Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224654
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Bresser Hunter 10x50 Wide Angle


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Ian 2015 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@catalin dumitru:
ai privit vreodata prin Bresser hunter, unul din modelele de mai sus ? Ai dreptate, teoretic vorbind tot ce spui este adevarat. Totusi eu am comparat aceste modele cu binocluri destul de serioase cum ar fi TS 10x50 LE , Zeiss Dekaris 10x50, Tasco roof 10x42 si de curand cu Lacerta 10x50. Si diferenta de pret fata de cea de calitate nu prea se justifica. Asa cum ziceam mai sus consider aceste binocluri scurte si mai ales usoare o mare reusita. Personal prefer ca binoclu de mana, Hunter -ul in serile cu cer senin (optica interna nu are reflexii circulare si greutatea lui ma face sa tremur mult mai putin si sal pot tine mult timp la ochi, spre deosebire de celelate). Tremurul si aparitia refelxiilor circulare fac acele binocluri mai "obositoare" si "vizual" si "muscular". De exemplu din lista de mai sus traseul optic a lui Hunter este la fel de ok ca cel de la Dekaris respectiv fara reflexii interne, si cu marginile campului vizualt clar delimitate. Dar greutatea lui Dekaris ma rupe dupa cateva secunde si genereaza un tremur care nihileaza diferenta de calitate a sticlei. Pe trepied sau monopied este alta poveste.
Pun deja pentru tine unul deoparte si cand voi ajunge in orasul meu preferat (mai spre vara sper eu) inainte de niste beri care doream sa le bem impreuna, ti-l dau sa fie al tau ori sa il arunci in patru zari ori poti pati cam ca mine sa il preferi altora ceva mai bune optic dar incomode.
Si aici revin la o idee pe care am mai spus-o, chinezii fac fel de fel de smecherii care dau peste cap teoria. Lumea nu trebuie descurajata, se poate lucra foarte bine si cu echipament ceva mai ieftin. Principala idee este ca echipamentul sa functioneze corect astfel incat "ochiul" sa fie "bine educat" de la inceput.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 24 Ian 2015 20:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, numai ca asta nu este educare care sa aiba tangenta cu optica, ci o inoculare a spiritului de consumator.

Marea smecherie chinezeasca despre care vorbesti, desi nu-mi dau seama ce fel de teorie da peste cap, este de "a reduce pretul cu orice pret", adica in detrimentul calitatii. Urmata de o ploaie de false justificari a lipsei de calitate, care toate au o singura baza ... pretul mic. "Buna educare" este practic faptul de "a inchide ochii" si a repeta la nesfarsit "pretul a fost bun, pretul a fost bun, ... macar a fost ieftin". Eventual ajungi la "marea revelatie" ca la aceiasi bani cheltuiti ai luat 10 "preturi mici" in loc de o singura "calitate mare". Iar 10 lucruri sunt mai multe decat unul singur. He, he, ce smecherie. Dar aici iti scapa un mic amanunt, acela ca nu tu esti la "capatul corect al pustii", ci chinezu' (la patul pustii) si intermediarii (la tragaci).

Dbird a scris:
Si aici revin la o idee pe care am mai spus-o, chinezii fac fel de fel de smecherii care dau peste cap teoria. Lumea nu trebuie descurajata, se poate lucra foarte bine si cu echipament ceva mai ieftin. Principala idee este ca echipamentul sa functioneze corect astfel incat "ochiul" sa fie "bine educat" de la inceput.


Apropo, smecheria in general, in lumea civilizata, nu este o calitate:
ȘMECHERÍE, (2) șmecherii, s. f. 1. Faptul de a fi șmecher. 2. Abilitate de șmecher; vorbă sau faptă de șmecher; șiretlic, vicleșug; escrocherie, fraudă; șmecherlâc. – Șmecher + suf. -ie.

Mai ceva, un review sanatos nu defineste si nu ingradeste nevoile si pretentiile cititorului. Este un pic deplasat sa spui ce este corect pentru altul, de asta se ocupa review-rile comerciale de care nu ducem lipsa. Mai ales cand definesti ca fiind corect ceva ce are reflexii albe de poti citi ziarul in ele, portoculare din plastic, vignetare a aperturii chiar pe centru, plastic lucios cu aspect de cioplitura in interior, bavuri si ceva ce pare a fi vopsea scorojita, "matele" prismelor vizibile si cine mai stie ce alte smecherii. Asa de corect este precum excesul de rationament in care ai zice ca trebuie sa traiesti in Africa pentru a face deosebire intre zebra, girafa si strutocamila (cu Chevroletu' nu s-a prins ideea).
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2664

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 24 Ian 2015 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
@catalin dumitru:
ai privit vreodata prin Bresser hunter, unul din modelele de mai sus ? ... Asa cum ziceam mai sus consider aceste binocluri scurte si mai ales usoare o mare reusita.


Am privit prin o gramada de binocluri ce aveau aceste prisme minuscule , obiective undeva in jur de 50 mmf/4 , usoare , plastic la greu , fara prea multe reflexii parazite , etc...

Imagine placuta , ce sa zic , dar nu mai luminoasa ca la un 10x 40 sau chiar 10x 35 corect construite.

Puterea de separare nici nu intra in calcul , grosismentul rezolvant fiind undeva printre stele.


Apropo de binocluri scurte , am mai scris pe undeva , cine are curiozitatea sa vada o scurta scena din filmul ''Contact'' , scena in care actrita Jodie Foster duce la ochi un binoclu absolut impresionant , cu obiective maricele si corpuri uriase la prisme. Acel binoclu cred ca e o mare reusita. Nu am reusit inca sa aflu ceva despre acel instrument.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 25 Ian 2015 00:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ochiul expertului difera de ochiul amatorului.Cu cat cauti mai mult,motivat de unele defecte intalnite pana acum,devii mai pretentios si nu iti vor mai place primele experiente..e si normal Smile

Inrebarea se pune e nevoie neaparat de un binoclu perfect care costa o avere pt un petic de cer,care de cele mai multe ori lasa de dorit.Altfel spus ce sa faci cu un binoclu perfect,daca conditiile nu-s perfecte?veti spune tocmai de aceea,si aveti dreptate,dar CE dorim de fapt sa vedem?

Satisfactia costa in realitate mult mai putin,atunci cand iti place ceea ce faci si cand esti multumit(or) cu/pt ceea ce ai.Marii filosofi si psihologia confirma
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2664

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 25 Ian 2015 14:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragul meu , pentru un binoclu perfect e suficient un cer aproape negru si o turbulenta destul de departe de perfectiune . Ca doar vorbim de grosismente mici , nu ne chinuie seeing-ul la splitat duble sau la holbat catre detalii la planete.

Dar cum scria Zoth mai demult , o scula e cu atat mai buna cu cat e mai mica senzatia ca intre ochi si obiectul studiat s-a mai interpus ceva.

Daca la puteri mari asta e greu sau foarte greu de obtinut , la grosismentele astea mici sau ma rog cat de cat echipupilare , rezolvarea unor probleme ar trebui sa fie mai usoara.

Cel mai imputit neajuns dintre toate ramane neclaritatea care creste vartos de la centru catre marginea campului aparent. Vinovatul principal e ocularul de rahat combinat cu prezbitismul si eventual astigmatismul varstei ceva mai inaintate. Aceasta neclaritate mascheaza si scaderea luminozitatii campului tot de la centru catre margini , la ocheanele sau binoclurile care papa din conul luminos.

Aici nu e vorba de experti sau amatori . Amatori suntem toti , doar ca unii sunt mai pretentiosi , fie din cauza educatiei fie din cauza problemelor de vedere. Sau de la ambele.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Ian 2015 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebare: smecheria din poza este corecta ?
Se pare ca plasticul pus in puncte cheie poate rezolva colimarea si focalizarea dintr-o singura miscare. Rezolvare in sensul ca n-are rost sa-ti mai bati capul cu ele. Rolling Eyes



PPCF.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  57.6 kb
 Vizualizat:  de 4701 ori

PPCF.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Ian 2015 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Totusi Hunter-ul (Meade etc prezentate mai sus) , nu au nici o reflexie si nici o fantoma alba, din contra lentilele sunt din sticla iar prismele nu sunt mici. Imaginea este foarte clara contrast ok, si luminozitatea buna. Am sa masor in acest sens si dimensiunile prismelor, cred ca vorbiim de alte chinezarii la care tot ce sa spun este adevarat. Optic este un instrument bun. Plasticul este mai sensibil (implica o manipulare mai atenta) , dar si greutatea scazuta este un mare plus. Revin la idee ca aceste binovcluri aui fost testate cu modele mult mai scumpe dupa cum am scris mai sus si am fost foarte multumit de ele.
Am sa ii trimit lui catalin o mostra pentru teste.
@nobody:
Nu am prea am inteles intrebarea. Nu inteleg solutia tehnica propusa . Poti explicita un pic ?
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2664

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Ian 2015 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O simpla masurare a diametrului ferestrei de intrare in redresor ne poate face o idee despre marimea prismelor.
La binoclurile porro 10x50 vechi si serioase aceasta are diametrul de 25 mm. Cu alte cuvinte , prismele sunt mai late de 25 mm si mai lungi de 50 . Inaltimea lor difera de la caz la caz deoarece varful este retezat mai mult sau mai putin pentru a nu plesni sub forta lamei de otel.

Marturisesc ca nici eu nu inteleg poza urcata de @nobody. Daca acolo scrie cu verde ''rocking bridge'' si bratul ala e apasat cu degetele , poate ca am inteles.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Ian 2015 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

DA e problema ce o am eu la Bresser-ul meu.adica cand focalizez bratele nu se ridica sau coboara simultan.unul ramene putin "in urma" iar eu trebuie sa-l misc cu mana pt a obtine focalizarea buna.aveti vreo idee cum pot sa starng cumva cele doua brate sa nu mai se miste? se poate desface capacelul acel de plastic ,exista vreun surub acolo ce strange cele doua brate? E o problema minora Laughing in rest se vede foarte clar,nu are tenta aia galbena ce o am la rusescul Baigish BPC5 8x30 si nu pare ca privesc ca prin tunel cum e zeissu 7x50 .Este un bincolu foarte bun la pretul lui.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Ian 2015 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe cloudynights cineva a punctat intelept o idee: prismele mici permit fabricantului sa faca un 10x42 (cat sunt efectiv 10x50-urile de tipul asta) la o fractiune de cost decat un 10x42 facut cu prisme full size; milimetrul de lentila se pare ca e mai ieftin decat cel de prisma.

Eu acuma folosesc un Tento BPC5 10x50. Mecanica superba, reglaje fine, rezolutie buna, care se pastreaza pe o zona buna din campul vizual (vezi review-ul pe bucati), reflexii parazite pe luna aproape de faza plina - aproape inexistente.

Ar fi insa o tampenie sa arunc binoclul 'Made in China' (Phantom-ul 10x50): si el split-eaza Albireo, e adevarat, pe o zona mai mica din camp. Si arata aproape toate stelele slabe pe care le vede Tento-ul. Imaginea e o idee mai putin sharp decat Tento-ul, dar nu cu mult. Si da, are reflexii parazite pus la luna.
Sa spun insa ca e nu e bun de nimic in comparatie cu Tento-ul e o exagerare: am folosit cu succes (si cu placere) Phantom-ul timp de 4 ani. Sa spun ca nu e bun de nimic inseamna sa neg ca am vazut roiuri stelare de m-am saturat, respectiv sa sterg din baza de date de la AAVSO observatiile pana in octombrie 2014.

La fel cum exista binocluri d-acum, chinezesti, ieftine si proaste, exista si binocluri proaste cu mecanica aia clasica, gen Zeiss (am unul, il folsesc pe post de scoala e colimat). Similar, la fel cum exista binocluri clasice bune, exista si binocluri chinezesti bune.
(ca o paranteza, cumnatul meu are un Bresser Hunter 10x50. L-am probat cu Phantom-ul, si amandoi am ajuns la aceiasi concluzie: imaginea in Bresser era mai luminoasa, dar avea contrast mai slab decat in Pantom. Si ambele sunt chinezesti.)

Cat despre review-uri ... a fost bine punctata o idee: nu poti sa presupui ce stie sa faca sau ce vrea sa faca cititorul. D-asta eu unul incerc sa fac review-uri legate strict de performantele "pe teren": rezolutie - si pe cat din camp (masurata de preferinta pe stele duble), magnitudine limita, reflexii parazite (apreciate pe Luna, la sugestia lui tavi84). Habar n-am daca vre-un cititor se inhama la split-at duble cu binoclul sau o sa se uite dupa cratere pe Luna, sau daca are bani sau nu. E treaba cititorului sa aleaga in functie de ce crede ca vrea.
Asa ca am sa generalizez un pic sugestia lui Tavi: hai sa folosim un sistem de referinta daca nu comun, atunci macar reproductibil si de altii; si care sa testeze macar rezolutia pe intreg campul, puterea de patrundere (magnitudinea limita), prezenta reflexiilor, aberatiile cromatice, tenta de culoare, distorsiuni de camp (gen pincushion).

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2664

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 27 Ian 2015 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Herr_Alien a scris:
... milimetrul de lentila se pare ca e mai ieftin decat cel de prisma.


Nu e obligatoriu insa trebuie luata in considerare dimensiunea mare a corpurilor care ascund prisme serioase. Cred ca intra de cel putin doua ori mai mult aliaj decat la corpurile astea 'junk' pe care le tot vad de ceva vreme .

Tubul portobiectiv de la un 10x50 nu contine cu mult mai mult metal decat cel de la un 10x40 si daca se foloseste plastic in loc de metal , chiar nu mai conteaza comparatia .

Se pare ca dracii de chinezi au o problema cu economisirea la maxim a metalelor.
Sa va povestesc una urata de tot :

Acu' ceva ani , imi aduce un amic sau un client , nu mai tin minte , un cuptor cu microunde abia cumparat care nu mai incalzea . Toate in afara de magnetron erau in regula .
Ajung la concluzia ca ''lampa'' nu e alimentata si o iau pe fir la vale ca sa vad de ce nu mornaie traf-ul.
Ce credeti ca gasesc ? Un amarat de contact din ala capsulat si prevazut cu parghie de metal si care nu mai inchidea circuitul dintre primarul transformatorului si reteaua de alimentare.

Fiind prima data cand dau peste asa ceva la un aparat din asta , iau acel 'push switch' si il desfac .

Ce facut-au chinezii!? Pastilele alea minuscule care vin in contact erau din cupru peste care era depus electrolitic un strat de argint incredibil de subtire si care dupa cateva actionari s-a impuscat si a lasat cupru oxidat in loc. De obicei peste nitul ala de cupru este lipita o placheta din argint de maxim 0,5 mm , ceea ce e suficient pentru cata viata are un generator de microunde.

Stiam deja ca galbejitii sunt niste cacanari dar asta le-a intrecut pe toate , diferenta de cost de fabricatie dintre un contact serios si unul shmenuit ,fiind infima. Sau poate au facut vreo cateva miliarde in lotul ala si asa se justifica.

Scuze pt. off-topic !!

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 27 Ian 2015 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

--- off topic, sper ultimul din partea mea pe thread-ul asta Very Happy -----
catalin dumitru a scris:
diferenta de cost de fabricatie dintre un contact serios si unul shmenuit ,fiind infima. Sau poate au facut vreo cateva miliarde in lotul ala si asa se justifica.


Bingo! Eu cred ca se simte diferenta de la zeci de mii.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Ian 2015 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

offtopic: ti se pare de neacceptat sa se faca "shmenuri" de astea la un cuptor cu microunde? atunci iti sugerez sa nu urmaresti/studiezi ce se intampla in industria auto, ca in veci nu iti vei mai lua masina noua, da' nici nu o sa mai ai curajul sa te sui intr-una Crying or Very sad 1 cent conteaza, calculele la costul de final se fac la 0,01centi / produs....zic si eu din chestiile care le vad zilnic...
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Ian 2015 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1) Cel mai simplu este sa desfaci binoclul si sa masori prismele. Voi reveni cu dimensiuni exacte la Bresser Hunter. Si daca tot veni viorba de prisme. La unele binocluri , chiar rusesti am vazut ca cele doua prisme din fata sunt mai mici decat cele din spate (asta da economie) si in contra partida la un Revue foarte vechi 10x50 am vazut cred cele mai mari prisme din viata mea pe un astfel de binoclu (tip clasic 10x50). Revin si cu aceste dimensiuni, macar asa de curiozitate.

@darkgotic

2) Cele doua brate din plastic port oculare au joc intre ele. Se da vina pe materialul plastic dar nu este adevarat. Pur si simplu surubul principal de strangere ale celor doua brate NU este strans corect. Aceasta este din cauza unei executii relativ imprecise a gaurii surubului de blocare. Respectiv surubul de blocare trebuie sa cada intr-o gaurica mica din surubul mare de prindere (surubul de forta). Deoarece gaurica in cauza este data imperfect, surubul de prindere sta semidesfacut si genereaza joc individual in cele 2 axe ale port ocularelor.
Solutia :
Se desface capacul protector de plastic (lipit cu adeziv autocolant sau la modele mai vechi cu surubel) cu varful unei surubelnite fine cu atentie sa nu zagariati ornamentul. Acum aveti acces la surubul principal si la surubul de blocare. Se deface putin surubul de blocare pana cand nu mai blocheaza (eventual se scoate). Se desface surubul principal cu o surubelnita lata. Se scot cele doua brate portocular si daca tot le-ati defacut verificati ca intre ele exista o saiba distantier. Daca nu exista vaselina, puneti putina pe saiba pe ambele fete (de preferinta vaselina cat mai densa, ideal cu mult grafit -neagra). Apoi montati la loc cele 2 brate si strangeti surubul principal cat mai bine, aplicati ceva forta dar nu chiar sa rupeti sistemul ! Apoi insurubati si surubul de blocare (NU trebuie sa mai nimeriti in gaura initiala e imposibil in cazul dat, insurubati cat puteti fara sa rupeti crestatura surubului de blocare). Surubul de blocare tot isi va face treaba caci va musca putin din surubul de fixare (material moale). Functie de cat de inalt este surubul de blocare e posibil :
1- Ornamentul de deasupra sa stea stramb caci este capatul surubului prea iesit in afara. De preferinta executati o mica adancitura cu un spiral in suprafata interioara a ornamentului astfel incat capul surubului sa intre in acea mica gaurica si ornamentul sa cada perfect la locul lui.
2- Nu de putine ori capatul ce ramane afara nu deranjeaza si ornamentul poate fi pus la loc fara nici o alta operatiune.
Astfel veti constata ca plasticul in sine este destul de precis si nu mai defocalizeaza independent. Chiar daca apasati pe brate, sistemul se poate duce in jos dar sincron astfel incat o refocalizare la ochi sa readuca in claritate binoclul mentinand de fapt dioptriile.
Aceasta problema apare si la binoclurile vechi clasice atat nemtesti cat si japoneze integral metalice, jocul intre axe aparand de asta data nu din cauza imperfectiunii ci din cauza unei uzuri normale generate de vechimea echipamentului Deci algoritmul de mai sus se aplica si la ele.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 27 Ian 2015 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
La unele binocluri , chiar rusesti am vazut ca cele doua prisme din fata sunt mai mici decat cele din spate (asta da economie)


Prismele 'din spate' (vizibile daca se scoate aparatoarea corpului dinspre oculare) primesc lumina de la obiectiv ca un con destul de larg. Aici e nevoie de prisme mari. Ele trimit apoi lumina catre prismele 'din fata' (vizibile daca se scoate aparatoarea corpului dinspre obiective). Numai ca, diametrul conului de lumina deja a scazut, si prisme mai mici sunt suficiente.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact