Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
UMi_Trails.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224703
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Care este problema fundamentală a Științei?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Feb 2008 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta nu e fizica ci e metafizica si inca de un nivel mediocru Confused Matematica si fizica folosesc din plin conceptul de structura. Caracteristica de baza a sistemelor nu este dualitatea Shocked Mai luati si mai cititi teoria sistemelor. Multe s-au preluat de la chinezi dar sistemul binar nu a fost preluat din "filozofia chineza". Yin si Yang sunt niste concepte interesante din gandirea chineza care se refera mai ales la energiile subtile si legatura lor cu biologicul. N-au nimic a face cu fizica. Daca "orice afirmatie este simultan adevarata cu contraafirmatia sa" atunci vai si-amar de teoria aia Laughing
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 22 Feb 2008 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveți grijă domnule Doru că zicerile domnului mm sunt mult mai adânci. Nu judecați în pripă. Nu există adevăr absolut.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 22 Feb 2008 22:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
zicerile domnului mm sunt mult mai adânci

decât...
1. decât ceea ce a vrut de fapt să spună
2. decât își închipuie alții
3. decât ar trebui.

Am învățat o chestie în ultimii ani: comunicarea pe un forum trebuie să fie clară și fără echivoc, dat fiind că nu există aici comunicare non-verbală.
Dacă eu spun acum: "d-le ID, dar mare tâmpit mai sunteți...", chiar o puteți considera drept jignire, și asta fără ca eu să fi avut intenția de a jigni: Dvs. nu-mi vedeți gesturile, mimica, ochii. Chiar dacă eu vreau să exprim prin asta o apreciere, precum spui unui tip: "golanuleeeeeeeee!" (ca să-i scoți în evidență latura șmecherească, nu ca să-l clasifici în rândul golanilor la propriu) scripta manent și vă puteți și supăra.
Ce vreau să spun: mesajele scrise trebuie să fie foarte clare (chiar dacă e incomod pentru cel care scrie mesajul Laughing ) tocmai pentru a evita posibilitatea unei multitudini de interpretări.[/b]

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 23 Feb 2008 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
decât...
1. decât ceea ce a vrut de fapt să spună
2. decât își închipuie alții
3. decât ar trebui.

Dar oare ce a vrut să spună domnul mm?
Domnul mm a spus:
Citat:
---Cu siguranta , insa , o problema fundamentala a stiintei e nerecunoasterea structurii existente peste tot in natura sub forme dintre cele mai diverse (si poate de aceea mai greu de recunoscut) , ordonate atat in acelasi rang (acelasi plan sau "pe orizontala" , zic unii) , cat si pe ranguri diferite dar pastrandu-si in mod miraculos caracterul de "arhetip" .

Perfect exprimat, perfect punctat.
Domnul mm a mai spus:
Citat:
Din pacate , aceasta (dualitatea) apare foarte rar in ecuatii sau in teoriile stiintifice .

Perfect exprimat, perfect punctat. Desigur, domnul mm a făcut și câteva greșeli (nimeni nu este perfect).
Domnul Doru a afirmat:
Citat:
Asta nu e fizica ci e metafizica

Adevărat, dar nu înțeleg care este problema.
Domnul Doru a afirmat:
Citat:
Matematica si fizica folosesc din plin conceptul de structura. Caracteristica de baza a sistemelor nu este dualitatea

Întradevăr matematica și fizica folosesc din plin conceptul de structură, dar din păcate marele succes întârzie să apară.
De ce?
Pentru că atât matematica cât și fizica nu iau în calcul faptul că:

caracteristica de bază a sistemelor este dualitatea (a sistemelor reale desigur).

Domnul Doru a afirmat:
Citat:
Yin si Yang sunt niste concepte interesante din gandirea chineza care se refera mai ales la energiile subtile si legatura lor cu biologicul.

Perfect, dar oare ce nu are legătură cu biologicul, cu viul, cu realitatea?
Stratul și substratul sunt inseparabile.
Citat:
Ce vreau să spun: mesajele scrise trebuie să fie foarte clare (chiar dacă e incomod pentru cel care scrie mesajul ) tocmai pentru a evita posibilitatea unei multitudini de interpretări.[/b]

Corect.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Feb 2008 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca-i pe asa, nu stiu ce rost mai are rubrica de FIZICA sau orice alta rubrica. Facem o singura rubrica, ii dam numele de ZARZAVAT si vorbim acolo despre toate cate ne trec prin cap. In fond, toate sunt interconectate Smile
Sus
mm
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Ian 2008
Mesaje: 109

Motto: nimic nu-i sigur

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 23 Feb 2008 15:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am ganduri ascunse d-le R.M. dar comunicarea este intotdeauna echivoca , mai ales in lb. romana , si tocmai de aceea redundanta e utila chiar si la limbajele de calculator ; intr-o comunicare e mereu nevoie de precizari in special cand se discuta lucruri noi sau se infrunta pareri opuse .
---Voi raspunde mai intai d-lui D.D.
Citat:
Matematica si fizica folosesc din plin conceptul de structura.

---Conceptul de structura e folosit doar pe ici colo si eu l-am subanteles . Si acest lucru nu era negat de formularea mea : "nerecunoasterea structurii existente peste tot " (care NU este recunoscuta peste tot de stiintele exacte) . Prin urmare aici suntem in acord .
Citat:
Caracteristica de baza a sistemelor nu este dualitatea

---Intrucat in prima mea interventie nu am precizat ce inteleg eu prin dualitate (caci poate avea multe sensuri) , respectiv dualitatea unei structuri (si structurile sunt diverse), observatia dvs. negativa poate se referea la altceva decat la ce ma refeream eu. Poate pe Hegel l-ar fi suparat negatia respectiva , pe mine nu si voi reveni cu precizari .
Citat:
Multe s-au preluat de la chinezi dar sistemul binar nu a fost preluat din "filozofia chineza".

---Regret , dar aici nu ma contraziceti pe mine ci pe cei doi autori chinezi ai cartii "Calatorie la grota de foc" (Bucuresti , 1990) din care citez :

""Pe la sfarsitul toamnei anului 1701 , pe cand Leibnitz , in varsta de 54 de ani , tocmai incerca sa gaseasca principiul masinii de inmultit si chibzuia asupra acesteia cand , a primit , pe neasteptate , de la Beijing , din partea unui misionar european , "Schema ordinii hexagramelor lui Fu Xi " si "Schema asezarii dupa punctele cardinale a hexagramelor lui Fu Xi " . Aceste doua desene antice din cartea "Yijing" l-au ajutat si l-au inspirat pe marele matematician intr-un moment decisiv , caci cu ajutorul lor a dedus sistemul binar de la 0 la 63 . Aceasta metoda stiintifica de numarat i-a permis lui Leibnitz sa puna bazele calculului binar in Europa . ...""
---Leibniz , recunoscator , i-a scris imparatului chinez trimitandu-i o lucrare (teoretica) despre trigrame si o copie a masinii lui de calculat , in speranta unor schimburi tehnico-stiintifice . Ce i-a raspuns imparatul ? Citat :
""Dar pensula lui Kang Xi a spulberat visul lui Leibnitz : "Nu e nevoie de un maestru strain pentru deslusirea tainelor de pe lume " ." Stilul acestui imparat pare asemanator stilului D.D. Laughing

Citat:
Yin si Yang sunt niste concepte interesante din gandirea chineza care se refera mai ales la energiile subtile si legatura lor cu biologicul. N-au nimic a face cu fizica.

---Va rog sa definiti "energii subtile" ca sa stim la ce ne referim . De altfel , YI si YA sunt niste notiuni fundamentale (ca sp. si timpul de ex.) , si din ele e format totul in lumea aceasta , inefabil , fiinta sau piatra , ori acestea au de a face cu fizica . Chiar si materia vie are corp fizic , supus legilor fizicii si are legatura volens-nolens cu fizica .
Citat:
Daca "orice afirmatie este simultan adevarata cu contraafirmatia sa" atunci vai si-amar de teoria aia

---O ilustrare vie si la indemana ca propozitia mea e buna o constituie tocmai interventia dvs. prin care negati ceea ce tocmai spusei . Multumesc pentru aceasta demonstrare nesperata !
---voi reveni la subiectul dualitatea sistemelor .
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 23 Feb 2008 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Daca-i pe asa, nu stiu ce rost mai are rubrica de FIZICA sau orice alta rubrica. Facem o singura rubrica, ii dam numele de ZARZAVAT si vorbim acolo despre toate cate ne trec prin cap. In fond, toate sunt interconectate

Poate că în loc de "zarzavat" ar trebui să îi dăm numele de "caterincă", și totuși, mie mi se pare foarte interesant ceea ce spune domnul mm.
Citat:
Chiar si materia vie are corp fizic

Orice "bucățică" din spațiu găzduiește viul, orice "bucățică" de materie reprezintă viul.
Sus
mm
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Ian 2008
Mesaje: 109

Motto: nimic nu-i sigur

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 25 Feb 2008 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin la subiectul primei interventii . Acolo am folosit , la intamplare , cuvantul dualitate pentru a numi ceva . Voi incerca sa precizez (definesc) acest ceva la care ma refeream .

--------------------C
-------------------*-*
------------------*---*
-----------------*-----*
----------------B-------B
---------------*-*----.*-*
--------------*---*---*---*
-------------*-----*-*-----*
------------A------AA-------A

---In aceasta schema (pe care n-am stiut cum sa o reproduc altfel) se va face abstractie de liniile orizontale , luandu-se in considerare doar literele si stelutele . Aceasta e cea mai simpla forma structurala sau sistem (in masura in care definitiile lor coincid) , asemanatoare unui arbore genealogic dar poate reprezenta orice din natura : organigrama unei intreprinderi , un organ viu dintr-o fiinta , o structura metalica de grinzi cu zabrele ori o societate de fiinte .

---Primul lucru ce se reveleaza aici e (caracterul) formatia duala , din elemente materiale , fizice , "bucati"de materie (vie sau nevie) si elemente nemateriale care sunt "inefabilele" legaturi dintre primele . In "secundo" reiese si un anumit numar de ranguri , apoi legaturile (puternice , cauzale) pe verticala si (mai) slabele legaturi de pe orizontala , etc.

---Interesant este ca NIMIC in lumea asta nu poate exista in afara acestui tip de schema ! Chinezii , datorita scrierii milenare YI JING , stiau acest lucru .

---Esenta si primordialitatea caracterului de dualitate material-nematerial al schemei de mai sus apare in"Filozofia" chineza care incepe cu postularea 1) existentei lui TAO , 2) a MARII LIMITE din care se separa 3) Yang si (automat , ca o consecinta obligatorie) 4) Yin .

---Important : cele doua elemente prime , fundamentale , prin combinarea carora se obtin toate cele din lumea aceasta , sunt in permanenta opuse si (atentie!) se presupun una pe alta , ele neputand exista decat perechi . In acest amanunt rezida valabilitatea oricarei propozitii sintetice de tipul :
"Afirmatia si negatia unui lucru sunt egal si concomitent indreptatite"
"Orice afirmatie exista concomitent cu contraafirmatia sa" , etc.

---Tocmai pentru ca aceasta dualitate , aflata la baza tuturor lucrurilor , lipseste (dupa umila mea parere) din stiintele actuale am facut afirmatia din prima interventie .

---Imi exprim parerea ca 'Filozofia chineza" e o sintagma (cu usor caracter peiorativ) acordata de inteligenta europeana unei stiinte stravechi care aduce izbitor de mult cu o FIZICA la care s-a reusit "unificarea campurilor" . Exista cel putin o legatura , o echivalenta intre cele doua fizici , cea europeana actuala si stravechea "Filozofie" chineza (~10000 ani) , si anume in "zona" trigramelor .

---Din pacate , din acea fizica integrata , initiala (se pare ca) s-a pierdut "manualul" propriuzis ramanand doar o carte de "aplicatii" (divinatorii) numita YI JING . Posibil sa se fi intamplat acest lucru la anul 213 i.H. , cand imparatul QIN a dat ordin ca toate cronicile vechi sa fie arse , mai putin cele ref. la agricultura , plante si divinatorii , sub pedeapsa cu moartea . Se pare ca nu au fost prea multi amatori de a-si pierde viata .
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Feb 2008 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cei care se afunda in stravechile scrieri chineze, indiene, egiptene sau mayase cu alt scop decat istoria stiintei, sperand pe aceasta cale sa afle ADEVARUL SUPREM, esenta fizicii etc. sunt rataciti Confused Cei care nu stiu care e diferenta dintre structura si sistem ar face mai bine sa puna mana pe un manual de algebra superioara Rolling Eyes Din preistorie si pana acum s-au mai facut totusi niste descoperiri importante Smile Notiunile de multime, relatie, functie, structura, sistem au fost formalizate cu multa truda si e pacat sa fie ignorate. Acest formalism a dus printre altele la teoria Galois (care este o culme a matematicii) si posibilitatea rezolvarii unor ecuatii superioare cu implicatii practice directe. Asta e cu totul altceva decat sa te pui sa desenezi un arbore cu doi craci Cool Daca Kozyrev o fi zis ceva, apai si-a gasit in dumneavoastra un slab exponent. Daca-l iubiti, mai bine lasati-l jos. Apropo, ar fi interesant de aflat cum de sunt scosi tocmai acum de la naftalina o gramada de "savanti rusi" (sau de origine...) care cica ar fi fost nedreptatiti de stiinta oficiala.
Sus
mm
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Ian 2008
Mesaje: 109

Motto: nimic nu-i sigur

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Feb 2008 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Cei care se afunda in stravechile scrieri chineze, indiene, egiptene sau mayase cu alt scop decat istoria stiintei, sperand pe aceasta cale sa afle ADEVARUL SUPREM, esenta fizicii etc. sunt rataciti

---Intrucat nu ma pot "ridica" la inaltimea suficientzei arogante de a anula cu o vorba niste culturi milenare le respect incercand sa le inteleg . Respect si orice persoana dar fapta imi pare a fi o unitate de masura a respectabilitatii .
Citat:
Cei care nu stiu care e diferenta dintre structura si sistem ar face mai bine sa puna mana pe un manual de algebra superioara

---Diferentele intre structura si sistem sunt multe fiind date de chiar domeniile de definitie ale celor doua cuvinte , care sunt niste multimi . Astfel , pe langa sisteme si structuri matematice mai sunt si : sistemul vascular , osos , planetar , fizic , geologic , de gandire , etc. si structura materiei , a unui cristal , de rezistenta , a aliajelor si inca o pagina de dictionar tehnic engl. care incepe cu "structural" (arrangement , constituent , fracture , rigidity , systematic programming , etc.) Notiunile de multime, relatie, functie, structura, sistem au fost formalizate cu multa truda si e pacat sa fie ignorate. Acest formalism a dus printre altele la teoria Galois (care este o culme a matematicii) si posibilitatea rezolvarii unor
---Formularea mea nu a exclus aceste diferente (chiar din contra) . Ideea principala era insa ca cele doua cuvinte (notiuni) au ceva in comun , si aceasta-i esenta , ca ambele se raporteaza , sunt tributare notiunii de ORGANIZARE (numita ORDINE in matematica) . Citez : "Ordinea este orice relatie care este in acelasi timp reflexiva , tranzitiva si antisimetrica "
---In matematica intersectia dintre structura si sistem poate fi multimea vida (daca-s definite astfel) , fapt pe care dvs. pareti sa-l subliniati prin formularea pe care ati adoptat-o , dar continutul esential si comun al celor doua cuvinte de tot natul folosite , adica ordinea , organizarea face ca in realitatea banala intersectia lor sa nu fie multimea vida .

---Daca doriti sa discutam despre echipolentza , echipotentza , antisimetrie si (elemente) absorbante din mate', sunt de acord desi nu-i specialitatea mea si cred ca nici a forumului .
---asta apropo de :
Citat:
Notiunile de multime, relatie, functie, structura, sistem au fost formalizate cu multa truda si e pacat sa fie ignorate. Acest formalism a dus printre altele la teoria Galois (care este o culme a matematicii) si posibilitatea rezolvarii unor

---Despre Galois (un geniu) : a murit la 21 ani intr-un duel cu un tembel , si nu din cauza matematicii (cum se intampla cu unii dintre noi Smile ) . Una-i teoria si alta-i viata .

Citat:
Daca Kozyrev o fi zis ceva, apai si-a gasit in dumneavoastra un slab exponent. Daca-l iubiti, mai bine lasati-l jos. Apropo, ar fi interesant de aflat cum de sunt scosi tocmai acum de la naftalina o gramada de "savanti rusi" (sau de origine...) care cica ar fi fost nedreptatiti de stiinta oficiala.

---Nu , n-a zis . Daca nu va plac rusii , e problema dvs. Oricum , aici nu despre ei era vorba ci despre faptele lor (citeste masuratori) , recunoscute pana la urma si de dvs.
Citat:
Asta e cu totul altceva decat sa te pui sa desenezi un arbore cu doi craci

---"Cracile" nu le-am pus acolo pentru ca maimutele sa sara din craca-n craca precum unele idei ci pentru ilustrarea grafica a legaturilor nemateriale (YA) dintre elementele materiale (YI) din cadrul oricarui sistem (natural) . Asa arata la origine si un fractal .
---In 'sistemul" chinezesc elementele YI si YA au exact opt forme ale interactiunii lor , numite trigrame si ramase pana la noi doar in forma grafica .
---Doua trigrame suprapuse dau 64 de combinatii , considerate de chinezi ca fiind totalul (si limita maxima) posibilitatilor , modalitatilor , modelelor , de a se intampla ceva in lumea asta (un fenomen , o stare , o situatie , indiferent care , etc.) .

---Revenind la ideea de baza , aceasta ramane dualitatea , la chinezi conceptie de mii de ani , in Europa aparuta abia prin Hegel (~1800) ca idee a dezvoltarii in care orice lucru "este" si "nu este" . Practic ea poate fi gasita cu usurinta si in fizica noastra , in relatie (biunivoca) cu cele opt trigrame .

---Remarcabila este incredibila posibilitate de a "atasa " fiecarui fenomen , fiinta , lucru , sistem social , particula fizica elementara , etc. dubla proprietate , dublul caracter , dubla componenta YI/YA , impreuna cu toate consecintele ce decurg . La fel de remarcabil e ca orice sistem (natural) e un subsistem , in acelasi timp .
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 26 Feb 2008 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie incepe sa-mi para ca discutia denatureaza.
Topicul este "problema fundamentala a stiintei". Sigur ca tot ce se discuta aici e fundamental, spre marea cinste a discutantilor (Shocked ) dar nu-mi dau seama in ca masura discutiile astea amestecate cu fractali, stiinta antica, copacei, numere si matematici raspund direct intrebarii lansate de autorul topicului.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 26 Feb 2008 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vi se pare.
Citat:
---Intrucat nu ma pot "ridica" la inaltimea suficientzei arogante de a anula cu o vorba niste culturi milenare le respect incercand sa le inteleg .

Dati-ne de stire atunci cand le veti intelege (sper sa mai fim in viata), pacat, mare pacat, incepuseti bine.
Citat:
La fel de remarcabil e ca orice sistem (natural) e un subsistem , in acelasi timp .

Nu chiar oricare sistem, exista o limita naturala in acest sens, consultati stiinta in acest sens.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Feb 2008 16:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum adica Lucia, ce n-ai priceput? Dl mm sustine ca problema fundamentala a stiintei este faptul ca pomii au doua craci iar eu sunt de parere ca exprimarea corecta este "cel putin..." Smile Cu alte cuvinte dl mm e de parere ca dualismul, binaritatea e totul pe lumea asta iar eu ii spun ca exista fenomene multivalente. Dl mm a vazut steagul Coreei de Sud si i s-au aprins calcaiele Very Happy Asa Ying si Yang frumos, mai rar. Si cu trigramele alea in jurul lui Shocked E clar, nu exista ceva mai adanc decat steagul Coreei de Sud pe lumea asta. Iar cand ii spun ca s-au inventat si lucruri mai adanci, ma ia cu echipotenta dar dovedeste inca odata ca nu a inteles ca structura si sistem sunt doua mancari diferite si ca un sistem poate avea o structura pe cand o structura nu poate avea un sistem. Aaa... intre timp a mai citit cate ceva si a descoperit ordinea. Inca un pic de efort dle mm si o sa descoperiti dreapta reala iar de acolo pana la siruri, limite si numere transcendente nu mai e decat un pas.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 27 Feb 2008 09:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

enjoy. Smile
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 27 Feb 2008 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl. mm nu poate sa puna problema decat prin fractale bifurcatii (ca sa nu spun ca nu poate pune problema decat in sistemul clasic, cu două necunoscute și două ecuații, că se uită copiii).
Nu e nimic de nepriceput aici.
Nici măcar rugămintea mea de a păstra topicul. Lulu are dreptate.

_________________
הבה נגילה
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact