Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
311014.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii prin lunete simplete


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 27 Iul 2017 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri s-au facut observatii cu lentila de 4m focala la Soare rezultatele foarte bune, la diametrul de 40mm discul solar era clar vizibil fara aberatii pe ecranul alb situat la 4m departate la punctul focar.
Observatiile s-au facut prime focus iar daca existau pete solare puteau fi vizibile pe discul solar.
Nu am facut poze din pacate.
Terbuie deschis un topic Observatii Solare prin obiective simplet.
Optical,Optical, Optical baga Optical Laughing Laughing Rolling Eyes
Da exact asa fericire dar si curiozitate in acelasi timp, imi paste idea unui obiectiv de 6m lungime focala in cautare, anunt daca se gaseste cel putin 5,5m lungime.

Azi
Observatii dis de dimineata ora 8 Soarele era sus si frumos, observat cu simpletul de 4m menisc tot cel de sus, dar cu o diafragma de 30mm pusa, discul era foarte clar fara urme de detalii.
Edit
Deci fac referire la un obiectiv menisc de peste 5 m FL si mai mult de atat vreau, vizez deja la 6m poate nici atunci nu imi ajunge si vreau 8m, 9m, 10m focala, daca asi avea unelte opticale de slefuire si experienta a-si face ( de placere).
Am prins un menisc de 5m focala achizitionat, chiar cu optica buna, totusi secretul e sa observi cand Soarele e jos, dimineata si la apus atunci nu necesita s-a ridici atat de sus obiectivul si e mult mai lejer, in timpul zile mai ales cand e soarele acuma sus e foarte dificil, si nu imi ajunge trepiedul atat de sus nici chiar pus pe o masa, trebuie sa pun 2 mese una peste cealalta si apoi trepiedul.
O tampenie, mai ales ca dimineata Soarele e jos in perioada asta si nu merita sa te chinui, la fel si la apus, adica observatiile efectuate inainte sa apuna soarele.

Lentila menisc de 5m am achizitionat-o de la un Optica din centru cu 10 ron pai ce trebuie sa arunci bani pe simplete simetrice de 2 lei cand ai menisc numa bun de proiectii prime focus.
Daca omu e destept nu da atatia bani degeaba pe niste obiectivele simetrice sau plan convexe is bune sa faci lunete simplet din ele pt. observatii cu oculare, cand vine vorba de proiecti ce pretenii frate nu merita simetrice si plan convexe cu F mare si meniscul e numa bun, ca nu observi prin ocular ci te uiti la imaginea Soarelui la prime focus.

Am achizitionat 2 lentile menisc de +025 una avea 4m focala iar cealata 5 m frate asa diferenta, si ma gandesc ca sunt si mai mici dioptrii.
Secretul e simplu cu cat ai focala mai mare cu atat diam Soarelui pe ecran va fi mai mare.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4


Ultima modificare efectuata de catre Skyliner la 27 Iul 2017 13:33, modificat de 1 data in total
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 27 Iul 2017 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi mere Optical sa mai caute meniscuri cu dioptrii foarte mici, intru un febra de focale !!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing pentru proiecti solare. Wink
_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 28 Iul 2017 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma ce ghinion e in concediu Optica Sad incerc la altele azi daca pot. Wink
De aici lentilele erau mai bune si mi le verifica apoi nu stiu la altele. Laughing

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 28 Iul 2017 13:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iata un obiectiv simplet plan convex din secolul al 17-lea care a apartinut unui telescop aerial diam 77mm focala 13,45 metri, ce buna scula pentru proiectii solare. Laughing
http://www.dioptrice.com/telescopes/1253?search=Objective+lens
Iata niste ilustratii cu lunete din secolul al 17lea.



Hartsoeker long telescope.jpg
 Descriere:
Hartsoeker telescope inchis si se pot observa si cateva telescoape aeriale montate pe pilon.
 Marime fisier:  511.84 kb
 Vizualizat:  de 7871 ori

Hartsoeker long telescope.jpg



Greenwich observatory in 17th century.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.25 MB
 Vizualizat:  de 7871 ori

Greenwich observatory in 17th century.jpg



Greeenwitch Observatory telescope 17th century.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  75.77 kb
 Vizualizat:  de 7871 ori

Greeenwitch Observatory telescope 17th century.jpg



Paris refractor 17th century.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  301.87 kb
 Vizualizat:  de 7871 ori

Paris refractor 17th century.jpg



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 28 Iul 2017 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesante ilustratii Skyliner. Very Happy Din imagini se observa ca instrumentul principal al Observatorului de la Greenwich ,mai mult ca sigur, avea distanta focala mai mare decat inaltimea turnului observatorului. Smile Iar sus pe turn se mai observa inca un instrument asemanator , mai mic dar tot cu raport focal mare.
Asemenea rapoarte focale foarte mari erau necesare pentru a reduce cat mai mult aberatia cromatica specifica obiectivelor simplete,asta pana sa se inventeze obiectivele de tip acromat din 2 lentile. Dar chiar si dupa inventarea obiectivelor acromate ,inca tot se mai utilizau rapoarte focale lungi si la aceste obiective. Smile
Si eu am o lentila simplet cu diametrul de 77mm si distanta focala de 1734mm deci cu un raport F/D de 22,5,pare sa fie pentru foto,caci are si filet pe margine,poate o fi fost o lentila Close-Up care se monta in fata obiectivului la aparatele foto mai vechi. O am de 2 ani ,ratacita prin sertar,in 2015 am construit o luneta aeriala cu lentila respectiva,pana sa-mi cumpar luneta Bresser de 60mm F/13,3. Smile
Cu apertura intreaga nu oferea cine stie ce calitate a imaginii,avea aberatia cromatica cam mare,dar cu diafgrama de 35mm,imaginea s-a imbunatatit destul de mult,raportul focal crescand la 49,5,iar imaginile erau mai clare ,mai frumoase dar mai intunecate (tot mai avea putina aberatie cromatica).Acum nu mai am luneta,am demontat-o si lentila am pastrat-o in sertar. Smile
Eu am inceput observatiile astronomice ,acum 4 ani tot cu o luneta simplet,cu obiectiv dintr-o lentila de la o lupa din aceea cu maner ,cu diametrul de 60mm si focala de 500mm,iar ca ocular foloseam un obiectiv de camera foto digitala. Ce aberatii mari avea acea luneta ,tin minte... Laughing dar cu luneta aceea asa cum era ,am invatat tot cerul ,in materie de constelatii si stele mai stralucitoare si am descoperit pentru prima data craterele pe Luna si aspectul de secera al planetei Venus,precum si discul lui Jupiter,fara detalii insa si cei 4 sateliti ai acestuia. Smile



P1080485.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  524.7 kb
 Vizualizat:  de 7845 ori

P1080485.JPG



P1080484.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  453.93 kb
 Vizualizat:  de 7845 ori

P1080484.JPG



P1080486.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  373.38 kb
 Vizualizat:  de 7845 ori

P1080486.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 28 Iul 2017 16:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fain obiectivul, ce tip de lentila este pare plan convexa, frumos raport.


Azi am umblat dupa meniscuri si am gasit 2 elemente foarte bune, cu bunavionta opticianului de acolo, mi-a verificat calitatea lentilelor, am luat doua una de +0.50 si+0.25 mai avem inca doua dar astea is diferite adica dupa verificarea focalei am stabilit ca lentila menisc +025 nr 1 are focala mai mica decat cea achizitionata azi cam cu un metru si ceva mai mic cea ce o plaseaza pe cea noua la o focala peste 4m in ciuda faptului ca dioptria e la fel. Wink
Lentila noua de + 0.50 are focala de 2.2m iar imaginea Soarelui e umpic mai mare pe ecranul proiectat in comparatie fel si la lentila nr 2 cu un focal mai mic in jur de 1900mm.
Noile lentile au fost destul de scumpe dar bune foarte bune cu o corectie mai bunicica si se vor folosi la proiectii.

Optical are deja 6 obiective menisc +un obiectiv simetric in total 7 obiective simplet. Wink pentru proiectii solare.
Iata si noul obiectiv cu focala peste 4m achizitionat azi.
Lets Party boys, Smile optical, optical,optical. Very Happy Very Happy



Obiectiv nou +0.25.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  404.43 kb
 Vizualizat:  de 7832 ori

Obiectiv nou +0.25.jpg



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 28 Iul 2017 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lentila de 77mm f=1734mm,pe care o am ,este plan-convexa. Partea frontala este plata iar cealalta parte,dinspre filet,este usor convexa.
Am verificat-o si la soare si formeaza in focar o imagine a acestuia de circa 20mm diametru,dar e totusi prea mica pentru observarea Soarelui prin proiectie. Wink

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 28 Iul 2017 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da frumos, poti sa pui un ocular intre si rezolvi mai bine dar de putere mica ( 30 -26mm) ca nu ti-l arde, de la 2m focare in sus deja cand apar pete mai mari se pot vedea la prime focus fara ocular.

Azi am testat cele 2 lentile achizitionate si nu mi-a venit sa cred ca clar se vede soarele la diam de 32mm diafragmat, 30mm foarte fain fara aberatii in jur (prime focus).

Cu lentila de la Dl Mircea de 193 cm focar am observat deja petele Solare la prime focus cand erau mai maricele la diam. de 20mm, anul trecut.

Sa vedem cand or mai aparea pete solare mai mari cum au fost recentele, sa incerc noula lentila simplet achizitionata azi, si are o corecte buna la fel ca si lentila de +0.50 de azi.

Edit

No nu credeam dar mai sunt si altii ca mine spre de exemplu acest amator din Japonia care a scos niste rezultate superbe la fotografia prime focus prin proiectie solara cu obiectiv simplet, fara ocular. Vedeti in continuare jurnalul sau de constructie a unui refractor Aerial metalic.
Dati Next Jos + translate ca e in Japoneza.
Iata pagina:
http://www5e.biglobe.ne.jp/~titan/open%20air%20telescope%201.htm

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Iul 2017 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90

Privind pozele cu lentila ta , asa cred si eu ca era folosita in fotografie.
Interesanta impartasirea primelor experiente in Astronomie.
Cel putin la tine , au dus la rezultate foarte bune.
Ai parcurs un drum dificil si ai devenit un abil observator al cerului , felicitari !

Skyliner

Ai un talent si o pasiune deosebita pentru aceste lunete arhaice.
Nu stiu daca esti la curent dar linkuri gasite de tine despre reconstituiri de asemenea lunete ,au fost reluate si pe forumuri foarte respectabile precum ATS.
Eu te felicit pentru asta , sunt interesante pentru reconstituiri si din perspectiva retrairii istorice dar sa fii cu dreptate si sa nu neglijezi dobsonianul si telescopul Maksutov.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 29 Iul 2017 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai am obiective simplet menisc mi-a spart ai mei toate Crying or Very sad
_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 29 Iul 2017 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru felicitari dl. Mircea. Very Happy
Tocmai acest drum dificil ,cu unele compromisuri,cu instrumente mici si mediocre,face dintr-un astronom amator un adevarat profesionist. Very Happy

Azi am montat lentila plan-convexa intr-un fiting/mufa dubla pentru tevi PVC de canalizare,care mai apoi am montat-o pe montura EQ-1 si astfel am realizat un fel de luneta aeriala solara,pe care am testat-o la soare prin metoda proiectiei pe o foaie alba de hartie.
Am masurat diametrul imaginii soarelui in focarul lunetei si are mai exact 17,5mm. Apoi am facut si niste poze atat la luneta aeriala cat si la imaginea soarelui formata pe foaia de hartie in focarul lunetei.
Pentru a putea urmari soarele si la amiaza ,am urcat trepiedul cu montura si luneta pe trei scaunele inalte de 30 cm,astfel focarul lunetei sa fie mai sus decat nivelul solului.



P1080501.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  573.75 kb
 Vizualizat:  de 7722 ori

P1080501.JPG



P1080504.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  800.31 kb
 Vizualizat:  de 7722 ori

P1080504.JPG



P1080516.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  210.36 kb
 Vizualizat:  de 7722 ori

P1080516.JPG



P1080520.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  143.4 kb
 Vizualizat:  de 7722 ori

P1080520.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 29 Iul 2017 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poimaine se duce optical sa isi procure ale lentile menisc pentru proiectii ca s-o du pe pluta, alta varianata nu am pentru observatii solare prime focus adica alte surse de obiective simplet decat menisc.
Ce frumos ai facut Iulian ce fain arata, pacat ca ai mei nu cunosc valoarea astronomiei si a observatiilor.
Din aceste motive financiare si familiale vand makul si dobsonianu pentru ca nu am ce face cu ele atata timp cat nu imi dau voie sa fac observatii cu ele.
De cat sa le sparga sa ajunga la.cineva care le va ingriji si folosii caci aici la mine vor putrezii in gunoi altfel spus.
Ma voi focusa pe instrumente mici cu focala scurta.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 08 Aug 2017 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Opticăl Opticăl e aprovizionat cu lentile obiectiv pt. proiectii solare, si vremea nu e cu mine, si pe Soare e prezenta o pata. Evil or Very Mad

Deci la Ovi*s Optical avem acuma obiective menisc, am luat mai multe si testate toate.

1 Obiectiv donat de Mircea Pteancu 40mm folosit la 20mm diam focala 1930mm
2 Obiectiv menisc +0.50 folosit la diametrul 36mm focala 1900mm
3 Obiectiv menisc +050 diametru 40-30mm focala 2200mm
4 Obiectiv simplet simetric Tavi*S Optical 28/1250mm
5 Obiectiv menisc +075 diametrul 20mm focala 1300mm
6 Obiectiv menisc +0.25 diametru 40mm focala 3700mm
7 Obiectiv menisc +025 diametru 40mm focala 4300mm
8 Obiectiv menisc +025 diametrul 40mm focala 5000mm

Ce diferenta monsieur de focale la dioptrii similare Razz acuma Opticalul e fericit pt proiectii non oculare.
Eii nu mai fac lunete simplet ca nu de aia am luat simplete sa pierd vremea cu constructii, am gasit alta utilitate si asa cu meniscuri nu prea ai ce vedea in materie de telescop. Cred ca le-am gasit scopul. Laughing
No amu omu de stiinta si-a gasit calea in lumea simpletelor solare, pt cei care is curiosi de un fapt meniscurile merg bine la proiectii dar unele lentile pot i si de proasta calitate si din acest caz trebuie diafragmate mai mult dar chiar si la diam d 20mm am observat pete solare cu meniscul donat de Dl Mircea.
Si ca o fi sau no o fi pata imi plac imaginile produse la prime focus cu Soarele nostru si stric din tot strafundul meu OPTICĂL baga OPTICAL. Laughing Laughing Laughing
Scuzati cuvintele triviale vorba lui Pomohaci. Wink

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 08 Aug 2017 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

No iesiră Soarele amu io omu Optical nu are obiectivu langa el. Laughing Laughing
Cine stie ce detalii va vroii sa iasa pe Soare ca io nu bag ocularu. Laughing
Metoda de montare e simpla, pe un eq1 pus pe o masa.
Astept cat de de cat sa fie Soarele jos pt observatii mai comode. Cool

Aici niste lunete simplet sec 17
1 http://www.dioptrice.com/telescopes/1845?p...ctive+lens
2 http://www.dioptrice.com/telescopes/2?page...ctive+lens
3 http://www.dioptrice.com/telescopes/1?page...ctive+lens
4 http://www.dioptrice.com/telescopes/47?pag...ctive+lens
5 http://www.dioptrice.com/telescopes/1568?p...ctive+lens
6 http://www.dioptrice.com/telescopes/257?pa...ctive+lens
7 http://www.dioptrice.com/telescopes/189?pa...ctive+lens
8 http://www.dioptrice.com/telescopes/1595?p...ctive+lens
9 http://www.dioptrice.com/telescopes/459?pa...ctive+lens
10 http://www.dioptrice.com/telescopes/782?pa...ctive+lens
11 http://www.dioptrice.com/telescopes/227?pa...ctive+lens
12 http://www.dioptrice.com/telescopes/233?pa...ctive+lens
13 http://www.dioptrice.com/telescopes/909?pa...ctive+lens
14 http://www.dioptrice.com/telescopes/928?pa...ctive+lens
15 http://www.dioptrice.com/telescopes/1598?p...ctive+lens
16 http://www.dioptrice.com/telescopes/1614?p...ctive+lens
17 http://www.dioptrice.com/telescopes/169?pa...ctive+lens
18 http://www.dioptrice.com/telescopes/157?pa...ctive+lens
19 http://www.dioptrice.com/telescopes/184?pa...ctive+lens
20 http://www.dioptrice.com/telescopes/159?pa...ctive+lens
21 http://www.dioptrice.com/telescopes/163?pa...ctive+lens
22 http://www.dioptrice.com/telescopes/703?pa...ctive+lens
23 http://www.dioptrice.com/telescopes/536?pa...ctive+lens
24 http://www.dioptrice.com/telescopes/535?pa...ctive+lens
Sec 18
1 http://www.dioptrice.com/telescopes/186?pa...ctive+lens
2 http://www.dioptrice.com/telescopes/83?pag...ctive+lens
3 http://www.dioptrice.com/telescopes/932?pa...ctive+lens
4 http://www.dioptrice.com/telescopes/905?pa...ctive+lens
5 http://www.dioptrice.com/telescopes/935?pa...ctive+lens
6 http://www.dioptrice.com/telescopes/208?pa...ctive+lens
7 http://www.dioptrice.com/telescopes/469?pa...ctive+lens
8 http://www.dioptrice.com/telescopes/1391?p...ctive+lens
9 http://www.dioptrice.com/telescopes/464?pa...ctive+lens
10 http://www.dioptrice.com/telescopes/956?pa...ctive+lens
11 http://www.dioptrice.com/telescopes/468?pa...ctive+lens
12 http://www.dioptrice.com/telescopes/36?pag...ctive+lens

Obiective slefuite de Giuseppe Campani.
http://museospecola.difa.unibo.it/english/can_31.html
http://brunelleschi.imss.fi.it/galileopala...eLens.html
http://blog.cmog.org/2016/09/01/telescope-quest-days-20-and-21/



Evangelista Torricelli 1646 diam 115 focala 2571.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  125.29 kb
 Vizualizat:  de 7577 ori

Evangelista Torricelli 1646 diam 115 focala 2571.jpg



Evangelista Torricelli 1643 diam 54 focala 2572.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  118.11 kb
 Vizualizat:  de 7576 ori

Evangelista Torricelli 1643 diam 54 focala 2572.jpg



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 08 Aug 2017 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astazi am reusit sa vad prin proiectie prime focus noua pata solara aparuta cu simpletul simetric de 28/1250mm, era ca un punct negru. Wink
Completare:

No am reusit ceva azi nici prin campul meu nu mi-a tresarit vreodata d.p.d. optic ca aceasta observatie era plauzibila din moment ce pata solara respectiva nu e asa de mare, si totusi s-a aratat prin obiectivul de 28mm prime focus.

Apoi am luat obiectivul de 2200mm si vizibilitatea ei era mai accetuata la fel si prin lentila de 1930mm diam 20 util la fel vizibila dar discul Soarelui foarte putin scade dinluminozitate.

La obiectivul de 28mm este mult mai portabi si calitativa imaginea Soarelui decat prin meniscuri brute nu slefuite dar diferentele is micute.
Totusi e bine ca sa observi Soarele la apus unde diametrul sau este mai mare iar pe ecran nu atat de luminos de iti sar ochi din cap cand privesti.
Mor asa de fain am vazut azi Soarele prin proiectie la apus prin simpletul de 28mm nu prea mi-a placut prin simpletele mai lungi. Dar prin obiectivul de 20mm focala 1930 era fain. Asta atesta ca pete de dimensiunea aceasta pot fi zarite prin simpletul cu focala de 1250mm aproape 1300mm.
Luminozitatea Soarelui e mai scazuta la apus si daca folosesti focale foarte lungi o mai intuneca.
Dar vezi pata Solara chiar si la diametrul acesta.
Incredibil ! : Shocked

Domnule Mircea chiar va rog daca aveti un obiectiv simplet landemana sa testati cele spuse de mine Wink chiar si de diferite focale.



latest_1024_HMII.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  142.36 kb
 Vizualizat:  de 7533 ori

latest_1024_HMII.jpg



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 12 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact