Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Lovejoy_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223830
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Luna, vazuta de mine.


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2648

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2013 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Luna, vazuta de mine.
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am fost tentat sa fac un exercitiu de captura si procesare pentru Luna, desi am ignorat-o multe luni pana acum.
Fiecare isi personalizeaza, vrand-nevrand , stilul de captura si procesare iar daca intentia mea declarata este sa progresez si pe aceasta directie, s-ar putea sa am sansa ca, in final, sa nu plictisesc pe nimeni, aici. Smile



GT jpg txt PS i ps reg fc2_save_2013-12-07-191540-3132_pipp_g2_ap2862.jpg
 Descriere:
C8, FL- 2000, Chameleon mono
 Marime fisier:  99.64 kb
 Vizualizat:  de 13086 ori

GT jpg txt PS i ps reg fc2_save_2013-12-07-191540-3132_pipp_g2_ap2862.jpg


Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 08 Dec 2013 12:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fii sigur că nu plictisești. Mie îmi place cum ți-a ieșit. Luna este fascinantă și o să ai de lucru.
_________________
mihai
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2648

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2013 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mihai ! Smile
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 08 Dec 2013 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari si la mai mare !
Deja este un domeniu la care am si eu acces, asa ca s-ar putea, din cand in cand sa mai altoiesc si eu topicul cu cate o poza-doua ! Very Happy
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2648

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2013 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK, Teo. Esti bine-venit atat tu cat si oricine altcineva care ar dori sa posteze, aici, pe aceasta "linie". Smile
Va astept cu bucurie pe toti cei carora le place frumusetea acestui astru si doresc sa o surprinda prin propriile capturi, intr-o maniera cat mai interesanta .

Cer senin sa avem ! Smile
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2648

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2013 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Duminica seara, am tras ultimele cadre cu Luna, inainte ca frontul de nori sa umple tot cerul.
Seeingul destul de slab si culmea, am incercat un close-up folosind un TV x2.5 la C8-ul meu si cameara Chameleon mono.

Aici este o secventa de film: http://youtu.be/QrySTlFEV_g

Evident rezultatul nu putea fi excelent (zgomot si detalii slabute) dar am exersat si in plus intuiesc cum ar iesi la un seeing bun. Smile

Avem deci 3 cratere diferite, in prim plan: Theopolis(top), Cyrillus si Catharina.



GT jpg tx i PS v1 FM reg fc2_save_2013-12-08-203105-2933.jpg
 Descriere:
C8, TV 2.5, Chameleon mono, NEQ6
 Marime fisier:  98.19 kb
 Vizualizat:  de 12942 ori

GT jpg  tx i PS v1 FM reg fc2_save_2013-12-08-203105-2933.jpg




Ultima modificare efectuata de catre URANUS7 la 10 Dec 2013 06:01, modificat de 1 data in total
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2648

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2013 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O alta captura, mai slaba. Aceiasi seara, acelasi setup, acelasi seeing.
Reglajele de camera..cam slabute, cred.



GT jpg TX HD ps max light ps i fm reg fc2_save_2013-12-08-192404-0000.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  98.47 kb
 Vizualizat:  de 12914 ori

GT jpg TX HD ps max light ps i fm reg fc2_save_2013-12-08-192404-0000.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Dec 2013 10:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand e seeing prost ajuta timp scurt de exp 1/50 1/100 filmat multe cadre chiar 20 de min se pot aduna 10 15000 cadre din care se folosesc 1000-2000 cu camere DBK .... sau Point Grey Flea ...
cum iese pe seeing mai bun aici (privit la o marime 20cm diag ) http://www.astronomy.ro/forum/files/lutefichirii__112.jpg
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2648

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2013 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Octavian. Sigur ai dreptate. Eu m-am repezit sa trag cat mai multe (doar vre-o 10-11000 in cazul asta) dar n-am avut destula grija pentru reglajul expunerii. De regula trebuie luat in calcul si ceea ce se poate face ulterior, adica la captura prioritatea e expunerea, imaginea nu trebuie sa apara pe ecran exact asa cum ne-ar placea sa arate in final , caci procesarea ulterioara poate rezolva, corecta ... dar pana la o limita. La expuneri lungi evident imaginea la nivel de cadru este afectata. Eu am insa doua griji, ca sa zic asa, atunci cand stabilesc expunerea:
- sa nu am mult de lucru ulterior, la procesare (cand sunt turbulente mai ales).
- mi-e teama ca nu am de unde sa-mi mai scot contrastele locale, care dau spatialitate imaginii.
Chameleonul acesta mono, prinde maxim 18 fps si avand rezolutia maricica (1.3 Mpix) simte mai rau orice turbulenta, caci e "lenes".
Am tras deci 11 000 cadre, fiecare in format TIF si le-am selectat pe cele mai bune 800 dintre ele. Apoi cu AutoStakkert!2 Beta am facut 4 variante de suprapunere dintr-o singura rulare: pentru 200, 300, 400 si 500 cadre din 800. Am inspectat cele 4 variante rezultate, sa vad care are claritate mai mare si n-am ales-o pe ea ci pe cea cu 100 cadre mai multe , suprapuse. De ce? Pt ca nu-i destul sa fie clar RAW-ul ... mai tb sa aiba si "consistenta" adica sa reziste la un usor stretch +wavelet-uri ulterioare. Aici e de acumulat experienta caci oricum, nu sunt reguli fixe datorita distributiei diferite a entropiei in cele 800 cadre de intrare (clasament).

Excelent ar fi de facut o OPTIMIZARE (nu stiu cum) caci exista un numar N, dintre primele cadre, fata de care daca se adauga cadre urmatoare din "clasament", acestea pot afecta negaativ rezultatul suprapunerii (detaliile) iar daca se scad din coada inainte de suprapunere, (N-1, N-2..etc) rezultatul suprapunerii devine inconsistent, foarte vulnerabil la post procesare, in sensul aparitiei zgomotului la cea mai mica tentativa de procesare.

Excelenta poza ta. Smile Toate bune !
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2648

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2013 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As avea cateva intrebari pt cunoscatori, mai ales cei care s-au lovit de urmatoarea problema pe care o voi explica mai jos.

In timpul unor capturi cu camera astro, la Luna, vedem pe laptop imaginea ei marita ,sa zicem de pilda, corespunzator unei lungimi focale de ~2000 mm . Craterele se vad clar fara nici o problema cand, la un moment dat (chiar fara sa intervin cu nici o modificare) imaginea de pe ecran comuta intr-una aparent negativa, adica craterele devin niste umflaturi. asa am patit eu acum cateva zile iar ceea ce mi-a parut si mai interesant a fost ca s-a produs si o comutare in sens invers, la o imagine normala, tot fara ca eu sa fi intervenit.

Ce se intampla aici? Care este explicatia? Este focala prea mare? Turbulentele mari ar putea avea o implicare? Ceata fina, la fel, ar putea fi de vina ? Se poate stabiliza aceasta aparenta de la "negativ" la normal, cumva?

Dau aici mai jos, cateva exemple arbitrar alese de la un anume astrofotograf, Brahic, doar pentru a fi inteles.

Aparenta de "negativ":

http://www.astrobin.com/49930/ sau
http://www.astrobin.com/36948/

aparenta normala :

http://www.astrobin.com/49934/

http://www.astrobin.com/36951/

Multumesc anticipat pentru raspuns si ajutor. Smile

Gabriel
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4766

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 12 Dec 2013 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iluzie optica
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2648

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2013 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La asta m-am gandit si eu dar pentru unele imagini nu reusesc sa-mi "educ" ochii in a intelege ca "umflatura" este de fapt "gaura". Smile
In plus, se pare ca o asemenea iluzie apare doar in anumite conditii de contrast/lumina a imaginii (presupun). Sunt unele imagini la care craterul ramane mereu crater . Daca este asa, adica iluzia apare doar in anumite conditii, ar tb sa stiu cum sa evit asemenea conditiii...probabil prin setari.
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 12 Dec 2013 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Luna, vazuta de mine.
Raspunde cu citat (quote)

URANUS7 a scris:
Aseara am fost tentat sa fac un exercitiu de captura si procesare pentru Luna, desi am ignorat-o multe luni pana acum.
Fiecare isi personalizeaza, vrand-nevrand , stilul de captura si procesare iar daca intentia mea declarata este sa progresez si pe aceasta directie, s-ar putea sa am sansa ca, in final, sa nu plictisesc pe nimeni, aici. Smile


Chiar te rugam sa ne mai deranjezi cu astfel de imagini.
Se pare ca in acest week-end va fi cer senin, daca ceata nu va strica totul.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2648

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2013 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru incurajari, Sarah.
Desigur am sa mai postez imagini pentru cei pe care nu-i deranjez.

Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2648

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2013 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze Sarah. Am citit din gresala, repezit cum sunt, un " NU ", inaintea secventei "ne mai deranjezi" si am reactionat nepotrivit. Sunt mereu cu "cutitul la brau" dar asta nu din cauza mea...ci a experientei mele avute pe forum.
Inca o data imi cer scuze. Sunt distrat, repezit, etc..dar nu am intentii rele, de fel. Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact