Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m31.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224538
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Bresser Hunter 10x50 Wide Angle


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 27 Ian 2015 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut pe "How it's made " cum canadienii lipeau cele doua prisme porro cu balsam. Mai mult , prisma obiectivului era mai mare decat cea care livreaza conul luminos catre ocular. Si mai mult , cele doua prisme nu aveau laturile matuite paralele , astfel reducand la minim greutatea sticlelor .

Asta nu e economie ci o ducere catre superlativ a maiestriei si seriozitatii unora dintre firme.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Ian 2015 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Herr_Alien a scris:
Dbird a scris:
La unele binocluri , chiar rusesti am vazut ca cele doua prisme din fata sunt mai mici decat cele din spate (asta da economie)


Prismele 'din spate' (vizibile daca se scoate aparatoarea corpului dinspre oculare) primesc lumina de la obiectiv ca un con destul de larg. Aici e nevoie de prisme mari. Ele trimit apoi lumina catre prismele 'din fata' (vizibile daca se scoate aparatoarea corpului dinspre obiective). Numai ca, diametrul conului de lumina deja a scazut, si prisme mai mici sunt suficiente.


De acord, dar si daca prismele fata sunt generoase, se poate mari si diametru din port prisme si fascicolul de lumina este mai puternic. Poate ca m-am obisnuit prea mult cu vechiturile japoneze care au boala sa puna prisme mari cu decupaje pe masura. Sad
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 27 Ian 2015 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e vorba de fascicul de lumina mai puternic. Prisme mari inseamna si camp accesibil mai mare. Asta daca ocularele nu sunt de cacao.

In realitate , prismele mari sau foarte mari dau luminii un traseu mai lung si astfel creste absorbtia si cromatismul. Si sfericitatea este afectata dar ca si cromatismul , e compensata din obiectiv. Cu absorbtia nu te poti lupta decat prin diametrul mare al obiectivelor si focala scazuta..

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Ian 2015 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
1) Cel mai simplu este sa desfaci binoclul si sa masori prismele. Voi reveni cu dimensiuni exacte la Bresser Hunter. Si daca tot veni viorba de prisme. La unele binocluri , chiar rusesti am vazut ca cele doua prisme din fata sunt mai mici decat cele din spate (asta da economie) si in contra partida la un Revue foarte vechi 10x50 am vazut cred cele mai mari prisme din viata mea pe un astfel de binoclu (tip clasic 10x50). Revin si cu aceste dimensiuni, macar asa de curiozitate.

@darkgotic

2) Cele doua brate din plastic port oculare au joc intre ele. Se da vina pe materialul plastic dar nu este adevarat. Pur si simplu surubul principal de strangere ale celor doua brate NU este strans corect. Aceasta este din cauza unei executii relativ imprecise a gaurii surubului de blocare. Respectiv surubul de blocare trebuie sa cada intr-o gaurica mica din surubul mare de prindere (surubul de forta). Deoarece gaurica in cauza este data imperfect, surubul de prindere sta semidesfacut si genereaza joc individual in cele 2 axe ale port ocularelor.
Solutia :
Se desface capacul protector de plastic (lipit cu adeziv autocolant sau la modele mai vechi cu surubel) cu varful unei surubelnite fine cu atentie sa nu zagariati ornamentul. Acum aveti acces la surubul principal si la surubul de blocare. Se deface putin surubul de blocare pana cand nu mai blocheaza (eventual se scoate). Se desface surubul principal cu o surubelnita lata. Se scot cele doua brate portocular si daca tot le-ati defacut verificati ca intre ele exista o saiba distantier. Daca nu exista vaselina, puneti putina pe saiba pe ambele fete (de preferinta vaselina cat mai densa, ideal cu mult grafit -neagra). Apoi montati la loc cele 2 brate si strangeti surubul principal cat mai bine, aplicati ceva forta dar nu chiar sa rupeti sistemul ! Apoi insurubati si surubul de blocare (NU trebuie sa mai nimeriti in gaura initiala e imposibil in cazul dat, insurubati cat puteti fara sa rupeti crestatura surubului de blocare). Surubul de blocare tot isi va face treaba caci va musca putin din surubul de fixare (material moale). Functie de cat de inalt este surubul de blocare e posibil :
1- Ornamentul de deasupra sa stea stramb caci este capatul surubului prea iesit in afara. De preferinta executati o mica adancitura cu un spiral in suprafata interioara a ornamentului astfel incat capul surubului sa intre in acea mica gaurica si ornamentul sa cada perfect la locul lui.
2- Nu de putine ori capatul ce ramane afara nu deranjeaza si ornamentul poate fi pus la loc fara nici o alta operatiune.
Astfel veti constata ca plasticul in sine este destul de precis si nu mai defocalizeaza independent. Chiar daca apasati pe brate, sistemul se poate duce in jos dar sincron astfel incat o refocalizare la ochi sa readuca in claritate binoclul mentinand de fapt dioptriile.
Aceasta problema apare si la binoclurile vechi clasice atat nemtesti cat si japoneze integral metalice, jocul intre axe aparand de asta data nu din cauza imperfectiunii ci din cauza unei uzuri normale generate de vechimea echipamentului Deci algoritmul de mai sus se aplica si la ele.
Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Ian 2015 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa pun o saiba acolo si nu mai are joc Very Happy Multumesc mult pt. ajutor ,acum Bresser-ul meu e tais (zeiss) asa spune noi in banat la ceva cand e perfec Razz .
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 29 Ian 2015 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo, daca tot ai desfacut surubul central, gaurile de la brate au ceva bucse metalice la contact cu axul central sau se freaca plastic pe plastic pe metal ?
Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Ian 2015 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, are o bucsa metalica intre cele doua brate oculare.subtirica dar e acolo Very Happy
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 29 Ian 2015 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma refeream la tipul acela de bucsa/flansa care este inclusa in piesa de plastic de la turnare astfel incat sa nu existe frecare/presiune intre plasic si alte piese din metal, ca-n imagini:


InsertMolding-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  3.1 kb
 Vizualizat:  de 4945 ori

InsertMolding-1.jpg



halter_01.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  61.02 kb
 Vizualizat:  de 4945 ori

halter_01.jpg


Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Ian 2015 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tinere eu am desfacut cele doua brate port oculare.nu este inclus nimic metalic ..intre cele doua este o saiba metalica atat.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 30 Ian 2015 04:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tanar era bunicu' cand a plecat la razboi, dar asta este alta poveste.
Aici lucrurile sunt clare, "țais" se prounta cu "ș" in loc de "ț" si se adauga un "e" la sfarsit. Laughing
Mai glumim si noi, sa-l folosesti sanatos !
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 30 Ian 2015 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate binoclurile prin care te-ai uitat tu erau de..sau i-ati un breser ca nu-i asa scump,sa nu mai cauti nod in papura! Laughing
Mai glumim si noi..
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2015 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Ma refeream la tipul acela de bucsa/flansa care este inclusa in piesa de plastic de la turnare astfel incat sa nu existe frecare/presiune intre plasic si alte piese din metal, ca-n imagini:

Eu nu am vazut asa ceva la aceste brate la tot ce am desfacut. Si nu acolo as spune ca este problema reala. Frecarea se rezolva cu foarte putina putina vaselina. Este unul din putinele locuri unde recomand vaselina. Fara ea, atat plasticul cat metalul se uzeaza cam la fel. La plastic problema este ca se poate rupe ceva mai usor decat metalul. Eventualul fenomen de "flambare al bratului" ce poate aparea din cauza unei depozitari neadecvate aproape de o sursa de caldura puternica se poate preintampina cat de cat daca desfaceti bratele si umpleti cu o rasina de tip bizon, poxipol etc intersitiile de sub brate (ranforsarea tip fagure). Utilizand insa un astfel de binoclu, cu grija specifica, nu impune astfel de modificari.
Culmea este ca plasticul se rupe mai greu caci binoclul este mai usor, iar metalul desi mai rezistent se rupe cam la fel caci si binoclul este mai greu. Totul este pana la urma un compromis ce penalizeaza greselile de utilizare , fie ele voite sau nu.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Ian 2015 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Tanar era bunicu' cand a plecat la razboi, dar asta este alta poveste.
Aici lucrurile sunt clare, "țais" se prounta cu "ș" in loc de "ț" si se adauga un "e" la sfarsit. Laughing
Mai glumim si noi, sa-l folosesti sanatos !


Twisted Evil

Ja , ja , wunderbar reise mein liebe sch..se ! Asta trebuie cantat la unele chinezarii , 'after flushing' .

Oricum cred ca cele mai mari porcarii optice chinezesti nu sunt binoclurile ci unele oculare. Alea sigur nu infunda buda.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Ian 2015 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chinazarie tot chinazarie ramane clar .dar eu la-am luat pt. ca este ieftin(la banii mei Smile) ). cei care au io stiu...ceva cu "nume" tot stele vad doar nu o vad pe Andromeda dezbracata sau te miri ce Smile) .I clar ca nu e "lucrul binelui facut" dar la tara merge. Mr. Green
Sus
lucian.1333
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Aug 2013
Mesaje: 116



Localitate: cugir

MesajTrimis: 02 Feb 2015 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului: binoclu
Raspunde cu citat (quote)

buna,imi cer scuze pentru off topic,o intrebare binoclu Barska 12x50? pareri?merita achizitionat?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact