Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Vallis_Alpes.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cadrane solare si alte instrumente astronomice arhaice


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Istoria Astronomiei

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Ian 2014 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Cadrane solare si alte instrumente astronomice arhaice
Raspunde cu citat (quote)

Intai am vrut sa deschid acest topic la sectiunea de ATM dar apoi m-am razgandit,constructiile despre care vreau sa discutam aici sunt pre-telescopice,asadar i-ar putea interesa pe cei pasionati de Istoria Astronomiei si mai putin pe cei foarte scufundati in pixeli , arduino,ascom si alte chestii ultramoderne.
Am sa atasez aici cateva poze ale instrumentelor arhaice a caror constructie am inceput-o.
Acestea sunt:
-un cadran solar azimutal din aluminiu de 14mm grosime,debitat,gravat si de care nu m-am ocupat de prin anii '80.
(Deci asta este deja piesa istorica).
Nu mai tin minte nici macar pentru ce latitudine este gravat.
-un cadran solar azimutal caruia i-am calculat si trasat cu creionul liniile orare pentru latitudinea Aradului
-un cadran solar ecuatorial cu liniile orare trasate cu creionul (deocamdata) doar pe fata care priveste spre Polul Nord ceresc ,lambda=Arad
-un quadratum geometricum ala Georg von Peuerbach
-un merkhet egiptean,adica un ''instrument al cunoasterii'' ,din care in poze se vede doar partea care se numeste ''bay''.
Toate instrumentele de mai sus necesita in continuare diverse operatii de trasare,gravare,prelucrari mecanice,confectionari de alte piese,lustruire fond si vopsire gravari (a aluminiului ) sau baituire si lacuire (a lemnului).


Nu stiu daca si cine s-a mai ocupat cu Gnomonica in Romania.
In ultimii ani ,Dan Uza a devenit expert in acest domeniu,deoarece a studiat si a construit numeroase cadrane solare,voi da linkuri spre articolele foarte interesante scrise de el pe aceasta tema si care se gasesc pe blogul sau.

Mircea



DSCN0233.JPG
 Descriere:
Cadran solar din placa de aluminiu-latitudine :Baia Mare sau Carei sau Arad.De determinat
 Marime fisier:  895.44 kb
 Vizualizat:  de 14825 ori

DSCN0233.JPG



DSCN0253.JPG
 Descriere:
Cadran solar ecuatorial,fata superioara,creion 0,7mm,placaj multistart 13mm
 Marime fisier:  893.73 kb
 Vizualizat:  de 14825 ori

DSCN0253.JPG



DSCN0257.JPG
 Descriere:
Cadran solar orizontal,cu compensare grosime gnomon,creion 0,7mm ,placaj multistrat 13mm
 Marime fisier:  883 kb
 Vizualizat:  de 14825 ori

DSCN0257.JPG



DSCN0261.JPG
 Descriere:
Quadratum geometricum,fotocopie lipita pe placaj 13mm,are executata gaura 1 mm pentru fir cu plumb in coltul dreapta sus,la piciorul crucii
 Marime fisier:  899.6 kb
 Vizualizat:  de 14825 ori

DSCN0261.JPG



DSCN0264.JPG
 Descriere:
De la stanga:cadran solar orizontal,quadratum geometricum,cadran solar ecuatorial;deasupra bay-ul unui merkhet
 Marime fisier:  881.38 kb
 Vizualizat:  de 14825 ori

DSCN0264.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
CUBIX
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2013
Mesaje: 326



Localitate: Pe tronul lui Zeus

MesajTrimis: 26 Ian 2014 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi place daruirea ta pentru asfel de instrumente. Eu spun sa faci un topic si la ATM, unde sa ne dai date tehnice despre construirea lor.

George.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Ian 2014 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A zis cineva "cadran solar"? A zis cineva "quadratum geometricum"? A pomenit cineva de Georg von Peuerbach? Hop si eu cu ce am strans:


20004.jpg
 Descriere:
Un ceas "de buzunar" :)
 Marime fisier:  180.23 kb
 Vizualizat:  de 14756 ori

20004.jpg



Quadrantum geometricum.gif
 Descriere:
O foaie dintr-o carte :)
 Marime fisier:  383.89 kb
 Vizualizat:  de 14752 ori

Quadrantum geometricum.gif



459px-Peuerbach_Georg_von.gif
 Descriere:
Un om ... :)
 Marime fisier:  89.25 kb
 Vizualizat:  de 14752 ori

459px-Peuerbach_Georg_von.gif



astro_lab2.jpg
 Descriere:
Un instrument
 Marime fisier:  26.46 kb
 Vizualizat:  de 14751 ori

astro_lab2.jpg



47008952a7.jpg
 Descriere:
si instructiunile de utilizare :)
 Marime fisier:  34.83 kb
 Vizualizat:  de 14751 ori

47008952a7.jpg


Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Ian 2014 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Merkhet
Raspunde cu citat (quote)

In postarea sa Mircea a fost cam prea scurt cu detaliile despre instrumentul egiptean "merkhet" asa ca am facut investigatii pe cont propriu si iata rezultatele:


94993.jpg
 Descriere:
instrument1
 Marime fisier:  19.33 kb
 Vizualizat:  de 14732 ori

94993.jpg



merkhet_bay.jpg
 Descriere:
instrument2
 Marime fisier:  147.47 kb
 Vizualizat:  de 14732 ori

merkhet_bay.jpg



Insieme.jpg
 Descriere:
Schita instrument
 Marime fisier:  16.69 kb
 Vizualizat:  de 14732 ori

Insieme.jpg



merkhetrelief.jpg
 Descriere:
De unde stim
 Marime fisier:  41.79 kb
 Vizualizat:  de 14732 ori

merkhetrelief.jpg



merkhet2.jpg
 Descriere:
instructiuni de folosire
 Marime fisier:  40.15 kb
 Vizualizat:  de 14732 ori

merkhet2.jpg



clip_image002_0007.gif
 Descriere:
traducerea in engleza
 Marime fisier:  193.83 kb
 Vizualizat:  de 14732 ori

clip_image002_0007.gif


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Ian 2014 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un subiect fascinant chiar si pentru unii "foarte scufundati in pixeli , arduino,ascom si alte chestii ultramoderne" Wink
Inspirat de imaginile postate de Doru Dragan, am gasit ceva ce pare a fi o lectura interesanta:

THE OBLIQUITY OF THE ECLIPTIC
Ancient, mediaeval, and modern observations of the obliquity of the Ecliptic, measuring the inclination of the earth's axis, in ancient times and up to the present

by George F. Dodwell B.A., FRAS

Chapter One: The Movement of the Earth’s Axis of Rotation is Evidence of a Disturbance of the Earth’s Axis in Ancient Times
Chapter Two: The Use of the Gnomon in Ancient and Mediaeval Observations; and the Errors of Observation with this Instrument
Chapter Three: Ancient Chinese Observations
Chapter Four: Ancient Hindu Observations
Chapter Five: Ancient Greek Observations
Chapter Six: Observations of the Obliquity of the Ecliptic Made by the Mediaeval Arabs and Persians
Chapter Seven: Mediaeval and Modern Observations of the Obliquity of the Ecliptic
Chapter Eight: Ancient Oriented Monuments; The Solar Temple of Amen-Ra at Karnak, Egypt
Chapter Nine: Stonehenge
Chapter Ten: The Great Peruvian solar Temple of Tiahuanaco

http://www.setterfield.org/Dodwell/Dodwell_Manuscript_1.html
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Ian 2014 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody

Multumesc pentru linkuri ,chiar ca este o lectura interesanta.
Am nevoie de timp sa o buchisesc.

Off-topic

Aceasta lucrare sufera insa de miopia caracteristica culturii formate in creuzetul catolic si anume trece cu vederea mia de ani de cultura bizantina.
Un volum foarte mare de cunostinte ne-au provenit prin filiera bizantina.
Eu personal nu dau o ceapa degerata pe povestile despre luptatorii cruciati si cei arabi,luandu-si o pauza de sandwich in timpul macelului ,pauza in care mai organizau si cate un mic colcocviu pe teme astronomice. Rolling Eyes
Asa numita Renastere europeana a inceput dupa cucerirea de catre musulmani a Constantinopolului avand ca efect refugierea invatatitilor bizantini in sudul Europei.

In ultimii ani insa lucrurile au inceput sa se indrepte , un numar tot mai mare de istorici nord-americani re-descoperind Bizantul si influenta sa majora asupra culturii europene.
Sunt sigur ca in acest domeniu suntem abia la inceput.

Pentru a intelege aceasta linie de gandire , neconforma cu dogmele stiintifice inca unanim acceptate, va propun sa cautati raspunsul la intrebarea : daca invatatii arabi au fost atat de avansati fata de cei europeni , cum se face ca odata cu caderea Bizantului a disparut orice ,repet ORICE contributie araba ,si in general islamica , in domeniul stiintific ,in speta astronomic ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Ian 2014 04:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot off-topic:
Eu cred ca declinul a aparut ceva mai devreme, cam prin 1204 ... Citez:

The Latin soldiery subjected the greatest city in Europe to an indescribable sack. For three days they murdered, raped, looted and destroyed on a scale which even the ancient Vandals and Goths would have found unbelievable. Constantinople had become a veritable museum of ancient and Byzantine art, an emporium of such incredible wealth that the Latins were astounded at the riches they found. Though the Venetians had an appreciation for the art which they discovered (they were themselves semi-Byzantines) and saved much of it, the French and others destroyed indiscriminately, halting to refresh themselves with wine, violation of nuns, and murder of Orthodox clerics. The Crusaders vented their hatred for the Greeks most spectacularly in the desecration of the greatest Church in Christendom. They smashed the silver iconostasis, the icons and the holy books of Hagia Sophia, and seated upon the patriarchal throne a whore who sang coarse songs as they drank wine from the Church's holy vessels. The estrangement of East and West, which had proceeded over the centuries, culminated in the horrible massacre that accompanied the conquest of Constantinople. The Greeks were convinced that even the Turks, had they taken the city, would not have been as cruel as the Latin Christians. The defeat of Byzantium, already in a state of decline, accelerated political degeneration so that the Byzantines eventually became an easy prey to the Turks. The Fourth Crusade and the crusading movement generally thus resulted, ultimately, in the victory of Islam, a result which was of course the exact opposite of its original intention.

Pope Innocent III:
How, indeed, will the church of the Greeks, no matter how severely she is beset with afflictions and persecutions, return into ecclesiastical union and to a devotion for the Apostolic See, when she has seen in the Latins only an example of perdition and the works of darkness, so that she now, and with reason, detests the Latins more than dogs? As for those who were supposed to be seeking the ends of Jesus Christ, not their own ends, who made their swords, which they were supposed to use against the pagans, drip with Christian blood, they have spared neither religion, nor age, nor sex. They have committed incest, adultery, and fornication before the eyes of men. They have exposed both matrons and virgins, even those dedicated to God, to the sordid lusts of boys. Not satisfied with breaking open the imperial treasury and plundering the goods of princes and lesser men, they also laid their hands on the treasures of the churches and, what is more serious, on their very possessions. They have even ripped silver plates from the altars and have hacked them to pieces among themselves. They violated the holy places and have carried off crosses and relics.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Ian 2014 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a afla raspunsul cu privire la civilizatia araba ar trebui sa aflam mai intai cum se face ca dupa secole de inflorire Egiptul a cazut, cum se face ca Grecia a cazut, cum se face ca India a cazut ... etc. Nu se poate nega contributia araba (islamica) la civilizatia umana. Arabii au facut exact ceea ce se stie, au preluat de la greci (si de la indieni si de la chinezi) au facut o sinteza, in unele locuri chiar au adus contributii proprii si au dat mai departe (prin evrei, de cele mai multe ori Smile ) catre civilizatia europeana nascanda. Din pacate nu prea stiu ca Bizantul sa fi adus contributii majore in stiinta ... pare sa fi fost mai mult implicat militar-administrativ-religios. Faptul ca multe stele de pe cer poarta nume arabe spune ceva. Ceea ce a facut Ulugh Beg la Samarkand sta marturie despre contributia islamului. Incercand sa aflu mai multe despre "Gheorghita" de la Peuerbach am ajuns la informatia ca s-a straduit sa imbunatateasca Tabelele Alphonsine iar pentru asta s-a folosit de aparitia recenta a unor lucrari arabe traduse in latina unde aparea pentru prima data notiunea de "sinus". (Apropo de asta tot asa am aflat ca "sinus" vine din cuvantul latin care denumea sanul femeii Smile notiune preluata de arabi de la indieni). De ce au cazut culturile egipteana, indiana, greaca, araba, romana etc.? Se numeste "decadenta" si are cauze interioare: imbuibare urmata de trufie Sad


Al-Kitab_al-muhtasar_fi_hisab_al-gabr_wa-l-muqabala.jpg
 Descriere:
Al-Kitab_al-muhtasar_fi_hisab_al-gabr_wa-l-muqabala
 Marime fisier:  45.78 kb
 Vizualizat:  de 14626 ori

Al-Kitab_al-muhtasar_fi_hisab_al-gabr_wa-l-muqabala.jpg



Quadrants.JPG
 Descriere:
Un Quadrant (a se studia cu atentie marginile)
 Marime fisier:  29.19 kb
 Vizualizat:  de 14626 ori

Quadrants.JPG



astrolabe.JPG
 Descriere:
Astrolab
 Marime fisier:  30.07 kb
 Vizualizat:  de 14626 ori

astrolabe.JPG


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Ian 2014 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai exista si factori externi, precum invazia mongolilor ce a culminat in 1258 cu distrugerea Bagdadului.

Dar, de ce trebuie, tot timpul, sa ne uitam doar la partea goala a paharului ?

Eu vad Bizantul ca a fost un centru multicultural, unde fiecare cultura si-a adus contributia.
Cat s-a putut, pana s-a putut.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2014 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Universitatea din Fez (a cărei moschee am avut ocazia s-o văd pe viu, dar nu am intrat, creștinii nu au voie în moschei) a fost un centru cultural-științific extraordinar începând cu secolul XII când a fost zidită. Nu cred că poate cineva contesta civilizația arabă și meritele ei, dar nici ale celorlalte civilizații din lume, ceea ce este trist este că mereu au venit niște barbari inculți și au distrus fără discernământ tot ce învățații lumii antice au trudit să adune. Astfel s-au pierdut valori inestimabile și s-au resetat mereu civilizațiile... se pare că ne apropiem din nou de un astfel de prag. Dacă nu cumva reușim să clădim pe undeva Fundația lui Asimov.

Revenind on-topic, istoria astronomiei este foarte interesantă și re-crearea instrumentelor antice mi se pare educativă și cred că Astronomia ar fi bine să se predea în școli din nou, este știința care îmbină matematica cu fizica și tehnologia cum n-o face nicio altă știință.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Ian 2014 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-i mare bai daca mai alunecam si in off-topic atat timp cat nu ne indepartam de Astronomie.

Multumesc lui Erwin ca in stilul sau foarte politicos a reamintit propunerea mea de la inceput.
Si anume ,doresc sa discutam la acest topic despre constructii ,reproduceri,replici de instrumente astronomice arhaice realizate de noi.
Acestea pot fi confectionate din materiale comune,aflate la indemana,nu necesita slefuirea sau cumpararea de lentile sau oglinzi pretentioase si scumpe.
Nu este nevoie decat de curiozitate si un strop de hotarare,indemanarea venind de la sine.
Efortul este intotdeauna generos si recunoscator cu cel care il depune,chiar si atunci cand se sfarseste cu un esec.Raman in urma lui experienta si indemanarea.
Linkurile sunt foarte bune , discutiile sunt excelente dar instrumentele ,aparatele realizate cu mainile proprii sunt minunate si iti ofera o bucurie tainica de neegalat.
Asa cum am zis si la inceput,iata-l de ani de zile pe Dan Uza studiind Gnomonica.Studiaza izvoare de informatii mai vechi si mai noi,calatoreste pentru a cerceta cadranele solare dar le si construieste.Apoi impartaseste cu ceilalti iubitori ai Astronomiei experientele sale.

In varianta cea mai simpla,se pot descarca de pe Internet sabloane,acestea se pot tipari ,apoi se decupeaza si se lipesc pe carton.
Se naste astfel un instrument efemer,trecator ca fluturele si ca floarea, dar oare nu asa este insasi timpul pe care il masoara?
Oare nu asa suntem si noi?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
vux
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Apr 2009
Mesaje: 63



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Sep 2014 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga Mircea,

Te salut si iti multumesc frumos pentru aprecierile tale care ma onoreaza!

Nu demult am finalizat cel mai mare ceas solar vertical din Transilvania de Nord si totodata primul calendar solar din intreaga regiune. Se afla in localitatea Radaia, la 13 km de Cluj-Napoca pe drumul spre Zalau. Mai multe detalii si foto aici http://cerculdestele.blogspot.ro/2014/09/c...adaia.html

Numai bine,

Dan Uza



ceas solar.jpg
 Descriere:
Ceas solar la Radaia jud. Cluj
 Marime fisier:  172.34 kb
 Vizualizat:  de 13994 ori

ceas solar.jpg


Sus
vux
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Apr 2009
Mesaje: 63



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Noi 2014 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari din nou!

Am placerea sa anunt aparitia cartii "Cadrane solare din Transilvania, Banat, Crisana si Maramures", primul inventar fotografic color al ceasurilor solare din spatiul transilvan.

Detalii despre volum gasiti aici:
http://cerculdestele.blogspot.ro/2014/11/c...banat.html

Dan Uza



cadrane solare din transilvania mic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  38.66 kb
 Vizualizat:  de 13734 ori

cadrane solare din transilvania mic.jpg


Sus
vux
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Apr 2009
Mesaje: 63



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 26 Mai 2016 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Servus,

V-am pregatit doua atasamente. Primul este un sablon decupabil pentru un cadran solar cubic multiplu. Multiplu, pentru ca are cate un cadran solar desenat pe 5 din cele 6 fete ale sale. Al doilea atasament este tot un sablon decupabil, de aceasta data pentru un instrument astronomic arhaic denumit "volvela". Cu ajutorul ei se putea stabili cu aproximatie semnul zodiacal pentru soare, luna, dar si fazele sau varsta lunii. Aveti si doua fotografii cu piesele asamblate. Sper sa va placa. Spor la decupat si lipit! Wink

Dan Uza



cadran solar cubic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  205.8 kb
 Vizualizat:  de 11370 ori

cadran solar cubic.jpg



volvela astronomica lunara.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  349.88 kb
 Vizualizat:  de 11370 ori

volvela astronomica lunara.jpg



Sablon Cadran solar cubic multiplu.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  Sablon Cadran solar cubic multiplu.pdf
 Marime fisier:  84.07 kb
 Descarcat:  de 397 ori


Volvela lunara.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  Volvela lunara.pdf
 Marime fisier:  273.36 kb
 Descarcat:  de 274 ori

Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Mai 2016 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Servus Dan

Excelent ,multumim frumos !
Eu le-am descarcat ,urez succes colegilor care vor incerca constructia acestor instrumente atat de interesante si care acum sunt la indemana multumita colegului nostru de hobby.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Istoria Astronomiei Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact