Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pete_solare_03-04-2006.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oglinda arzatoare a lui Arhimede


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Istoria Astronomiei

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Ian 2014 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sarrah

Off-topic
Sa mai spunem doar ca autorul ''Hiperboloidului inginerului Garin '' este un Tolstoi bolsevic ,nu este mult mai celebrul Lev Tolstoi ,autorul romanului ''Razboi si pace'',mosier care la apogeul carierei literare renunta la avere,celebritate si familie,face legamant de saracie si pribegeste prin uriasa Rusie tarista,devenind un om anti-sistem,considerat dusman al regimului si al societatii , excomunicat de biserica ortodoxa.

Revenind la oglinda lui Arhimede ,sunt convins ca lumina Soarelui reflectata de oglinzi are un efect de orbire.Mai ales cand te apropii cu un vas de razboi ,la distanta mica de o fortificatie ai carei aparatori se straduiesc sa-ti gaureasca pielea.
Dar sursele istorice vorbesc in mod explicit despre declansarea de incendii la bordul vaselor atacatoare.

Desigur,daca doresti,incepe topic separat despre Aristarh si masurarea razei globului terestru sau alte subiecte legate de Istoria Astronomiei.

valy
Sunt de acord cu tine.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2014 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si atunci care e problema: daca aia au scris banui ca ceva ceva vazusera, nu? Daca lor le-a trecut prin cap ideea, sa fi fost doar imaginatia lor, banui ca si lui Arhimede i-a trecut, iar daca i-a trecut probabil a si implementat-o.
Defapt aici care e problema: ca nu stim daca chiar s-a intamplat, sau ca nu avea cum sa se intample tehnic vorbind? Vorba jurnalistului, avem 3 surse independente?
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 07 Ian 2014 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca avea multe oglinzi putea incendia, cred asta.
Totusi, Siracuza a rezistat ceva timp! Probabil ca era atat de sigur incat cand l-a ucis soldatul el calcula linistit ceva despre cercuri nestiind ca romanii cucerisera Siracuza.
Asa stiu, ca a avut numeroase oglinzi. Era posibil pe vremea aceea, tehnic vorbind realizarea oglinzilor in sensul actual, sau aveau doar suprafete reflectorizante?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Ian 2014 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am intalnit in mai multe carti afirmatia foarte transanta ..''catoptrica a fost constituita complet inca din Antichitate''.
Trebuie sa caut sursa,sa avem un citat exact.

Ca un argument colateral,nici parintele iezuit Niccolo Zucchi in cartea sa din 1652 ,nici Galileo Galilei sau Giovanni Sagredo in discutia lor din 1620 ,vorbind despre folosirea ca obiectiv de telescop a unei oglinzi concave,nu isi asuma meritul de a fi inventat oglinda concava in sine.
Revendicare care nu va fi ridicata nici de parintele Merssene si nici de catre Newton.
Dimpotriva,Zucchi spune clar ca in experimentele sale din 1616 a folosit o oglinda gasita intr-un ''cabinet de curiozitati''.Ceea ce sugereaza ca oglinzile concave erau prezente de mult timp,daca devenisera obiect de conversatie si distractie in acele cabinete de curiozitati.

Dar cat de departe in timp gasim oglinzi concave,nu stiu.
Sa cautam asadar referinte despre oglinzi concave antice.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Ian 2014 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tehnic vorbind, ai nevoie de o oglinda/obiectiv cu raport focal relativ mic pentru a obtine o imagine mica (concentrata) a Soarelui. Iluminarea este proportionala cu patratul diametrului, dar in acelasi timp invers proportionala cu patratul lungimii focale. Ori, acest lucru este in contradicite cu o lungime focala practica.
Tinta trebuie sa fie fixa pentru a ilumina si inclazi acceasi suprafata. Materialul ia foc de la incalzire, nu de la iluminarea in sine.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Ian 2014 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oare din motivele de mai sus nu sunt recomandate filtrele solare montate la ocular,deoarece in caz de deteriorare nefericitul observator poate orbi instantaneu?
Acolo focalul este de cele mai multe ori de zeci de ori mai lung decat diametrul obiectivului iar tinta sta locului numai din cauza surprizei dar in nici un caz nu este fixa.
Poate lansam un poll ,sa vedem cati s-ar oferi voluntar drept cobai pentru o asemenea experienta...dovedita inofensiva.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 09 Ian 2014 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca in 2005 cei de la MIT au confirmat valabilitatea mitului:

http://web.mit.edu/2.009/www/experiments/d...esult.html

C.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 09 Ian 2014 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot asa si DA VINCI a construit masini de slefuit oglinzi si chiar elicoptere ......
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 09 Ian 2014 11:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da Vinci şlefuia elicoptere?!?
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 09 Ian 2014 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Le "sevaleta" (desena) Mr. Green
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 09 Ian 2014 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:

Dar cat de departe in timp gasim oglinzi concave,nu stiu.
Sa cautam asadar referinte despre oglinzi concave antice.
Mircea


Nenea Mircea, multam pentru imboldul de a mai rascoli si pentru lucruri interesante net-ul, nu numai pentru prostii. Referinte la oglinzi concave se pare ca au aparut in antichitate in lucrarile lui Diocles mai exact in lucrarea Diocles despre Oglinzi "arzatoare" - 'Diocles on burning mirrors'. Nu am reusit sa identific nicio copie online, asa ca un citat la prima mana despre din pacate nu este posibil. Poate are cineva acces la o biblioteca pentru asta.

C.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 09 Ian 2014 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E grea romana , nu am timp sa va traduc
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2657

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 22 Ian 2014 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In anii 80 , intr-o vara , ma trimit babacii sa cumpar o oglinda pentru baie.

Ajung acasa cu ea pe la amiaza in timp ce maica-mea intindea rufe pe sarma dintre doi copaci.

Cand ajung la vreo 14-15 metri de ea , imi da prin cap sa fac un mic experiment si incep sa indoi oglinda pe verticala fixand imaginea alungita a soarelui pe mana mamei.

Tin minte perfect ca mamaie a scos un tipat/urlet aproape instantaneu si ca dunga luminoasa nu avea mai mult de 2-2.5 cm latime.

Dupa asta mi-a dat prin gand sa ma duc sa cumpar o oglinda subtire taiata rotund , de vreun metru in diametru si sa o gauresc in centru pentru un pivot care sa o curbeze dupa ce va fi montata intr-un cadru sau o rama circulara.

Nu am mai apucat sa fac asta , nu-mi amintesc de ce , poate fiindca am plecat in armata ...Dar cred si acum ca rezultatul ar fi fost surprinzator. Probabil as fi reusit sa incendiez perdeaua de la camera prietenilor din vecini . Mai bine ca am plecat in armata .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 22 Ian 2014 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai degraba e teorie , putea deveni arma in sensul orbiri partiale a inamicului (mai multe oglinzi) si incendierea vaselor cu zeci , sute sageti arzind , si asa ar creste si distanta .
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Ian 2014 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tot s-a pomenit de aprinderea velelor, sa analizam un experiment "reusit", cel putin mai relevant decat circul facut de cei de la MIT. Citez din referinta data chiar la inceptul topicului http://www.mlahanas.de/Greeks/Mirrors.htm

An experiment was recently performed in Germany (Osnabrück, Bramsche-Kalkriese) in 15 September 2002. It was possible with 500 persons carrying mirrors (each 45cm*45cm) to ignite a sail of a ship in 50 meter distance in seconds with an estimated 100 KW at the focal point.

Adica o iluminare de ordinul a 500 kW/mp, de 500 de ori mai mare decat iluminarea directa a Soarelui in conditii perfecte.
Dupa calculele mele (va rog verificati), asta inseamna o oglinda parabolica de f/5, care la o focala de 50 m ar avea un diametru de 10 m si o suprafata de 79 mp. Echivalentul a 100 de oglinzi parabolice de 1m, toate focalizate in acelasi zona, cu o eroare de max. 20 cm.

Mie personal mi se pare un pic deosebit de neparctica solutia, chiar si pe timp de pace. Una este sa aprinzi o foaie de hartie la un metru si alta e sa dai foc lemnului unei corabii ce sta de luni de zile pe apa sau a unei vele in vant, de la 50 m sub o ploaie de sageti, pietre si mai stiu eu ce. Iar faptul sa dai foc la o intreaga flota, fara suparare, este o exagerare, ca sa nu-i zic altfel. Rolling Eyes

Sau, incercati sa dati foc unui lemn mai gros si umed, in cateva secunde ...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Istoria Astronomiei Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact