Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20060606.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

SW 105/500 vs. SW 120/600 - doar ptr vizual


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Noi 2013 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului: SW 105/500 vs. SW 120/600 - doar ptr vizual
Raspunde cu citat (quote)

Salutari

In curand SW80/400-le va fi proptit pe truss-ul de 300mm pe post de luneta de ghidare, asa ca nu il voi mai putea folosi ca instrument "vizual". Sincer am fost foarte multumit de imaginile date de 80/400 si as vrea sa-mi iau un inlocuitor din aceeasi "clasa de pret".

Ce sa aleg intre 102/500 si 120/600 ?

ma intereseaza dpdv al portabilitatii (ca greutate sunt OK amandoua, dar nu sunt sigur daca 120/600-le are parasolar retractabil sau nu).

instrumentul va fi folosit pe post de "luneta de concedii" ... sa ma mai uit la o cometa, Luna, etc... s-o initiez pe fiica-mea in sportul asta...deci ceva fara pretentii. Mariri pana in 100x-120x (ptr Luna eventual). Mai mult ma intereseaza DSO , roiuri, comete... camp larg in general.

"Dilema" mea mare este daca cei ~400RON in plus ptr 120/600 se merita.... adica castigul de 20mm in apertura se simte la observatii vizuale?

bine luneta nu va ramane asa cum vine de la mama ei...o diagonala electrica... posibil un "tunning" al focuserului... etc... montura AZ3 si ocularele le voi vinde.


PS: nu, nu trec in tabara "sniperilor" (adic alunetistilor) Mr. Green
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Noi 2013 00:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Starchild a scris:

''PS: nu, nu trec in tabara "sniperilor" (adic a lunetistilor) Mr. Green

Of,bine ca ai dat aceasta dezmintire,pe moment ma trecusera transpiratiile ca te faci de rusine...


Daca ai face insa o introspectie sincera,uite ce ai descoperi :in secret iti doresti sa abandonezi ''trussul'' de 300mm dar avand remuscari il lasi in compania cuiva de incredere ,adica luneta de 80x400mm.
Si pe care de fapt vrei sa o abandonezi si pe ea (se merita unul pe celalalt) si vrei o alta luneta..de care?...mai mare...de 102mm...nu...si mai mare...de 120mm...
Tendinta e clara.
Fiind prima sedinta,aceasta a fost gratis.

Acuma te las.Cand vei fi insa pregatit,te asteptam,la ''Lunete si telescoape-Lecturi utile pentru lunetisti''.

Mircea Sigmund Froid (sper ca nu te-a suparat gluma...da' chestia cu asteptatul ramane valabila Razz )

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Noi 2013 07:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De sters, mesaj dublat

Ultima modificare efectuata de catre StarChild la 28 Noi 2013 08:06, modificat de 1 data in total
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Noi 2013 07:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catre Dl. Dr. Mircea ,

Va asigur in cel mai sincer mod ca fanteziile mele cele mai intense sunt legate de numerele 300, 600, F3, eq.....8 Laughing Datorita "mediului" si "anturajului" la care sunt expus si datorita celorlalte "sporturi" care le mai practic (offroad si excursii la munte), recunosc sincer ca sufar de sindromul "size does matter" Laughing

Desigur ca imi voi administra doza de lectura prescrisa de D-voastra legata de lunete, dar ca sa ma intelegeti mai bine : eu sunt mai "mercenar" de felul meu, nu ma bat nici ptr reflectoare nici ptr refractoare, oricare imi plac atata timp cat imi satisfac placerea de a privi cerul.

Ideea e ca imi trebuie un instrument care sa-l pot "uita" in masina, care sa-l pot cara cu mine tot timpul, o scula nepretentioasa dar care sa-mi ofere o calitate decenta a imaginii, hai sa zicem ca un binoclu ar face chestia asta dar dupa o excursie la munte vara asta binoclul s-a decolimat grav pe cand 80/400-le mi-a putut incanta privirea fara nici o urma de decolimare sau alte probleme de astea... ma gandesc la 120 in ideea ca teoretic aduna cea mai multa lumina si ar putea sa-mi ofere acel "factor wow" pe un cer de munte. plus ca mai este fiica-mea in ecuatie, care e la varsta la care vrea sa faca tot ce face tata... si parca nu as lasa-o sa-si puna degetelele pe oglinda de 300 sau sa rastoarne trussul ala de 16kg. Pe nevasta si pe a mica nu le impresionez cu un instrument care sa separe te miri ce duble Mr. Green ele trebuie sa vada craterele de pe Luna, inelele lui Saturn eventual, si deosebit de util (ptr justificarea mai usoara a banilor cheltuiti) ar fi sa se vada cat mai usor DSO-uri.

Acum sper ca e mai clar de unde a aparut "nevoia" mea ptr un refractor mare ieftin transportabil nepretentios in intretinere si cat de cat decent la imaginea oferita.

O zi buna va doresc. Ma duc sa-termin de baut cafeaua, ma asteaptao zi "minunata" si plina de realizari marete la uzina. Evil or Very Mad


Cu deosebita consideratie si respect,
al D-voastra pacient,
Copkilu' din stele
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 28 Noi 2013 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: SW 105/500 vs. SW 120/600 - doar ptr vizual
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
... adica castigul de 20mm in apertura se simte la observatii vizuale?


Se simte binisor .

Am dat cu ochiul si in 80/400 acum vreo 4 ani si in 102/500 din sep. 2010 incoace . Se vede clar diferenta , mai ales ca 102-ul e la f/5 .

Cred ca am mai scris pe undeva , impresia mea este ca la vizual , orice milimetru in plus la apertura este mai evident la instrumente mici de pana in 100 sau 100 si ceva .

Banui ca 120-ul tre' sa faca spectacol in comparatie cu 80-ul (asta zic eu ca ar trebui sa te intereseze) , chiar daca e manjit ceva mai tare de haloul violet. Dar cui naiba ai mai pasa de blurr la G mic , atunci cand cerul e negru si curat ...

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Noi 2013 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

offtopic: a scris @CatalinDumitru: Am dat cu ochiul si in 80/400 acum vreo 4 ani si in 102/500 din sep. 2010 incoace . Se vede clar diferenta , mai ales ca 102-ul e la f/5 .
pai si 80/400 e tot F5 Mr. Green
asta imi aduce aminte de o faza cu taica-miu care o primit intr-un an bilet de odihna de la sindicat ptr 21 de zile....si era extaziat " am mai stat eu in concediu 3 saptamani, da' 21 de zile niciodata!" Laughing

revenind ontopic (oarecum): am comandat 120/600 ...l-am gasit la ~1400 RON nou de "blec fraidei" Very Happy marti ajunge, asa ca o sa am un trepied AZ3 la vanzare... cine vrea sa se insrie pe lista de acuma Twisted Evil
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2013 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

KID, cred ai căzut în capcana în care cad mulți, raportul focal este important pentru fotografie și pentru mărimea câmpului, desigur, dar la astro vizual dacă vrei să vezi DSO este important fiecare mm de apertură, a zis cineva mai sus și repet. Așadar cu un 120mm vei vedea mai bine decât cu 102 și cu acela mai bine decât cu 80mm, bineînțeles instrumentele să fie de aceeași calitate. Dar intervine prețul și greutatea, la 120mm ai mai multă sticlă, tub, celulă, focuser, adaptor. Având distanța focală mai lungă trebuie să alegi cel mai lung ocular pe care-l găsești pentru astfel de observații. Eu aș lua un Baader Aspheric de 36mm. Cred că la noi ajunge în jur de 200E.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Noi 2013 13:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
...pai si 80/400 e tot F5 Mr. Green


Asa e Smile , nu stiu de ce aia ma-sii tot am in cap ED-ul de 80 Very Happy

Intr-adevar cu ocularul potrivit va fi o problema . Eu am rezolvat-o abia dupa 2 ani si ceva , cand mi-a reusit o constructie (un surogat dupa Konig II , dupa spusele lui Zoth ) a carui curbura focala sa se pupe perfect cu cea de la SW102/500.

Acum focalizez clar si simultan pe tot campul captat de cei 31-32 mm diam. ai lentilei de intrare si privitul a devenit cu adevarat o placere.
Probabil se poate si mai bine dar nu am gasit inca lentile potrivite de diametru mai mare. De cumparat un ocular dedicat refractoarelor scurte , nu ma gandesc inca .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Noi 2013 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@catalin dumitru: "pasarea malai viseaza" Wink

@erwin: pe la anu' mi-am propus sa-mi iau 2 Ethos-uri, unul scurt (6mm) si unul cat mai lung.... momentan ma joc cu ethosu asta de 13, o sa fie cam 46x marire si camp larg... cred ca "se simte bine" la F5 ethosu cu toate curburile de camp.
Legat de greutate, are 4kg OTA-ul asta de 120/600...e ok
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Dec 2013 14:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild
Daca tot esti hotarat sa dai banii pe oculare Ethos,atunci du lucrurile pana la capat:adauga pe lista de achizitii si corectorul de coma necesar reflectoarelor ultra-scurte,daca a intrat in productia de serie (parca Al Nagler spunea ca era in faza de prototip anul trecut sau acu doi ani , l-a si incercat pe zip-dobul de 30 cm F/3 al lui Bartels).
Si comanda la Tavi Stanescu o oglinda moderna de F/3 sau chiar mai scurta.
Cam ca cea de aici:

http://www.bbastrodesigns.com/6inchF2.8/6%...scope.html

Numai pe asa ceva intra ocularele Ethos cu adevarat pe terenul lor de vanatoare.

Mircea

PS:si mie imi place ''malaiul'',nu numai lui Catalin Very Happy

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 01 Dec 2013 19:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci reclama pentru Stanescu a devenit nelipsita pina si pe topicurile despre refractoare, sub forma deturnarilor off!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 01 Dec 2013 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
@catalin dumitru: "pasarea malai viseaza" Wink


Asa e , desi ma gandesc la SW 80 ED mai degraba ca la o ustensila de luat la iarba verde pentru privit- pozat prigorii sau alte pasarici Smile

De mult am in cap sa pun mana pe un ED nu prea lung dar mereu imi amintesc ca la un moment dat imi voi dori mai mult .
Chiar mai mult decat 120-ul de la Synta. Apropo , chinezii astia dragalasi nu fac ED de 150 ? Ma refer la o solutie optica simpla , nu la ceva cu jdemii de lentile.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Dec 2013 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@MirceaPteancu: e comandata oglinda deja, dar momentan am de scos la cer 300/5.4... abia apoi ma apuc de 300/3 (sau 2.Cool... corectorul ala sau altul va fi luat ca sa-l impart cu Tavi ptr inca un telescop.

@Tavi: am sa te rog sa iti rezolvi orice probleme ai avea cu TaviStanescu pe privat. Multumesc. Ptr linistea ta, relatia mea cu Tavi e ceva mai mult decat o relatie client-furnizor, pe TaviStanescu il cunosc de mai bine de 15ani, am fost coleg de facultate cu fratele lui TaviS. Si intamplator sau nu mai impartim si alt hobby.... oricum am obosit sa iti tot citesc remarcile rautacioase pe toate topic-urile. Imi pare rau ca a trebuit sa zic asta... dar nu retrag. Ai o semnatura foarte frumoasa dar nu te mai reprezinta. Ai avut niste post-ari foarte utile, dar in ultima vreme toate post-arile tale nu aduc nimic util forumului..... ai fi mai fericit daca chiar ai trai pentru visul tau.... Wink
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Dec 2013 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

o ajuns dihania... e mai mare decat m-am asteptat...momentan e aburita nu pot vedea nimic prin ea...o las la aclimatizat
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Dec 2013 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok...Later Edit: aberatii cromatice pe lumina zilei.... imagine sharp... asteptam intunericul (si senin-ul ca momentan e innorat Sad )
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact