Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m42aklein_530.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224746
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Gauri negre


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 19 Iul 2007 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. Pai, va dati seama, daca din '92 existau astfel de caracterizari... azi s-a ajuns departe. Smile
Nu as vrea totusi sa comentez site-urile date, le cunosc, cunosc lucrarile care au dus la ele, sunt pentru publicul larg. Bine, nu inseamna ca nu prezinta rezultate frumoase. Dar sunt asa... de prezentare. Smile

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 21 Iul 2007 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare că întotdeauna este loc de mai bine. Am promis că voi reveni pe acest subiect și iată-mă. În ultimele două zile mi-am „stors creierii” la maxim (ca pe vremuri). Este foarte greu să aduci îmbunătățiri asupra unor concepte ce par a fi extrem de bine fondate. Iată care ar fi ideea:

• Domnul Radu (și nu numai dumnealui) susține că acum 12 miliarde de ani Universul a fost omogen (la z ≈ 6,56), iar gradul de abatere maxim de la această așa-zisă omogenitate se va atinge la z ≈ 1,89;
• Eu susțin că cele două valori ale lui z ar putea fi z ≈ e și z ≈ ln2∏;
• Diferențele dintre cele două seturi de valori fiind nesemnificative se poate spune că există un consens în această privință;
• Divergențele de convingere apar în momentul în care se dă o reprezentare grafică ideii de structură și mai ales a ideii de structură omogenă (mai exact, eu susțin că acum aproape 12 miliarde de ani Universul trăia o stare de neomogenitate maximă).

Așa după cum se pomenește tot mai des în ultima vreme:
Citat:
spațiul-timp nu există în sine. El este creat de procesul de evoluție


Ușor de spus, greu de imaginat. În fond, nu este tocmai ușor să tragi concluzii într-un spațiu curb. Pentru a nu încărca prea mult acest mesaj, voi reveni secvențial cu amănunte.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 21 Iul 2007 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De remarcat este faptul ca ideile lansate pe acest site devin din ce in ce mai valoroase Very Happy . Cel putin, determina pe unii oamneni sa-si stoarca crierii Laughing. Deci, cu cat mai valoroase, cu atat mai putin utile Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing . Chiar daunatoare...
Nu, pe bune.
Ideea cu numarul e mi se pare fecunda. Ce spuneti? Mai era o chestie, cu numarul de aur.. au nu cumva exista legatura? O nota de 10 pentru cine o prinde...*o sa iau urecheala pentru asta... Cool


D-le ID, jos palaria. J'aime beaucoup ......... Very Happy

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 22 Iul 2007 10:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci beaucoup mademoiselle Lucia.

Numărul "e" a fost inventat de mama natură (prin modul de a se structura) și, el devine mult mai interesant în momentul în care este descoperit ca și valoare a unui unghi (exprimat în radiani desigur).

Mica diferență dintre Ln2∏ și numărul de aur o datorăm în cea mai mare măsură, contribuției în structuri a defectului de masă și, într-o mult mai mică măsură electronilor ce orbitează în jurul nucleelor.

Această configurație de valori o regăsim și în comportamentul "micului Univers":

Fotonul.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 22 Iul 2007 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
iar gradul de abatere maxim de la această așa-zisă omogenitate se va atinge la z ≈ 1,89

NU!!! era frumos să fie așa. Wink
Dar 1,89 e doar dimensiunea cubului Cantor... nu deplasarea spre roșu.

PS. las altcuiva nota de 10... Laughing Laughing Laughing j' aime aussi que tu souviens... Very Happy

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 22 Iul 2007 13:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai înțeleg nimic!!!

"Atât cât îmi aduc aminte", domnul profesor a scris:

Citat:
* Aproximând liniar dependența de mai sus, am obținut că Universul tinde la o dimensiune fractală de 1.89 (asta e dimensiunea unui cub Cantor) și că, în trecut, Universul a fost omogen la z= 6.56, adică acum vre-o 12 miliarde de ani


Eu nu m-am gândit nici o clipă că această valoare este deplasarea spre roșu....
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 22 Iul 2007 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Așa după cum am aflat mai nou, datele experimentale conduc la ideea că acum mai bine de 12 miliarde de ani Universul era OMOGEN.

Eu încerc să interpretez această informație în felul următor:

La început raza de curbură era infinită, adică, la acest moment, două particule (gen foton) ar avea posibilitatea să își înceapă concomitent și pe un traseu inițial paralel un foarte lung periplu prin Univers.

Presupunând că distanța inițială dintre aceste trasee și implicit dintre cele două particule avea valoarea "d", vă rog să îmi spuneți dacă în timp distanța dintre trasee se modifică și în ce sens.

Am ridicat această problemă având în vedere faptul că:
Eu consider că acestă stare așa-zis inițială poate fi interpretată ca și stare de colaps.
Sus
Andronache Adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2007
Mesaje: 41



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Aug 2007 11:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vad ca n/a mai scris nimeni nimic pe aici, asa ca imi permit sa revin cu ce am postat acum cca 2 saptamani pe alt topic

În teoriile actuale, black holes sunt descrise ca "puncte materiale", cu dimensiune 0 sau tinzând spre 0, și implicit cu densitate infinită.
De asemenea, există "explicații" privitor la de ex. cum se vede din interior "orizontul evenimentelor" și fenomenele asociate; căderea luminii în gaura neagră, etc.
Consider găurile negre ca fiind un fapt de necontestat, doar că fenomenul e puțin diferit. Comparând diversele paradoxuri ale teoriei, am ajuns la o concluzie:
Black Holes tind în contracția lor spre raza finită și nenulă a sferei Schwartzschild, și nu spre dimensiunea 0. Ele nu vor atinge niciodată dimensiunea sferei Schwartzschild, nemaivorbind de trecerea acesteia, spre dimensiuni nule. Timpul este complet oprit pe sfera Schwartzschild, astfel că materia nu mai poate cădea în continuare, găurile negre fiind astfel "înghețate" în evoluția lor la acesta stare paradoxală, din care nu pot ieși: capcana incetinirii timpului. Mai bine zis, trecerea graniței sferei Schwartzschild ar putea avea loc doar după sfârșitul Timpului (dincolo de valoarea infinit a axei timpului).

Aceste chestiuni ar trebui dezvoltate si argumentate

De exemplu: De ce, daca o BH potrivit teoriei mai sus prezentate nu e inca formata complet, totusi noi nu o vedem? Doar lumina o poate inca parasi, din moment ce nu a trecut de sfera Schwartzschild.
R: Sa presupunem ca BH e foarte aproape de diametrul final. Timpul aproape s/a oprit. Un foton care iese din suprafata BH iese cu o energie "normala" pentru un corp cu o temperatura imensa, deci in domeniul gamma. El este insa intr/un camp gravitational aproape infinit. Implicit, el se "inroseste"ajungand probabil la energii echivalente undelor radio sau chiar mai jos. La limita, eventual la milioane de ani de la colapsarea stelei initiale, fotonul se va inrosi scazand pana la energie 0 si eventual sub 0 (??). Sub 0 (???) adica va fi absorbit inapoi. (????)
uff ce pacat ca nu pot face un bilant: care e temp de radiatie a corpului negru pe sfera schwartschild? cu ce energie pleaca? cat e pierderea in campul gravitational la iesirea din orizontul evenimentelor? e mai mare decat energia initiala sau nu? sau sunt egale, sau devin asimptotic egale pe masura apropierii de raza schwartz...etc
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 04 Aug 2007 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Sa presupunem ca BH e foarte aproape de diametrul final. Timpul aproape s/a oprit.


Pe ce direcție? Pe ce direcție densitatea evenimentelor pare să fie atât de scăzută? Este foarte important de știut acest lucru. Altfel riscăm să ne învârtim în "jurul cozii", sau nici măcar atât.

P.S. Ochii minții pot pătrunde oriunde.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 04 Aug 2007 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

d-le ID, gândiți mecanicist în relativitate, ca și dl. AC ... uneori.
În teoria găurilor negre nu există direcții. Chiar dacă sunteți pentru inegalități, simplul fapt că vă considerați outsider nu rezolvă nimic. Geometria diferențială trebuie cunoscută, înainte de a lansa idei pe subiecte cum sunt găurile negre. De ce? - pentru că teoria găurilor negre se bazează pe GD. Un jucător de șah ca Dvs nu poate neglija strategia adversarului.

Ca să nu fiu greșit înțeleasă, Dvs. faceți precum un moș care are o idee despre cum se joacă șah și vine în parcul cu pensionari ca să-i dea gata. Dar Dvs. aveți pretenția să jucați pe 10x10...Atenție, pensionarii pot să tindă să-și conserve liniștea de sub castani...

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?


Ultima modificare efectuata de catre lucia lucia la 04 Aug 2007 18:42, modificat de 1 data in total
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 04 Aug 2007 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

recitind ce-am scris, a început să-mi placă.

"un jucător de șah nu poate neglija strategia adversarului".

Asta sintetizează de fapt ceea ce cred că trebuie pentru un om de știință. Nu poți combate o teorie matematică dacă vii cu o matematică șchioapă. Nu poți combate o idee logică dacă vii cu alte premise.
Nu poți combate mecanica Newtoniană dacă vii cu principiile TRR-ului.
Nu poți combate TRR ajutându-te de TRG.
Nu poți rezolva o problemă de-a X-a folosind noțiuni de nivel academic Cool , aici explic, problemele sunt pentru a-i învăța ceva pe tineri. Prin exercițiu.
Nu poți combate cosmologia topologică dacă nu ai idee de algebre Lie.
Nu poți combate teoriile de conservare dacă nu ai idee de teorema Noether.
Nu poți discuta despre simetrie dacă nu ai idee despre teoria grupurilor.

Dacă mă contraziceți, o faceți pe propria piele. Cool

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 04 Aug 2007 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pentru vizitatori:

Știința e ok. Pentru altii. Twisted Evil

Atunci când vor fi stadioane pline la o prelegere științifică, am să încep și eu să apreciez football-ul.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Andronache Adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2007
Mesaje: 41



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Aug 2007 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

oops am dat de o problema:
Ce se intampla cu straturile profunde, care deja au intrat in singularitate? Din moment ce sfera colapseaza, o parte a ei e deja in interiorul "orizontului". Stiam eu ca problema nu e chiar asa de simpla.....
naiba sa ma ia, nu mai pot extrapola fenomenele
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 05 Aug 2007 07:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnișoară Lucia, aveți perfectă dreptate.

Din fericire, anii și experiența mea mă feresc de păcatul de a combate simple teorii. Timpul este, pe cât de prețios, tot pe atât de neânțeles de către majoritatea oamenilor (indiferent de statutul pe care îl au în societate).

Timpul se comportă precum un fluid incompresibil, timpul creează toate structurile din jurul nostru, chiar și a găurilor negre (în măsura în care acestea există cu adevărat și, în măsura în care noi încercăm să vorbim despre același fenomen). Nici nu m-ași fi băgat în discuție dacă la mijloc nu ar fi fost vorba de un derivat al scurgerii timpului.

P.S. Întâmplător sau nu, pe la 17 ani jucam șah orb cu mari maieștrii. Am renunțat în momentul în care am observat că:

Realitatea mea devenise o simplă tablă de șah.

Întâmplător sau nu, pe la 17 ani rezolvam probleme de matematică și în somn, iar biblioteca mea conținea sute de culegeri de matematică (pe care le rezolvasem de câteva ori) și doar câteva de alt gen. Așteptam cu nerăbdare fiecare olimpiadă de matematică, iar profii, uimiți de soluțiile simple și inedite pe care le ofeream cu regularitate, îmi spuneau "matematicianu".

Alte vremuri, ce păcat că nu mai am timp să mă joc.
Sus
Andronache Adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2007
Mesaje: 41



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Aug 2007 01:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

m-am tot gandit zilele astea la "problema in chestiune".

Am putea presupune ca:

Pe masura compactarii materiei si cresterea densitatii locale (local insemnand intr-o zona mica a viitoarei BH), in orice punct al corpului care colapseaza se tinde spre acea densitate finita (approx 1/100 mase solare/km3) care sa satisfaca relatia in care zona respectiva are viteza timpului 0. Deci, cu alte cuvinte, gaura neagra se formeaza, treptat, de la centru spre exterior, astfel incat nici una din zonele ei nu devine cu adevarat singularitate. Toata materia "ingheata in caderea ei" imediat inainte de a atinge densitatea critica.

Pare a fi un rationament corect. Sa ne mai gandim....
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatoare

Download topic
Pagina 12 din 13
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact