Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Star Party Plaiul Lisei - sesiunea de toamna


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Oct 2013 08:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Erwin & @psemil: daca ne "cuplam" sa mergem in grup cu o masina as veni si eu de vineri pana duminica.
Sus
Valentin Grigore
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 38



Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 03 Oct 2013 00:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Participarea la conferinta de la Plaiul Lisei
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor,

Cateva informatii legate de evenimentul SARM de la Plaiul Lisei:
- Cei care doriti sa veniti, dar inca nu ati completat formularul de participare, va rog sa o faceti cat mai curand.
Trebuie sa anunt urgent numarul de participanti pentru cazare si masa. Formularul se gaseste in pagina evenimentului la adresa
www.sarm.ro/astronomia2013/conferinta
- Sosirea va fi incepand de joi seara. Se intra cu masa de seara.

In privinta costurilor. Nu se percepe taxa de participare.
Singura problema (serioasa) pe care o avem este aceea ca finantatorul va da banii pe baza de decont ulterior incheierii actiunii, probabil la sfarsitul lunii noiembrie.
Gazdele de la Plaiul Lisei au acceptat plata in acest mod pentru cazare, dar pentru masa e nevoie de plata in avans o parte si la fata locului cealalta parte. Cum nu avem acesti bani, caut sa fac un imprumut, nu stiu cum voi reusi. A mai fost o propunere ca practic fiecare sa achite masa si apoi noi sa facem decontul cand primim banii (deci, practic participantii sa imprumute organizatorul), dar nu prea agreez aceasta varianta... si nu stiu cati dintre participanti o agreaza.
Daca aveti o alta propunere, va rog sa o prezentati... un imprumut ar rezolva problema, banii ii primit cu siguranta de la finantator cel tarziu la sf. lui noiembrie, contractul de finantare e semnat.
Mai e o problema cu suma aprobata pentru masa, e la nivel bugetar, adica 40 lei/zi/3 mese... ceea ce este foarte putin, nu se poate manca de acesti bani de 3 ori pe zi... caut si aici solutii.

In rest, va rog pe toti sa urgentati inscrierile si ma bucur sa ne (re)vedem la Plaiul Lisei.

_________________
Valentin Grigore
Presedinte Societatea Astronomica Romana de Meteori (SARM)
facebook.com/sarm.ro
www.cosmopoetry.ro
Sus
rabeir
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mai 2012
Mesaje: 407

Motto: Vires in numeris

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 03 Oct 2013 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

inscris, merci Cristi - o ratam fara PM...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Oct 2013 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu voi pleca vineri dimineata din Bucuresti si ma voi intoarce la Timisoara dupa conferinta, prin Deva. Am locuri in masina insa numai pentru aceasta ruta. Pentru mancare nu stiu ce alta solutie ar fi decat sa ne aducem fiecare de acasa ce vrem, in plus fata de ceea ce gasim (sau nu) acolo.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Valentin Grigore
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 38



Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 07 Oct 2013 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Participarea la conferinta de la Plaiul Lisei
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Daca mai sunt intentii de participare la intalnirea de la Plaiul Lisei, va rog sa va hotarati URGENT, azi pe la pranz trebuie sa dau situatia pentru cazare si masa...
va rog sa completati formularul de inscriere de pe site (obligatoriu pentru toti participantii) si eventual sa ma anuntati la telefon: 0722 829034.

Multumesc!

_________________
Valentin Grigore
Presedinte Societatea Astronomica Romana de Meteori (SARM)
facebook.com/sarm.ro
www.cosmopoetry.ro
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Oct 2013 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am intors acasa de la una din cele mai frumoase intruniri astronomice la care am fost.
A fost un regal astronomic.
+ Vremea incredibila - aproape mai buna decat in mai - cerul a fost de cristal in primele 2 nopti si cu un usor voal de nori in ultima noapte, cu temperaturi intre 11 si 15 grade noaptea si 25 ziua.
+ Mancarea (in pofida temerilor) a fost exceptionala si din belsug, nici vorba de economie la bugetul de masa sau de necesitatea de a completa cu altceva meniul.
+ Compania placuta si discutiile extraordinar de interesante pe marginea subiectelor de maxim interes (in ceea ce ma priveste) - montura ASA, camera FLI, observatorul remote si lucrarile ATM, care au fost prezentare in sesiunea de comunicari si apoi in discutii non-formale intre noi
+ Echipamentul care s-a comportat admirabil si el, fara sa-mi faca nici cea mai mica problema, de parca ar fi stiut ca ne se merita sa faca asta chiar atunci
+ Am avut ocazia sa-l cunosc mai bine pe Vali Grigore si pot spune ca este un om si un organizator extraordinar, in pofida celor care cred contrariul. Anul acesta s-au implinit 20 de ani de la infiintarea SARM si 31 de ani de cand Vali se lupta pentru ca astronomia romaneasca sa aiba relevanta pe plan national dar si international. E mult si nu cunosc inca pe cineva care sa fi facut nici pe sfert din acest efort.

Am pozat la Orion in Ha (dupa ce termin achizitiile in totalitate, o sa postez rezultatul final), am stabilit cu Marian Achim ce va trebui sa fac sa-mi upgradez observatorul astfel incat sa fie actionat remote si sa devina independent in functionare, ne-am jucat cu montura cea noua a lui Emil Pera si am facut o expunere neghidata de 20 de minute aproape perfecta dupa ce in prealabil ne-am spart capul cum functioneaza, am facut o mica demonstratie "Salvati Rosia Montana", am mers la culcare la 5 dimineata in primele 2 nopti si la 2 noaptea in cea de-a treia noapte (eram rupt de oboseala) si ne-am distrat copios pe marginea micilor incidente sau evenimente ce au avut loc.

Mai vreau...
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Oct 2013 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce rau imi pare ca nu am putut sa ajung.

Ce montura si-a luat Emil? Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2013 04:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu excepția drumului - pe care mulți dintre cei care am mers prima oară ne-am rătăcit de 2-3 ori, drumul dintre Stațiunea climaterică Sâmbăta de Sus și Plaiul Lisei fiind impracticabil din cauza unei gropi cu noroi în pădure - totul a fost grozav! Am cunoscut și pe viu oamenii pasionați de aici și din alte părți, am avut ocazia să împărtășim experiențe, să povestim întâmplări cu și fără astronomie. Îmi pare rău că nu am putut veni din prima seară spre a putea profita mai bine de cerul senin. În ultima seară în care am scos telescopul reconstruit de 12" nu a fost așa bun să putem face mai multe observații DSO.

Cătălin, este vorba de montura ASA pe care Emil a și prezentat-o când s-a întors de la concurs. Mie ca inginer mi se pare o capodoperă pentru că formele reci și precise, superb stilizate, ascund înăuntru ceva complicat care merge ca un ceas elvețian.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Procyon
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Ian 2013
Mesaje: 285



Localitate: Galati

MesajTrimis: 14 Oct 2013 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niste poze, ceva ?
_________________
Stoian Andrei-Marian
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 14 Oct 2013 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pot sa va spun ca a fost o intalnire foarte reusita si ma bucur ca am reusit sa ajung acolo.
De asemenea, dincolo de cerul superb si "frigul" care a lipsit cu desavarsire, am asistat la prezentarea unor lucrari deosebit de interesante.

As vrea sa il felicit pe Valentin Grigore pentru acest eveniment!

_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2013 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În prima seară când am ajuns am observat Luna cu mak-ul cel mic și am văzut în premieră X-ul de pe Lună. Am încercat să-l pozez cu telefonul la ocular însă nu a ieșit destul de clar.

Câteva imagini făcute de subsemnatul:

Observații solare:


Răsărit de Lună:


Telescoape:

În prim plan este MTO11-CA pe montura piston mică cu reglaje fine, a treia construită.

Marian ne prezintă observatorul robotizat:


Observații prin telescopul newtonian de 12" reconstruit de subsemnatul:

La un moment dat s-a făcut coadă la ocular venind toată lumea, inclusiv din cabanele vecine. Păcat că nu le-am putut arăta mai multe obiecte interesante, norii subțiri și lumina Lunii au împiedicat vizibilitatea la DSO. Am observat mai târziu Jupiter și M42 în cerc restrâns.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 14 Oct 2013 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apar si eu intr-un tarziu, cu aceleasi opinii pozitive vis-a-vis de ceea ce s-a intamplat la "Plaiul Lisei".
Atmostfera prietenoasa, discutii interesante, mancare buna, cer senin... Imi pare tare rau ca a trecut asa repede.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Oct 2013 18:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa pun aici si rezultatul "experimentului" la M1 facut cu montura ASA, 20 de minute neghidat. Calitatea slaba a imaginii se datoreaza la 2 factori: nu am focalizat bine camera - am facut un focus "ochiometric" fara sa-mi dau seama ca la expunere lunga se va vedea rau - (1) si nu a fost facuta sincronizarea pe stele la nivel de pixel (2), aceasta fiind doar de antrenament.
Poza arata foarte bine daca excludem aceste 2 motive si este intr-adevar o poza NEGHIDATA, nu cum v-am indus eu in eroare aici - http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...;start=180 - din nestiinta, nu intentionat dealtfel. La mine poza era GHIDATA chiar daca cablul nu era conectat, fiindca se facea ghidajul prin Pulse Guiding si nu prin ST4, ceea ce inseamna ca nu camera dadea direct semnalul de corectie catre montura ci calculatorul, prin EQDIR corecta, dupa ce interpreta semnalul camerei de ghidaj.



CCD Image 6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  323.12 kb
 Vizualizat:  de 7732 ori

CCD Image 6.jpg


Sus
Procyon
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Ian 2013
Mesaje: 285



Localitate: Galati

MesajTrimis: 16 Oct 2013 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si setupul, cum arata setupul ?
_________________
Stoian Andrei-Marian
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Oct 2013 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.astrosysteme.at/eng/mount_ddm60.html

Daca te uiti cu atentie in poza cu Marian care prezinta observatorul, ai sa vezi si montura acolo.
Camera era a a mea, precum si luneta (Equinox).
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact