Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Hexagonul lui Saturn


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 29 Mar 2007 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ecuațiile diferențiale pe care te bazezi tu Radu (culese din linkul dat de tine), sunt ecuațiile ce modelează formarea celulelor Bénard, adică (le prezint ca să le putem vedea mai bine):



unde P este numărul lui Prandtl, iar R este numărul lui Rayleigh, adică
și

Din păcate, pentru a se ajunge la aceste ecuații, este necesară următoarea aproximație: „Some other required conditions are satisfied if the compressibility of the fluid and its coefficient of volume expansion are small.”, care nu este satisfăcută decât pentru solide sau lichide și nicidecum pentru gaze (cum bănuiesc eu că ar fi la suprafața lui Saturn, chiar și la poli).

Așadar, pentru a putea aplica teoria celulelor Bénard este necesar ca substanța de la suprafața polului nord să fie cel puțin lichidă. Deci revin cu întrebarea:
-cum poate exista hidrogen lichid la acele temperaturi mari (cu mult peste 20K) și presiuni mici (cum sunt într-un gigant gazos cu cea mai mică densitate)?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 29 Mar 2007 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc, Larry. Am să mă uit îndată.
Deocamdată, uite și DE CE hexagonul e preferat:

Plecând de la trăsnaia cu aspersoarele, haide să udăm o suprafață. Pun un aspersor în centru și-l înconjor cu aspersoare cu debite egale cu cel din centru (nu există nici un motiv să facem vre-o diferență) dispuse circular, așa încât pânzele de apă să fie tangente. Câte aspersoare sunt necesare pe periferie? Laughing
ȘASE.

Bine, dar rămân petice neudate între zonele circulare acoperite de aspersoare. Măresc debitul astfel încât razele cercurilor să crească exact cât să nu rămână petice neudate. Pânzele de apă exterioare vor aduce pânza interioară la forma unui hexagon. Laughing Cool
În cazul convecției, e vorba de autoorganizare a procesului de "împărțire" a spațiului disponibil între celulele de convecție, în mod echitabil Laughing Laughing
Un motiv în plus să cred că există și alte celule, pe exteriorul hexagonului central.



hexagoane.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  46.06 kb
 Vizualizat:  de 8136 ori

hexagoane.JPG



_________________
הבה נגילה
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 30 Mar 2007 05:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelentă demonstrația, Radu! Aveam o bănuială că vei găsi o metodă mai elegantă (mai fizică) decât cea geometrică (aceea cu numărul cercurilor adiacente care încap pe o suprafață). Very Happy

Demonstrația ta arată că este vorba despre convecție, dar, după opinia mea, provocată nu de un gradient de temperatură, ci de un flux de substanță care vine din adâncul lui Saturn și se mișcă elicoidal. Cred că același proces explică și formarea jeturilor de acreție.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 30 Mar 2007 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că se poate justifica ușor chiar și necesitatea existenței jetului:
-o masă vâscoasă aflată în rotație nu poate permite o mișcare rectilinie niciunui jet care ar vrea s-o traverseze;
-pe un cilindru în rotație geodezicele sunt elici, iar un fluid care tinde să traverseze o asemenea masă vâscoasă va alege drumul cel mai scurt dintre două puncte de pe cilindru;
-torsiunea elicei va depinde de unghiul pe care îl face viteza jetului cu viteza de rotație a masei;
-atât pentru „jetul” din inelele lui Saturn, cât și pentru jetul de acreție, torsiunea tinde spre zero;
-pentru a produce torsiune unui jet este nevoie de energie suplimentară, așadar orice jet va tinde să aibă torsiunea cât mai mică;
-prin urmare, existența inelelor lui Saturn este compatibilă cu existența jetului de acreție!!!!

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2007 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uau Shocked Rolling Eyes
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 30 Mar 2007 14:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Continuarea acestui raționament duce la concluzia că inelele lui Saturn și jetul de acreție sunt jeturi cu cea mai mică torsiune și, implicit, cu cea mai mică energie. Prin urmare, în masa lui Saturn trebuie să se afle jeturi cu torsiune mai mare, deci cu energie mai mare. Jeturile cu torsiunea maximă, corespunzătoare unui unghi de 45 de grade trebuie să fie cele mai energice.

Torsiunea nu poate fi produsă de forțe pentru că forța se află mereu în planul osculator al mișcării jetului. Dar gravitația produce numai forțe, deci, natura energiei care produce (sau, reciproc, este produsă de) torsiune nu poate fi gravitațională. Prin urmare, un jet cu torsiune are energie electromagnetică, ceea ce poate explica și existența radiosurselor saturniene (și nu numai Very Happy)!

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 30 Mar 2007 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rolling Eyes Wink tot ati explicat... numai hexagonul v-o ramas... Rolling Eyes

Faceti o diferenta:

raduM a scris:
Poate s-au gandit si altii la celule Benard și s-au lămurit că e o pistă falsă. Posibil, nu spun nu. E doar o ipoteză, la prima vedere. Dar nu poți spune că ai explicat până nu obții modelul matematic și nu îl verifici.


Abel Cavași a scris:
după opinia mea, provocată nu de un gradient de temperatură, ci de un flux de substanță care vine din adâncul lui Saturn și se mișcă elicoidal. Cred că același proces explică și formarea jeturilor de acreție.


raduM a scris:
nu putem explica, încă. Dar putem încerca să modelăm. Un model matematic ar trebui să fie capabil să ne spună de ce la nord și nu și la sud, de ce pe Saturn și nu și pe Jupiter sau...


Abel Cavași a scris:
Cred că se poate justifica ușor chiar și necesitatea existenței jetului ...


Domnule' Abel puteti fi mai serios... putin mai realist, nu va limitati gandirea doar la cateva idei ... "miscarea elicoidala" sau etc; ma mir de cum n-ati explicat si precesia saturniana Wink ... sa nu se creda ca am spus ca Abel n-are dreptate si Radu e cel care are... nu! am doar subliniat cam ce atitudine a adoptat fiecare cand a venit cu cate o idee...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 30 Mar 2007 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Haideți să ne lăsăm de Fizică și să ne apucăm de programare. Ca primă aplicație, aș propune (insistent Rolling Eyes ) crearea unui virus care, atunci când cineva tastează unele combinații, de exemplu "impuls volumic" sau "mișcare elicoidală", calculatorul să înceapă să emită ultrasunete, să fugă prin cameră și să se arunce de la balcon. Laughing

PS. orice asemănare cu oricine este absolut neîntâmplătoare Very Happy .

_________________
הבה נגילה
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 30 Mar 2007 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca se pune problema chiar asa Confused doar nu incercam sa stopam ideile unui om, mi se pare anormal... dar sa insisti prea mult pe o idee si asta mi se pare ca nu-i bine...

P.S. domn prof. ce ar fi sa aplicati numai geometria toroidala si sa explicati miscarea maselor de aer de pe Saturn Wink Very Happy ... glumesc desigur.

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 30 Mar 2007 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca va legati de geometria toroidala o sa va innod urechile. Aviz amatorilor Very Happy .

Inelele lui Saturn, dupa cate stiu, sunt ramase de la formarea planetei, ca si la Jupiter de altfel, ca si la Soare. Ce parere aveti de inelele solare?

Jeturile presupun mai multa miscare elicoidala decat ... hei, unde mi-a fugit calculatorul? Laughing

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 31 Mar 2007 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

rautu a scris:
Rolling Eyes Wink tot ati explicat... numai hexagonul v-o ramas... Rolling Eyes

Alex, tu nu ai înțeles explicația faină pe care a dat-o Radu cu aspersoarele? Mai citește-o încă o dată cu atenție și vei vedea că hexagonul a fost explicat: el se produce prin convecție în condiții în care fluidul vine uniform de jos în sus.

rautu a scris:
Domnule' Abel puteti fi mai serios... putin mai realist, nu va limitati gandirea doar la cateva idei ... "miscarea elicoidala" sau etc;

Îți reamintesc faptul că natura este simplă (așa cum ai recunoscut și tu), deci are și ea doar câteva legi. Deci, numai cel care se limitează la câteva idei va ajunge la esențele naturii.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 31 Mar 2007 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lucia lucia a scris:
Inelele lui Saturn, dupa cate stiu, sunt ramase de la formarea planetei, ca si la Jupiter de altfel, ca si la Soare. Ce parere aveti de inelele solare?

Lucia, eu nu am spus când s-au format inelele lui Saturn, ci doar că existența lor simultană cu existența jetului de acreție a lui Saturn nu este imposibilă. Dacă inelele lui Saturn există de la formarea planetei (după câte știi tu), atunci și jetul de acreție există tot de atunci. Sau nu?
Ce părere am de inelele solare? Hmmm.... Bună întrebare! Știi ce cred eu? Cred că și Soarele are un jet de acreție comparabil cu inelele lui.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 31 Mar 2007 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Confused eu am o notiune nitel diferita despre ceea ce inseamna jet de acretie. Nu inteleg prea bine care e treaba cu Saturnul si acretia. Saturn s-a format prin acretie, asta inteleg. Ca orice alt corp ceresc, de fapt si de drept. un jet presupune insa un proces de energie mare, parca. De data asta chiar nu vad legatura. Rolling Eyes
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 31 Mar 2007 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CATEVA CHESTII, LA

http://www.astro.cornell.edu/us-russia/jets.htm

_________________
הבה נגילה
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 31 Mar 2007 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lucia lucia a scris:
Confused eu am o notiune nitel diferita despre ceea ce inseamna jet de acretie.

Bun, dar care este această noțiune diferită? Eu înțeleg prin jet de acreție jetul care iese din centrul unul disc de acreție pe o direcție perpendiculară pe disc. Tu înțelegi altceva?
lucia lucia a scris:
Nu inteleg prea bine care e treaba cu Saturnul si acretia. Saturn s-a format prin acretie, asta inteleg. Ca orice alt corp ceresc, de fapt si de drept. un jet presupune insa un proces de energie mare, parca. De data asta chiar nu vad legatura. Rolling Eyes

Energia mare care însoțește un jet depinde de intensitatea jetului. Poate Saturn nu are o energie așa de mare cu ai vrea tu, dar nici jetul său nu este așa intens încât să poată fi observat ușor (el a fost descoperit abia cu ocazia acestui hexagon). Deci mai există, totuși, șansa să existe o legătură între inelele lui Saturn și jetul său de acreție care produce hexagonul.

Dar mai simplu de observat legătura ar fi fost înțelegerea chestiei cu torsiunea: atât substanța din discul de acreție, cât și substanța din jetul de acreție are torsiunea nulă. Aceasta este cea mai directă legătură!

Radu, am citit materialul și conține multe date interesante. Dar nu conține cuvântul „torsion”, deci nu poate explica legătura dintre discul de acreție și jetul de acreție. Așadar, întocmai cum bine se spune în wikipedia, această problemă rămâne, în continuare, nerezolvată.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact