Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
roi_dublu_perseu_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Bresser Hunter 10x50 Wide Angle


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Feb 2015 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sau, poate ar fi bine sa aruncati o privire si pe sectiunea:
Binocluri / Spottingscope
Sticky: Verificarea colimarii binoclurilor

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1088
zoth a scris:
Din pacate, mai toata lumea care constata o decolimare a binoclului se "infinge" direct in prisme fara sa analizeze cauza reala. Vom vedea ca acest lucru nu e deloc "sanatos" si nici nu duce la rezultate foarte bune.
...
Trebuie sa spun ca de cele mai multe ori nu doar pozitia prismelor este vinovata de aceasta situatie, ci in egala masura pozitia obiectivelor fata de axa optica poate genera acest defect. Imagine concludenta pentru aceasta situatie in imagine:


As mai adauga si pozitia ocularelor ... alea aliniate si centrate cu plastic.
Apropo, daca faci aceasta corectie din prisme (prin deviere laterala care strica perpendicularitatea) induci astigmatism. In plus, axa optica nu va mai coincide cu directia de culisare a ocularelor si asa zisa colimare nu se va mai pastra la schimbarea focusului. Mai are rost sa spun ce se intampla daca ai jocuri si flexuri intre corp si oculare ?

Imaginea care v-a nedumerit, aia cu ocularul apasat cu degetul, este dintr-o carte numita "Binocular Astronomy" scrisa de Stephen Tonkin (editura Springer).



images_2_694.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  9.97 kb
 Vizualizat:  de 3574 ori

images_2_694.gif


Sus
crash25
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2012
Mesaje: 102



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 26 Mai 2015 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna, intaresc si eu randul posesorilor de Bresser hunter 10x50, iar in calitate de complet amator, ma declar multumit de achizitie. Ignorand distorsiunea laterala, nu am gasit nimic nesatisfacator la el. E primul meu instrument optic, asa ca nu stiu cum se vede prin scule mai scumpe. Smile
Pot spune ca il recomand pentru orice incepator.
Sus
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 20 Dec 2015 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Imi poate spune si mie cineva ce reprezinta numarul asta?



nr.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  728.25 kb
 Vizualizat:  de 3488 ori

nr.jpg



_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Dec 2015 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt marcajele fabricantului. LA modelele mai vechi este scris 112. La varanta marcata Meade acolo scris Made in China. Nimic de speriat , nimic de luat in seama.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 25 Iul 2016 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok , am primit (predare personală Smile ) de la Dbird binoclul bresser varianta 10x50 wide , adică 120m/1000m .

E foarte ușor și in alte circumstanțe cred că aș putea să îl tin lipit de moacă toată noaptea .
Dar felul in care e construit mă face să îl las deoparte si să pun gheara pe vechitura mea metalică tasco 10x40 roof .

Am rămas destul de uimit că își menține corect focalizarea , chiar dacă plasticul brațelor ce țin ocularele e destul de flexibil . Colimarea e și ea perfectă din câte îmi dau seama .

Bineînțeles că are vignetare la obiective dar nu asta e marea problemă . Beleaua o constituie bineînțeles calitatea ocularelor.
Câmpul aparent e măricel , cred că peste 65 grade însă e greu accesibil fără cupele de cauciuc înlăturate . Când l-am pus la ochi , am avut senzația de ochi obosiți după o noapte de matoleala & shit ...practic doar puțin din centrul câmpului se vede cât de cât clar , manjeala imaginii crescând zdravăn spre margine .

Credeam că ocularele sunt ceva mai mult decât kellner , asta era si parerea lui dbird , dar la disecție , surpriză mică ,
ocularele sunt kellner cu lentila de câmp din plastic . Nu e de mirare că oferă asemenea imagini . Dubletul de ochi e sub corectat , dacă era invers s-ar fi văzut mai bine . Nu există antireflex decât pe fața exterioară a lentilei de ochi . Nici prismele nu au coating .
Ocularele s-ar putea îmbunătăți înlocuind lentila de câmp cu una de sticlă sau mai bine cu un dublet lipit , supracorectat , și care dublet să aibă ceva putere optică și fața dinspre prisme ușor concavă . Din păcate asemenea lentile sunt cam greu de găsit .
În ansamblu , eu consider valoarea unui asemenea binoclu undeva între 30 și 40 de lei , posibil să fiu prea cusurgiu și un ochi tânăr să fie mai mulțumit de ceea ce vede prin el , prin urmare și prețul de la raft să nu i se pară o enormitate .

Mulțumesc lui Dbird pentru cadou și rămâne să vedem ce se poate îmbunătăți !!

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2017 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si iata o prima varianta de imbunatatire propusa dupa ideea lui @catalin dumitru caruia ii multumim de idee.
Va recomand cu cladura binoclul Norconia 7x50 dn poza atasata, dar nu pentru al folosi ci pur si simplu pentru a remedia lentila de plastic a lui Bresser Hunter 10x50. Norconia din figura este un corean ceva mai vechi. Ceea ce inseamna sticla mai moale dar cu definitie buna si foarte mult strat antireflex de calitate. In cazul nostru este vorba de a schimba o singura lentila si lipsa de contrast a acesteia va fi compensata din plin de contrastul puternic al sticlei Bresser. Ajuta enorm antireflexul abundent mov-indigo si albastru. Rezultatul este o definitie ceva mai buna, un colorit mai cald.
Se desfac bratele port ocular, se intaresc in spatiile libere cu poxipol tip Poxilina (am povestit cum fac eu acest lucru) , apoi se desurubeaza tuburile de blocare lentile si se scoate prima si cea mai mare lentila din ocular. Acesta este din plastic si o inlocuiti cu echivalenta luata din ocularul Norconia. Se monteaza la loc si totul este gata. Este rentabil daca nu dati prea mult pe Norconia (care nu il recomand ca binoclu ci doar ca piese de schimb !!!).
Nu va asteptati la minuni, imbunatatirea nu este chiar spectaculoasa, dar este. Iar lentila de plastic nu este chiar de aruncat.



norconiamic.jpg
 Descriere:
Norconia 7x50 / 119m at 1000m - donatorul.
 Marime fisier:  693.67 kb
 Vizualizat:  de 3386 ori

norconiamic.jpg



Ocularmic.jpg
 Descriere:
Ocularul Bresser 10x50 echipat cu lentila noua de sticla. Se poate observa acoperirea cu Poxilina a bratului.
 Marime fisier:  894.79 kb
 Vizualizat:  de 3386 ori

Ocularmic.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2017 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Meade 10x50 (versiunea BaK4)
Iata ca si la vecinul mai mult sau mai putin exportat in USA, apare un BaK4. In mod clar mergem cu gandul la Bresser 10x50 BaK4 , ceea ce este corect. Mai exact versiunea mai reusita V2. Practic identice ca optica si antireflex. Identic ca performante. Mecanic pare ceva mai robust, integral metalic si cu eye-shields dintr-o bucata oarecum similare cu versiunea TS 10x50 LE. Personal imi plac mai mult acest tip de eyeshields in locul celor culisante prin rotire (destul de fragile si chiar incomode).
Un binoclu identic cu V2, deci nu mai insist, decat recomandand-ul cu caldura atat terestru cat si astro.



Meade10x50Bak4MIC.jpg
 Descriere:
Meade 10x50 BaK4 - un model reusit.
 Marime fisier:  953.92 kb
 Vizualizat:  de 3350 ori

Meade10x50Bak4MIC.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5

Download topic
Pagina 5 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact