Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
cfl_sp3_0_phone.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii prin lunete simplete


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 08 Apr 2014 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii prin lunete simplete
Raspunde cu citat (quote)

Dragi colegi de breasla, deschid acest topic celor pasionatii de istroia astronomiei si in special lunetelor simplete tipice secolului al XVII-lea, instrumente optice compuse dintr-un obiectiv simplet cu singura lentila pozitiva, non acromatic pentru colectarea luminii obiectelor indepartate, si un ocular pozitiv ori negativ, de preferabil unul comercial de calilate superioara pentru rezultate bune.
Recent am terminat constructia primei lunete de acest gen tipic refractoarelor din sec al XVII folosind un obiectiv biconvex cu o apertura utila de 28mm f 1250mm, achizitionat de la Tavi Florian la care i multumesc foarte mult.
De la finalizarea proiectului constructiv a trecut cam 1 saptamana, timp in care am putut face observatii prin acest intrument.
Fiind pasionat si de observatii la stele duble, in special cele fizice am obtinut rezultate remarcabile folosind acest instrument la dublele fizice Castor si Algieba, la care am putut spre surprinderea mea sa splitez cele 2 duble, observand companionul acestor 2 stele. La prima vedere pare exagerat ei bine distante intre componente avand un spatiu relativ mic ( hair split) am putut observa aceste 2 componente care au o separatie de : Castor - 4.9 arc sec, Agieba - 4.6, conform sursei http://stelledoppie.goaction.it/index2.php?section=1
Azi noapte am reusit sa observ pentru prima oara in acest an Saturnul cu luneta de 28mm era incredibil am reusit relativ usor sa observ inelul si spatiu intunecat dintre inel si discul planetei la 62x iar apoi la 125x am observat mai aproape planeta, dar intunecos, am preferat sa folosesc ocularul de 18mm 70x, unde luminozitatea si marirea erau acceptabile. In acest context putem spune ca un obiectiv avand o calitate buna de 28mm are separatia maxima de 4,1 arc sec.
Din fericire am procurat lentila obiectiv impreuna cu una de 40mm f 2400 asa ca nu voi ramane legat de luneta de 28mm, voi trece la constructia lunetei mari de 40mm pe care o voi folosi in special la observarea si masurarea stelelor duble fizice.
Jos poza cu noua luneta de 28mm
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 08 Apr 2014 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos proiectul , diagonala este cu prisma sau oglinda ? sa nu ai si acolo pierderi . Oricum la apertura asta se preteaza la obiecte mai luminoase , mai putin planete . Cine va face corectia RA , la f=2400 ?
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 09 Apr 2014 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara, am tras o tura la Marte cu luneta de 28mm seeingul fiind relativ bun am incercat sa vad daca si de data asta voi putea distinge ceva detalii pe discul planetei, ei bine se pare ca am observat ceva sau asa mi sa parut, la 70x o pata intunecata la limita vizibilitatii pe disc, mai terbuie incercat, opozitia se apropie sa speram ca vremea va tine cu noi.
In cea ce priveste diagonala este o prisma de tip roof nici vorba de oglinda zenitala, prisma roof iti intoarce imaginea la pozitia normala, fata de oglinda imaginea, este inversata stanga / dreapta, in cea ce priveste pierderea luminozitatii este aproape indetectabila, eu prefer prismele, nu mi-au placut niciodata oglinzile zenitale. Legat de montarea lunetei de 40 f.2400 am timp destul sa gasesc solutii momentan am cateva variante ipotetice, voi vedea pe parcurs.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 19 Apr 2014 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu noi observatii revolutionare folosind lunete simplete de calitate optica exceptionala.
Dragi forumisti sper din tot sufletul ca jurnalul acesta sa nu fie tratat ca o simpla poveste spusa unui copil de gradinita.

Aseara am scos luneta de 28mm f12500mm homemade, la o sesiune de observatii, tinta principala a fost Marte, dupa mai multe sesiuni de observatii la aceasta planeta am constatat odata pentru totdeauna ca refractorul de 28mm poate scoate la iveala detalii pe Marte, nu a fost usor, la o asa apertura, in mod normal se poate observa detalii pe aceasta planeta folosind o apertura de 28mm dar e nevoie de o calitate foarte buna a obiectivului in asa fel incat sa poti discerne aceste detalii plus un seeing foarte bun, locatie ideala pt observatii nu in oras etc.
Am observat Marte cu luneta de 28mm la 62x si 70x a fost destul de greu este nevoie de multa experienta in observatii vizuale pentru a putea observa aceste detalii, iar experienta mea de 9 ani in observatii vizuale si-a spus cuvantul, detaliile sunt oricum vagi, slabute, totusi am fost surprins de calitatea obiectivului dar si a ocularelor pe care le-am folosit ( comerciale, Plossl).
Nu am inventat nimic din tot ce am spus, sunt observatii dovedite, nu am cum sa mint si nici nu a-si avea de ce.
Co ocazia aceasta va urez la toti un Paste Fericit si spor la observatii Smile
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 20 Apr 2014 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii Astronomice in prima zi de Pasti

Salutare dragi prieteni, in aceasta seara am inceput observatiile la Jupiter folosind refractorul de 28mm F.1250, in campul vizual al ocularului de 20mm (62X) am observat benzile lui Jupiter, la 62, si 70x, frumos.
Apoi am indreptat luneta spre Castor ( Alpha Geminorum) celebra dubla fizica cu o perioada de 400 de ani din constelatia Gemeni, cele 2 componente fiind aproape splitate la 70x avand forma de 8, doar la o apertura de 28mm. Am continuat cu Marte la care am incercat si de data asta sa vad daca pot discerne detalii, si asa a fost, umpic mai slabut ca data trecuta dat fiind faptul ca Marte nu era cu partea unde se putea observa mai multe detalii.
Luneta de 28mm fiind un instrument ideal pentru observatii de rutina la Soare unde am observat pentru prima oara petele solare folosind un ocular Huygens de 35mm construit pentru observarea soarelui in proiecte, la o asa apertura nu are rost sa folosim filtru solar - imaginea fiind extrem de intunecoasa. Pentru prima oara am observat detalii la pete solare in zona ce inconjoara partea centrala intunecata, cu celebra luneta de 28mm, nu numai eu m-am bucurat de aceasta exprienta dar niste musafiri entuziasmati care au venit la tac pentru a vedea pentru prima oara Soarele prin telescop, folosind metoda proiectiei, a fost un fel de star party intre persoane apropiate nu au avut ocazia de a vedea ce poate luneta mai tarziu spre seara cand maestrul Jupiter isi face aparitia, si zeul razboiului ne ataca din est.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 03 Mai 2014 23:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

C.Ovidiu a scris:

Luneta de 28mm fiind un instrument ideal pentru observatii de rutina la Soare unde am observat pentru prima oara petele solare folosind un ocular Huygens de 35mm construit pentru observarea soarelui in proiecte, la o asa apertura nu are rost sa folosim filtru solar - imaginea fiind extrem de intunecoasa.


Daca poti achizitiona folie solara in cantitate mica (sau sa-ti ramina resturi de la confectionarea filtrului pentru vreun instrument mai mare), merita sa faci filtru si pentru aceasta luneta.
Se aplica acelasi principiu ca si-n cazul telescoapelor mai mari. Adica grosismentul raportat la diametrul obiectivului este determinant in luminozitatea perceptibila a astrului observat vizual. Deci la Gmax=~2..2.5*D[mm] imaginea va fi absolut in regula (indiferent de diametru, de fapt, la diametrele mari se accentueaza fierberea cauzata de turbulenta atmosferei terestre).

Si eu tot asa am procedat la lunetele simplete... dintr-un rest am reusit sa obtin un filtru solar cu diametrul de aprox. 45mm, utilizabil pe lunetele D28 si D40mm.
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 04 Mai 2014 10:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spatiul intunecat dintre inel si Saturn are circa 6" in conditii favorabile si am reusit sa-l observ prin 2001 cu o luneta cu apertura de numai 20 mm(impresia vizuala era mai degraba ca Saturn avea niste "torti").Luneta respectiva avea obiectivul dintr-o lentila simpla planconvexa cu focala de 250 mm si o lentila divergenta biconcava din flint recuperata dintr-un obiectiv,destul de apropiata de cea convergenta,pe post de Barlow,plus un Ramsden de microscop IOR de 25 mm ca ocular,ce obtinea o marire de 40 ori.Inutil sa mentionez cat de colorata era imaginea...
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 07 Mai 2014 16:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara 06.07 am inceput sesiunea de observatii la Luna unde am incercat sa testez fotografic dar si vizual performantele lunetei de 28. f44.
La un diametru de 28mm pare la prima vedere prea mic sa fie adevarat, si cu potential minim, in orice domeniu observational, dar nu este asa, rezultatele observatiilor isi vor spune cuvantul,
Find un un observator lunar inflacarat, am incercat sa scot tot cea ce se putea la un diametru de 28mm, zis si facut, rezultatele sunt sub asteptari, chiar mai bune decat credeam.
Aseara am inceput observatile cam pe la ora 10, Luna a fost vedeta, folosind un ocular comercial 20mm kellner ( 62x) a redat foarte frumos Luna la o putere mica, imaginea fiind clara, aberatii cromatice aproape inexisente, am schimbat ocularul cu unul de 15mm Huygens, la 83x placuta imaginea, detaliile mici incep sa isi faca aparitia, iar apoi la 125x ( 10mm super plsosl) imaginea inca era clara, dar insotita de un halo albastru slab, care nu afecta insa detalile observate, cu aceasta ocazie am observat muntele central al craterului AGRIPPA (46km) la fel a fost cazul cu craterul Plinius (43Km) muntele central find mai greu de observat.
Datele actualizate legate de rezolutia maxima atinsa de refractor sper sa le obtin in aceasta seara daca seeingul imi permite si bineinteles vremea.
Jos postez o captura realizata cu un Nikon L310 + ocular 40mm (31x) handheld la ocular.



Captura luna.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  29.82 kb
 Vizualizat:  de 18393 ori

Captura luna.jpg


Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 03 Sep 2014 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara, dragi colegi, de multa vreme nu am mai adaugat ceva pe acest topic fiind ocupat la locul de munca, tousi asta nu ma impiedicat sa fac astronomie si ATM.
Luneta de 27mm a fost refacuta in indregime, reproiectata si construita folosind materiale de buna calitate, practic am reconstruit-o de la 0.
Luneta fiind fnalizata, arata mult mai bine, decat vechiul design, telescopul este operational, am muncit aproape o luna la acest proiect.
Tubul fiind din curpu, smirgheluit si vopsit pe interior avand diafragme metalice taiate precis la strungar tubul are un diametru de interior de 33mm si exterior de 35mm, in interiorul tubului am inserat 8 diafragme, obiectivul este biconvex slefuit de Tavi F.
Am reusit sa fac observatii cu ea iar rezultatele sunt peste masura, colimarea fiind perfecta, ma luat cam 3 zile sa bag diafragmele fiecare pozitionate corect a fost o munca migaloasa la care cheia succesului reprezinta rabdare si multa pasiune.
Avand un loc de munca nu ma oprit sa continui proiectele ATM si observatiile care vor continua sa apara pe acest topic, dedicat observatilor astronomice folosind lunete simplete.
Jos am atasat o poza cu noua luneta la observatii.



DSCN3964.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  540.06 kb
 Vizualizat:  de 17972 ori

DSCN3964.jpg


Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Sep 2014 07:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos lucrat .
Am vazut mai sus ca se vorbea si de filtru solar. Am un filtru ptr luneta de 120mm, si care e gaurit intr-o parte, deci inutilizabil la luneta de 120. Totusi exista suprafata utila suficienta ptr diametru de 28 (si chiar 40 daca zici ca o sa faci o luneta mai mare) asa ca daca vrei, iti donez filtrul . Sa-mi trimiti pe mesagerie adresa unde sa-l trimit.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2014 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumoasa constructia lunetei, felicitari Ovidiu!
Sper sa-ti aduca bucurie la observatii pe masura Smile

Doua intrebari:

- la ce greutate aproximativa a ajuns luneta cu tubul de cupru?
- nu folosesti oglinda diagonala la observatii? (stiu ca lunetele secolului 17 nu foloseau asemenea oglinzi dar comoditatea zilelor noastre ar cam impune-o)

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 04 Sep 2014 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild am filtru pt observatii solare de 4cm nu este probleme, iti multumesc pentru initiataiva, legat de greutatea tubul optic la statiul in care se afla care cam un 300 g poate mai putin nu este asa de greu avand doar 1mm grosime ( masurat cu subler).
Oglinda zenitala si prisma nu folosesc fac observatii directe la prime focus, pentru mine este comod, luneta este destul de inalta sa pot face observati comode cam pana la 30- 40 de grade daca observ spre zenit telescopul va fii montat pe o masa rigida care nu vibreaza.
Vroiam sa achizitionez o teava mai groasa dar varianta actuala sa potrivit perfect, tevile de cupru vin la un diametru fix pe mai multe grosimi eu am optat prima oara pentru una de 32x1,5, era grea tare grea cam un kg avea poate si un kg jumatate, iar cea de 32x1m are grosimea de 1mm deschiderea interioara este de 33mm nu de 32, fiind foarte stabila nu se incovoaie.
Legat de observatii nu am putut face nimic in aceste zile cerul fiind inorat, nu stiu in seara asta cum va fii ultima oara cand am iesit cu ea a fost in data de 2 septembrie cerul era foarte turbulent asa ca am renuntat.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 26 Noi 2015 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare, nu am mai scris demult in aceasta rubrica despre observatii astronomice prin lunete simplete de calitate inaltă.
Anul trecut in luna noiembrie dacă bine imi aminesc am donat telescopul uni prieten, iar anul acesta in septembrie l-am primit inapoi, baiatu era curios sa vada ce se poate observa printr-un telescop. Pana la urma a dorit sa imi inapoieze instrumentul asa ca am fost de acord.
Luneta a venit inapoi la mine intr-o stare excelentă am facut cateva mici upgrade-uri iar luneta a intrat inapoi in cursă. Este cea mai reusita luneta construită de mine vreodata. Tubul din curpu se comporta excelent, diafragmele metalice din interior is la locul lor, obiectivul are capac de protectie si este protejat si de o husa.
După ce am primit-o observatiile au explodat, am observat mai mult stele duble, precum Gamma Andromedae (Almach) la care am observat chiar si companionul splitat aflat langa primul inel arry la o putere de 80x. Luneta poate mari pană la 125x ocular 10mm peste aceasta valoare imaginea se degradează.
Am mai observat Luna, chiar si m42 se putea observa si nebulozitatea dar si stelele din trapez.
Luneta se va folosi mai mult la observarea dublelor mai usoare. Reamintesc ca luneta a reusit sa spliteze dubla fizica Castor, am rezolvat usor Gamma Leonis având forma de 8 imi este dor de ele si abia astept sa le revad prin acest instrument.
Sus
crash25
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2012
Mesaje: 102



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 26 Noi 2015 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De unde ai observat M42 de se vedea nebulozitatea? Eu cu un SW 70/900, cu ocular Plossl Antares de 40 mm, abia vedeam ceva nebulozitate din geam, pe cer fara luna...
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 27 Noi 2015 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am observat de la mine din curte, din oras mai ales prin geam nu e indicat sa faci observatii deep sky.
Cu o luneta de 70/900 am vazut si detali in M42 de la mine.
Terbuie sa ai cer negru adica transparenta sa fie buna, daca vrei sa vezi ceva, terbuie sa fi inafara orasului si in in final observatiie nu se fac de la geam.
Luna sa poate vedea prin geam, dar oricum daca vrei sa observi la puteri mari imaginea va avea de sferit. Sticla de geam are un alt indice de refractie nu e perfect plana sunt imperfectiuni care duc la distorsiuni in imagini, vei vedea asta daca iti schimbi pozitia si observi in diferite zone ale geamului, imaginea va fi clara si apoi se va vedea prost - alterneaza.

La m42 cu luneta de 28mm se vedea o nebulozitate alba fara pic de detali anul acesta sper sa o pot observa cu Dobsonianul de 200mm is tare curios dar uite vremea nu prea tine cu noi. Iar aici in zona noastra ceata e nelipsita terbuie sa prinzi o noapte fara ceata.
In genereal luneta o folosesc la duble, Luna, Soare si planete.
Dublele fiind pe locu 1.



Luneta 28mm f1250.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  511.83 kb
 Vizualizat:  de 16328 ori

Luneta 28mm f1250.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact