Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter19iun2018-23-15-logitech.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225093
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reuniunea Nationala astronomy.ro 2014


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6459



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Feb 2014 01:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristi, avand in vedere experienta de anul trecut eu zic sa pui, daca o sa te ocupi iar de organizare, niste trepte. Avand in vedere ca fiecare cabana are cam 16 locuri, sa pui trepte de cate 16 persoane. Primele 16 inscrise (si cu locul platit, cel putin partial), au locul asigurat. Urmatoarele au loc asigurat doar daca se aduna 16. Si asa pana la 64, sau cate sunt in total. Cine vine dupa si nu are loc, sta la cort, sau pe canapele, in hol.


PS. Iar o sa se supere toata lumea pe mine.

_________________
Dragos N
Sus
CUBIX
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2013
Mesaje: 326



Localitate: Pe tronul lui Zeus

MesajTrimis: 08 Feb 2014 01:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos, sunt de acord cu asta. Ar fi de intrebat daca merg inchiriate si camere, nu toata cabana... De exemplu se aduna 40 de persoane, nu cred ca le-ar conveni celor 8 persoane ramase in 'plus' sa plateasca toata cabana...
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Feb 2014 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inchirierea se face "cu cabana" si nu "cu camera", nu sunt hotel si nu au receptie si oameni care sa se ocupe de cazare individuala. Cabanele sunt folosite mai mult pentru evenimente.
Ca sa readuc in discutie tarifele de anul trecut, inchirierea cabanelor a fost 1000 lei/week-end/cabana. Am sa mai vorbesc si cu Vali Grigore sa-l intreb cat a platit el in toamna fiindca au fost atunci 3 nopti si nu 2 ca in primavara. Functie de cati se vor inscrie, pretul cazarii se divide la numarul de participanti.
Desigur, tinand cont de pragurile ce apar cand se depaseste numarul de cazari pentru o cabana si se trece la urmatoarea.
Asta e motivul pentru care este greu de estimat cat costa participarea, fara sa stim exact cati vor veni. Cu asta m-am luptat si anul trecut si poate vom reusi anul acesta sa avem confirmarile de participare mai din timp. Dupa ce trece vremea asta scarboasa, o sa incepem sa ne ocupam si de reuniune.
Prrimul pas este stabilirea datei, ca sa vedem disponibilitatea de cazare in acea perioada.
Numai bine!

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1545

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Feb 2014 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@dragos.n: mi se pare de bun simt propunerea...eu sunt de acord.

singura problema e ca momentan nu cred ca ne adunam nici macar de o cabana Rolling Eyes


Ultima modificare efectuata de catre StarChild la 11 Feb 2014 18:21, modificat de 1 data in total
Sus
sabin fota
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 747

Motto: Nihil Sine Deo

Localitate: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: 11 Feb 2014 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:


singur aproblema e ca momentan nu cred ca ne adunam nici macar de o cabana Rolling Eyes

o trece ea si vremea asta nasoala ca sa revina entuziasmul
trebuie sa ne intalnim obligatoriu ca sa nu pierdem traditia Smile

_________________
http://sabinfota.ro
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9494

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Feb 2014 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Numai să nu fie în primul weenkend din mai că iar am eveniment în familie la care nu pot lipsi. :p
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tsa
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2011
Mesaje: 118



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 13 Feb 2014 12:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doresc sa vin si eu, insa sa vedem ce data stabilim. Pt mine prima jumatate din mai e ok, din 20 pina la sfarsitul lunii nu prea pot.
_________________
reflector: Dobson 254 mm, Sky-Watcher
Filtre: Astronomik UHC, Lumicon OIII, Lumicon H-Beta.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2719

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Feb 2014 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari lui Cristi, Liviu, Mike si tuturor care se gandesc deja, pe-aici, la o noua editie Reuniunea Nationala Astronomy.ro pentru 2014.

Daca nu deranjez, as veni si eu. Smile
Sus
sabin fota
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 747

Motto: Nihil Sine Deo

Localitate: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: 17 Feb 2014 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu o sa vin cu familia asa ca o camera este a mea Smile
M-am gandit deja la cateva chestiuni legate de organizare:
- obligatoriu sa avem o sesiune de prelucrari imagini astrofoto daca nu mai multe Smile
- la suportul multimedia m-am gandit la stick-uri USB de 1G ca nu sunt asa scumpe si chiar am o cunostinta care are un hotel in Severin si l-as intreba de o sponsorizare pentru asta si pentru ecusoane, bineinteles sa trecem hotelul lui ca si sponsor, daca cineva are vre-un model standard pentru un astfel de contract sa mi-l puna pe privat - nu strica sa incerc

_________________
http://sabinfota.ro
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2719

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Feb 2014 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In privinta ecusoanelor, vreau sa va anunt ca, deoarece anul trecut eu am plecat ultimul de la Lisa, nefiind atat de stresat, am avut ocazia sa gasesc uitata, pe o banca, o punga plina cu snururi si suporturi de ecusoane, absolut noi, in numar de ~ 54, dintre cele pe care cei care au fost acolo, le cunosc. Asadar, suporturile pentru ecusoane nu vor constitui o problema . Smile
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Feb 2014 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vremea buna a venit, se pare ca toata lumea a inceput sa se gandeasca la intalnire, deci "let's roll" cum ziceau strabunii nostrii...
Ideea cu stick-urile e buna, am avut-o anul trecut, dar daca inmultesti cu numarul de participanti (sa presupunem ca vor fi tot 40, ca si anul trecut - fara membrii familiilor, care nu au nevoie de stick-uri), o sa ajungi la o suma oarecare.
Daca gasim sponsori, e perfect. Chiar ar trebui cautati si gasiti sponsori. Va invit pe toti cei care aveti intentii serioase de participare sa incercati sa gasiti firme/oameni care sa ne sponsorizeze evenimentul. Nu avem nevoie de sume mari, dar daca strangem 1000 de lei, putem face ceva bun cu ei. Din pacate, anul asta nu mai am posibilitate sa fac (cel putin deocamdata asa pare) eforturi financiare suplimentare asa ca in afara de a ma ocupa de organizare, nu o sa pot face altceva.

Propunerile mele pentru materiale publicitare/informative/signalectice ce pot fi facute pentru aceasta editie a taberei sunt urmatoarele:
- ecusoane
- autocolante (alt design sau un design imbunatatit)
- tricouri cu emblema astronoy.ro si ceva despre tabara
- stick-uri USB personalizate - dar sa vedem ce punem pe ele, fiindca anul trecut eu am pus tot ce aveam ca si materiale informative (carti, programe, reviste, articole)
- ALTELE (veniti voi cu propuneri)

O idee buna, dar destul de greu de realizat, este sa-i convingem pe cativa comercianti (Horatius, cei me la ASTROVEST, etc) sa participe avand cu ei o mica cantitate de articole astronomice, nu mari si voluminoase, care pot fi prezentate acolo si vandute la fata locului. Nu cred ca e un loc mai bun pentru a face asa ceva. Pot fi aduse binocluri, filtre, oculare, corectoare, lunete mici, cautatoare, adaptoare - chestii mici si usor de carat si la fel de usor de vandut intr-o astfel de ocazie.

Chiar daca acest lucru nu se va intampla, putem organiza (in paralel un mic "targ" in care fiecare sa vina cu ce are disponibil si de vanzare, un mic "bazar", unde sa facem schimburi/vanzari. Eu cred ca s-ar face tranzactiile cu viteza luminii, fiindca una e sa vezi obiectul cu pricina si sa-l testezi si sa vorbesti cu vanzatorul despre respectivul obiect si alta e sa-l vezi intr-o poza, luandu-l de la un virtual necunoscut.

Am sa vorbesc zilele astea cu doamna Adriana sa vedem daca are deja ceva organizat in mai, sa vedem cum stam cu perioada organizarii evenimentului.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Procyon
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Ian 2013
Mesaje: 285



Localitate: Galati

MesajTrimis: 18 Feb 2014 01:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sabin fota a scris:
Eu o sa vin cu familia asa ca o camera este a mea Smile
M-am gandit deja la cateva chestiuni legate de organizare:
- obligatoriu sa avem o sesiune de prelucrari imagini astrofoto daca nu mai multe Smile
- la suportul multimedia m-am gandit la stick-uri USB de 1G ca nu sunt asa scumpe si chiar am o cunostinta care are un hotel in Severin si l-as intreba de o sponsorizare pentru asta si pentru ecusoane, bineinteles sa trecem hotelul lui ca si sponsor, daca cineva are vre-un model standard pentru un astfel de contract sa mi-l puna pe privat - nu strica sa incerc



Cam ilogic dar asa este ! Cele de 1GB au devenit mai scumpe decat cele de 8GB. Deci daca ar fi 40 de participanti * ~20 RON pe stick, se ajunge la un total de 800 RON

Frumos ar fi sa se stranga de la fiecare cate 20 de RON + taxa de cazare intr-un cont si dupa organizatorul sa cumpere tot ce este nevoie.

Pe un stick de 8GB se pot pune o multitudine de aplicatii astronomice: Stellarium, Aladin, MaximDL, ASCOM, Astrometrica, ACP, Xephem, Cartes du Ciel, AstroTortilla, etc..

O propunere de activitate ar fi un maraton de 2 seri pentru obiecte Deep Sky si un concurs de Astrofotografie, castigatorii primind cate o diploma din partea comunitatii semnata de organizator sau chiar de admin, sau un workshop pentru prelucrari astronomice sau pentru primii pasi in cercetarea stiintifica

Imi poate spune cineva cam cat este un pret estimativ de cazare ?

_________________
Stoian Andrei-Marian
Sus
sabin fota
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 747

Motto: Nihil Sine Deo

Localitate: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: 18 Feb 2014 02:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai Cristi, in primul rand, tu cel putin, ai putea sa pui pe stick-ul USB ce ai strans de la intalnirea de anul trecut Smile, poze, filmari ...... softuri cred ca are toata lumea, eventual ceva tutoriale descoperite pe net, poate chiar si un rezumat al lucrarilor care vor fi prezentate, asta insemnand sa fie trimise inainte
.... si neaparat sa cautam sponsori
- buna ideea cu comerciantii, eventual sa vina si sa ne prezinte vreo scula mai deosebita, poate ne trezesc apetitul pentru upgrade Smile

_________________
http://sabinfota.ro
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6459



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Feb 2014 03:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A vazut cineva vreo sponsorizare de la comercianti pentru o activitate a forumului? Reclame, din cand in cand, din ce mai rar, da. A, am uitat de Robert, dar asta a fost cu niste ani in urma. Asa ca nu cred intr-o sponsorizare ( da Doamne sa-l ambitionez pe vreunul, sa-mi arate ca ma insel ) Laughing

Oricum, macar sa vina pana acolo cu ceva scule mai rasarite.

Cat priveste softurile, nu vad ce rost ar avea sa pui pe stick un Stelarium. Daca insa vine vorba de ACP sau Pixinsight, e altceva. Si cred ca nu sunt singurele care ar fi interesante pentru multi. Evident, nu demo.

Buna si ideea cu minitargul de instrumente. Cred ca multi ar fi interesati sa cumpere vreun ocular sau altceva.

Dar toti ar fi interesati sa testeze alte scule decat cele din gradina proprie. In fapt, anul trecut, in opinia mea, acest schimb de experienta practica ar fi trebuit sa fie principala activitate. Cine vrea sa tina conferinte si prelegeri poate sa scrie un articol pe forum sau pe blog. Dar testul la ocular nu se poate face pe net.

_________________
Dragos N
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Feb 2014 08:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@dragos - cand ma refeream la vreo sponsorizare, nici nu m-am gandit la comerciantii de telescoape din Romania, fiindca stiu ce inseamna o astfel de afacere de nisa. Nu trebuie sa avem pretentii absurde, afacerea lor nu este una mare si in afara poate de Horatius, care mai face ceva export, in rest nu cred ca acestia isi sustin existenta strict din aceasta afacere. Ma refeream la sponsori "grasi", gen multinationale, companii din energie sau agricultura, fiecare poate sa vina cu propuneri sau sugestii (bazate pe ceva insa - cunostiinte personale in zona respectiva sau relatii).
Chestia cu stick-urile nu imi mai pare o idee prea buna, nu cred ca avem ce sa punem pe ele incat sa ne gandim la asa ceva. Mai bine folosim banii intr-un mod mai eficient.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 16
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact