Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc2175kleina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebare reflexie binoclu


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Feb 2014 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Intrebare reflexie binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Am rugamintea daca cineva a mai intalnit acest fenomen. Este vorba de un binoclu la care imi apare o reflexie circulara in jurul campului vizual ca cea din poza simulata de mai jos. Este in mod cert o problema pe care binoclul a avut-o din fabrica , am intalnit-o si la alt binoclu nou nout, spre deosebire de cel in cauza care a fost reparat. Aceasta reflexie pare a fi strict din oculare caci privind doar prin oculare ea apare. As fi vrut sa o remediez dar nu stiu exact unde se produce acea reflexie sau din ce cauza mai bine zis.
Daca departez ochii de oculare si ii las la o distanta mai mare, incadrez doar campul vizual reflexia nu o mai vad , dar binenteles ea este acolo.
Va multumesc.



reflexie.jpg
 Descriere:
cam asa arata :)
 Marime fisier:  133.96 kb
 Vizualizat:  de 11501 ori

reflexie.jpg


Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 19 Feb 2014 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu iti dai seama in conditiile in care ai posibilitatea sa examinezi binoclul,e cu atat mai greu pentru cineva de la distanta sa stie exact despre ce este vorba.Daca ar fi sa fac o presupunere,as zice ca e vorba de o reflexie parazita pe inelele distantoare dintre lentile,care presupun ca sunt din plastic lucios.Sau din alt element al corpului de plastic al ocularelor.Ce alcatuire au acestea?
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Feb 2014 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularele sunt din sticla, de buna calitate acoperite multicoating albastru. Eu banui ca sunt compuse din 2 lentile sau din doua grupari de lentile departate intre ele. Astfel tubul port lentile daca este lucios (aluminiu) pe interior ar produce asa ceva. Am facut un fel de proba, daca pot zice asa cu niste lentile. Am sa desfac un ocular sa verific.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 19 Feb 2014 16:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eventual verifica daca ai la oculare ceea ce se numeste "field stop".
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2014 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspunsuri tuturor!
Cand voi avea ceva timp liber voi desface un ocular sa il verific.
Cer senin tuturor!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Oct 2014 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit in final sa ma edific. E vorba asa cum banuiam de o eroare de executie. Respectiv aceste reflexii, apar in tubul interior al ocularului (vopsit cu un negru relativ lucios).
Am atasat o poza cu un ocular unde am marcat zona cu probleme. Acolo ar trebui o vopsea speciala mata care sa nu dea reflexii (de culoare neagra binenteles).
Intrebarea mea ar fi daca aveti o idee cu ce as putea depune , lipi, vopsi etc in acea zona pentru a elimina complet reflexia. Stiu ca la refractoare exista o folie speciala care se baga inauntru? cel mai ieftin ar fi o vopsea mata dar exista asa ceva sa ne ajute in optica ?
Astept orice idee sau solute !!!
Gasirea unei solutii ar imbunatati enorm calitatea si placerea privitului prin extrem de multe binocluri moderne tip Bresser , Teleskop Service, Tasco, sau chiar mai vechi IOR, etc.



Reflexie circulara.jpg
 Descriere:
Aici apare reflexia in discutie. Cum scapam de ea ?
 Marime fisier:  891.7 kb
 Vizualizat:  de 11215 ori

Reflexie circulara.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Oct 2014 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am folosit cu succes vopsea spray tip Cosmos Lak negru mat produs în Grecia care se găsește pe la magazinele de piese auto. Se mai folosește (dacă ai loc și nu îngustează câmpul) velur negru autocolant, se găsește la Praktiker. În caz că nu găsești poți amesteca toner praf de imprimantă laser cu vopsea neagră obișnuită, faci mai multe probe de amestec până la obținerea unu strat mat.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Oct 2014 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Erwin:
Multumesc mult de idei ! Very Happy
Sus
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Oct 2014 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

http://www.diov.ro/cumpara/spray-vopsea-ne...te-5730347
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Oct 2014 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@gabi:
Merci mult! Very Happy
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iun 2015 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Timpul a mai trecut si am am mai efectuat diverse teste, de data asta mai la obiect in "questul" mai mult sau mai putin prostesc de a identifica acesta "reflexie circulara". Testele efectuate au mai limitat putin "zona", de cercetat, unde apar eceste reflexii, noile date contrazicand unele din prezumtiile mele de mai sus.
Respectiv cu multumirile de rigoare lui saiph pentru poze, repostez un ocular care are aceasta reflexie si la care am lucrat (si mai pot lucra) in acest sens. Practic in poza ama marcat zona AB, unde "sta" linistita respectiva reflexie Sad
Pana acum am facut urmatoarele modificari:
1- am vopsit cu marker permanent negru (multe straturi) marginile lentilelor.
2- am vopsit cu negru mat (mixtura din vopsea neagra mata+tonner de copiator) interioarele celor 2 Inele distantor.
Reflexia nu a fost influentata de aceste operatii, nici macar atenuata.
Personal nu mai am nici o idee si orice sugestie este binevenita si sunt dispus sa o incerc.



Reflexie.jpg
 Descriere:
Am restrans putin zona in care exista reflexia.
 Marime fisier:  190.33 kb
 Vizualizat:  de 10537 ori

Reflexie.jpg


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 03 Iun 2015 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa pui o diafragma in planul focal al ocularului (aka "field stop").

P.S.
Am atasat o imagine ca sa-ti dai seama de importanta acelei diafragme, de ce trebuie sa fie ascutita la margine si de ce nu trebuie sa fie prea aproape de tub sau de orice inel de prindere. La acel unghi de incidenta poti sa tot innegresti tubul, ca tot va reflecta lumina.



epdesign.gif
 Descriere:
http://www.handprint.com/ASTRO/ae2.html
 Marime fisier:  29.37 kb
 Vizualizat:  de 10483 ori

epdesign.gif


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 03 Iun 2015 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa nu fie cumva o asociere nefericita de curburi.

Modifica provizoriu distantele dintre lentile si vezi ce se intampla cu marginea campului.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iun 2015 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@nobody
Stiu ca ai mai zis tu despre field stop , dar pe ocular exista facut din fabrica. Ca si paranteza e un ocular de Hunter 16x50 pe care il folosesc pt acest experiment. Dar pana la urma e posibil sa nu fie facut corect poate este prea mic. Am sa fac niste teste totusi. Ce sigur am facut am tot obturat partial cu diverse chestii zona aia si mi-a creat impresia ca nu influenteaza. Dar am sa incerc ci cu o mica diafragma circulara. Multumesc pentru sugestie.

@catalin dumitru
Grava situatie daca este asa caci pare nerezolvabila. Dar voi incerca sa modific cumva si asta. Mai simplu ar fi sa intorc lentilele invers (cele doua simple) si sa vad daca refelxia mai este acolo chiar daca imaginea in sine se strica ? Multumesc pentru sugestie.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2017 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema reflexiei circulare este in sfarsit rezolvata!
Cel putin la binocluri, dar mai mult ca sigur se poate aplica si la oculare pentru telescop.
Deci , cu multumirile de rigoare pentru poza postata de @nobody, pe care imi permit sa o folosesc pentru exemplificare iata despre ce era vorba:
Ideea de baza este matuirea tuturor interioarelor tuburilor ocularului fie el tubul filetat de prindere din fata (cel cu field stop) fie ca sunt unul sau mai multe inele distantor intre grupurile de lentile!
Daca tuburile sunt de plastic este foarte usor .... o sa vedeti ca este plastic negru lucios ...din cauza asta apar reflexii, si atunci cu smirghel relativ mai fin matuiti interiorul tuburilor pana dispare total luciul ... va ramane un strat gri frumos care nu mai produce reflexii. Rezultatul este disparitia completa a reflexiei asa zisa circulara. Rotiti smirghelul in lungul circumferintei si nu in lungul generatoarei.
Problema este atunci cand inele sunt din metal si totusi apar reflexii. Adica depunerile interioare, prelucrarea etc, nu sunt de calitate si trebuie sa depuneti un strat de ceva ... vopsea de exemplu.. mat gri. E mai greu ca trebuie gasita vopseaua corecta acestei matuiri .... era ideal daca ar exista un marker permanent cu cerneala negru mat .... daca o fi existand ...
In cazul acesta (tuburi de metal) NU se foloseste smirghel sau alt sistem abraziv caci nu da randament!
Oricum a se vedea si in poza atasata am notat cu rosu zonele ce trebuiesc matuite pentru ocularul prezentat dar se poate intelege ce este de facut si in cazul in care sunt mai multe tuburi, inele...
Rezultatul este cu adevarat spectaculos. De la un binoclu cu reflexii deranjante se obtine unul cu camp perfect inconzurat cu negru absolut. Merita incercat. Un binoclu la care se reduce reflexia circulara efectul se simte si la reflexiile laterale care se diminueaza in mod surprinzator.



NobodyOcularSect.jpg
 Descriere:
Se matuiesc zonele marcate cu rosu
 Marime fisier:  165.88 kb
 Vizualizat:  de 8426 ori

NobodyOcularSect.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact