Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna0404_3a_p.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oglinda arzatoare a lui Arhimede


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Istoria Astronomiei

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Ian 2014 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Oglinda arzatoare a lui Arhimede
Raspunde cu citat (quote)

Polybius, Plutarch si Pliniu cel Batran si cativa istorici greco-romani sustin ca in timpul asediului Syracuzei de catre romani ,de la 214 la 212 Ante Domini , din timpul celui de Al Doilea Razboi Punic , Archimede a folosit oglinzi de bronz pentru a concentra lumina Soarelui pe corabiile de lupta romane si pentru a le da foc.
Oglinzile arzatoare sunt mentionate si de Lucian din Samosata iar Anthemius din Thralles (474-534),arhitect al catedralei Sfanta Sofia din Constantinopol (citata de catre multi cretini ai epocii Internet drept una din cele mai marete moschei musulmane ), ne-au relatat ca Arhimede a fost foarte familiarizat cu folosirea a numerosase oglinzi.
Johannes Tzetzes ne relateaza ca ''...batranul (Arhimede) a construit un fel de oglinda hexagonala si ...a transformat in cenusa corabiile aflate la o aruncatura de sageata.''
Vezi:

http://www.mlahanas.de/Greeks/Mirrors.htm

Sa nu uitam ca nici taina focului grecesc nu este inca lamurita.

Mircea



EngravingMirror.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  37.03 kb
 Vizualizat:  de 18027 ori

EngravingMirror.jpg



ThesaurusOpticus.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  45.28 kb
 Vizualizat:  de 18027 ori

ThesaurusOpticus.jpg



Corbis-BE036743.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  161.83 kb
 Vizualizat:  de 18027 ori

Corbis-BE036743.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Aciduzzu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 107



Localitate: Pe Luna

MesajTrimis: 05 Ian 2014 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate, povestea asta are mari sanse sa fie doar o legenda. Una fascinanta dar, totusi, o legenda.
Realizarea ei se loveste de mai multe dificultati, printre care:
- Oglinzile concave pot concentra lumina doar la o anumita distanta (distanta focala), fiind total inofensive daca tinta se afla la o distanta diferita
- Oglinzile vremii, din bronz, au o eficienta redusa
- Nicio armata nu s-ar baza pe o arma atat de capricioasa. Ce te faci daca e innorat? Sau daca adversarul vine la o ora nepotrivita si ai Soarele in spate?

Au incercat unii sa reproduca legenda asta, folosind multe oglinzi plane. Nu au reusit sa aprinda o barca de lemn nici macar cu oglinzi actuale, mult mai eficiente decat cele de pe vremea lui Arhimede. Si le-a luat minute bune pana au reusit sa le focalizeze asupra aceluiasi punct. Se termina batalia intre timp Wink
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Ian 2014 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate estima aproximativ energia reflectata de oglinzi .
putem spune ca la focar de 50m oglinda va face cel mai mic spot solar de 50cm( si se pot vedea si petele) daca are 1m diametru putem spune ca ar da vreo 700 w ce distribuit pe disc de 50cm nu va aprinde lemnul poate 10 oglinzi de 1m sa se adune 7kW / cercul de 50 cm diam, si atunci sa stea totul nemiscat 1minut macar. daca lemnul e ud nu stiu ...
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 164

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 05 Ian 2014 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate e vorba de aprinderea velelor, nu a lemnului, in prima faza, caz in care si focul s-ar fi raspandit mult mai rapid. Iar zile insorite in Elada sunt destule, slava Domnului. Probabil ca nici nu era o arma pe care sa se bazeze armata, dar daca aveau ocazia, de ce sa nu o foloseasca?
_________________
Reflector: Dobson 150/750
Oculare: 3,10,25
Binoclu: 25x100
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 05 Ian 2014 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiam ca a dat "pe mana femeilor" destul de multe oglinzi si, cum femeile sunt indemanatice (!) au incendiat toate corabiile inamice.
Acum nu stiu numarul oglinzilor, admitem ca femei erau destule pe acea vreme Laughing
Cred ca a pus femei ca-s mai fricoase si, de frica, au focalizat bine.

Am glumit un pic, dar asa stiu ca femeile aveau muuulte oglinzi.
Nu stiu daca aveau la indemana suficiente oglinzi, dar admit.
Admit si ca ar fi fost posibil sa incendieze corabiile, dar inamicul avea posibilitatea sa vina ori din unghi mort ori cateva ore mai tarziu (sau mai devreme)
Daca admitem ca pot fi incendiate astfel corabii, probabil una sau doua au fost afectate (de incendii locale) si, cel mai probabil s-au speriat, fiind ceva nou pe vremea aceea.
Probabil ca e derutant doar sa fii astfel orbit, chiar daca nu iti provoaca arsuri lumina.
Posibil in prima faza sa fi fost mai mult elementul-surpriza, romanii nefiind chiar prosti au contracarat rapid asta, am spus mai sus cum ar fi putut-o face.
Am vazut si ceva experimente dar nu mai stiu daca un documentar sau la "distrugatorii de mituri" si s-au chinuit ceva timp sa incendieze o gramada de lemne de la 100 de metri parca.
Cred ca e posibil daca sunt suficient de multe oglinzi.
Doar cu una concava concentrezi raza numai pe propria nava, nu bate prea departe, s-a mai spus.
Sus
Aciduzzu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 107



Localitate: Pe Luna

MesajTrimis: 05 Ian 2014 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Versiunea contemporana a super-armei lui Arhimede exista, doar ca nu are deloc scop razboinic. E in Spania si se numeste Solucar.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2014 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zic asa: s-a demonstrat fara tagada ca in spatele legendei razboiului troian sau a legendei regelui Arthur au stat personaje si intamplari reale.
Este posibil ca si in cazul altor legende lucrurile sa stea la fel.
Oamenii din trecut au fost mult mai onesti.
Ceva real s-o fi intamplat la asediul Syracuzei de catre romani.
Daca oglinzile lui Arhimede sunt atat de inofensive,atunci cum de una l-a lichidat pe killerul de gandaci pomenit de Sarrah?Shocked
Si daca tot a fost mentionat experimentul esuat al ''myth buster''-ilor...in linkul pe care l-am dat este mentionat un experiment de la MIT in care o ''nava surogat '',imobila ce-i drept, a fost incendiata.

Fara a fi vorba in mod explicit de oglinzi,un caz de utilizare ca arma psihologica a luminii solare oglindite este mentionat si in Biblie in una din bataliile purtate de armata lui Solomon.

N-as vrea ca aceasta tentativa de discutie sa avorteze in concluzia prematura (ca obositoarea majoritate a discutiilor de la alte sectiuni) ''cumpara o oglinda solara skywatcher ...ca aia o sa incendieze chiar si un cuirasat!''

Eu as fi curios sa stiu daca dintre membrii forumului nostru,a facut cineva experimente reale cu oglinzi solare?

Poate la vara ,voi incerca si eu.Din pacate,cea mai mare oglinda a mea,provenind din cinematografie,are doar 36 cm diametru ,focalul mult sub F/1 dar starea stratului metalizat nu este prea buna.
Dar o macheta de corabie romana ...confectionata din chibrite tot o sa aprinda Laughing

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2014 18:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
- Oglinzile concave pot concentra lumina doar la o anumita distanta (distanta focala), fiind total inofensive daca tinta se afla la o distanta diferita
+-ceva, adica si pe langa punctul de focus tot ai ceva energie, in plus o poti misca conform dorintei, nu trebuie sa fie neaparat fixa, in plus cam stia pe unde vine corabia, iar corabia nu e chiar un iepure cand e vorba de reactii bruste.

Citat:
- Nicio armata nu s-ar baza pe o arma atat de capricioasa. Ce te faci daca e innorat? Sau daca adversarul vine la o ora nepotrivita si ai Soarele in spate?
De obicei prin sud ai cam tot timpul soare iar soarele e cam tot timpul la zenit. Banui ca daca inamici stiau ca ai oglinzi nu veneau ziua ci noaptea.

Citat:
Si daca tot a fost mentionat experimentul esuat al ''myth buster''-ilor...in linkul pe care l-am dat este mentionat un experiment de la MIT in care o ''nava surogat '',imobila ce-i drept, a fost incendiata.
Ai dubiu ca nu se poate incendia lemnul?

Citat:
Am vazut si ceva experimente dar nu mai stiu daca un documentar sau la "distrugatorii de mituri" si s-au chinuit ceva timp sa incendieze o gramada de lemne de la 100 de metri parca.
Pana la urma nu e neaparat nevoie sa arzi lemne, e suficient sa aprinzi panza sau sa le prajesti parul de pe organism (sau erau epilati ?)
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 06 Ian 2014 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am citit o carte scrisa de Tolstoi daca nu ma insel ceva cu un "hiperboloid"

Nici mai mult nici mai putin decat un laser,imaginat de scriitor. Secretul consta in puterea de concentrare a luminii.
Hai sa spun cate ceva despre acest roman superb...prin aceasta arma un rus (logic, scriitorul fiind rus) ajunge in final...(ati ghicit!) sa ajunga guvernatorul...SUA Mr. Green

dar romanul e superb, superb!
Cum reuseste? La inceput santajeaza milionari (cred ca da, nu se inventasera miliardarii saracii de ei)
si chiar incendiaza (arunca in aer o uzina chimica germana) cu laserul (inca prototip)

Apoi stapaneste marile, suplinindu-si veniturile (finantat deja fiind de cei santajati si amenintati cu aruncarea in aer a fabricilor) jefuind vapoare fara lupta, oprindu-le doar prin jeturile de abur ce tasneau la contactul razei deosebit de subtiri cu marea...le taia instantaneu catargul...

Dar, cum cucereste America?
Nici mai mult nici mai putin...pe o insula in Pacific foreaza un put foarte adanc cu laserul, pana ajunge la "olivina"...ceva de genul magmei dar bogata in AUR.

Si, pur si simplu a destabilizat economia SUA aducand pe piata mari cantitati de aur...ieftin...
Pentru a opri declinul economic, e numit guvernator si inceteaza manevra cu aur...

Acum, revenind "la oile noastre" un astfel de laser ati putea face daca, focalizand razele soarelui cu una din lentilele voastre (nu neaparat oglinzi) reusiti sa trimiteti la ceva distanta acel punct luminos din focar. Chiar si cu o lentila mica poti aprinde lejer o hartie daca obtii acel punct de lumina concentrata.
Meritul lui Tolstoi (ca si al lui Arhimede) e ca au imaginat ceva ce nu mai fusese facut...
Distractie placuta cu lentilele si oglinzile, dar atentie la ce incendiati, nu e de gluma!
(poate ajungeti sa-i luati locul lui Obama)

Aici imi permit sa citez cateva versuri dintr-o poezie proprie, dedicata dentistului meu...
Poezia e mai lunga, doar finalul:

"Si-atunci, ii voi lua locul lui Obama
Toti imi vor spune Misis President
Dar meritul va fi, de bunaseama,
Al Dr...(numele)
Seful (cabinetul)...dent... Mr. Green
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 06 Ian 2014 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar daca nu au reusit cu adevarat sa incendieze navele inamice, in mod cert au putut fi folosite ca arma psihologica. Lumina concentrata a catorva sute de oglinzi, poate orbi sau chiar provoca arsuri in cazul concentrarii pe o suprafata mica.

C.
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 06 Ian 2014 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi interesant de dat problema spre calcul si experiment la elevii de gimnaziu
fiind frumoasa si spectaculoasa. Very Happy

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2014 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy

Eu nu am dubii ca lemnul arde.
Dar cred ca ai dreptate cu acel +/-
Dupa cum este adevarat si ca la distanta mare imaginea Soarelui este aprox. 9mmx nr. metri focal.
Dar focala mare a oglinzilor inseamna o mai mare profunzime a planului focal
Tocmai acel +/- asupra caruia ai atras tu atentia.

Sa trecem la chestii practice.
Stim in principiu ce distanta focala au avut oglinzile.Mai multi autori antici precizeaza ca au fost atacate cu Raza Mortii galerele care s-au apropiat la distanta de o aruncatura de sageata.
In documentarul despre zdrobirea legiunilor romane XVII,XVIII si XIX conduse de Varus in macelul din padurea Teutoburg,a fost evidentiat faptul ca armata romana folosea pe scara larga arcasi.Nu numai infanteristi.

1) Care era distanta medie pentru o aruncatura de sageata obisnuita?

Deja in Antichitate, se foloseau masini de razboi.Sagetile erau aruncate si de catre diferitele variante de baliste.
Balistele au devenit cunoscute drept arme romane.
De fapt balistele au inceput sa fie dezvoltate de catre greci ,inainte de Razboaiele Punice.
Filip al II-lea si fiul sau Alexandru Macedon au dezvoltat si folosit diverse tipuri de baliste.
Prototipul balistelor se pare ca a fost inventat de catre Dyonisius din Syracuza in jurul anului 400.

2)Aruncatura de sageata mentionata in scrieri se refera la atacant sau atacator,avand in vedere ca armamentele celor doua tabere erau diferite?

3)Exista vreo legatura intre folosirea Razei Mortii si atacurile cu sageti?

Atasez poza unei baliste mobile mici ,numite ''Scorpion'' si care a fost folosita in razboaiele punice.

Replicile de la acest topic sunt simpatice,bascalioase,le respect dar apreciez faptul ca ele provin de la pasnicii membrii ai unui forum de Astronomie.
Campul de lupta nu este insa un forum,este un loc cumplit,este o anticamera a Iadului sau Iadul insusi!
Pentru a intelege in ce conditii a fost folosita SI oglinda lui Arhimede,sa ne gandim ca un Scorpion ,aflat pe atunci in dotarea grecilor,era mortal la tragere directa de la 100 metri.
In tragere parabolica,Scorpionul ajungea la o bataie de 400 metri,cu o cadenta de trei sau patru lovituri pe minut.
Stim cu siguranta ca la romani,bateria de 60 de Scorpioni,protejata de legiunea desfasurata in fata ei,trimitea 240 de sageti mortale pe minut ,capabile sa strapunga armurile si scuturile inamicilor.
Romanii au fost foarte buni la organizare si standardizare.Grecii au fost foarte priceputi la tehnologie.
Balistele , in timpul pe care-l discutam ,erau inca in mainile grecilor.
Ma indoiesc ca asediul Syracuzei a fost o joaca de copii.
Soldatii romani aveau suficiente alte preocupari.
La un moment dat insa,o lumina puternica.... sfrrrrr...si ,vorba lui valy,s-au trezit epilati.

Intrebare care tot apare:daca oglinda lui Arhimede a functionat,de ce nu a mai fost folosita?
Hm...nu am citit toate papirusurile din ''Antique Nature'' sau ''Journal of Antique Technological Digest'' dar nu cred ca Arhimede si-a publicat in detaliu patentu' Laughing
Iar faptul ca in acele razboaie una din victime a fost chiar Arhimede ucis de un soldat roman,ar trebui sa spuna ceva.
Inca si slefuitorii de oglinzi din secolul XIX si-au dus secretele cu ei in mormant.
Intrebarea asta poate fi pusa,dar eu nu o pun, nu-i de nota 10...

Mircea



Scorpion.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  283.28 kb
 Vizualizat:  de 17851 ori

Scorpion.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2014 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sarrah

Am citit si eu cartea aceea,este ''Hiperboloidul inginerului Garin''.

Din pacate prea putine filme acorda atentie la asa ceva dar mie ,de pilda,din filmul ''Gladiator'' mi-au placut primele minute in care degustam atmosfera unui front antic.
Razboiul nu a fost niciodata o joaca.
Vedem acolo de pilda ca romanii aruncau asupra germanilor cu catapultele (mein Got!), si niste oale continand smoala arzand,un fel de bomba incendiara.
Dar asta s-a intamplat mai tarziu,mult dupa razboaiele punice.

Nu imi este clar daca la vremea razboaielor punice,romanii foloseau catapulte pe vasele lor de razboi.
Poate ca aruncatura de sageata de care vorbesc autorii vechi se refera la distanta de la care se puteau arunca si asemenea proiectile cu mare efect asupra unor asediati si la care trebuiau sa vina romanii.

Ori razele solare concentrate (nu stim exact cum,vezi ipotezele Death Ray) asupra unei corabii care are la bord si manipuleaza asemenea bombe incendiare primitive, vor avea un efect surprinzator si dezastruos asupra atacantilor.
Pe scurt,o singura bomba e suficienta sa arda nitel mai tare per una bucata galera si gata...bombitele sunt foarte sociabile si daca-i chef..sar toate si isi fac treaba acolo unde sa afla,nu mai asteapta sa faca hopa-mitica in curtea Syracuzei.
Si de aici,legenda...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2014 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Intrebare care tot apare:daca oglinda lui Arhimede a functionat,de ce nu a mai fost folosita?
Intrebarea cred ca se aplica nu numai la cazul asta, de unde pot deduce ca daca nu s-a mai aplicat nu inseamna ca n-a existat.
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 06 Ian 2014 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, nu am vrut sa dau intreg titlul, spumoasa cartea, nu?
Si Arhimede a facut catapulte din cate stiu. O simpla oglinda, un ciob, te orbeste de la distanta.
Poate postam aici si despre ceilalti invatati ai lumii din acele timpuri?
Cum au reusit sa estimeze raza Pamantului, oho...Aristarh parca...ar fi destule de spus...gasim aici loc?

Scuze, am putin timp acum, nici nu am citit mesajele anterioare, mai lungi, dar le voi citi, cu siguranta.
Mai vad spectatorii la fotbal incercand sa deruteze cu laserele. Nu pot stabiliza tremurul mainii, altfel ar reusi. Poate un dispozitiv asistat de computer...dar ar fi interzis, numai experimental asa...

O noapte linistita tuturor!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Istoria Astronomiei Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact