Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP4745_IMGP4746_res.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu aditional, pe langa un Zeiss 8x30 Deltrintem


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Feb 2014 02:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut colegi,

In ideea de a ingusta plaja de variante, am decis urmatoarele:

- Am eliminat atat Orion-ul 20x80 cat si Omegon-ul 20x80, pe motiv ca sunt "prea chinezesti". Stiu, "ce nu se fabrica astazi in China ?"

- Am urmatoarele variante:

1. Merg pe Bresser 20x80. Firma germana (cred), dar nu sunt sigur de calitatea lor.. nu cred ca le produc in DE, ci sunt si ele produse/asamblate in China, si vandute in/din Germania..
2. Merg pe TS 20x80 dublet... din nou, nu sunt sigur ca sunt produse/asamblate in DE
3. Merg pe TS 20x80 triplet semi-apo... desi nu stiu daca merita diferenta de bani, de la dublet la triplet.. mai ales ca e "semi-apo".. deci probabil ar mai ramane mult loc de corectii AC..


Voi ce parere aveti ?

Multumesc,
Bogdan.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Feb 2014 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As elimina tripletul. Bani multi dati inutil. Altfel daca tot vrei totusi sa cheltuiesti bani mai multi , as pune pe locul trei mai degraba un 25 x100 fie el si dublet Laughing
Triplet (semi apo ) este doar marketing.
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Feb 2014 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut colegi,

@Dbird: Si eu m-am gandit la un 25x100, dar sunt prea multi bani, si binoclul isi va avea si el rostul, bineinteles langa un refractor ce va constitui "puterea" si versatilitatea..

Singura mea grija acum, este sa aleg intre TS 20x80 sau Bresser 20x80.

Cum spunea si colegul, ideal ar fi sa mergem pe istoria celor doi producatori, seriozitate, traditia in domeniu, etc..

Va mai deranjez cu o ultima intrebare: TS 20x80 ? sau Bresse 20x80 ? care este mai "nemtesc" ? Smile

Va multumesc anticipat,
Bogdan.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Feb 2014 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca te ajuta vezi ca la rubrica Rewiev Instrumente am facut rewievuri la ambele. Chiar am putut sa le compar unul lang altul. Bineinteles ambele cazuri sunt prezentate din punctul meu de vedere care nu este obligatoriu de impartasit generic. Si alte pareri sunt binevenite. Revin la ideea ca o achizitie de asa anvergura financiara ar trebui facuta "pe ochii tai", respectiv ar trebui sa mergi si sa le testezi tu pe ambele si asa vei lua decizia cea mai buna.
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Feb 2014 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Dbird: multumesc pentru pareri si recomandari. Tocmai am finalizat comanda pentru bresser, pe motivul culorilor mai "vi" ... sau naturale.

Va Anunt cand il primesc
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 14 Iun 2014 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna, Horatiu si DBird si toti pasionatii binoclurilor mari, eu nu mimpartasesc parerea voastra in legatura cu bresser-ul comparativ cu TS-ul.
Bresser e un Brand ca oricare altul, nici macara unul di cele bune Sad
20x80 e an de an la Lidl inainte de craciun, ba cu trepied ba fara... nu se omoara nimeni dupa el spre deosebire de 10X50 ul de acu cativa ani, ba mai mult se pare nu , fact e ca are probleme mari cu asigurarea calitatii ,,se pare ca fabricantul ales in china nu e din cei mai buni, si e chinez la fel ca celestron ,Meade, skywacher,nikon,olympus etc etc, astea toate vin de acolo.
Ce vreau sa spun e ca TS cel putin in regiunea mea , are ochii pe calitatea vanduta, ca capata si cate un rebut nu se discuta, binenteles dar schimbatul se face pe loc , fara comentarii , eu cumpar de ani de zile la ei ,direc in magazin si vad coltul cu jucarii de fiecare data unde ajung cele decolimate, nu-si face nimeni lucrul sa le colimeze.
Concret tripletul e , parerea mea net mai bun ca dubletul cea de-a treia lentila e mai mult ca netezitor de camp in loc de corector de cromatism, mi-a spus vanzatorul, contrastul e si el semnificativ mai bun, nu stiu ce diferenta de pret e la voi, aici face doar vreo 20-30 € si cu vanzatorii se poate targui, si asta intotdeauna!
Pretul expus e mai mult , circa, eu n-am cumparat o data la pretul expus, si am lasat vreo cateva mii la ei.
100 -le e cu totul alta clasa ,fara trepied de neutilizat, si la ala atunci unul cu prisma la 45 sau 90 daca tot mi-as lua unul.

Florin
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2014 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acolo din Bavaria, sunt intrutotul deacord cu tine. Din nefericire aici la noi, piata, in pofida denumirilor comune, este totalmente diferita. Probabil si preturile. De exemplu in cazul TS si Bresser 20x80 pe care le am fizic pot spune ca privindu-le din afara sunt absolut identice (mai putin marcajele cu vopsea pe care scrie marca). Daca or da cu ochiul spre chinezi sau nu ... greu de interpretat. Dar sunt binocluri care la pretul lor merita bani. Ambele. Prin triplet am privit cateva minute in comparatie cu dubletul (doar pe timp de zi) si nu am vazut nici o diferenta, cel putin la ochii mei.
Sus
crissgab
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Mar 2014
Mesaje: 101



Localitate: UK

MesajTrimis: 17 Iun 2014 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuzati de off-topic - vorbiti de acelasi TS de aici? Am vrut sa cumpar oculare de la ei dar am vazut destul de multe critici in legatura cu calitatea lor primite din UK si din US parca, ceea ce m-a determinat sa-mi schimb optiunile. Insa vad ca voi aveti pareri bune despre TS ( ma refer ca si brand, chiar daca discutia e despre binocluri )
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2014 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@crissgab:
Revin putin la idee. Linkul pus de tine este sa zicem cel oficial al firmei TS. Eu personal nu am comandat direct de acolo, ci am folosit doar dealeri ai lor din Romania. Modelele ce se gasesc in Romania le stiu. Acolo e, poate, cu totul altceva. Deci de piata romaneasca pot sa iti povestesc. Si este destul de trist , deoarece aici la noi aproape nu putem vorbi despre calitatea unui brand ci doar de produse aferente acestuia. Caci la acelasi brand sunt modele foarte reusite cat si modele nereusite. Acesta a fost motivul pentru care eu am recomandat mereu in acest caz (achizitii din piata romaneasca) ca sa mergeti efectiv la vanzator si sa verificati cu ochii vostrii produsele pe care doriti sa le achizitionati (eventual insotiti de cineva priceput in diomeniu, daca sunteti incepatori).
Deci despre produsele efective care sunt acolo pe linkul postat de tine poate sa iti povesteasca cineva care a facut comenzile direct acolo.
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 20 Dec 2016 00:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare . Mai ai Bresser-ul ?, te-ai imprietenit cu el ? vede bine ? plusuri , minusuri la imagine fata de alte binocluri prin care ai privit ? . Multumesc .
_________________
cer senin sticla !
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2016 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut in paralel Bresser 20x80 si TS 20x80 LE (adica nu triplet pe obiectiv ci dublet). Practic sunt aproape identice. Bresserul este cu foarte putin mai contrast decat TS, in rest identice. Bresserul l-am dat fiului meu din 2 motive independente:
1- Era cu putin mai bun decat TS -ul (din cauza contrastului). Si sunt de parere ca copii trebuie sa foloseasca optica de cea mai buna calitate pentru a nu isi strica ochii cu porcarii. Si fac o paranteza prin care vreau sa imi arat dezacordul cu fabricantii de binocluri "de jucarie" pentru copii, porcarii cu plastice numai bune sa distruga ochii tinerilor cand se joaca cu ele ...
2- Cei de la Bresser au prostul obicei sa faca o plaja de reglare a ocularului drept (dioptrii) mai scurta si eu am ochii putin mai diferiti de plaja asta (la modelul 20x50 este acest fenomen). Binenteles ca puteam repara asta (era de castigat doar un mililmetru...).
Atat Breserul cat si TS -ul au ceea ce eu numesc "placerea de a privi" ... un efect superb de Wide combinat cu un eye relief generos, iar cand pliezi (scurtezi) eye-shildurile efectul este deosebit ... sunt proiectate bine sunt moderne, sunt accesibile.
Am uitat sa spun ca si culorile sunt mai naturale la Bresser , motivul as spune eu fiind existenta nui strat dens de antireflex verde pe TS care nu este prea reusit la chinezi (am mai zis astea si in review).
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 20 Dec 2016 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns si informatii !
_________________
cer senin sticla !
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2016 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erata: randul :"la modelul 20x50 este acest fenomen" se va citi : "la modelul 20x80 este acest fenomen".
Scuze de eroare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact