul se poate face cu o precizie extrema, folosind acelasi motor astrometric pentru asta.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Sep 2014 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. Procedam ca mai inainte si conectam MaximDL la montura
2. Deschidem o poza a zonei de interes facuta in noaptea anterioara, unde vrem sa ajungem sa ne pozitionam exact cu telescopul si in noaptea curenta. In cazul de fata este o poza in Ha a Wizard nebula.
Ca sa fac o compozitie narrow-band (dar e valabil si pentru RGB desigur sau chiar doar luminanta facuta in nopti diferite), trebuia ca pozele in OIII si SII sa le pun cat mai exact centrate pe pozele in Ha facute cu cateva saptamani inainte, pentru ca la stacarea finala sa nu pierd din campul de pe margine care nu s-ar fi suprapus corect altfel.
3. Acestei poze (din trecut) ii facem rezolvarea astrometrica, cum am aratat inainte. Odata facuta rezolvarea astrometrica, poza noastra va apare pe catalogul virtual din MaximDL in pozitia corecta.
4. In tab-ul Telescope din fereastra Observatory apasam prima data butonul "Image center from PinPoint" si apoi butonul "GoTo". Programul ne va intreba daca vrem ca telescopul sa se miste catre pozitia gasita in centrul imaginii noastre din seara anterioara. Evident ca vom zice "Ok". Urmare a acestei comenzi, montura se va misca catre o zona APROXIMATIV corecta in jurul centrului pozei noastre de referinta.



2014_08_31_194633_128.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  50.29 kb
 Vizualizat:  de 12580 ori

2014_08_31_194633_128.jpg



2014-08-28_210723.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  175.45 kb
 Vizualizat:  de 12580 ori

2014-08-28_210723.jpg



2014-08-28_210848.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  108.46 kb
 Vizualizat:  de 12580 ori

2014-08-28_210848.jpg



2014-08-28_210928.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  123.32 kb
 Vizualizat:  de 12580 ori

2014-08-28_210928.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact